Лондон - работа, живот, авантура

Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
problemot mi e sto 4 meseci pred 5 polni godini da imam ke moram da se vratam vo MK. Ke imam ispolneto 5 godini i vo posledniot 12 mesecen period ke imam 5 meseci vkupno so se, pa zatoa najbitno mi e
Се смета 5 години од денот кога си влегол во UK, притоа треба да се докаже дека во било кој последователен период од 12 месеци, не си бил надвор повеќе од 6.

При апликацијата даваш NIN и според него вршат автоматска проверка дали го исполнуваш условот за continuous residence. Доколку помине автоматската проверка, ништо не треба да докажуваш. Доколку не помине, ќе ти кажат за кој период треба да обезбедиш документи дека си живеел во UK.
 
Член од
25 март 2019
Мислења
59
Поени од реакции
216
problemot mi e sto 4 meseci pred 5 polni godini da imam ke moram da se vratam vo MK. Ke imam ispolneto 5 godini i vo posledniot 12 mesecen period ke imam 5 meseci vkupno so se, pa zatoa najbitno mi e
Не сфатив точно... заминуваш 4 месеци пред денот кога ќе го исполниш условот за 5 години, и кога планираш да се вратиш пак во UK? Во последните 12 месеци пред аплицирање ќе имаш 5 месеци во UK или 5 месеци надвор од УК?
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Не сфатив точно... заминуваш 4 месеци пред денот кога ќе го исполниш условот за 5 години, и кога планираш да се вратиш пак во UK? Во последните 12 месеци пред аплицирање ќе имаш 5 месеци во UK или 5 месеци надвор од УК?
Vo poslednite 12 meseci pred apliciranje ke imam 5 meseci nadvor od UK. Za vrakanje - zdravje i zivot odkako ke bide se so settled status
 
Член од
25 март 2019
Мислења
59
Поени од реакции
216
Vo poslednite 12 meseci pred apliciranje ke imam 5 meseci nadvor od UK. Za vrakanje - zdravje i zivot odkako ke bide se so settled status
Ако аплицираш веднаш штом ќе се навршат 5 години continuous residence, пред да надминеш 6 месеци надвор, немаш проблем од таа страна.

Е сега, апллицирање за settled од надвор не знам во пракса како би одело, во случај да треба да доставуваш дополнително документи.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.076
Поени од реакции
963
Дали, доколку сакаш сега да одиш Лондон, со бугарски пасош, дали треба виза предходно?

Sent from my SM-A225F using Tapatalk
 
Член од
25 март 2019
Мислења
59
Поени од реакции
216
Дали, доколку сакаш сега да одиш Лондон, со бугарски пасош, дали треба виза предходно?

Sent from my SM-A225F using Tapatalk
За туристички посети не треба виза, за се' останато треба.
 
Член од
3 јули 2022
Мислења
3
Поени од реакции
12
Zdravo ve molam za iskustvo okolu apliciranje za EU Settlement Scheme family permit.
Imam sopruga vo UK koja e so MK pasos dobi viza preku roditel (EEA family permit) vo 2016. Vo 2019 dobi pre-settle status a vo 2020 dobi settle status.
Taa ima aplicirano za BG pasos vo 2019 i sega ke izleze nekade ovoj mesec vo 2022.
Dali ke moze da apliciram za settlement preku nea otkako ke dobie BG pasos i go prefrli statusot od MK vrz noviot BG pasos.
 
Член од
23 јануари 2019
Мислења
12
Поени од реакции
6
Zdravo ve molam za iskustvo okolu apliciranje za EU Settlement Scheme family permit.
Imam sopruga vo UK koja e so MK pasos dobi viza preku roditel (EEA family permit) vo 2016. Vo 2019 dobi pre-settle status a vo 2020 dobi settle status.
Taa ima aplicirano za BG pasos vo 2019 i sega ke izleze nekade ovoj mesec vo 2022.
Dali ke moze da apliciram za settlement preku nea otkako ke dobie BG pasos i go prefrli statusot od MK vrz noviot BG pasos.
Nema vrska kakov passport ima soprugata tuku kakov status ima taa!
 
C

confusion

Гостин
Дали е некој запознаен за каква виза треба да аплицирам за шофер од Македонија? Ќе вози за македонска фирма на релација МК-УК. Ми рекоа дека се вади стандардна виза за 6 месеци ама кога му ја пополнувам апликацијава, некако ми немаат логика некои прашања.
И општо некои совети или насоки за вадење виза ако имате, ќе дужам пиво.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
Дали е некој запознаен за каква виза треба да аплицирам за шофер од Македонија? Ќе вози за македонска фирма на релација МК-УК. Ми рекоа дека се вади стандардна виза за 6 месеци ама кога му ја пополнувам апликацијава, некако ми немаат логика некои прашања.
И општо некои совети или насоки за вадење виза ако имате, ќе дужам пиво.
Kako vozac ke mu treba standardna 6 mesecna viza. Vozaci za firmi od stranstvo mozat so standardna da vozat do uk i nazad.

Doing activities as part of an overseas job role

You can do certain additional activities in the UK as a Standard Visitor, if you’re employed overseas as:
  • a driver
Ne treba pivo, ali ke pustime nekoa pratka bezpari :D
 
C

confusion

Гостин
Kako vozac ke mu treba standardna 6 mesecna viza. Vozaci za firmi od stranstvo mozat so standardna da vozat do uk i nazad.

Doing activities as part of an overseas job role

You can do certain additional activities in the UK as a Standard Visitor, if you’re employed overseas as:
  • a driver
Ne treba pivo, ali ke pustime nekoa pratka bezpari :D
Договорено, само да не е контрабанда материјал:LOL:
 
Член од
5 декември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo lugje. Godinava 2023 sum reshen da ja napustam tatkovinata i da se iselam od ovaa vukojebina. Mnogu razmisluvav, no poradi nezaenjeto na germanski jazik nekako najmnogu me vlechi UK (zatoa sto nema koj ne znae angliski). Sakam da prasam ako e nekoj upaten da mi kaze podetalno kako odi procedurata za dobivanje na viza (so makedonski pasosh) i dali e slozena postapkata i kolku e skapa pred se? Inaku po zvanje sum Masinski inzener i imam 6 godisno iskustvo vo proizvodstven pogon vo Makedonija, pa prasanjeto mi e dali ima nekoi olesnuvanja pri dobivanje na viza vo slucaj na deficitaren kadar? Ve molam za seriozni odgovori samo, potrebno mi e prvicno info! Vi blagodaram odnapred, imajte ubavi Bozikni praznici so familijata.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.221
Поени од реакции
6.641
Zdravo lugje. Godinava 2023 sum reshen da ja napustam tatkovinata i da se iselam od ovaa vukojebina. Mnogu razmisluvav, no poradi nezaenjeto na germanski jazik nekako najmnogu me vlechi UK (zatoa sto nema koj ne znae angliski). Sakam da prasam ako e nekoj upaten da mi kaze podetalno kako odi procedurata za dobivanje na viza (so makedonski pasosh) i dali e slozena postapkata i kolku e skapa pred se? Inaku po zvanje sum Masinski inzener i imam 6 godisno iskustvo vo proizvodstven pogon vo Makedonija, pa prasanjeto mi e dali ima nekoi olesnuvanja pri dobivanje na viza vo slucaj na deficitaren kadar? Ve molam za seriozni odgovori samo, potrebno mi e prvicno info! Vi blagodaram odnapred, imajte ubavi Bozikni praznici so familijata.
Imash dovolno Germanski - Avstriski Firmi shto ne im e bitno dali znaesh Germanski Jazik dovolen e i angliskiot!
Najvazhno si ja znaesh Profesijata.
A ima i baaaagi firmi shto baraat Terenski Technicari pa ja vrtish Pola evropa a i cel svet i zemash salam debeli Pari.
Eve ti eden link od Austriska firma ( Na granica so Germanija)
Pishi im na Angliski ako si spremen za Patuvanja niz cel svet!
Plajcaat odlicno. Vo sekoj slucaj baraj im kako osnovna Plata godishno 50000€ ( I racunaj deka ce gi dobiesh) + Terenski dodatoci , Oddelen zhivot ,...
Ili ostavi gi da vidish tie shto ce ti ponudat!

 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.523
Поени од реакции
42.962
Здраво на сите, едно прашање - дали имате искуство (или некој што го познавате) со апликација за виза за UK на лице кое не е вработено во Македонија, но работи како фриленсер?

Пример ми стига плата редовно секој месец, на девизна сметка во наша банка, ама не сум вработен и осигурен во македонска фирма. Освен тоа, преку Upwork соработувам и со UK клиент и дали би било од помош ако и тоа го презентирам како втора работа и го замолам да ми пише некое писмо дека одам на состаноци со него и неговите клиенти?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
Ne e bas za ovde, ali nekoj da patuval od Anglija do Mk so kuce i da znae dali samo so AHC(animal health certificate( ke moze da vlezam vo Srbija i Makedonija ili moram i EHC(export health certificate)? Online gledam deka za non-eu zemji mi treba EHC ali ja ne pravam export, kuceto se vrakja nazad vo Anglija so mene. Bi izvadil i dvete ali kostaat okolu £500 kaj mene pa ako nema potreba od dvete ke ustedam pola od parite :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom