Лондон - работа, живот, авантура

Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Zdravo lugje kade i da ste site,

Mene me interesira slednovo a siguren sum deka ima lugje ovde sto bi mozele da odgovorat i kazat i posovetuvaat, za odenje vo UK,
Znaci me interesira najprvo koj grad bi bil najpovolen za pocetok za familija, maz, zena i dete 10 god, prosecni mesecni troskovi, poceten kapital da se ponese za 3-4 meseci da se izdrzi, varijanta so BG pasos i varijanta so MK pasos, vreme za smestuvanje, prijavuvanje, naogjanje rabota, znaci skroz nov pocetok, od nula? Ceni gore-dolu mozam na net da najdam za stan i sl.
Dali bi bilo podobro na pocetok da odam sam, da najdam smestaj, rabota, da se sredam, pa posle da dojdat i moite ili site zaedno,
Neophodno li bi bilo da baram nekoj nasinec za pocetok da mi pomogne ili sve e izvodlivo sam?

Pozdrav
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Zdravo lugje kade i da ste site,

Mene me interesira slednovo a siguren sum deka ima lugje ovde sto bi mozele da odgovorat i kazat i posovetuvaat, za odenje vo UK,
Znaci me interesira najprvo koj grad bi bil najpovolen za pocetok za familija, maz, zena i dete 10 god, prosecni mesecni troskovi, poceten kapital da se ponese za 3-4 meseci da se izdrzi, varijanta so BG pasos i varijanta so MK pasos, vreme za smestuvanje, prijavuvanje, naogjanje rabota, znaci skroz nov pocetok, od nula? Ceni gore-dolu mozam na net da najdam za stan i sl.
Dali bi bilo podobro na pocetok da odam sam, da najdam smestaj, rabota, da se sredam, pa posle da dojdat i moite ili site zaedno,
Neophodno li bi bilo da baram nekoj nasinec za pocetok da mi pomogne ili sve e izvodlivo sam?

Pozdrav
За град конкретно не можам да ти кажам каде да одиш али знам дека киријата у помалите градови е поефтина од лондон,а платите тука некаде,зависи што ќе работиш.
Ако одите со бг и со мк пасош тогаш ке треба додатни документи за дозвола за престој и работа за тие со мк пасош(доколку немаат бг пасош). инфо тука и тука .
За пријавување и наоѓање работа има неколку постови на оваа тема(пребарај по страна 1,2,3),се е детално објаснето.
Со оглед на тоа дека сте со мало дете и според твојот пост мислам дека ќе одите без да имате некој таму,тогаш мислам дека подобра опција на почеток е да одиш сам.па коа ке се средиш ќе ги повлечиш и твоите.
Не е непоходно,али е пожелно да имаш некој за да ти помогне за наоѓање стан/соба пошо тие се малку покомплицирани,поготово ако е стан.за другите работи можеш и сам.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
cenite za kirija malko naduvani mi izgledaat ,koga nekoj pocnuva gleda i ekonomska situacija prvo ...ne mu edo luksuz , teorija i praksa nikat ne se sopgaat ....
takoj i za kolite koga gi pravat vikaat volku trosi . ,a koga ja vozis po nekoe vreme izleze tolku +35 %
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
4250 долари просечно/месечно за стан
215 долари за месечен билет за јавен превоз

ух , не ми се верува да е до толку скапо
http://netpress.com.mk/skopje-megju-poevtinite-gradovi-za-zhiveenje-london-najskap/
Тоа е просечнo за стан,али тој стан е да скоро луксузен.јас кај што седев беа 2 соби големи-спални,една помала соба за самец,дневна голема,кујна,купатило,2 вц-а,гаража исто голема,1300 фунти беше за цела куќа без сметки.
цената за месечен е билет е точна.има некаде у темава линк за цената на картите за метро.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
4250 долари просечно/месечно за стан
215 долари за месечен билет за јавен превоз

ух , не ми се верува да е до толку скапо
http://netpress.com.mk/skopje-megju-poevtinite-gradovi-za-zhiveenje-london-najskap/
За становите претерале, цените не се толкави за пристоен стан.
Картата за тубе е скапа, јас плаќам 136 фунти месечно, ама кога ќе видиш дека овде каде и да одиш ти треба бус, метро или воз, тогаш се исплати.

ПС: Сега ги гледам цениве на ова експатиан, абре овие забегале со умот или никогаш не биле во Лондон!
Цениве на све им се погрешни.
--- надополнето: 9 јануари 2014 во 16:31 ---
Zdravo lugje kade i da ste site,

Mene me interesira slednovo a siguren sum deka ima lugje ovde sto bi mozele da odgovorat i kazat i posovetuvaat, za odenje vo UK,
Znaci me interesira najprvo koj grad bi bil najpovolen za pocetok za familija, maz, zena i dete 10 god, prosecni mesecni troskovi, poceten kapital da se ponese za 3-4 meseci da se izdrzi, varijanta so BG pasos i varijanta so MK pasos, vreme za smestuvanje, prijavuvanje, naogjanje rabota, znaci skroz nov pocetok, od nula? Ceni gore-dolu mozam na net da najdam za stan i sl.
Dali bi bilo podobro na pocetok da odam sam, da najdam smestaj, rabota, da se sredam, pa posle da dojdat i moite ili site zaedno,
Neophodno li bi bilo da baram nekoj nasinec za pocetok da mi pomogne ili sve e izvodlivo sam?

Pozdrav
Оди прво сам, за да се сместиш, да видиш како стојат работите и да најдеш работа.Кога ќе ти доаѓа и другиот дел од фамилијата, спреми настрана да имаш барем некои 5к.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Тоа е просечнo за стан,али тој стан е да скоро луксузен.јас кај што седев беа 2 соби големи-спални,една помала соба за самец,дневна голема,кујна,купатило,2 вц-а,гаража исто голема,1300 фунти беше за цела куќа без сметки.
цената за месечен е билет е точна.има некаде у темава линк за цената на картите за метро.


Е па сигурно се водат по овие цени.
http://www.foxtons.co.uk/properties/uk-london-houses-for-rent-290/flats-for-rent-in-london.html

Двособен стан во центарот многу добро среден 1000 фунти неделно па и нагоре.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Е па сигурно се водат по овие цени.
http://www.foxtons.co.uk/properties/uk-london-houses-for-rent-290/flats-for-rent-in-london.html

Двособен стан во центарот многу добро среден 1000 фунти неделно па и нагоре.
Тоа е исто како да мислиш дека во Скопје сите живеат на Водно.
Просечна и нормална кирија во Лондон е 1300ф месечно, а доколку одиш малку настрана може да најдеш и за 900ф,1000ф.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Daily Mail е, требаше да ви стане јасно :)
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
по иста метотдологија се израчунати сите градови. затоа лондон е најскап, бидејќи е изваден просекот од најефтини и најскапи. така во секој град, и се праи ранг листа. не е зборот дали е приступачно или не за нас.
има луѓе кои бараат стан што кошта 1000 неделно, има и такви што бараат за 200 неделно.

$4250 е околу £2550. куќата во која што јас живеев пред долго време, плаќав соба £650 месечно, целата куќа беше околу £2300 кога би се изнајмувала преку агенција. тотално просечна куќа. дури би рекол и една од најефтините во ареата кај што живеев.
цената не е извадена од ракав, цената си е просек.
--- надополнето: 9 јануари 2014 во 17:06 ---
Тоа е исто како да мислиш дека во Скопје сите живеат на Водно.
Просечна и нормална кирија во Лондон е 1300ф месечно, а доколку одиш малку настрана може да најдеш и за 900ф,1000ф.
1300 фунти просечна кирија во лондон?? куќа?? далеку од вистина. стан за тие пари тешко се наоѓа. треба да си среќен ако најдеш куќа за тие пари, т.е. би рекол куќите од таа цена почнуваат, во полошите ареи.
така воопшто не се рачуна просек.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
по иста метотдологија се израчунати сите градови. затоа лондон е најскап, бидејќи е изваден просекот од најефтини и најскапи. така во секој град, и се праи ранг листа. не е зборот дали е приступачно или не за нас.
има луѓе кои бараат стан што кошта 1000 неделно, има и такви што бараат за 200 неделно.

$4250 е околу £2550. куќата во која што јас живеев пред долго време, плаќав соба £650 месечно, целата куќа беше околу £2300 кога би се изнајмувала преку агенција. тотално просечна куќа. дури би рекол и една од најефтините во ареата кај што живеев.
цената не е извадена од ракав, цената си е просек.
--- надополнето: 9 јануари 2014 во 17:06 ---

1300 фунти просечна кирија во лондон?? куќа?? далеку од вистина. стан за тие пари тешко се наоѓа. треба да си среќен ако најдеш куќа за тие пари, т.е. би рекол куќите од таа цена почнуваат, во полошите ареи.
така воопшто не се рачуна просек.
Трособен стан во Фулам на Фулам Роуд, веднаш до Патни Бриџ е 1300 фунти. Немаш ваљда фамилија пакистанци па да ви треба куќа ебаго.
Каде живееш ти пријателе точно?
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
ајде најди ми на rightmove.co.uk, барај куќа, еве во цел лондон, стави 200 неделно па нагоре, па кажи ми што ќе ти даде. какви 1300 просечна цена. ти почнуваш од апсолутниот минимум и го наведуваш како просек. јас викам дека просек така не се рачуна.

значи како што реков, ти рачунаш просек од почетните цени (нема логика) 1300 на фулам, за трособен стан (не куќа) се слагам дека ќе го најдеш, и го бараш најефтиниот. ваљда можеш и поефтино од тоа, ако живееш на главна улица и над продавници (не зборам за тебе, нели, општо)

не мораш да си пакистанец да живееш во торособна куќа. исто ко што не те праи пакистанец да живееш во трособен стан. јас реков куќа во лондон за 1300 не се наоѓа (дво/трособна) ти одма помисли на луксус, не викам луксус, не викам ни просек. најефтината е толку, ако имаш среќа! во некоја дупка ареа.

јас живеев на многу места (северен, западен, најдалеку до ричмонд) искот и југ не. моментално се преселив од чизик во мил хил на север.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
ајде најди ми на rightmove.co.uk, барај куќа, еве во цел лондон, стави 200 неделно па нагоре, па кажи ми што ќе ти даде. какви 1300 просечна цена. ти почнуваш од апсолутниот минимум и го наведуваш како просек. јас викам дека просек така не се рачуна.

значи како што реков, ти рачунаш просек од почетните цени (нема логика) 1300 на фулам, за трособен стан (не куќа) се слагам дека ќе го најдеш, и го бараш најефтиниот. ваљда можеш и поефтино од тоа, ако живееш на главна улица и над продавници (не зборам за тебе, нели, општо)

не мораш да си пакистанец да живееш во торособна куќа. исто ко што не те праи пакистанец да живееш во трособен стан. јас реков куќа во лондон за 1300 не се наоѓа (дво/трособна) ти одма помисли на луксус, не викам луксус, не викам ни просек. најефтината е толку, ако имаш среќа! во некоја дупка ареа.

јас живеев на многу места (северен, западен, најдалеку до ричмонд) искот и југ не. моментално се преселив од чизик во мил хил на север.
Хехе, секогаш ја гледам Милл Хилл станицата кога одам на работа со Нортерн Лајн, ама никогаш не сум бил таму.
Незнам што си запнал толку за куќа, јас ти кажувам колку се движат становите просечно. Може за 1500 фунти да најдеш стан во некој wharf покрај Темза, а тоа верувај ми не е rough area.
Колку плаќаш во Мил Хил? Јас живеам во Wandsworth и сега за сега се нормални кириите, ќе видиме во иднина, ептен редевелопмент прават тука, посебно на Wandsworth High Street и Batersea.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
За град конкретно не можам да ти кажам каде да одиш али знам дека киријата у помалите градови е поефтина од лондон,а платите тука некаде,зависи што ќе работиш.
Ако одите со бг и со мк пасош тогаш ке треба додатни документи за дозвола за престој и работа за тие со мк пасош(доколку немаат бг пасош). инфо тука и тука .
За пријавување и наоѓање работа има неколку постови на оваа тема(пребарај по страна 1,2,3),се е детално објаснето.
Со оглед на тоа дека сте со мало дете и според твојот пост мислам дека ќе одите без да имате некој таму,тогаш мислам дека подобра опција на почеток е да одиш сам.па коа ке се средиш ќе ги повлечиш и твоите.
Не е непоходно,али е пожелно да имаш некој за да ти помогне за наоѓање стан/соба пошо тие се малку покомплицирани,поготово ако е стан.за другите работи можеш и сам.
Blagodaram mnogu "galaxys"
a kazi mi za nosenje kes so mene, znam deka na karticka e popreporaclivo, ama kako, na makedonska karticka, da ne zemaat mnogu provizija ako plakam tamu, i nema da imam problem so makedonska karticka nikade za plakanje (imav loso iskustvo so MK karticka vo stranstvo, pa zatoa prasuvam? Ili kes e najdobro, sto mislis,
Ako bi odel na pocetok sam, kolku bi bilo neophodno kes da zemam so mene za pocetok?
Jas naprimer go zamisluvam vaka: da odam na pocetok sam, stom pristignam da zemam odma nekoja soba sam,(hotel/hostel) pa da gi zbrikam tie raboti ( na primer da si otvoram smetka vo banka i bi mozel li da si stavam kes na nejze sto bi go nosel so mene i da mi dadat karticka od UK bankata? ) pa posle da najdam rabota, pa da se prijavam sekade kaj sto treba, (za so BG pasos zboram) pa posle da najdam stan dobar za nas trojca, pa duri togas da dojdat moite)
Nekade procitav deka e tesko da se najde stan ako ne si vraboten ili sl. toj del ne mi e jasen mnogu, na primer ako imam jas pari da platam za stanot 3-4 meseci unapred, i za depozit, sto mu e gajle dali jas imam rabota, sto bara agencijata od mene za da zemam stan pod kirija, koi dokumenti?
I uste nesto, za Manchester ili Edinburg sto mislis kako gradovi za pocetok?
pozzz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom