Лондон - работа, живот, авантура

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Здраво дечки.
Наскоро планирам да си ја пробам среќата во Англија со бугарски пасош. Тука прочитав многу важни информации ви благодарам !
Ме интересира дали некој однас освен што работи во меќу време успева да студира или да зема некакви курсеви и сертификати?
Ако некој може да ми каже нешто како одат курсевите пример за "security guard" "fitness instructor" колку кошта, дали е мегународно признат сертификатот, па работа и ткн.
Некој да ме советува за "bachelor degree" некој студии за повоздрасни личности "part time" ве молам...... некакви покорисни информации, несакам да бидам во лондон да работам за минимална плата и да живеам полошо од Индиците и Пакистанците. Ви благодарам поздрав
За факултети/серфитфикати незнам како е, можеби некој друг можи да те упати. Но ако сакаш само сертификати има некој што се интернационално познати а можиш да ги земиш и кај нас . Но незнам како сакаш да работиш нешто за висока плата ако планираш да одиш да работиш ниско квалификувана работа?
Повеќето што одат во Англија без доволно квалификација за повисока позиција или не им е признато искуството/образованието, почнуваат до минимална плата и потоа одат нагоре .
Ти ако веќе имаш солидно искуство пример да речиме се одличен програмер и си senior ниво во Македонија можиш да најдиш mid ниво без проблем и нема да земаш минимална плата. Ова важи за многу други домејни, плус Англиски треба да зборуваш скоро перфектно за странец (не мора да имаш британски акцент но да имаш солиден речник).

Друго нешто има многу Индијци и Пакистанци кој што живеат одлично и се на многу високи позиции , и исто така има британци кој што живеат од социјална помош многу полошо од тие Индијци.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.146
Дали некој знае или има информација како оди процедурата моментално за банкарска сметка. Ми кажаа дека било олеснето сега за Бугарски државјани и не било како порано.
Neznam kako e za so bugarski pasos, ama za da otvoris bankarska smetka treba da imas proof of address.
Isto ima opcija da otvoris Easy Cash smetka vo Halifax i posle da ja smenis vo regularna smetka Current account.
Toa Easy Cash ti e kako obicna smetka samo sto nemas nekoi povolnosti i nemozes kredit da zemes na taa.
Halifax, Lloyd i HSBC najlesno davaat, najmnogu maka sum videl so bloody Barclays.
 
Член од
11 август 2011
Мислења
57
Поени од реакции
19
Neznam kako e za so bugarski pasos, ama za da otvoris bankarska smetka treba da imas proof of address.
Isto ima opcija da otvoris Easy Cash smetka vo Halifax i posle da ja smenis vo regularna smetka Current account.
Toa Easy Cash ti e kako obicna smetka samo sto nemas nekoi povolnosti i nemozes kredit da zemes na taa.
Halifax, Lloyd i HSBC najlesno davaat, najmnogu maka sum videl so bloody Barclays.
Proof of address се добива ли некако акп живеам под кирија и на таа Easy Cash сметка дали можам да примам плата. Кредити не ми требаат за почеток. Колки да почнам да работам. Фала многу.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.146
Proof of address се добива ли некако акп живеам под кирија и на таа Easy Cash сметка дали можам да примам плата. Кредити не ми требаат за почеток. Колки да почнам да работам. Фала многу.
Da, moze da zemes proof of address i ako zivees pod kirija.Moze plata da se prima i na taa smetka, posle mesec dena prefrli si se na Current Account i gotova rabota.
 
Член од
21 мај 2013
Мислења
20
Поени од реакции
1
Toa mi e poentata nekoj sovet kako od minimalna plata od najdolna pozicija nekako preku kursevi ova ona da se stigne do povisoka pozicija i plata. Inace nemam kuzni kakvo iskustvo doprva tamo bi sakal da probam da napravam nesto od samiot sebe i svojot zivot xDD. Temata se vika rabota, zivot i avantura se tuka se pisuva kako da se otvori smetka vo banka i za vozacka dozvola
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.146
Toa mi e poentata nekoj sovet kako od minimalna plata od najdolna pozicija nekako preku kursevi ova ona da se stigne do povisoka pozicija i plata. Inace nemam kuzni kakvo iskustvo doprva tamo bi sakal da probam da napravam nesto od samiot sebe i svojot zivot xDD. Temata se vika rabota, zivot i avantura se tuka se pisuva kako da se otvori smetka vo banka i za vozacka dozvola
Ke si najdes rabota vo pub, ke si iznajmis soba za £500, navecer ke ucis jazik i kurs i za nekoja godina ke si apliciras na povisoko mesto.Toa e toa.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.540
Поени од реакции
23.062
првата е за дегустација, втората е за концентација, третата за инспирација, четвртата за конспирација, петата пред спиење за броење овци, шестата е директ за бардовци
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.146
првата е за дегустација, втората е за концентација, третата за инспирација, четвртата за конспирација, петата пред спиење за броење овци, шестата е директ за бардовци
Are we talking pints 'ere mate, 6 is just warming up! :D
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
41
Поени од реакции
4
дали има некој заминато преку агенцијата оптимум за работа како магационер и да сподели искуство?
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
41
Поени од реакции
4
Eve izgleda bankite ja olesnile rabotata za otvaranje smetka za dojdenci. Vo Barcleys moze prepiskata za NI brojot od Jobcenter da se koristi kako dokaz za adresa, namesto da se ceka 5 nedel.Jas mislam da polagam za vozacka namesto da ja zamenam so BG ako e tocno deka Bugarskite vozacki ako ne sme polagale vo BG tuku sme gi zamenile so MK ne gi priznavaat poveke od godina taka procitav na forumot. Pa provisional sekako ke mi treba.


http://www.barclays.co.uk/Helpsupport/Identificationforbankaccounts/P1242557966027

-Jobcentre Plus letter confirming National Insurance number (less than 3 months old)


Fala za galaxy sto nesebicno pomaga na novi potencijalni padobranci : ).
а нели и за нин треба доказ за адреса, значи се се врти во круг додека не збудалиш
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.146
а нели и за нин треба доказ за адреса, значи се се врти во круг додека не збудалиш
Emi kako ocekuvas NI da dobies bez postojan prestoj.Ako zivees vo hotel nema NI da ti dadat. :)
 
Член од
30 октомври 2011
Мислења
60
Поени од реакции
32
Treba da odam za anglija na rabota ,dali nekoj ima iskustvo kako softer E kategorija i dali pravat problem ako e bugarska a Imam vo mk polozeno


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Treba da odam za anglija na rabota ,dali nekoj ima iskustvo kako softer E kategorija i dali pravat problem ako e bugarska a Imam vo mk polozeno


Sent from my iPad using Tapatalk
Не ти важи тоа што имаш положено во Мк. Заборави да бидеш шофер во Англија со бугарска дозвола која си ја добил во замена на македонската.
Јас имам положено во Хрватска за Е категорија и ми признаваат на пример.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom