Лондон - работа, живот, авантура

Член од
22 април 2005
Мислења
2.491
Поени од реакции
1.118
бугарска кола можеш да возиш, последно што чув бугариве дури ни за регистрација не ги враќале коливе, него се со поткуп од тука - а ако инаку, бугарска работа. тоа го прават бидејќи со бугарски таблици не плаќаш осигурвање, колку што знам ни паркинг не се плаќа во овој случај.

англичаниве не се глупи, и тоа ќе им го прекинат, како и секоја друга ефина фора што им ја сечат. ама како и да е, сигурен сум дека можеш да ја возиш слободно. дали можеш бизнис да тераш - да ваљда на диво, легално не сум сигурен.

со македонска дозвола, уствари вадиш интернационална од македонија, јас кога возев во почеттокот траеше 6 месеци. мислам дека е уште толку. иако лесно можеш да излажеш кога си влегол во државата, ќе лажеш па и ти малку нема се поштено :) најпаметно ако мислиш да возиш да си ја смениш во бугарска, а потоа во англиска. само формулари, ништо не полагаш.

кога ќе дојде време да доаѓаш, ќе пишеш, ќе видам што може да се помогне.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Моите намери не се да бидам пакистанецот или пак некој сака да живее од социјална помош , сакам да почнам од некаде ,и да напредувам , не очекувам веднаш да отворам фирма или самовработен .треба време , организација ...колко - не знам
Многу ми се бендисува овој пристап и се надевам ќе успееш, јас отсекогаш сум бил оптимист и така и во твојот случај.


можно ли е да се вози Бугарска кола ( колкаво време ?) македонска дозвола колко време може да се користи ?
Колку што разбрав од линковите подоле, можеш привремено да возиш на странски таблици од 3-6 месеци(платено осигурување во Бугарија, технички сертификати), но доколку планираш таму да останеш треба да ја регистрираш на УК.

https://www.gov.uk/importing-vehicles-into-the-uk/temporary-imports
https://www.gov.uk/importing-vehicles-into-the-uk/registering-an-imported-vehicle
http://www.internationalstaff.ac.uk/arrival/driving/
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.628
Поени од реакции
1.483
Да не цитирам цело време,може да работи додека чека даночен број али може да се искомпликуваат стварите.пример треба да земе плата на 30ти а уште нема даночен број,ондак ке треба да плати данок по највисоката стапка,па после тоа ке треба формулари да пополнува за да поврати парите,значи само компликации се ствараат,затоа најдобро е да се среди се,па си почнуваш на работа.
Бугарска кола мислам дека можеш со бг табли да ја возиш само 6 месеци у странство.после ке мора да ја регистрираш таму.со мк возачка би требало 1 година да можеш да возиш,после ќе треба полагаш у англија.со оглед на тоа дека регистрирација и осигурување у бугарија не е толку скапо,тогаш подобро иди со бг кола,бар 6 месеци ќе ја возиш.и ако одиш со кола тогаш чувај ја картата од фери или воз,за у случај да те застане полиција да покажеш кога си влегол у англија.
у секој случај ако имаш повеќе пари,понеси си повеќе(строго на картичка),никад не знаеш кога ке ти затребаат.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.836
Поени од реакции
5.115
некој спомна погоре, без 3-4 илјади не доаѓај - тоа е премногу. веј ту мач :) не е ова аустралија, за 50 евра за два саати ќе се вратиш со виз ер ако не ти иде.
Оваа сума е за двајца, јас и девојка ми се преселивме заедно.Првите три-четири месеци, парите ни отидоа додека си рекол кекс, Лондон е сепак скап град.Ако ги прекршиш првите месеци, после е полесно.
@DRaGaNmebel друже ако мислиш да заработуваш пари и да заштедиш нешто повеќе настрана, оди во некое помало гратче за почеток.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.628
Поени од реакции
1.483
бугарска кола можеш да возиш, последно што чув бугариве дури ни за регистрација не ги враќале коливе, него се со поткуп од тука - а ако инаку, бугарска работа. тоа го прават бидејќи со бугарски таблици не плаќаш осигурвање, колку што знам ни паркинг не се плаќа во овој случај.

англичаниве не се глупи, и тоа ќе им го прекинат, како и секоја друга ефина фора што им ја сечат. ама како и да е, сигурен сум дека можеш да ја возиш слободно. дали можеш бизнис да тераш - да ваљда на диво, легално не сум сигурен.

со македонска дозвола, уствари вадиш интернационална од македонија, јас кога возев во почеттокот траеше 6 месеци. мислам дека е уште толку. иако лесно можеш да излажеш кога си влегол во државата, ќе лажеш па и ти малку нема се поштено :) најпаметно ако мислиш да возиш да си ја смениш во бугарска, а потоа во англиска. само формулари, ништо не полагаш.

кога ќе дојде време да доаѓаш, ќе пишеш, ќе видам што може да се помогне.
Бугарска може само 6 месеци да се вози.
Не можеш да мењаш милион пати,ако ја смениш македонската за бугарска смееш да возиш исто ко со македонска,а сменетата бугарска не можеш да ја мењаш у англиска.
You can only drive in Great Britain for 12 months if you got your EU licence by exchanging your non-EU licence.
Не го учи да лаже само ќе го заебеш да си плати некоја казничка,е не мк тоа ,одма детално ќе те проверат.
--- надополнето: 6 јануари 2014 во 16:19 ---
Оваа сума е за двајца, јас и девојка ми се преселивме заедно.Првите три-четири месеци, парите ни отидоа додека си рекол кекс, Лондон е сепак скап град.Ако ги прекршиш првите месеци, после е полесно.
@DRaGaNmebel друже ако мислиш да заработуваш пари и да заштедиш нешто повеќе настрана, оди во некое помало гратче за почеток.
Точно е треба пари а и брзо одат на почеток.подобро да има вишок отколку да остане без пари.
Проблемот со помалите градови е што побарувачката на работници е помала и може да се изначекаш за работа по струка,платите помали.Во лондон има поголеми шанси да успее иако некои работи се поскапи.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Значи ме интересира колку би коштало Лондон да се живее нормално (стан 60 тина квадрати) да се оди барем еднаш неделно во ресторан/клуб и да си имаш свој автомобил. Дали со 2000 фунти можи да се помини, имам и роднини и пријатели таму и секој кажува различно. Моментално сум на мислењето дека околу 2000-2500 требаат за комотен живот и околу 1500 во помали градови?
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.491
Поени од реакции
1.118
Бугарска може само 6 месеци да се вози.
Не можеш да мењаш милион пати,ако ја смениш македонската за бугарска смееш да возиш исто ко со македонска,а сменетата бугарска не можеш да ја мењаш у англиска.
You can only drive in Great Britain for 12 months if you got your EU licence by exchanging your non-EU licence.
Не го учи да лаже само ќе го заебеш да си плати некоја казничка,е не мк тоа ,одма детално ќе те проверат.
македонска мењаш во бугарија. во англија ја мењаш во англиска. како не може? еден со бг пасош не знам што не го напраил тоа. прават малку проблем ако видат дека си положил во мк, а пишува. аплицираш пак, ќе ти дадат.
сакам секој да е поштен, ама има и работи што треба да ги заобиколиш.
јас зборам од мое лично искуство. 15 пати сум сопрен од полиција. еднаш не ме прашале каква дозвола имам, уствари прашуваат, ама тоа им формален проткол, да те праша дали имаш дозвола во тебе. немаш законска обврска да ја носиш со тебе. нема законска обврска било каква идентификација да носиш со тебе. ако те праша ќе си кажеш имам еу дозвола. ако сака да знае дали си ти, те прашува детали од осигурувањето, ако си ти ќе ги знаеш. ако не, имаш проблем. толку. после тоа се занимава со тоа зошто те запрел.

какво плаќање казничка во врска со дозволат, каква казна ќе плати? конкретно?
полиција кога ќе те запре, ако имаш осигурување, road tax и МОТ (технички преглед) нив тоа ги интересира, не дали тебе дозволата ти е еден месец истечена, или си влегол во државата пред 13 месеци. на сон тоа не се дешава.
плус они по регистрација имаат име презиме од тебе, и дали е се подмирено. во спротивино не те застануваат ако не напраиш прекршок, а и тогаш во зависност каков прекршок ќе напраиш ќе поминеш со казна за прекршокот или најчесто опомена ќе ти даде.
не го терам да лаже, му кажувам како функционира на терен.
у истоија на сообраќај во англија се нема десено полицаец да се јави во home office да праша кога влегол шоферот во државата, а затоа што поминал на кружен тек без жмигавец пример.
јас кажувам само како функционира, си подмируваш се што треба и си возиш културно. никаков проблем нема да имаш.


таксата доаѓа околу 20 проценти од платата ако не се лажам. значи ако ти плаќаат 1000, после такса 800. грубо кажано. највисоката стапка на данок, пак грубо ќе кажам (emergency tax се вика тоа ако не се лажам) не е повеќе од 30 посто. нека земе 700 да речеме. ова во случај да не извади осигурителен број на време (што нема шанси да се деси за 1 месец, ако си вработен поготово), ем лесно ќе ги поврати тие 100, а од друга страна да брка документи месец дена и да остане со кусок плата? која опција е подобра?
мој предлог - барај работа одма, првиот ден ако можеш. вработи се, за да не губиш денови, тоа ќе ти биде платено, а како и кога е формалност која се решва лесно во од.
сосема друго е да не можеш да најдеш работа, јас викам не чекај да средиш документи, за да почнеш да бараш работа.
--- надополнето: 6 јануари 2014 во 17:00 ---
Значи ме интересира колку би коштало Лондон да се живее нормално (стан 60 тина квадрати) да се оди барем еднаш неделно во ресторан/клуб и да си имаш свој автомобил. Дали со 2000 фунти можи да се помини, имам и роднини и пријатели таму и секој кажува различно. Моментално сум на мислењето дека околу 2000-2500 требаат за комотен живот и околу 1500 во помали градови?
стан 60 метри тоа би му дошло двособен. лондон 1-6 зона просек преку агенција рачунај 1.100-1.300 месечно без сметки. за двајца стај сметки 200.
свој автомобил, зависи колку возиш, значи само давачките за него почнуваат од кај 100 фунти па нагоре месечно, без амортизација и гориво.
се поминува и со помалку од 2000, ќе делиш стан со други.

нема единствен случај. одредуваш што сакаш, колку сакаш да штедиш, каде и колкаво место ќе изнајмуваш. гледаш колку заработуваш и ...користиш проста математика

ресторан, средно добар, ај не безобразно скапо, и не некоја дупка, за двајца вечера (со ваучер и тоа :pos:) рачунај 50 фунти минимум. 4 пати неделно...
кино на пример за двајца, две карти и две кока коли 30 фунти, фамилија испод 50 на кино не.

за фамилија (или пар без деца - тоа па бонус :) ) две плати по 1500 после такса, во периферија на лондон, тоа е ок живот, имаш за се. кариби, тајланд, виенди во цела европа, дома кога сакаш, кола, шопинзи...без проблем.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.628
Поени од реакции
1.483
македонска мењаш во бугарија. во англија ја мењаш во англиска. како не може? еден со бг пасош не знам што не го напраил тоа. прават малку проблем ако видат дека си положил во мк, а пишува. аплицираш пак, ќе ти дадат.
сакам секој да е поштен, ама има и работи што треба да ги заобиколиш.
јас зборам од мое лично искуство. 15 пати сум сопрен од полиција. еднаш не ме прашале каква дозвола имам, уствари прашуваат, ама тоа им формален проткол, да те праша дали имаш дозвола во тебе. немаш законска обврска да ја носиш со тебе. нема законска обврска било каква идентификација да носиш со тебе. ако те праша ќе си кажеш имам еу дозвола. ако сака да знае дали си ти, те прашува детали од осигурувањето, ако си ти ќе ги знаеш. ако не, имаш проблем. толку. после тоа се занимава со тоа зошто те запрел.

какво плаќање казничка во врска со дозволат, каква казна ќе плати? конкретно?
полиција кога ќе те запре, ако имаш осигурување, road tax и МОТ (технички преглед) нив тоа ги интересира, не дали тебе дозволата ти е еден месец истечена, или си влегол во државата пред 13 месеци. на сон тоа не се дешава.
плус они по регистрација имаат име презиме од тебе, и дали е се подмирено. во спротивино не те застануваат ако не напраиш прекршок, а и тогаш во зависност каков прекршок ќе напраиш ќе поминеш со казна за прекршокот или најчесто опомена ќе ти даде.
не го терам да лаже, му кажувам како функционира на терен.
у истоија на сообраќај во англија се нема десено полицаец да се јави во home office да праша кога влегол шоферот во државата, а затоа што поминал на кружен тек без жмигавец пример.
јас кажувам само како функционира, си подмируваш се што треба и си возиш културно. никаков проблем нема да имаш.
Збориме за кола со бг табли,не за кола со УК табли.ко ке видат табличките одма ќе го прашаат кога влегол и дали има некој документ да докаже кога влегол.ако почне да лаже може они да проверат кога и каде влегол.ако така дозволуваа секој да вози по 10 години кола без да проверат,немаше воопшто да стои на сајт кај нив дека максимум е 6 месеци.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.836
Поени од реакции
5.115
Што има кај мене на работа еден чип шоп во близина, 3 фунти фиш анд чипс, 4 фунти месо анд чипс, ќе заборавиш и ресторан и све. :D
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.491
Поени од реакции
1.118
Збориме за кола со бг табли,не за кола со УК табли.ко ке видат табличките одма ќе го прашаат кога влегол и дали има некој документ да докаже кога влегол.ако почне да лаже може они да проверат кога и каде влегол.ако така дозволуваа секој да вози по 10 години кола без да проверат,немаше воопшто да стои на сајт кај нив дека максимум е 6 месеци.
добро на интерент, мора да законски да биде пропишана секоја една комбинација. плус реков дека англичаните не се глупи и за тоа ќе им најдат решение.
камерон не им се намерчил на бугари и романци од чиста мира :) сваќаат со какви луѓе си имаат работа.

погешно сме се разбрале ако јас сум рекол дека со бг таблици можеш да возиш на диво :) не
јас викам, се вози со буграрски таблици, плус бугари средуваат да не мора да се враќаш во бг и да ја регистрираш за да можеш дополнителни 6 месеци да ја возиш.

јас лично не би му го препорачал тоа. ни во една комбинација. само го кажувам она што го знам, и што многу ме нервира. бидејќи сите страдаме од такви како нив. дури за самите англичани е многу затегнато, баш поради вакви малверзации.

ако му треба комбе, се рента. за 4-5 месеи, ќе си купиш комбе.
многу е лесно ако сакаш да рабтиш, плус ако е бива.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.639
Поени од реакции
9.694
Заради високите кирии и големите цени на бензинот, Лондон надмина градови како што се Њујорк, Сиднеј и Париз и се искачи на врвот на листата на најскапи градови во светот, пренесува Daily Mail.

На пример, ако сакате да изнајмите стан во Лондон, тогаш треба да платите кирија која во просек изнесува 2.500 фунти месечно. Но, кириите и бензинот не се единствената причина поради која Лондон е прогласен за најскап град. Овде основните продукти, сместувањето и патните трошоци се толку високи што многу голем број од луѓето не можат да си го дозволат овој живот дури и со тамошните плати.
Дури и обичното одење во кино е вистински лусуз во Лондон. На пример, ако двајца сакаат да одат во кино за тоа треба да потрошат 22 фунти.
Со цел да се добијат податоците, биле земени предвид цените во 1.600 градови. Веднаш после Лондон следува Осло, додека пак еден од најевтините градови за живот е Каракас.
http://kajgana.com/koj-e-najskapiot-grad-vo-svetot
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.836
Поени од реакции
5.115
Заради високите кирии и големите цени на бензинот, Лондон надмина градови како што се Њујорк, Сиднеј и Париз и се искачи на врвот на листата на најскапи градови во светот, пренесува Daily Mail.

На пример, ако сакате да изнајмите стан во Лондон, тогаш треба да платите кирија која во просек изнесува 2.500 фунти месечно. Но, кириите и бензинот не се единствената причина поради која Лондон е прогласен за најскап град. Овде основните продукти, сместувањето и патните трошоци се толку високи што многу голем број од луѓето не можат да си го дозволат овој живот дури и со тамошните плати.
Дури и обичното одење во кино е вистински лусуз во Лондон. На пример, ако двајца сакаат да одат во кино за тоа треба да потрошат 22 фунти.
Со цел да се добијат податоците, биле земени предвид цените во 1.600 градови. Веднаш после Лондон следува Осло, додека пак еден од најевтините градови за живот е Каракас.
http://kajgana.com/koj-e-najskapiot-grad-vo-svetot
Кај бе 2500 фунти месечно?! Тоа ако сакаш во Челси да живееш.Ќе ти најдам јас стан покрај Темза со поглед на парламентот за 1800ф месечно.
Трособен стан во Фулам одма покрај тубе станица е 1300 фунти, на 5 мин од стадионот на Фулам и 15мин од стадионот на Челси.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.628
Поени од реакции
1.483
Заради високите кирии и големите цени на бензинот, Лондон надмина градови како што се Њујорк, Сиднеј и Париз и се искачи на врвот на листата на најскапи градови во светот, пренесува Daily Mail.

На пример, ако сакате да изнајмите стан во Лондон, тогаш треба да платите кирија која во просек изнесува 2.500 фунти месечно. Но, кириите и бензинот не се единствената причина поради која Лондон е прогласен за најскап град. Овде основните продукти, сместувањето и патните трошоци се толку високи што многу голем број од луѓето не можат да си го дозволат овој живот дури и со тамошните плати.
Дури и обичното одење во кино е вистински лусуз во Лондон. На пример, ако двајца сакаат да одат во кино за тоа треба да потрошат 22 фунти.
Со цел да се добијат податоците, биле земени предвид цените во 1.600 градови. Веднаш после Лондон следува Осло, додека пак еден од најевтините градови за живот е Каракас.
http://kajgana.com/koj-e-najskapiot-grad-vo-svetot
Ја не знам кој истражувал,али требало да отидат у скопје да видат што е скапо :D. бензинот у лондон е 100денари,у мк е 80,у америка околу 40денари.требало да не стаат на прво место.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom