Лондон - работа, живот, авантура

Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Има ли некој информации за излегувањето на УК од ЕУ? Како тоа ќе влијае на оние што се во еу со бг пасоши а сеуште немаат државјанство?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.146
Здраво на сите :)
Јас сум нова тука, и би сакала да ве прашав вас кои сте веќе во Лондон, ако можете да ме информирате во која област на Лондон е најдобро да се изнајми стан. Јас планирам во скоро време да го посетам Лондон па би било добро ако некој знае и сака да каже и помогне, во кој дел да гледам за изнајмување на стан. Моите критериуми се следниве
* Не мора да е во строг центар, ама да е во близина ( највеќе 20, 30 минути возење)
* Исто ме интересира дали има некакви шанси ако се најде стан да се договорам од тука или мора лично)
* Ми треба за почеток гарсоњера или еднособен стан.
Ви благодарам. Ако некој има некаква информација нека пише.

Убав ден на сите
За стан гледај околу Зона 3, генерално на исток е поефтино(таму имаш многу индијци, бангла и компанија), додека на запад е поскапо.
Може исто да се најде и во Зона 4 или Зона 5, доколку има добри конекции со центар. Најбитно е да си во близина на тубе или воз, кросрејл за да можеш брзо да стигаш во центар.
Например има делови од Зона 6 од кои што побрзо се стига во центар отколку да патуваш од зона 2.

Стан да најдеш од Македонија е невозможно, затоа што агенциите и издавачите бараат многу потврди за да ти извадат стан.Обично ти бараат потврда од на работа, референци од познати луѓе и од шефот, потврди од банка дека имаш примања и депозит во износ на кирија и пол.
Значи мора прво работа па после стан.
Во прво време може да најдеш соба, ама пак мора лично, никој нема да те прими на невидено.
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
41
Поени од реакции
4
За 2 недели НИН и банкарска сметка, по една недела и работа и сега уште да не беше 6,50 од саат ќе беше идеално ама ајде, ќе биде, наравоучение: дојди пробај и ќе видиш дали вреди или не, 1 година се мислев дали да дојдам и само изгубив 1 година а не добив ништо
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.146
За 2 недели НИН и банкарска сметка, по една недела и работа и сега уште да не беше 6,50 од саат ќе беше идеално ама ајде, ќе биде, наравоучение: дојди пробај и ќе видиш дали вреди или не, 1 година се мислев дали да дојдам и само изгубив 1 година а не добив ништо
Kaj se smesti? Za pocetok i minimalna plata e ok, bitno e da naucis kako se zivee vo gradot i da go naucis jazikot.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.182
Поени од реакции
8.506
За 2 недели НИН и банкарска сметка, по една недела и работа и сега уште да не беше 6,50 од саат ќе беше идеално ама ајде, ќе биде, наравоучение: дојди пробај и ќе видиш дали вреди или не, 1 година се мислев дали да дојдам и само изгубив 1 година а не добив ништо
имаш време, може ке ти тргне на подобро, ама во Лондон со 6.50, ни сакал да бидам на твое место.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.146
Во Ламбет, полека се навикнувам на темпото и мислам дека ќе биде супер
Nice, одма до центар си.Биче боље, стегни заби само.Да не те разорачам, ама баш како што велат, две години треба додека застанеш на солидни нозе, ама после тоа е песна.
Lovely weather we 'aving innit! :D
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
41
Поени од реакции
4
Nice, одма до центар си.Биче боље, стегни заби само.Да не те разорачам, ама баш како што велат, две години треба додека застанеш на солидни нозе, ама после тоа е песна.
Lovely weather we 'aving innit! :D
ма времево е супер, знам дека треба време да застанеш на нозе ама ќе биде, брзо минува времето овде
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.182
Поени од реакции
8.506
ма времево е супер, знам дека треба време да застанеш на нозе ама ќе биде, брзо минува времето овде
Imaj Edna rabota na um, I nisto da ne dobijas nisto ne gubis,na long term sigurno ke Si vo dobivka, kako od finansiska gledna tocka, isto I so iskistvo.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.114
Поени од реакции
1.862
Имам слушнато дека има некои превозници(камионџии) што возат до Лондон(или Англија) и наши што живеат таму преку нив праќаат "пакетчиња" до своите во МК. Нешто ко со редовниве автобуски линии од Германија. Дали е вистина и ако е дали има некој контакт со истите
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Имам слушнато дека има некои превозници(камионџии) што возат до Лондон(или Англија) и наши што живеат таму преку нив праќаат "пакетчиња" до своите во МК. Нешто ко со редовниве автобуски линии од Германија. Дали е вистина и ако е дали има некој контакт со истите
Врски и пријатели само
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
За 2 недели НИН и банкарска сметка, по една недела и работа и сега уште да не беше 6,50 од саат ќе беше идеално ама ајде, ќе биде, наравоучение: дојди пробај и ќе видиш дали вреди или не, 1 година се мислев дали да дојдам и само изгубив 1 година а не добив ништо
Acko brzo si sredil so bankta vo koja aplicirase?Za vo banka sto dokumenti odnese, osven NI ti baraa li drugi dokumenti?
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
41
Поени од реакции
4
Acko brzo si sredil so bankta vo koja aplicirase?Za vo banka sto dokumenti odnese, osven NI ti baraa li drugi dokumenti?
во HSBC, најлесно таму даваат, јас пошто сеуште немав НИ бројче однесов council tax од роднини и писмо со потпис дека живеам кај нив, ама нема да има проблем ако имаш НИ бројче а немаш од кого да земеш council tax

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom