Ливадарки

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.645
Поени од реакции
27.950
Добро бе,сериозно е ова дека пошо 5 мушки у клас се утепале од ебење? Тоа е условот да се утепаш од ебење у денешно време? Лелеј...а ја па си мислев дека у тоа време 94та кога запишав средно сме биле назадни,сеа читам и не ми се веруе :(
 
J

joli1

Гостин
Добро бе,сериозно е ова дека пошо 5 мушки у клас се утепале од ебење? Лелеј...а ја па си мислев дека у тоа време 94та кога запишав средно сме биле назадни,сеа читам и не ми се веруе :(
тоа е стандард реакција од постари луѓе, чим им спомнеш дека соодносот бил таков, одма претпоставуваат дека си се утепал од ебење.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Добро бе,сериозно е ова дека пошо 5 мушки у клас се утепале од ебење? Тоа е условот да се утепаш од ебење у денешно време? Лелеј...а ја па си мислев дека у тоа време 94та кога запишав средно сме биле назадни,сеа читам и не ми се веруе :(
Vo mojot imase celi dve zenski od koi da kombiniras od dvete delovi pak edna nemozese da sklopis asolna.
Ah zivote sarmo rasturena :(
Автоматски споено мислење:

На мои 14 години можеби прв пат реков дека никогаш нема да се женам.

Учев у клас кај што машки и женски ratio беше 1:5, или у превод, на секое машко имаше пет женски. Сега некои од вас ќе речат супер, хехе, сте се утепале од дупење, по пет партнерки буразеру. Нормално, ќе ти биде супер и ќе се утепаш од дупење ако решиш да затвориш очи пред одредени очигледни работи.

Сега, па зашто така сум се одлучил на таа возраст, малку необично, нели?

Едноставно е. Кога секојдневно, со години, со часови си заедно со некого во иста просторија, многу брзо испливува вистината на виделина, како и одредени карактерни особини, а гестикулациите веќе не се само обично мрдање на фацијалните мускули, туку се одреден показател за моменталните емоции кај таа личност.

Промискуитет, манипулации, лажење, драматизирање, вештачко смеење, никаква лојалност, меѓусебно намалување на самодовербата преку дискретно подбивање, снобизам, материјализам. Сево ова беше заедничко за мнозинството тогашни девојчиња у мојот клас, а денес сево ова е заедничко за мнозинството девојчиња кои што ги познавам. А јас со луѓе со вакви карактеристики не сакам да градам врска, а уште помалку да сум во брак.

Нема да заборавам никогаш, поради наводно реметење на часовите, бев преместен да седам напред со едно девојче од клас кое многу брзо ми стана мило, интересно, па и симпатично. На почеток имаше флерт од моја и нејзина страна, но со тек на време и поради одредени причини, мојата заинтересираност за неа опадна, а со тоа нејзината за мене се зголеми, па почнаа моабети од нејзина страна од типот да излеземе, да сум и го чепнел бутот (?) и ред други женски срања.

Нејсе, да не навлегувам многу во тоа. Углавном, малку се оладивме, почна еден типец кој што имаше женска да и пишува, оваа иначе преубава, цело време спорт, не пие, учи, итн, а типецов никаков, татина парица, крме дебело, две смрзнати кокошки да му дадеш, голема е шансата не едната, туку двете да му побегнат. Иначе, у време дур он и пишуваше, па дури и пред он да и пишува, и се пуштаа разноразни стварно солидни типци, спортисти, убави, со иднина пред нив, итн.

Таа имаше ептен доверба у мене, па почна да ме прашува за него, на што ја ја прашав ,,зарем нема типов женска?", на што она ги дигна рамењата и смени тема. Чатовите ми ги даваше да ги читам, класично рибопецање со пари, држ види ми го телевизорот, држ види го ова, итн. У меѓувреме дур се допишуваат, доаѓа женска му од типецов у школо да се сретне со оваа школскава, и и кажува дека тој и таа се во врска веќе неколку години и да прекине да му пишува и да му враќа на пораки, на што таа се согласува. Не проаѓаат неколку дена, типкава се изеба со него. Нормално, тој у прва прилика после добивање на тоа што сакаше ја отпука и си продолжи со девојка му.

Кога типкава ми објаснуваше што се случило, јас ја прашав само ,,зошто го направи тоа?". Одговорот и беше зачудувачки. ,,Не знам!"

Вакви ситуации знам многу. Буквално можам книга да пишам за тие 4 години.

Пресуден момент ми беше кај другар мој на роденден, се пиеше, се пафкаше, скоро сите веќе под дејство, а се разбира и он. И од еднаш, ја снемува женска му со која што беа во врска со години, па го снемува ,,другар" му. Па од еднаш се појавува пак таа, па после неа он, па пак ги снемува, и така во круг. На крај веќе очигледно го направија, дур типов славеше роденден, тие си шепотеа еден на друг у присуство на сите луѓе на роденденот. На крај ,,другар" му ми призна мене и на уште еден мој пријател дека цело време се мувале и се договарале за ебење, а и таа го напнувала цела вечер.

Тогаш ми падна многу гнасно. Ми се згади цел женски род. Почнав да параноишем. Сфатив дека ова може секому да му се случи, дека е уствари реалност. Дека на партнерот можеш се да му дадеш, да си во врска со години и сепак да ти ја изигра довербата и љубовта. Дека нема вистинска љубов у ова време. Дека многу често луѓето кои што ги сакаме го водат животот според краткотрајни емоции и желби, а не според одредена визија за некое утре.

Нормално, малку подоцна во животот имав и сопствено искуство. Малку е да речам дека тоа искуство ме смени многу.

Денес? Денес не знам. Можеби најголем страв ми е избирање на погрешен животен партнер. Добро знам што значи нефункционален брак, во таков пораснав. Можеби и затоа изгледам толку многу постаро. Можеби затоа и се плашам.

Се плашам од тоа што се нуди на младите мажи за партнер; типки кои што се зависни од социјални мрежи, типки чиј што приоритет се журки, типки кои што побитно им е краткотрајното уживање отколку градење врска и брак долгорочно. Типки кои што очекуваат да жртвуваш се за нив, а за возврат да не ти ги почитуваат црвените линии.

Чувајте се момци. Опасно е денес.
Se toa vo red, se desava no nekako ne ukapirav kakva dopirna tocka ima prikaznata so sindromot livadarki za koj tuka se pravi muabet :cautious:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
ти гарантирам. :toe:

еве ќе го избришам чим е офтопик.
Ne be neka sedi, sto ima vrska. Mozi e taka, mozi ne e, ete ke recime teorija nekoja.To kakvi gluposti se iznatreskaja tuka sto blage veze nema so temata pa uste sedat. Uzivaj.
P.s gledam si go izbrisal vekje. Vrati go ako mozis.
Автоматски споено мислење:

Кај мене во клас само 1 машко беше со 17 женски, среќа што тоа машко не беше @Goyathlayy, иначе сите ќе не наредеше.
Pa da ne ne :cautious:
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Кај мене во клас само 1 машко беше со 17 женски, среќа што тоа машко не беше @Goyathlayy, иначе сите ќе не наредеше.
Да бидам искрен, не... сите ќе ми бевте другарки а мене немаше да ми биде јасно зошто си кубете коси. Бев многу спор како млад, обично е така со нас убавите. Откако пуштив брада почнаа колку толку да се поврзуваат некои неурончиња, нешто слично како Рон у последниве година две. Туку со Владе полека иде работава, еве и темава му замрела гледам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187

Не читале овие, нема друго. :icon_lol:
A bre stvarno :cautious:.
P. S ova livadarka vaka taka si fati koren na forumot kolku sto zabelezuvam niz temite :D.
Na @PticaSelica gospod zdravje da mu daj sto ni go posoci nazivot inaku ke trebase cel referat da pisuvame za da dolovime misla.
Vaka Livadarka i gotovo, se znae na sto se misli ;).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom