Лицемерие

magii

*
Член од
6 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
10
-Како да ги откриеме лицемерите? Постапки...
-Што потоа со нив?
-Што ако некоја личност ја засакаме премногу,и дури потоа увидуваме дека не е всушност онаква каква што се претставила?
Што потоа?

Очекувам ваши размислувања...
 

Dark Angel Nora

Angel In Disguised
Член од
30 септември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
10
Не разгледав дали постои ваква тема,ако постои извинете ме,и слободно преместете ја :smir:
Моите прашања во врска со ова тема се:
-Како да ги откриеме лицемерите? Постапки...
-Што потоа со нив?
-Што ако некоја личност ја засакаме премногу,и дури потоа увидуваме дека не е всушност онаква каква што се претставила?
Што потоа?

Очекувам ваши размислувања...
1,Мислам дека лицимерството освен шо може да се открие по некои постапки (на пример: премногу комлименти, умилкување, "на зорле" смеење...) може да се познае и по некои физички знаци (некои велат дека на лицимерните луѓе очите "им играат" како на лисица).:jaj:
2,Со такви личности треба да се игра мудро и со резерва. Не им ги доверувајте своите тајни, и не им верувајте слепо на се шо ќе кажат.
3,И јас имав еден ваков случај. Ништо. Едноставно се одалечивме малку, согледав како стојат работите. Денес сме блиски, но не толку колку шо некогаш бевме. Тоа никогаш нема да го имаме повеќе. Од мое лично искуство ве советувам дека не треба на сите слепо да им веруваме и да се "крстиме" на нив. Еднаш се изгорев,и никогаш повеќе. Денес внимавам на кого му верувам и колку му верувам.
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
3,И јас имав еден ваков случај. Ништо. Едноставно се одалечивме малку, согледав како стојат работите. Денес сме блиски, но не толку колку шо некогаш бевме. Тоа никогаш нема да го имаме повеќе. Од мое лично искуство ве советувам дека не треба на сите слепо да им веруваме и да се "крстиме" на нив. Еднаш се изгорев,и никогаш повеќе. Денес внимавам на кого му верувам и колку му верувам.
За третово апсолутно истово имам да го кажам,, потполно истата ситуација.. Баш поради ова,,затоа што ми се има случено мислам дека треба да бидеме претпазливи секогаш за кој и да станува збор..Затоа што обично предоцна дознаваме колку луѓето околу нас се навистина она што сме мислеле дека се..:pipi:
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
2
Лицемерие хмм... Секој се труди да ги избегни своите проблеми и неслучајно за тоа се обидува да исмева некој друг, со цел да се оддалечи тајно од своите проблеми наметнувајќи колку некој друг бил на пониско ниво од него. Од тука произлегуваат сите озборувања.

Омразата доаѓа како последица на љубомората. Да чувствуваш љубомора автоматски те отсликува како неуспешна личност и незрела да превземи нешто креативно во животот.

Ако ја земиме за пример класичната музика каде воопшто нема вокали, каде детално се разработени сите емоции и чувства на човекот, или пак претежно скоро сите имаме одредена омилена сцена од некој филм а таа да е без користење на сценарио и зборови (или претежно само еден збор). Нема веќе правилно дефинирани зборови. Секој се плаши или незнае правилно да се изрази преку зборови, секој што има добар речник на изразување претежно си ја прикрива интимата со цел залудно сметајќи и ставајќи се во филм каде тој е човекот што знае да живее на вистински начин надмоќен во однос на други.
Кога одите дома, и кога од 100 метри ќе ве забележи кучето, зема да трча кон вас и вие го гушкате со огромна енергија и љубов. Значи тука чисто се сведува на енергија, нема зборови. Туку животните се секогаш искрени.
Можеш да имаш 1-2ца на кој потполно би му верувал, со другите колку повеќе познатства имаш и колку повеќе површински муабет имаш со нив толку повеќе ти е посупер. Штом задлабочиш особено искажувајќи искреност, толку повеќе тоа ќе ти се врати како бумеранг но во поинаква форма.
Ме заебале луѓе на кои во одреден случај и на одредено поле сум имал доверба но исто така фала му што ме заебале за да можам да се изградам во позрела личност на тоа поле.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Testiraj gi bez da te otkrijat.:smir:
Како ќе ги тестираш? :) За да тестираш некого треба да претпоставуваш дека е лицемер. За да претпоставуваш претходно треба да имаш лично лошо искуство што наликува на лицемерие со него или некој друг од твојата околина. И тоа не е гаранција бидејќи луѓето не се лицемерни со секого на ист начин. Зависи од тоа што им треба од тебе и колку ти им играш улога во животот. Значи и претходно некој да ти каже дека одредена личност е лицемер може и да не се испостави како точно во односот кон тебе и обратно.
Лицемерот, ама оној "професионален" e многу тешко да го пробиеш. Оговарачот можеш да го тестираш и кога ќе си ја слушнеш "доверената тајна" од други знаеш на што си. Ама лицемерот ако не го знаеш можеш многу да го платиш.
 

Eliza

EliXiR
Член од
10 ноември 2008
Мислења
129
Поени од реакции
3
Како ќе ги тестираш? :) За да тестираш некого треба да претпоставуваш дека е лицемер. За да претпоставуваш претходно треба да имаш лично лошо искуство што наликува на лицемерие со него или некој друг од твојата околина. И тоа не е гаранција бидејќи луѓето не се лицемерни со секого на ист начин. Зависи од тоа што им треба од тебе и колку ти им играш улога во животот. Значи и претходно некој да ти каже дека одредена личност е лицемер може и да не се испостави како точно во односот кон тебе и обратно.
Лицемерот, ама оној "професионален" e многу тешко да го пробиеш. Оговарачот можеш да го тестираш и кога ќе си ја слушнеш "доверената тајна" од други знаеш на што си. Ама лицемерот ако не го знаеш можеш многу да го платиш.
Veruvam deka ne postoi covek koj ne doshol vo sudir so licemeri.
(mozno e samo vo slucaj da ne primetil ili da ne doznal)
Odnosot na sekoj covek ne e ist kon sekogo,taka da na kazanato ne mozesh da se potpresh se slozuvam.Za da me zainteresira nekoj i da mu napravam test" ne treba jas da mu/i igram uloga vo negoviot zivot,tuku toj vo mojot ....site onie licemeri koi sekojdnevno se sretnuvaat ne me ni intresira dali se licemerni....ednostavno samo ti ugoduvaat.....ne preci dokolku ne ti zastanat na patot,a dokolku zastanat poveke ne se licemeri...tuku se luge so stavovi(vakvi ili onakvi)...
Da, tocno e deka "profesionalniot" licemer teshko se otkriva no sekogash postoi nacin dokolku te zainteresira se razbira...
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Имам одлични односи со снаа ми, некој мои пријателки знаат да кажат , знае да прави лице твојата снаа ,а јас им одговарам ќешки нека ми прави лице цел живот . Искрено мислам дека тоа е нечии начин на однесување а зошто мора да биде лицемерие можеби е и искрено чувство.правите лицемери лесно се откриваат бидејќи зад нивното лицемерие секогаш се крие некоја потреба од нешто и тоа бргу ќе излезе на виделина.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Тешко дека има конкретен начин да се открие лицемерие.
Ок, кога тогаш, постапките на особата сами ќе ти покажат дека е лицемерна, ама додека тоа да се случи, обично треба да пројде бајаги време.
Особено ако особата ти е блиска...Блиските луѓе секогаш ги идеализираме, па стануваме слепи за нивните мани.

Како и да е, лицемерието, според мене, е израз на страв и потреба за прифаќање. Особата смета дека ако се покаже во вистинското светло, ќе биде отфрлена и нема да го добие твоето внимание, љубов, помош и сл., па почнува да става "маски" кои верува дека ќе ја направат поприфатена, посакана итн. Но, тие маски не може да траат долго. Без исклучок доаѓа моментот кога се покажува вистинското лице, па двајцата останувате разочарании огорчени.

Лично, лицемерието ми беше (и сеуште ми е) многу блиска особина. И најчесто беше (е) резултат на нештата кои погоре ги споменав.
Сепак, неодамна вистински почувствував колку штета нанесувам на оние околу мене, а и на самата себе со таквото однесување. Па, сега се трудам да го минимизирам. Затоа што со искреноста никогаш нема да загубам толку, колку што загубив со моето лицемерие.
 
Член од
4 мај 2008
Мислења
255
Поени од реакции
11
Лицемерните сами се откриваат. После некој твој успех на некое поле, тие во првите доаѓаат да ти честитаат, ама и ти нагласуваат дека и тие на некој начин имаат заслуга, или дека ти помогнале. Лицемерните сами се откриваат, наша работа е да ги препознаеме и да ги изолираме од нас, зошто од нив нема аир.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Veruvam deka ne postoi covek koj ne doshol vo sudir so licemeri.
(mozno e samo vo slucaj da ne primetil ili da ne doznal)
Odnosot na sekoj covek ne e ist kon sekogo,taka da na kazanato ne mozesh da se potpresh se slozuvam.Za da me zainteresira nekoj i da mu napravam test" ne treba jas da mu/i igram uloga vo negoviot zivot,tuku toj vo mojot ....site onie licemeri koi sekojdnevno se sretnuvaat ne me ni intresira dali se licemerni....ednostavno samo ti ugoduvaat.....ne preci dokolku ne ti zastanat na patot,a dokolku zastanat poveke ne se licemeri...tuku se luge so stavovi(vakvi ili onakvi)...
Da, tocno e deka "profesionalniot" licemer teshko se otkriva no sekogash postoi nacin dokolku te zainteresira se razbira...
За да некој лицемерно се однесува кон тебе мора ти да му играш улога во животот. Мора да зависи од тебе на некаков начин и да се однесува лицемерно. Луѓето денес (освен искрено блиските луѓе) ако немаат било каков интерес од тебе не те перцепираат, а не да си трошат време, енергија и стратегии за лицемерство на некој небитен во нивниот живот. На ова мислев кога реков дека треба да му играш некаква улога во животот.
Пример личност со која не си имал ниту поздрав, никаква комуникација и покрај условите да се развие истата, која не си ја занимала што тебе ти се случува и сл. во моментот кога ќе почувствува потреба од тебе за одредена работа полека почнува од обично "здраво" и наколонет однос кој понатаму го развива. Значи ти си имаш и претходно и сега ист став во однос на неа и ист однос и оттука она тебе не ти значи во животот, ама ти неа да. И затоа почнува со лицемерие. Колку и како успешно е друго.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
-Како да ги откриеме лицемерите? Постапки...
-Што потоа со нив?
-Што ако некоја личност ја засакаме премногу,и дури потоа увидуваме дека не е всушност онаква каква што се претставила?
Што потоа?

Очекувам ваши размислувања...
- Прво, лицемер од моето размислување, се познава по тоа што без исклучок нема да каже лош збор за тебе, но ќе каже илјадници лоши за илјадници други луѓе. И како што некој рече, не мора од корист, стил е тоа. Така е човек навикнат.

- Потоа со нив, како ви е мерак. Ако имате сила за малтретирање, тоа се луѓе кои долго ќе ги слушаат вашите критики на нивна адреса и ќе се правдаат.

- Точка три, елегантно извлекување. Со оглед на тоа дека веќе сте биле оцрнети некаде, вашиот близок лицемер подобро е да не знае дека сте го откриле. Пласирање на информации кои сакате да бидат пренесени, исфрлање на својот гнев можеби преку точка два, во секој случај, постепно заминување на вечните гробишта на вашето пријателство. Ако се работи за љубов, тогаш мое сочуство. Сте го наебале прописно, и извлекување само со полиција.

- Потоа... life... the great circle of life will work all thing well. Until we die. :jaj:
 
С

Сатори

Гостин
Лицемерните сами се откриваат. После некој твој успех на некое поле, тие во првите доаѓаат да ти честитаат, ама и ти нагласуваат дека и тие на некој начин имаат заслуга, или дека ти помогнале. Лицемерните сами се откриваат, наша работа е да ги препознаеме и да ги изолираме од нас, зошто од нив нема аир.
Кога ќе налетам на вакви постови, просто се чудам како сум успеала да ја контролирам потребата за повраќање.
Лицемерите треба да се изолираат, треба да ги препознаеме, треба да ги распнеме јавно на плоштад и да ги посочиме како зло во нашето ооо прекрасно општество преполно со хуманизам и алтруизам.
Абе ајде!

Сите ние сме лицемери, од прв до последен, лицемерни сме со своите пријатели, со луѓето во кои што сме заљубени, со нашите родители и со нашите деца, никој не е изолиран од оваа човечка особина која што секој од нас сакал или не ја стекнал со животот на оваа планета.
Човекот секогаш има базична потреба да биде допадлив, да биде сакан или да биде почитуван, за тоа да го постигне „маските“ кои што ги става лицемерно на него не се ништо друго туку кислород за да преживее или уште подобро за да живее, а не само маргинално да егзистира.

Затоа со постови од овој вид, само се повеќе разбирам, најлошата форма на лицемерие е онаа што ја имаме кон себе!
Жалосно!:turn:
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Сите ние сме лицемери, од прв до последен, лицемерни сме со своите пријатели, со луѓето во кои што сме заљубени, со нашите родители и со нашите деца, никој не е изолиран од оваа човечка особина која што секој од нас сакал или не ја стекнал со животот на оваа планета.
Човекот секогаш има базична потреба да биде допадлив, да биде сакан или да биде почитуван, за тоа да го постигне „маските“ кои што ги става лицемерно на него не се ништо друго туку кислород за да преживее или уште подобро за да живее, а не само маргинално да егзистира.
100% се согласувам со ова и би надоврзал: лицемерието е само средство за преживување. Мислам, со нашите најблиски сме 100% искрени (барем сметам дека така би требало да биде) и им мислиме најдобро и тие нам и немаме никаква резера пред нив. Со луѓето што ги гледаме еднаш месечно на некакви состаноци, на пример, зарем ќе ги искажеме сите наши најдлабоки мисли и чувства?

Лицата со кои сме најблиски сме ги измериле и сме заклучиле дека се достојни за нашата доверба, почит, па и љубов. Останатите сме ги измериле и сме заклучиле дека заслужуваат помалку.

Да се разбереме: под „најблиски“ не подразбирам нужно семејство, роднини итн. (иако сметам дека тие по дефиниција би требало да ни се најблиски, но има и домашни раздори па и насилства, за жал, на пример, што воведуваат дополнителни променливи во таа дефиниција), туку луѓето (т.е. лицата) кои самите ги бираме за блиски, т.е. кои сме ги измериле и заклучиле дека заслужуваат да бидеме 100% отворени кон нив.

Ете тоа е лицемерие.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Кога ќе налетам на вакви постови, просто се чудам како сум успеала да ја контролирам потребата за повраќање.
Лицемерите треба да се изолираат, треба да ги препознаеме, треба да ги распнеме јавно на плоштад и да ги посочиме како зло во нашето ооо прекрасно општество преполно со хуманизам и алтруизам.
Абе ајде!

Сите ние сме лицемери, од прв до последен, лицемерни сме со своите пријатели, со луѓето во кои што сме заљубени, со нашите родители и со нашите деца, никој не е изолиран од оваа човечка особина која што секој од нас сакал или не ја стекнал со животот на оваа планета.
Човекот секогаш има базична потреба да биде допадлив, да биде сакан или да биде почитуван, за тоа да го постигне „маските“ кои што ги става лицемерно на него не се ништо друго туку кислород за да преживее или уште подобро за да живее, а не само маргинално да егзистира.

Затоа со постови од овој вид, само се повеќе разбирам, најлошата форма на лицемерие е онаа што ја имаме кон себе!
Жалосно!:turn:
Има разлика меѓу ситуации во кои лицемерно се однесуваш и лицемерие како константна карактеристика. Не е ниту страшно, ниту осудувачки ако во одредена ситуација, некогаш, ретко постапиш лицемерно доколку ситуацијата го бара тоа. Но, да ти е дел од карактерот, да ти е дел од начинот на однесување со другите е страшно. И треба да се избегнува втората категорија, ама не од причина што им судиме на лицемерите, туку со нив не знаеш на што си. Не знаеш дали тоа што го кажуваат е така или праат лице у моментот. Од вакви луѓе не си сигурен да побараш ниту совет, ниту мислење, ниту сугестија, а такви на никого не му требаат у секојдневна комуникација. :smir:
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Да не сум лицемерен, со 99 посто од луѓето со кои секојдневно комуницирам не би требало ни збор да им кажам... Ако мислиш на злонамерни лицемери, а сигурно, ако во старт не ги почувствуваш и правилно не се поставиш према нив, ќе треба да настрадаш од нив за да сфатиш :) Посебно е тешко со оние кои ни самите не се свесни колку се лицемерни, дека сметаат некому. Немаат основен осет па е можеби потребно и едно поштено отерување у пм со нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom