Лицемерие

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Лицемерието не е толку страшна работа , има и пострашна а тоа е обратното од лицемерието.
Лицемерието барем има некои симптоми па може да се препознае лесно и после да се лечи.
Еве ти пример со Дракула , му ја сјебале жена му и он после е спремен цел свет да го уништи. Па нели до вчера беше "добар" човек - нелицемер.
Од кај таа омраза кај него .
Он бил лицемер а и ни самиот не бил свесен за тоа.
Значи кога станува збор за емоции они се движат у екстремности , биди во средината(центарот) за да не се доведеш у ситуација да отидеш у неповолна крајност.
Поентата ми е да ги надминеш(transcend) емоциите и да бидеш над нив .
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Мислам дека и не постои човек кој барем еднаш не бил лицемерен.На пример на ваш другар не ви се допаѓа блузата.
Ке го кажете тоа пред сите?
Или пак треба нешто да завршиш побрзо.
Дали ке бидете насмеани и ке упатите комплимент на личноста од која зависите иако да речеме денот не ви бил погоден или пак ке бидете намуртени?Со лицемерието побрзо ке завршите работа....
А сеа за оние патолошки лицемери кои стално прават лице не ги оправдувам.Сум дека во последно време сите се лицемерни, ние искрените сме пред истребување, а и јас не сум толку искрена како порано бидејки сфакам како функционираат работите овде, не дека ке „лижам гз“ некој да ми каже тајна а потоа јас на сите да ја кажам, едноставно се смешкам и кажувам убави зборови иако мислам дека светот ке ми се сруши.Тоа ми е еден вид одбрана, не дозволувам другите да ги видат моите слабости.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Лицемерно е да зборувам за лицемерието,штом не ми виси ореол над главата тука престанува моето право да зборувам за таа карактеристика.Сум била лицемерна и не не ми е срам да го признаам тоа,многу често како самоодбрана заради туѓата глупост иако не можам да го искористам тоа како оправдување за себе.И знам дека и понатаму ќе бидам.
Тоа е дел од животот...Не ми текнува сега на филозофот кој ја имаше кажано следната реченица но бил потполно во право: ДА МОЖАТ ДРУГИТЕ ДА ЧУЈАТ ШТО ИМА ВО НАШАТА ГЛАВА ЌЕ ОСТАНЕМЕ БЕЗ НИТУ ЕДЕН ПРИЈАТЕЛ.
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Сум била лицемерна во случаите кога навистина требало. Секој бил. Каде што може да се каже вистината без да повреди некој или да ми нанесе мене штета секогаш сум била искрена и никогаш не сум си дозволила да бидам лицемерна спрема личност која ја сакам и ми значи нешто.
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
И јас сум лицемерна со тие шо се лицемерни .
 
S

Sinisa123

Гостин
Znaci mrazam licemerie i ogovaruvanje. Eve sega da vi kazam kako se licemreni lugeto. Na rabota se trudev mnogu okolu 1 godina bev zamenik shef, znaci ne mi dadoa dogovor deka sum unapreden kako shef tuku taka samo bez niso. Vrabotenite sto bea so mene vo smena mi praveja problemi ne sakaa da bidam zamenik shef, sum rabotel 2 smeni, sum ostanuval prekuvremeno, sum idel za praznici i za vikendi i ne sum se pozalil zaso tolku rabota i sega dojde nekoj si idiot i shto mi napravija mene me trgnaa od shef nego mu ja dodelea funkcijata shef i zaso sum se trudel tolku za nekoj da gi dobie site zaslugi. I ovie nekolku nedela epten sum nervozen znaci so nikoj ne razgovaram, nitu so moite shefovi site me orasuvaat sto e rabotata i ja samo si kjutam niso ne zboram dali da razgovaram iskreno i otvoreno so shefovite za da mi dadat objasnenie zaso me trgnaa od odgovornosta i tolku sto sum napnat i nervozen sto za da ne mislam sekoja vecher pijam alkohol barem me otpusta i me relaxira.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Лицемерие на работа. Оу да! И како е дозволено.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Море во три пм тие лицемери колку во животот сум ги направил буквално луѓе за колку не сум спиел и сум помагал повеќе одколку на самиот себе и на крајот баш тие ти вртат грб и те забораваат.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Море во три пм тие лицемери колку во животот сум ги направил буквално луѓе за колку не сум спиел и сум помагал повеќе одколку на самиот себе и на крајот баш тие ти вртат грб и те забораваат.
Животна златна лекција "Секогаш ти си на прво место после идат другите"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom