Лондон - работа, живот, авантура

Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Misleh dali moze nekoj prijatel da ti isprati dkumenti, ili nesto sl? pa ti od tuka sam da si gi gonish rabotte, ili toa vazi samo za turisticka viza??
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Misleh dali moze nekoj prijatel da ti isprati dkumenti, ili nesto sl? pa ti od tuka sam da si gi gonish rabotte, ili toa vazi samo za turisticka viza??
Туристичка виза ти е сосем друго таму имаш пријател/спонзор кој што гарантира за тебе. За работна виза спонзор ти е работодавецот, значи ако се покажиш добро и сакаат да те земат потоа тие ти пуштаат документи и ти помагаат за целиот процес (овој процес најчесто влучува докажување дека нема никој друг способен за твојата позиција кој што можи да работи легално во Англија па затоа земаат некој од друга држава.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Имало некоја агенција Teleperformance во Скопје, некој да не има пробано преку неа, дали има за работна виза што посредува?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Имало некоја агенција Teleperformance во Скопје, некој да не има пробано преку неа, дали има за работна виза што посредува?
Teleperformance не посредува за визи,туку преку нив плаќаш и закажуваш интервју за виза.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Ништо значи, мислев дека е некоја агенција, ама здравје ке се тражи чаре!!
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Не во ред е, јас го имав читано, видов дека можи, но не ми беше целосно прочитано, подобро вака, тоа разочарувањето ќе помине,
му пишав Бугарија во Патна Полиција да видам што ќе ми одговорат,ќе и пишам и на компанијата да видиме дали имале ваков случај.

Подобро вака него ли да земев кредит да појдев таму и да не успеев. Можи нешто друго ќе излезеше работа но кој знае.

Благодарам, но сега за сега не одам.
Во врска за мојот случај одговор од Бугарија
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ........,

Уведомјаваме Ви, че процедурата за подмјана на македонско СУМПС за б'лгарско е регламентирана в Наредба № І - 157 на МВР. Б'лгарското СУМПС се издава с категориите, които Вие сте придобил в Р. Македонија и които са вписани в'в Вашето македонско свидетелство за правоуправление.

Относно процедурата и изискванијата по подмјана на б'лгарско СУМПС в'в Великобританија не можем да Ви дадем точна и конкретна информација, т'ј като тја е регламентирана с'с с'ответните нормативни уредби. Необходимо е да се об'рнете к'м компетентните англијски власти.
Одговор од Англија
Thank you for your email received on 15/5/14. Your email reference number is .........
I am sorry to advise that we will be unable to exchange your licence, as you did not take a test within EU/EEA or a designated country.
We have no agreement with Macedonia to exchange driving licences between the two countries.
If you hold a valid European community licence from Bulgaria after passing a test in Macedonia you may drive in GB for the period set out below:
As a visitor you may drive vehicles up to 3.5 tonnes and with up to 8 passenger seats, provided your full licence or International Driving Permit remains valid for up to 12 months from the date of entering Great Britain (GB).
However, you may only drive large vehicles which have been registered outside of GB and which you have driven into the country.
As a resident, provided your full licence remains valid, you may drive any category of small vehicle shown on your licence for up to 12 months from the time you become resident. To ensure continuous driving entitlement a provisional GB licence must have been obtained and the relevant driving test(s) passed before the 12-month period elapses. If you obtain a provisional licence during this period, you will not be subject to provisional licence conditions e.g. displaying L-plates, being supervised by a qualified driver or being precluded from motorways.
However, if you do not pass a test within the 12-month concessionary period you will not be allowed to drive as a full licence holder and provisional licence conditions will apply.
If you do not apply for a provisional licence within the first 12 months and the 12 months since you entered GB lapse, you must stop driving and obtain a GB provisional licence with a view to passing a driving test. Provisional licence conditions will then apply.
New residents may not drive large vehicles until they have passed the relevant GB driving test. LGV/PCV (lorry/bus) driving test candidates are required to pass a motor car (category B) test first, before applying for provisional entitlement for larger vehicles.
To apply for a provisional licence, you will need to complete application form D1. This form can be obtained from main Post Office® branches or can be ordered from www.gov.uk/dvlaforms. The filled in form should be returned to:-
DVLA
Swansea
SA99 1AF
Together with the appropriate identity documents, one passport style photograph and fee of £50.00.
For information regarding tests please contact the Driver and Vehicle Standards Agency (DVSA) on the following telephone number: 0300 200 1122
Email address: customer.services@dsa.gov.uk
Your driving licence should arrive within 3 weeks of us receiving your application. It might take longer if we have to check your medical or personal details. Allow at least 3 weeks for your driving licence to arrive before contacting DVLA.
When filling in the form the email reference number ....... will be required.

Regards
J Lewis
DVLA Contact Centre
За жал прв пат најдов работа во мојот живот, и таа шанса пропадна, кога се нема среќа се нема...
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.843
Поени од реакции
5.121
Во врска за мојот случај одговор од Бугарија


Одговор од Англија


За жал прв пат најдов работа во мојот живот, и таа шанса пропадна, кога се нема среќа се нема...
А што те спречува да полагаш за возачка во УК?
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
А што те спречува да полагаш за возачка во УК?
Пари, треба да живееш и работиш УК, треба некоја друга работа да најдам не оваа...

прво Б категорија треба,.. па како иде 2 години па Ц па 2 години па Д итн...
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Пари, треба да живееш и работиш УК, треба некоја друга работа да најдам не оваа...

прво Б категорија треба,.. па како иде 2 години па Ц па 2 години па Д итн...
Друже,барај работа со бг возачка у меѓувреме земи си англиска.часови сигурно нема да возиш,само ќе полагаш.И колку што ја знам не треба да чекаш 2 години.

Едит: колку што гледам тебе од англија ти одговориле одма,јас пишав на нашето МВР нешто околу возачка и еве 4 дена нема никаков одговор,најверојатно нема ни да одговорат. :)
 
Последно уредено:

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Друже,барај работа со бг возачка у меѓувреме земи си англиска.часови сигурно нема да возиш,само ќе полагаш.И колку што ја знам не треба да чекаш 2 години.

Едит: колку што гледам тебе од англија ти одговориле одма,јас пишав на нашето МВР нешто околу возачка и еве 4 дена нема никаков одговор,најверојатно нема ни да одговорат. :)
Немаат интернер во нашето МВР џабе чекаш. ;):)
Дека викаат цвета државава.. само лажат.

Немам уште земено Бг возачка незнам ни дали да земам после ова.. чекам дипломата да ми ја преведат и заверат од нареднава недела треба да биде готова дипломата.
 
Член од
22 мај 2014
Мислења
88
Поени од реакции
146
Одлична тема со многу корисни информации.

Мене ме интересира како со преводот на документи (дипломи, изводи и слично).

Дали се признаваат судските преводи од Македонија или ќе мора да најдам официјални преведувачи од македонски на англиски во Англија? Во таков случај, како се движат цените и дали имате препорака за некоја агенција за официјален превод?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.843
Поени од реакции
5.121
Одлична тема со многу корисни информации.

Мене ме интересира како со преводот на документи (дипломи, изводи и слично).

Дали се признаваат судските преводи од Македонија или ќе мора да најдам официјални преведувачи од македонски на англиски во Англија? Во таков случај, како се движат цените и дали имате препорака за некоја агенција за официјален превод?
Mislam moze da gi prevedes vo MKD i tuka ima posebna nacionalna agencija za verifikacija.
http://ecctis.co.uk/naric/
Kolku sto se sekjavam okolu £70 bese ili taka nesto.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Во врска за мојот случај одговор од Бугарија


Одговор од Англија


За жал прв пат најдов работа во мојот живот, и таа шанса пропадна, кога се нема среќа се нема...
A toa so si fantazirase plata ovolku onolku e bruto ili neto? Ako e bruto racunaj edno 35-40% od toa se davacki.Inaku soferite se verovatno dobro plateni, ama kojznae kako e so prilagoduvanje da vozis na desna strana, aj za kola mozebi nekako ke bidne ama za kamion ili slicno tesko bogami.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
A toa so si fantazirase plata ovolku onolku e bruto ili neto? Ako e bruto racunaj edno 35-40% od toa se davacki.Inaku soferite se verovatno dobro plateni, ama kojznae kako e so prilagoduvanje da vozis na desna strana, aj za kola mozebi nekako ke bidne ama za kamion ili slicno tesko bogami.
Како научил од лева така и ќе научи т.с навикне од десна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom