Лидер или вреден член во тимот

Сталин

Висарионович
Член од
24 декември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
11
Сигурно сте имале шанса некогаш во животот да работите во тим одредена работа. Како се снаваѓате во таква ситуација? Ја превземате работата во Ваши раце, односно ја превземате позицијата на лидер во тимот или пак сте вреден член кој што си ја врши само својата работа?

Општо, дали сакате таква одговорност на лидер во работата или пак сакате без премногу публицитет да си ја завршите својата работа како што треба.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.789
Моментално втор човек :icon_lol:, човек од позадина :icon_lol:.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Лидер. Секогаш, секаде. Дури размислувам и за политичка кариера.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Скоро секогаш превземам се во мои раце.Не можам да гледам малоумници како ми се прават некој и нешто, немаат две чисти си го бутаат сегде носот.И да сум лидер и да не сум секогаш си исполнувам тоа што ми е дадено, нема забушавање.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
За мене зависи за што се подразбира и понекогаш е подобро да се биде во позадина отколку да се биде лидер бидејќи не секогаш е подобро да се биде водич на тимот поради Х причини кои како што кажав зависат пред се од тоа за каква ситуација/работа/обврска станува збор.
 
S

smart ass

Гостин
Сигурно сте имале шанса некогаш во животот да работите во тим одредена работа. Како се снаваѓате во таква ситуација? Ја превземате работата во Ваши раце, односно ја превземате позицијата на лидер во тимот или пак сте вреден член кој што си ја врши само својата работа?

Општо, дали сакате таква одговорност на лидер во работата или пак сакате без премногу публицитет да си ја завршите својата работа како што треба.

Мораш и двете...тоа е вистински лидер,нејсе немаме идеални системи,ама ако сакаш и тежнееш кон тоа тогаш биди пример,без разлика на која позиција си,дал директор,управник на одделение,па и обичен работник.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Зависи, кога се работи за некои проекти(анализа или семинарска или нешто слично) за на факултет на пример, кои ми се при срце и кои на пример стварно ги сакам, немам проблем да бидам лидер и да координирам и слично, затоа што навистина сакам работите да излезат совршено и убаво и тогаш знам да претерам со перфекционизам, ама нормално треба и групата да ми се погоди.
Мада, мислам дека мене и не ме бива за лидер, затоа и си ја прифаќам другата улога од сенка да си ги завршувам работите. Мислам дека едноставно го немам она во мене за да можам да предводам нешто, така да најубаво е кога си седам во сенка и си ја работам мојата работа. :)
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Сакам да сум десна рака, но ако видам дека тој “лидер“ врска нема тогаш ја превземам иницијативата. Ако некој сака да е лидер му давам шанса и му помогам максимално затоа што многу е битно “лидерот“ да има поддршка од другите, доколку се наметнува некој тој тим пропаѓа. Како што кажав ја превземам улогата само во случај ако “лидерот“ сака да е али не му стиска што би се рекло народски
 

Сталин

Висарионович
Член од
24 декември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
11
Ако видам дека луѓето со кои работам навистина вредат тогаш се трудам да ја превземам лидерската позиција, но ако видам дека не вреде да се трудеш за некои неспособни тогаш си ја вршам само мојата работа најдобро што знам. Ако си лидер на неспособни тогаш тебе ќе те направат најлош од сите, нели демек лидер.
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Лидер, пошто се внесувам во работата со максимум, без разлика дали е за мене или некој друг, морам да водам оти знам колку може да биде испуштено од раце се што градиме. А се однесувам како вреден дел/член од тимот :)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.646
Поени од реакции
10.942
Сам свој лидер и К ме боли...бар немам позадина што ми припрема линч!
Арно ама, кога некој ќе се наметнел како лидер, сум го прифаќал, но со тек на време карактеристиките на таканаречен лидер станувале еднакви со тие на лигуш, дволичњак, педерче, подлизурко, пиче, душа продадена, така да после сите тие нишани, држам дистанца од "пријатели, тимови, whatever"...си имам девојка :icon_lol:
Единствено каде што сум лидер и работам по мое и по дозвола на мојот колега е лејбелот, сеуште не сме милионери и не се тужиме, така да има време.
Друга работа пак, сум приметил денес сите сакаат да бидат/се прават лидери, ама ако ти висат јајценцата или едноставно немаш муда да застанеш пред предизвикот/проблемот, тогаш исечи си го петелот и бркај работа. За жените не коментирам, им се дивам на некои кои се веќе докажани лидери (и не само јавни личности, туку и обични смртници, лидери во семејството на пример :wink: )
Ама еден ден кога ќе станам претседател ќе видите сите!! :pos:
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Можеби нескромно звучиме ама нормално дека сите сакаме да бидеме лидери се додека не осетиме дека не е баш лесно толку многу одговорности, јас лично се гледам како лидер, но лидер кој сам ќе се наметне а не лидер, кој е ставен од друг, без негова волја, тоа не е лидер, само името ќе му е лидер а ќе биде само вреден член на тој што го стави
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
И едно и другото, секогаш сум максимално конструктивен и вредно си ги извршувам обврските што ми се дадени во тимот, без ралика на околностите.

Но, сакам кога ќе се заврши задачата некој да ми го вреднува сработеното и за наредната задача да бидам лидер на тимот кој уште повредно ќе учествува во завршување на работните обврски.
 

Heartbreaker

The Real ROCKNROLLA
Член од
6 декември 2009
Мислења
276
Поени од реакции
28
Искрено јас сум човек со нескромни лидерски способности. Сум бил лидер на повеќе тимови(како во професионален живот, така и во приватен) и секогаш сум покажал цврста волја, добро разработен план и бескомпромисност. Сепак, мислам дека тоа што најмногу влијае на мојата способност за лидерство е моќта да влијаам на однесувањето на другите во насока на остварување на моите цели, имајќи ги во предвид нивните чувства и стремежи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom