Лондон - работа, живот, авантура

Член од
30 октомври 2011
Мислења
60
Поени од реакции
32
За Е уште немам положено дали ја признаваат ако положам Е во БГ сега само С да ја префрлам на БГ и после Е во БГ да полагам, дали поминува таква комбинација?Sent from my iPad using Tapatalk
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
За Е уште немам положено дали ја признаваат ако положам Е во БГ сега само С да ја префрлам на БГ и после Е во БГ да полагам, дали поминува таква комбинација?Sent from my iPad using Tapatalk
Не поминува ни тоа. Бараат да имаш целосна ЕУ дозвола од Б нагоре. Значи Б па после 2 години Ц па после 1 година Ц+Е па после 1 година Д.
Еу дозвола која е добиена како замена на дозвола која е издадена во држава која не е земја членка на ЕУ и нема шанси легално да возиш. Прашано, проверено милион пати.
Во Англија најдобро е да си полагаш се од нула.
 
Член од
18 февруари 2010
Мислења
96
Поени од реакции
66
дали има некој заминато преку агенцијата оптимум за работа како магационер и да сподели искуство?
Јас заминав преку оптимум, и доколку немаш аплицирано сеуште ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ да не аплицираш преку нив. Подобро да му дадеш 200 или 300 евра на некој познаник што е веќе во УК, повеќе ќе ти заврши работа.
Јас барав неколку месеци по нет некој да сподели искуство за дотичната агенција Оптимум ХР, не успеав да најдам конкретно за во Англија па решив да ризикувам и гадно се заебав. Најмногу аплицирав заради тоа што во договорот нудат загарантирани 37 часа минимум неделно, и старт со работа веднаш штом ќе стигнеш во Англија.
Меѓутоа, кога стигнав 2 недели бев без работа и третата недела кога почнав имав само 20 часа. Платата е минималната 6,5 на час иако тие велат дека зависно од позиција е 6,5 - 10 фунти плус бонуси, НЕМА НИКАКВИ БОНУСИ :)
Друго, ти викат смештајот е малку стар (читај хорор) ама можеш да си најдеш сам кога сакаш. И тоа не е точно, ако си најдеш свој смештај (поефтин секако) ти викат дека ќе те избркат од работа. ВО кратки црти Оптимум ХР има контакт во УК со една голема романска мафија, која на легален начин ти ги зима парите, ти работиш а парите ги делиш со мафијата што за смештај што за првоз до работа. Мој совет избегнете ја оваа "агенција" и исконтактирајте некој пријател кој е веќе во УК или можеби подобро да заминете сами.
Поздрав, доколку некој има некои други прашања во врска со ова нека праша ќе пишам кога ќе имам време.
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
41
Поени од реакции
4
Јас заминав преку оптимум, и доколку немаш аплицирано сеуште ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ да не аплицираш преку нив. Подобро да му дадеш 200 или 300 евра на некој познаник што е веќе во УК, повеќе ќе ти заврши работа.
Јас барав неколку месеци по нет некој да сподели искуство за дотичната агенција Оптимум ХР, не успеав да најдам конкретно за во Англија па решив да ризикувам и гадно се заебав. Најмногу аплицирав заради тоа што во договорот нудат загарантирани 37 часа минимум неделно, и старт со работа веднаш штом ќе стигнеш во Англија.
Меѓутоа, кога стигнав 2 недели бев без работа и третата недела кога почнав имав само 20 часа. Платата е минималната 6,5 на час иако тие велат дека зависно од позиција е 6,5 - 10 фунти плус бонуси, НЕМА НИКАКВИ БОНУСИ :)
Друго, ти викат смештајот е малку стар (читај хорор) ама можеш да си најдеш сам кога сакаш. И тоа не е точно, ако си најдеш свој смештај (поефтин секако) ти викат дека ќе те избркат од работа. ВО кратки црти Оптимум ХР има контакт во УК со една голема романска мафија, која на легален начин ти ги зима парите, ти работиш а парите ги делиш со мафијата што за смештај што за првоз до работа. Мој совет избегнете ја оваа "агенција" и исконтактирајте некој пријател кој е веќе во УК или можеби подобро да заминете сами.
Поздрав, доколку некој има некои други прашања во врска со ова нека праша ќе пишам кога ќе имам време.
јас заминав и сега сум во Лондон, не отидов преку оптимум поради искуство слично на твоето. Е сега овде е друга приказна, бев во повеќе банки за банкарска сметка и само во хсбц ми ги земаа документите (апликација во која напишав дека сум селф имплојд а нема врска, council tax од роднини и писмо во кое пишува дека живеам кај нив, рекоа дека е добро и дека ќе ми стигне писмо, е сега дали ќе отворат или ќе ме одбијат не знам) за нин утре ќе закажам интервју па здравје да барам после работа, без овие ни во агенција не ме регистрираат
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.146
јас заминав и сега сум во Лондон, не отидов преку оптимум поради искуство слично на твоето. Е сега овде е друга приказна, бев во повеќе банки за банкарска сметка и само во хсбц ми ги земаа документите (апликација во која напишав дека сум селф имплојд а нема врска, council tax од роднини и писмо во кое пишува дека живеам кај нив, рекоа дека е добро и дека ќе ми стигне писмо, е сега дали ќе отворат или ќе ме одбијат не знам) за нин утре ќе закажам интервју па здравје да барам после работа, без овие ни во агенција не ме регистрираат
Abe obicno smetkata ja otvaraat na lice mesto, neznam zosto e razlicno vo tvojov slucaj?
I obavezno pred da pocnes so Job Hunting mora da imas NI brojce.
Bez brojceto nikoj ne te ferma 2 posto.
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
41
Поени од реакции
4
Abe obicno smetkata ja otvaraat na lice mesto, neznam zosto e razlicno vo tvojov slucaj?
I obavezno pred da pocnes so Job Hunting mora da imas NI brojce.
Bez brojceto nikoj ne te ferma 2 posto.
и мене ми беше чудно ама вработениот ми рече овде не отвараме сметка ги праќаме документите...
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.146
и мене ми беше чудно ама вработениот ми рече овде не отвараме сметка ги праќаме документите...
Najverojatno e razlicno od branch vo branch.Jas otvoriv smetka vo HSBC vo Chinatown, praevme saat vreme muabet so edna zgodna kineskinja i na kraj mi dade dokumenti i sve. Steta, imala decko. :D
 
Член од
22 мај 2014
Мислења
88
Поени од реакции
146
Сега па и ти, сакаш две муви со еден удар. :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.533
Поени од реакции
23.047
Najverojatno e razlicno od branch vo branch.Jas otvoriv smetka vo HSBC vo Chinatown, praevme saat vreme muabet so edna zgodna kineskinja i na kraj mi dade dokumenti i sve. Steta, imala decko. :D

Ако ја видиш пак прашај ја дали сака нан пангјо.

Или ако сакаш директ предложии хинг ши. :D
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.146
Ако ја видиш пак прашај ја дали сака нан пангјо.

Или ако сакаш директ предложии хинг ши. :D
Mi pravis ti nekoi zavrzlami tuka, ke zavrsam vo nekoja fabrika vo Kina izgleda. :eek:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.533
Поени од реакции
23.047
Mi pravis ti nekoi zavrzlami tuka, ke zavrsam vo nekoja fabrika vo Kina izgleda. :eek:
Најлошо што може да ти се случи е да добиеш некој ваков поглед :eek: ... како иде она sticks and stones will hurt my bones but words will never hurt me

Него ако сакаш кинескињи ти препорачувам да си симнеш WeChat, ги има илјадници у лондон
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Најлошо што може да ти се случи е да добиеш некој ваков поглед :eek: ... како иде она sticks and stones will hurt my bones but words will never hurt me

Него ако сакаш кинескињи ти препорачувам да си симнеш WeChat, ги има илјадници у лондон
Кој ве лаже за лондон. Работа само за 6,5 фунти од саат. Нема да ти стигнат за храна а камо ли да заштедиш.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.146
Кој ве лаже за лондон. Работа само за 6,5 фунти од саат. Нема да ти стигнат за храна а камо ли да заштедиш.
Абе имам познаник на братучед кој има другар кој живее таму, вели не било така.Се' имало пари вели.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.182
Поени од реакции
8.505
Кој ве лаже за лондон. Работа само за 6,5 фунти од саат. Нема да ти стигнат за храна а камо ли да заштедиш.
sve e individualno, ako nekoj navistina treba da zivee so 6,5 funti od sat, I Jas mislam deka se malku I ne vredi,Ali ako nekoj zaranotuva mnogu poveke,a veruvam deka ima I takvi, togas Toa e veke druga matematika.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите :)
Јас сум нова тука, и би сакала да ве прашав вас кои сте веќе во Лондон, ако можете да ме информирате во која област на Лондон е најдобро да се изнајми стан. Јас планирам во скоро време да го посетам Лондон па би било добро ако некој знае и сака да каже и помогне, во кој дел да гледам за изнајмување на стан. Моите критериуми се следниве
* Не мора да е во строг центар, ама да е во близина ( највеќе 20, 30 минути возење)
* Исто ме интересира дали има некакви шанси ако се најде стан да се договорам од тука или мора лично)
* Ми треба за почеток гарсоњера или еднособен стан.
Ви благодарам. Ако некој има некаква информација нека пише.

Убав ден на сите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom