Локални избори во Македонија - 15.10.2017

КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ДОБИЕ НАЈМНОГУ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ (изберете една од МК блок и една од АЛ блок)

  • СДСМ

    Гласови: 0 0,0%
  • ДПМНЕ

    Гласови: 0 0,0%
  • ДУИ

    Гласови: 0 0,0%
  • БЕСА

    Гласови: 0 0,0%
  • АЛИЈАНСА

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    0
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
СДС освои многу албански гласови на парламентарни.Е сега на локални ќе го кркаат.Не верувам дека некој од Арачиново,Студеничани или Тетово да гласа за СДС иако би кандидирале албанец за градоначалник.
Со Тиранската,договорот за добрососедство,нов закон за јазиците и останати страња има да го јадат немиен.
Е добро де сигурно нема да ги освојат Арачиново, Сарај... Ама за Куманово и Скопје сигурно ќе гласаат за СДСМ од чист инат.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Е добро де сигурно нема да ги освојат Арачиново, Сарај... Ама за Куманово и Скопје сигурно ќе гласаат за СДСМ од чист инат.
Во мултиетничките општини посебно вториот круг ќе има поткупувања и договарања
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.134
А ако Циц се кандидира тоа ќе биде дуел на преварантите. :pos:
Секако брате, ѓубрето кога слушнав дека е во трка од сдсм за градоначалник ми се смачи, доста му се три мандати нек се гони у три пичке материне или нека си бегау Словенија, доста седеше у фотељата[DOUBLEPOST=1502967848][/DOUBLEPOST]
Да да нормално дека поголемите општини се далеку по вредни. И се сложувам со твојава прогноза освен за Прилеп...мислам дека ќе биде многу тесно во Прилеп посебно ако ДПМНЕ искочи со истиот градоначалник. Али останува да ги видиме кандидатите![DOUBLEPOST=1502952611][/DOUBLEPOST]
Според она што јас го знам Арсиќ ќе иде за куманово од СДСМ, и мислам дека тоа ќе им е најпаметен потег.
Види или Арсиќ или Димитриевски, па може и трет ке го разнесе оној од вмро суртукот, али со циц идат на апсолутен пораз...
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.056
@ShakaZulu
Со цел памет веруваш дека ако е Жаре кандидат без пробл ќе победат?Баш напротив.
Имам многу пријатели кои што се за Сдсм и не го сакаат, да не правиме муабет за неутралните.
Дали ти знаеш доколку се кандитира Жаре колку само факти ќе има вмро со што ќе го сврти народот против сдсм?
Прилеп можеби не е најсигурната побед на вмро, ќе биде тесно тоа е сигурно но накрајот типувам на вмро.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Во Струмица конечно има Вмро солиден кандидат , видоа дека нема аир од свинчето Пишев и Бонева. Ако СДС го стави др.Кокан скоро 90 % ќе носат победа, али ако ризикуват со Даскало ќе биде 50-50. Прогнозирам 500-600 гласа да го решат победникот.
vo strumica sekogas pobedata e bila za 300-500 glasa a najgolemata pobeda so najgolema razlika e ona na zaev protiv boneva :D
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Претпоставувам дека ДПМНЕ ќе има повеќе освоени општини, но мислам дека ќе изгубат неколку битни како: Карпош, Аеродром, Битола, (за Охрид не сум сигурен, ќе биде тесно), Прилеп ќе биде тесно и очекувам кандидат на СДСМ да победи во град Скопје во втор круг. Е сега, многу е битно и кои фаци ќе се кандидираат. СДСМ ваљда нема да се глупираат да ставаат ликови од типот на Циц.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Мислам дека двете партии имаат по некои општини надвор од СКопје каде 99% се сигурни:
СДСМ: Струмица, Куманово
ДПМНЕ: Кратово, Кочани, Крива Паланка, Свети Николе

мене ме интересира како ќе завршат Берово, Охрид, Прилеп, Битола и Крушево...мислам дека тука ќе биде најтесно!
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Најбитно е кој со кого ќе коалицира, а после ставањето на Дончев за директор и Ангелов во Мвр, па и ако се види дека Љубе и Стојанче не беа наклонети кон Грујо, може да се претпостави кој со кого ќе коалицира.
Во Скопје гласовите на Дуи ќе одлучат, а тука веќе се знае кој со кого е. Е сега дали Дуи ќе му дадат некоја општина на Сдсм ќе видиме.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.596
vo strumica sekogas pobedata e bila za 300-500 glasa a najgolemata pobeda so najgolema razlika e ona na zaev protiv boneva :D
Точно , во трката за втор мандат ја здрви Бонева со околу 7000-8000 разлика ако се сеќавам добро, 2009 беше тоа. После во 2013 го тепаше Пишев околу 1200 гласа разлика.
За Бајрактаро не сум баш во тек али не ми изгледа на толку политички исфорсиран како другите двајца Пишев и Бонева, разни пиздарии имаше за нив двајца , најдобар потег е шо стават чист човек со сопствен успешен бизнис повеќе од 25 години.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Dokolku sdsm ne ponude nekoj soodveten protivnik na vmro vo strumica ke go izgubat gradonacalnikot posle 12 godini vlast.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
@ShakaZulu
Со цел памет веруваш дека ако е Жаре кандидат без пробл ќе победат?Баш напротив.
Имам многу пријатели кои што се за Сдсм и не го сакаат, да не правиме муабет за неутралните.
Дали ти знаеш доколку се кандитира Жаре колку само факти ќе има вмро со што ќе го сврти народот против сдсм?
Прилеп можеби не е најсигурната побед на вмро, ќе биде тесно тоа е сигурно но накрајот типувам на вмро.
Види, за кандидат треба некој што е експониран во периодот, така Марјан тепа првиот пат, тепа на бранител и на го нејчиме Пиргано варијанта. Сега ќе е спротивно, ај кој мислиш дека можи да е кандидат од сдсм, Илија од болница, или оној шо им претседател, нема шанси, одат со некој кој година дена беше секој ден на улица и народот го знае. Многу народ продефилира во шарена и пред тоа, секј ден го слушаа и гледаа Жаре.

Туку батали Прилеп, тука ќе е или сдсм или вмро, во Долнени на 15км од Прилеп ќе тепа ДУИ или кој и да е Албанец, освен ако СДСМ не предложи Албанец (не бошњак) за кандидат, На минатите ВМРО тепа со 30 гласа разлика, сега на народот му е смачено до тој од ВМРО, ништо нема чепнато за македонските села, ако ме прашаш мене и македонците би гласале за ДУИ само за да не гласаат за овие што им го загорчија животот годиниве со легален рекет на име „комунален отпад на јавен простор“ за буништа или ендеци а канализацијата или пречистителните 10-15 год најавувани ги нема никаде... е па ВМРО баравте гледајте сега, и после немој СДСМ се криви што во Житоше има албанска гимназија или Костинци без ниту еден албанец има основно со 90% настава на албански оти во Црнилиште нема училиште...
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Мислам дека двете партии имаат по некои општини надвор од СКопје каде 99% се сигурни:
СДСМ: Струмица, Куманово
ДПМНЕ: Кратово, Кочани, Крива Паланка, Свети Николе

мене ме интересира како ќе завршат Берово, Охрид, Прилеп, Битола и Крушево...мислам дека тука ќе биде најтесно!
Кочани беше тесно сега за парламентарни. А Битола е најсигурна победа на СДСМ, таму мислам дека со векови нема да дојдат ВМРО на власт, ептен ја заебаа таму.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.854
Кочани беше тесно сега за парламентарни. А Битола е најсигурна победа на СДСМ, таму мислам дека со векови нема да дојдат ВМРО на власт, ептен ја заебаа таму.
a pa oviee od SDSM cudo napravija za BT, tamu najdobro da si glasat za DUI,
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
вмро ќе победи во сите општини, ќе има нови парламентарни избори, вмро пак ќе дојде на власт и ај се у к***ц
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom