Лондон - работа, живот, авантура

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Blagodaram mnogu "galaxys"
a kazi mi za nosenje kes so mene, znam deka na karticka e popreporaclivo, ama kako, na makedonska karticka, da ne zemaat mnogu provizija ako plakam tamu, i nema da imam problem so makedonska karticka nikade za plakanje (imav loso iskustvo so MK karticka vo stranstvo, pa zatoa prasuvam? Ili kes e najdobro, sto mislis,
Ako bi odel na pocetok sam, kolku bi bilo neophodno kes da zemam so mene za pocetok?
Jas naprimer go zamisluvam vaka: da odam na pocetok sam, stom pristignam da zemam odma nekoja soba sam,(hotel/hostel) pa da gi zbrikam tie raboti ( na primer da si otvoram smetka vo banka i bi mozel li da si stavam kes na nejze sto bi go nosel so mene i da mi dadat karticka od UK bankata? ) pa posle da najdam rabota, pa da se prijavam sekade kaj sto treba, (za so BG pasos zboram) pa posle da najdam stan dobar za nas trojca, pa duri togas da dojdat moite)
Nekade procitav deka e tesko da se najde stan ako ne si vraboten ili sl. toj del ne mi e jasen mnogu, na primer ako imam jas pari da platam za stanot 3-4 meseci unapred, i za depozit, sto mu e gajle dali jas imam rabota, sto bara agencijata od mene za da zemam stan pod kirija, koi dokumenti?
I uste nesto, za Manchester ili Edinburg sto mislis kako gradovi za pocetok?
pozzz
Провизијата не би требало да е многу,али можеш да си ја прашаш банката од кај што имаш картичка,они би требало да знаат колку е провизијата и каде може да подигаш пари.
Кеш поготово многу кеш не се носи во лондон.прво не можеш да оставиш 4000фунти дома додека ти си низ град,друго,не можеш ни да ги земеш со тебе за тоа што е ризично.боље да платиш провизија отколку да останеш без ич пари.
Парите што ги носиш со тебе ќе може да ги ставиш на сметка,али за сметката најверојатно ќе чекаш една недела(кај мене ја преведуваа бугарската лична карта,пошо дел од податоците се само на бугарски) да ја отворат,а после ќе чекаш една недела за картичката и пин да ти стигнат.
од кога ќе си добиеш сметка и картичка можеш да си ги префрлиш парите на новата сметка.
За смештај на почеток пребарај по интернет,пробај да најдеш соба уште од мк(хостел/хотел скапо ќе те фати) или па можеш и оглас да си напишеш дека бараш соба.
Тешко е за невработен,па некад дури и за вработен.иначе без разлика што ти имаш пари за 4-5 месеци,агенцијата нормално дека ги занима дали имаш работа,за да можеш и понатаму да го плаќаш станот.документи што обично требаат се пасош,лична карта,извод од банка(ова ради адресата треба),ќе ти треба потврда дека работиш,и обично некои агенции проверуваат и кредит скор.некои бараат и препораки или жиранти.мислам дека подобра опција е да бараш стан/куќа од приватњаци,они обично бараат помалку документација и побргу ќе се вселиш.
Јас не сум рентал стан сам,така да не можам повеќе инфо да ти дадам,али можда @gade ili @gerard знаат повеќе за ова.
За манчестер и единбург не можам ништо конкретно да ти кажам,не сум бил,не знам како е :).
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Провизијата не би требало да е многу,али можеш да си ја прашаш банката од кај што имаш картичка,они би требало да знаат колку е провизијата и каде може да подигаш пари.
Кеш поготово многу кеш не се носи во лондон.прво не можеш да оставиш 4000фунти дома додека ти си низ град,друго,не можеш ни да ги земеш со тебе за тоа што е ризично.боље да платиш провизија отколку да останеш без ич пари.
Парите што ги носиш со тебе ќе може да ги ставиш на сметка,али за сметката најверојатно ќе чекаш една недела(кај мене ја преведуваа бугарската лична карта,пошо дел од податоците се само на бугарски) да ја отворат,а после ќе чекаш една недела за картичката и пин да ти стигнат.
од кога ќе си добиеш сметка и картичка можеш да си ги префрлиш парите на новата сметка.
За смештај на почеток пребарај по интернет,пробај да најдеш соба уште од мк(хостел/хотел скапо ќе те фати) или па можеш и оглас да си напишеш дека бараш соба.
Тешко е за невработен,па некад дури и за вработен.иначе без разлика што ти имаш пари за 4-5 месеци,агенцијата нормално дека ги занима дали имаш работа,за да можеш и понатаму да го плаќаш станот.документи што обично требаат се пасош,лична карта,извод од банка(ова ради адресата треба),ќе ти треба потврда дека работиш,и обично некои агенции проверуваат и кредит скор.некои бараат и препораки или жиранти.мислам дека подобра опција е да бараш стан/куќа од приватњаци,они обично бараат помалку документација и побргу ќе се вселиш.
Јас не сум рентал стан сам,така да не можам повеќе инфо да ти дадам,али можда @gade ili @gerard знаат повеќе за ова.
За манчестер и единбург не можам ништо конкретно да ти кажам,не сум бил,не знам како е :).
A za rentanje soba znaci ne e ista procedura kako za stan, za soba neli gi baraat istite raboti kako za stan? ne mi se veruva preporaki, ziranti kredit skor za da iznajmis stan iako imas pari, ama OK, toa e toa, siguren sum deka ova e info od prva raka, a moze i drugite clenovi sto gi preporaca ke se vklucat da mi ja objasnat taa procedura,
A dali mozes odprilika da mi kazes ete za pristoen zivot vo predgradie vo London (zasto ne ni sakam da sum u najgolema guzva) za 3-clena familija kolkavi se mesecnite troskovi vkupno, znaci kirii, smetki, (kola ponataka) hrana, socijalen zivot, malo dete vo skolo...? Odprilika, nekoja cifra za da imam orientacija?
Fala ti mnogu povtorno
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
A za rentanje soba znaci ne e ista procedura kako za stan, za soba neli gi baraat istite raboti kako za stan? ne mi se veruva preporaki, ziranti kredit skor za da iznajmis stan iako imas pari, ama OK, toa e toa, siguren sum deka ova e info od prva raka, a moze i drugite clenovi sto gi preporaca ke se vklucat da mi ja objasnat taa procedura,
A dali mozes odprilika da mi kazes ete za pristoen zivot vo predgradie vo London (zasto ne ni sakam da sum u najgolema guzva) za 3-clena familija kolkavi se mesecnite troskovi vkupno, znaci kirii, smetki, (kola ponataka) hrana, socijalen zivot, malo dete vo skolo...? Odprilika, nekoja cifra za da imam orientacija?
Fala ti mnogu povtorno
вака сеа не значи дека 100% ќе ти побарат препораки или жирант(некој што ќе гарантира за тебе),али можно е да ти побараат.кога ке видат дека работиш само 3 месеци,и дека имаш пример мала плата(пример имаш плата 2000фунти а сакаш куќа од 1300фунти),можно е да ти побараат некој што ќе гарантира за тебе.собите обично ги рентаат у веќе рентана куќа.пример ја ќе изнајмам куќа на мое име,и тебе ти рентам после соба и ваквото рентање соба е обично само со усмен договор.
За стан би требало за околу 1200-1300 фунти(со се сметки) да најдете некој двособен(една нормална спална,и една помала соба за детето).
Еве тука можеш да видиш отприлика колку се цените за некои работи,мислам дека никој не може да ти каже трошкови,трошковите у лондон секогаш зависат од тоа каде живееш и каде ќе работиш.сметките зависат од големината на станот,има наведено на линкот отприлика колку се.за детето и за школото опет не знам,немам никакво инфо.трошковите за храна зависат од тоа што ќе јадете,можеш да пробаш на сајтот на теско да си видиш цените на секој продукт и да си направиш некоја неделна или месечна пресметка колку би те коштала храната.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
A za rentanje soba znaci ne e ista procedura kako za stan, za soba neli gi baraat istite raboti kako za stan? ne mi se veruva preporaki, ziranti kredit skor za da iznajmis stan iako imas pari, ama OK, toa e toa, siguren sum deka ova e info od prva raka, a moze i drugite clenovi sto gi preporaca ke se vklucat da mi ja objasnat taa procedura,
A dali mozes odprilika da mi kazes ete za pristoen zivot vo predgradie vo London (zasto ne ni sakam da sum u najgolema guzva) za 3-clena familija kolkavi se mesecnite troskovi vkupno, znaci kirii, smetki, (kola ponataka) hrana, socijalen zivot, malo dete vo skolo...? Odprilika, nekoja cifra za da imam orientacija?
Fala ti mnogu povtorno

Нумбео е одличен сајт за споредба на цените исто разгледај долу во коментарите.
Некој подлолу напишал за 4 члена фамилија трошоци во лондон.

What will it cost?

cell phone (2 ppl) 70.00
public transport 200.00
rent 2,000.00
kindergarten 600.00
car insurance 58.33
groceries 250.00
internet /tv/cable 30.00
gas 60.00
other kids cost 100.00
health ins 200.00
misc 100

total per month 3,668.33

Сега нормално многу од нив сигурно би скратил.
Исто гледам има еден кој добил понуда за 35 200 годишна плата со жена и дете, и сите коментари се негативни дека се премалку, па дури и HR оделот му кажал дека неможи да си дозволи многу екстри со тие пари за тричлено семејство.
Значи за да издржуваш семејство би ти требало 3000-4000 месечни трошоци.

Ова се според статистика ти кажвам , нормално galaxy ти објаснува од прва рака и можи да е многу по релевантно.
 
F

FARANG

Гостин
Najgolem trosok e KIRIJA. Razlika megu London i Edinburgh e poveke od 50% koga e vo prasanje kirija. Edinburgh ima i pomala nevrabotenost. Pomal grad e ama e pristoen za ziveenje, bi rekol najubav grad vo evropa. Platite se isto pomali ama tuka zborime maks 10%. Ako ides na tepka bez nikakva rabota i nemas struka barana vo CITY OF LONDON togas sto baras vo London?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Трошковите зависат од начинот на живот.иначе за ликот кој добил понуда за 35200 годишна плата.му кажуваат колку ке му биде платата а сакал кола од 18000 фунти.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Najgolem trosok e KIRIJA. Razlika megu London i Edinburgh e poveke od 50% koga e vo prasanje kirija. Edinburgh ima i pomala nevrabotenost. Pomal grad e ama e pristoen za ziveenje, bi rekol najubav grad vo evropa. Platite se isto pomali ama tuka zborime maks 10%. Ako ides na tepka bez nikakva rabota i nemas struka barana vo CITY OF LONDON togas sto baras vo London?
A koj rece deka sum se odlucil jas kade ke odam, i sega ova tvoeto zvuci kako da jas ke trgnam utre?
Znaci ocigledno e deka sakam dobro da se informiram, neli toa e glavnata cel na forumite, informiranje, razmena na iskustva, mislenja i pomos,
Toa ke bide ogromen cekor sto PLANIRAM da go izvedam, znaci da otidam prvo jas a posle i familijata da dojde, i se nadevam nema da pogresam, no zatoa sekoja informacija, sugestija, mislenje..., mi se dobredojdeni kako i na deckoto sto ja otvoril temava,
Za rabota ne se plasam deka ke najdam, iskustvo imam SUPER so mnogu ceneti preporaki i sertifikati, no najteska mi e odlukata za KOJ GRAD,
Ama se vo svoe vreme, poleka-daleku,
Fala na site
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Za rabota ne se plasam deka ke najdam, iskustvo imam SUPER so mnogu ceneti preporaki i sertifikati, no najteska mi e odlukata za KOJ GRAD,
Ama se vo svoe vreme, poleka-daleku,
Fala na site
Што планираш да работиш?
У помалите градови киријата е поефтина,ама у помал град исто побарувачката на работници(било какви) е помала,и ако немаш некој да ти најде работа,или ако не најдеш работа уште пред да отидеш, ондак е голем ризик да одиш.ќе отидеш ,ќе плаќаш 2 месеци кирии и може нема да најдеш никаква работа.у лондон и да не најдеш одма по струка,ќе најдеш нешто друго колку да покриеш трошкови.
 
F

FARANG

Гостин
ne me sfati, pod CITY OF LONDON se misli na centarot - na finansiskiot del kade platite se mnogu visoki plus eve dodaj go Canary Wharf. Zborot bese ako mozes tamu da se piknes togas super, ako ne razlika u kirija za stan kuka ti e nekoj 8-10000 funti godisno na drugo mesto a razlika vo plata ke ti bide preku sila 1-2000 funti poniska od kolku vo london.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Blagodaram mnogu "galaxys"
a kazi mi za nosenje kes so mene, znam deka na karticka e popreporaclivo, ama kako, na makedonska karticka, da ne zemaat mnogu provizija ako plakam tamu, i nema da imam problem so makedonska karticka nikade za plakanje (imav loso iskustvo so MK karticka vo stranstvo, pa zatoa prasuvam? Ili kes e najdobro, sto mislis,
Ako bi odel na pocetok sam, kolku bi bilo neophodno kes da zemam so mene za pocetok?
Jas naprimer go zamisluvam vaka: da odam na pocetok sam, stom pristignam da zemam odma nekoja soba sam,(hotel/hostel) pa da gi zbrikam tie raboti ( na primer da si otvoram smetka vo banka i bi mozel li da si stavam kes na nejze sto bi go nosel so mene i da mi dadat karticka od UK bankata? ) pa posle da najdam rabota, pa da se prijavam sekade kaj sto treba, (za so BG pasos zboram) pa posle da najdam stan dobar za nas trojca, pa duri togas da dojdat moite)
Nekade procitav deka e tesko da se najde stan ako ne si vraboten ili sl. toj del ne mi e jasen mnogu, na primer ako imam jas pari da platam za stanot 3-4 meseci unapred, i za depozit, sto mu e gajle dali jas imam rabota, sto bara agencijata od mene za da zemam stan pod kirija, koi dokumenti?
I uste nesto, za Manchester ili Edinburg sto mislis kako gradovi za pocetok?
pozzz
кеш ти е подобра опција. иако и картица немаш проблем, провизија нормално ќе си прашаш во банка кај нас. дојди со фунти, немој овде да купуваш од евра.

хотел/хостел не, и друго ти рекоа, можеш, ама нема потреба. јас ќе ти најдам, само ќе ми кажеш унапред. т.е. имам неколку опции, се надевам дека ако доаѓаш ќе се погоди во време кога ќе бидат достапни. соба за рентање овде не седи празна, одма некој се уселува :) значи не можам да обеќам, освен што ќе пробам. ќе знаеме се како и да е пред да дојдеш, дали има или не.

соба рентање приватно не е толку тешко. зависи од газдата што бара, месец унапред, некој недела, некој две, некој три месеци. нема правло. нормално од 2-4 недели. приватен газда, како ќе му прдне.
гајле му е дали имаш работа или не, бидејќи му е гаранција дека финансиски не зависи дали ќе седиш подлго или не. само ако ти се сменат околностите нормално. значи некоја сигурност дека нема он да се заебава секој месец да вселува кираџии. или па да му касниш. тука скоро никој не касни 99.9% е така кога е во прашање плаќање на било што.
значи збориме за соба-приватно, стан тешко да добиеш од одма. можно е, ама многу неверојатно. навини се од сега на живот со цимери, чекање ред за во це-це, распоред за чистење, распоред за во кујна кој кога готви :)... и други ствари. тоа е нормално, во повеќето случаеви така функционира.
ќе живееш со пар од австралија, литванец кој не знае англиски, досаден итаљанец и две девојки од полска (пример :) ) ако си помлад, ќе ти биде интресно, ако си малку у години тогаш малку е тешка е таква промена :)

агенција од тебе бара
доказ за примање плата (payslips) - најчесто до 3 месец, а може и за 6.
извештај од банка - најчесто за 3 месеци
потврда (сметки, вода, струја, гас) од претходната адреса
reference од претходниот газда, да проверат дали си плаќал на време и каков кираџија си бил.
договор минимум 6 месеци, тоа го проверуваат обавезно.
ако ти е догoворот 6 месеци, плаќаш една кирија, и депозит во износ од 6 недели, тоа од еднаш се плаќаш. обично газдата на станот ретко се слага за 6 месеци, претежно сака минимум година. ипак газдата на станот го има последниот збор, него му ја презентираат понудата од тебе и он или прифаќа или не.
плус имаш трошкови од околу 200 кои ке ти ги наплаќаат, плус плаќаш околу 100 за агент кој го прегледува детално станот пред да се вселиш, праи записник, па кога се иселуваш одат точка по точка по тој записник. ако нешто не е како што треба на иселување ти одбиваат од депозитот.
самиот процес на барање стан е pain in the ass, неколку дена разгледување станови, па понуда, па документи, па селење....пиздарија жива :)
и многу битно, ти проверуват кредит рејтинг, бидејќи како што кажав претходно погоре во темава, ти даваат tenancy agreement кој е уствари еден вид credit agreement, а за секој кредит нормално дека треба да поминеш на credit score. и да не поминеш, они се му презентираат на газдата, он на крај одлучува. секој промашен пејмент, те реферираат на кредит агенција. или евентуално ако ти текне да се избегаш и не плаќаш, ќе те гонат наплатувачи - законски. со други зборови ако не плаѓаш - ќе се сјебеш.

колку за илустрација, јас рентав еднособен стан, со споена кујна и дневна, и спална, значи за еден пар, во гето населба, £1000 месечно, првиот пејмент за агенцијата ми беше ако не се лажам £2.800 вкуно, од кои £1400 беа допозит.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
кеш ти е подобра опција. иако и картица немаш проблем, провизија нормално ќе си прашаш во банка кај нас. дојди со фунти, немој овде да купуваш од евра.
Зошто кеш е подобра опција?кешот ќе треба недела-две да го шета со себе каде и да оди(додека да среди за сметка у банка) пошо уствари ни дома не е сигурно да ги чува.што ако некој го ограби,или ги загуби парите,или го опљачка некој у воз коа е гужва.значи буквално свашта може да се деси,а он планира да оди со 2-3-4к фунти што и не се малку пари.
И коа викам картица,не мислам да иде у продавница и да купе пакетче мастики па да му земат провизија џабе.неко си иде прво на банкомат,ќе си извади 150-200фунти па си купува со кеш што му треба,после 3-4 дена пак ќе вади по потреба.а не да шета наоколу со 3000фунти.
еве конкретен пример иако у случајов е за телефон.на девојка ми уште во 2009год у лондон на сред улица(додека минувала пешачки) кај што има камери,ајфон 4(стар само еден месец) од рака и земаа додека праела муабет.и покрај толку камери никогаш не го фатија крадецот.среќа телефонот и беше осигуран.
за тоа е многу подобро да е на картичка.поарно да плати 50 фунти провизија за цело време што ке вади пари,отколку недај боже да остане без сите пари.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Зошто кеш е подобра опција?кешот ќе треба недела-две да го шета со себе каде и да оди(додека да среди за сметка у банка) пошо уствари ни дома не е сигурно да ги чува.што ако некој го ограби,или ги загуби парите,или го опљачка некој у воз коа е гужва.значи буквално свашта може да се деси,а он планира да оди со 2-3-4к фунти што и не се малку пари.
И коа викам картица,не мислам да иде у продавница и да купе пакетче мастики па да му земат провизија џабе.неко си иде прво на банкомат,ќе си извади 150-200фунти па си купува со кеш што му треба,после 3-4 дена пак ќе вади по потреба.а не да шета наоколу со 3000фунти.
еве конкретен пример иако у случајов е за телефон.на девојка ми уште во 2009год у лондон на сред улица(додека минувала пешачки) кај што има камери,ајфон 4(стар само еден месец) од рака и земаа додека праела муабет.и покрај толку камери никогаш не го фатија крадецот.среќа телефонот и беше осигуран.
за тоа е многу подобро да е на картичка.поарно да плати 50 фунти провизија за цело време што ке вади пари,отколку недај боже да остане без сите пари.
и јас сум за да си плати провизија. него му кажувам како јас би напраил, од практични причини.
мене па кеш ми нема никој од џеб дигнато, а па од картица ми украдоа :)
после првата плата ќе заборави дека воопшто постоела мк картица и дека имало провизија :) така е зборот де

Ок, реков и претходно, ако поседи две години да речеме, ќе се смее после дека се замарал дали му зимале провизија од 100 денари на картичката :) или колку и да е. тоа е така бидејќи нормално, рачуна се у денари. реков - тоа е голема грешка.
не омаловажувам денари, или сум сноб, нема везе. едноставно овде рачунаш колку ти е плата - во фунти, и колку плаќаш - во фунти. ако конвертираш во денари ти се мати сликата.
прашање е на стандард на живеење. едно 10 пати повисок.
или во превод: зимаш плата £1.200 (ај не е минимална ама нешто над) и купиваш најки патики од £30. ако смениш во денари, ќе видиш нешто надвор од здрав разум. кај нас ти е потребена четвтина или петина од просечна плата за таков шопинг. значи не рачунај ништо во денари - тоа мојот совет!
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Fala vi mnogu na site, ama iskreno OGROMNO BLAGODARAM,
--- надополнето: 11 јануари 2014 во 05:45 ---
Iskreno, kako sto od samiot pocetok rekov deka celta mi e mnogu dobro da se informiram i podgotvam pred da go napravam toj cekor, zatoa sto pokraj UK, imam opcija i za vo Avstria, i Ceska, pa ke vidime, nikade ne brzam, jas kade sto sum momentalno imam dogovor uste cela godima, pa ke vidime, @gerard@ mnogu ti fala i za ponudata za pomos, sekako ke bideme vo kontakt, pa sto ke bide ke vidime,
Sum bil vo USA, bliski Istok i azija, neznam za evropjanite kakvi se kako lugje, dali se "studeni" i "surovi" kako amerikancite? Mitot za mnogu dozd vo UK tocen li e ili delumno?
Ova ke moze li da mi pojasni nekoj sto znaci "Sorry the landlord does not accept dss"
I eve gledajki naletav na ova, sto moze da mi kazete za ova lugje, predgradie li e, mnogu li e na strana, dobal del od London li e.....bilo sto koj znae, i zasto e tolku eftino? http://www.gumtree.com/p/flats-houses/stratford-2-bed-2-bath-1-minute-to-station/1044432362#photo-content
Eve isto i ova, pola saat od centar http://www.gumtree.com/p/flats-houses/beautiful-spacious-3-bedroom-flat-in-goodmayes/1044202894#photo-content, aj okolu ova objasnete mi malku, znam sekade se spomenua cifra za kirija u london za stan dvosoben preku 1000 funti plus smetki...?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
За да заминеш некаде не е пресудно само да најдеш работа таму и да отидеш , пред се’ треба да си и психички подготвен тоа да го направиш и издржиш инаку ти се е*а мамата. Животот неверојатно се изменува кога стапнуваш во туѓа земја . Ти се менуваат навиките па дури и однесувањето Дури и твојот роден јазик се менува, добивајќи граматичка форма на јазикот од земјата во која си отишол . Луѓето кои не можат да ги прифатат промените или запаѓаат во таа црна емигрантска депресија или се враќаат дома набрзо . Асимилацијата е клуч за живот во туѓа земја но и за сопствената хармонија. Сметај дека животот во Лондон во старт ќе ти донесе промена заради времето и ти ќе мораш да се навикнеш да си носиш една поголема торбица на грб со чадор, дуксер, нешто за да прикаснеш, обавезно вода..зашто кога излегуваш некаде во Лондон знај дека си излезен на цел ден:pos: времето во Лондон се менува ко расположението на тинејџер па рачинај си на повеќе слојна облека на тебе
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Fala vi mnogu na site, ama iskreno OGROMNO BLAGODARAM,
--- надополнето: 11 јануари 2014 во 05:45 ---
Iskreno, kako sto od samiot pocetok rekov deka celta mi e mnogu dobro da se informiram i podgotvam pred da go napravam toj cekor, zatoa sto pokraj UK, imam opcija i za vo Avstria, i Ceska, pa ke vidime, nikade ne brzam, jas kade sto sum momentalno imam dogovor uste cela godima, pa ke vidime, @gerard@ mnogu ti fala i za ponudata za pomos, sekako ke bideme vo kontakt, pa sto ke bide ke vidime,
Sum bil vo USA, bliski Istok i azija, neznam za evropjanite kakvi se kako lugje, dali se "studeni" i "surovi" kako amerikancite? Mitot za mnogu dozd vo UK tocen li e ili delumno?
Ova ke moze li da mi pojasni nekoj sto znaci "Sorry the landlord does not accept dss"
I eve gledajki naletav na ova, sto moze da mi kazete za ova lugje, predgradie li e, mnogu li e na strana, dobal del od London li e.....bilo sto koj znae, i zasto e tolku eftino? http://www.gumtree.com/p/flats-houses/stratford-2-bed-2-bath-1-minute-to-station/1044432362#photo-content
Eve isto i ova, pola saat od centar http://www.gumtree.com/p/flats-houses/beautiful-spacious-3-bedroom-flat-in-goodmayes/1044202894#photo-content, aj okolu ova objasnete mi malku, znam sekade se spomenua cifra za kirija u london za stan dvosoben preku 1000 funti plus smetki...?
Првиот линк е некоја грешка.тоа ми се чини дека е 350 неделно а не месечно.и зониве се со најголем процент на криминал поготово стратфорд.ја би ти препорачал да бараш соба/стан во северен или северо-западен лондон иако се малку поскапи таму за разлика од источен лондон, а да избегаваш источен и северо-источен лондон.мене ова ми го кажаа уште коа стигнав у лондон.
Друга работа што би ти препорачал е да си видеш за работа преку нет,што и како има и каде има,па после да си видиш и за стан.не може да земиш стан у источен лондон,а да работиш у северен.цел ден ќе го поминиш по возови.

Сметај дека животот во Лондон во старт ќе ти донесе промена заради времето и ти ќе мораш да се навикнеш да си носиш една поголема торбица на грб со чадор, дуксер, нешто за да прикаснеш, обавезно вода..зашто кога излегуваш некаде во Лондон знај дека си излезен на цел ден:pos: времето во Лондон се менува ко расположението на тинејџер па рачинај си на повеќе слојна облека на тебе
Да да и ќумбе и еден кубик дрва треба да носи со него у случај да залади повеќе.дај не тресете глупости.времето у лондон обично е врнежливо или само облачно.никогаш ама баш никогаш не сум носел екстра дуксер или чадор(чадор само ако врне коа сум испаднал).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom