Ливадарки

Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Ако планирате да влезите во брак направете го тоа до 35тата година.Ливадарки,кариеристки спонзоруши,бумери,слободни уметници на сите времето им врви.Пошто после 35тата големи се шансите животот да ви помини по клиники за плодност.А пак после 45 влегувањето во брак е тиха патња.Од немајкаде.На 25 години имаш многу поголем избор,на 45 изборот е сведен на минимум.Затоа секој со својот памет,своите грешки секогаш сами си ги плаќаме.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Исто така многу интересно е што најверојатно истите тие мажи не гледаат проблем во тоа жена им после 12 саати работа нив да им готви и да ги пере додека тие стегаат ракии на тераса :')))
Cekaj, sakas da kazis deka ne mu ni napravi salata za so rakijata, taka go ostavi na golo da ja stega, da se maci :cautious: .
Boze me oprosti, gde ce ti dusa :gjavol:.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.047
Поени од реакции
13.539
Не реков дека не постои, ме интересира мотивот зошто би го направил некој тоа.

И да, знам дека постои. Од среден век влече корени. Го има низ цела западна Европа во разни форми.
Против црквата се и ради тоа, крстени демек како мали немале избор и сега кога имаат одбираат да се открстат
Шууузнам
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Ова е стварно интересно. Ја напуштаат црквата, ама ја известуваат дека ја напуштаат? Зошто?

Еве јас сум атеист, а крстен сум. Никогаш не сум помислил да направам такво нешто, затоа што со самиот факт дека не верувам, тој чин нема никакво значење за мене. Зошто ги контактираат црквите, од што се фини ли?
За да ти го поништат крштеничето(или како и да се вика документот дека си крстен).
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Против црквата се и ради тоа, крстени демек како мали немале избор и сега кога имаат одбираат да се открстат
Шууузнам
Да, ама со тоа што бираш да ѝ се обратиш на црквата за да те открсти, го признаваш нејзиниот авторитет. Значи ти треба потврда од институцијата против која си дека веќе не си крстен. Малце нелогично. :D
За да ти го поништат крштеничето(или како и да се вика документот дека си крстен).
Тотално неразумно е. Да тврдиш дека некоја институција е нерелевантна за тебе, а истовремено да и се обраќаш со барање.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Во странство жените не патат од комплекс дека мора да се омажат, во странство жените бркаат бизнис или едноставно, сакаат да се пронајдат себеси пред да створат фамилија.
Najgolemata glupost od cela tema

Ne mislam na postot konkretno tuku toa deka biznis kariera i se toa ako brkale se pronaogale isto ko nekoja u najubavite godini si se ebava ama ne toa e ostaj me se definiram

Agde site so fantazirat za rabota bezrazlika dali bilo zena ili ne e zivot pogresno zivean

Mazite zapnale da ne im dozvoluvaat nadvor od kujnata ko pravi divjaci ama ovie glupive zenive zapnale da rabotat pa im teknalo na mazite hey eftina rabotna sila pa izmislile posteri so zeni vo bandani kako stegaat muskuli pa denes imame lugje sto fantaziraat za ra bo ta ha ha aa

Nikoj ne treba da fantazira za rabota. Jas mrazam da rabotam. Da moze zena mi da se penzionira samo ja ako rabotam so nasiot high spend - odma. Ili obratno. Jas bi bil najsrekniot maz ako zena mi pravi pari za tri pokolenija. Eventualno se gubi smisla i vtoriot da raboti koga se stiga toa nivo, neli?


Nie stavivme threshold i koj go premine prv drugiot moze da bide sloboden da pravi sto saka. Ambicioznost niz pokriv samo za da stignes da ne ra bo tis


Ja se otseliv za ova da go postignam polesno, ona se otselila i fantazirala za rabota, taka ke se ostvaruvala? ne me nerviraj
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.229
Поени од реакции
45.345
Не постои такво нешто. Или тој што ви кажувал ве лажел, или некој го лажел него. Нема поништување на крштевање.
поповиве наши ако начујат за модава, може и на акција да направат одкрстување по поволна цена чисто за да ги удрат за последен пат. :icon_lol:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
поповиве наши ако начујат за модава, може и на акција да направат одкрстување по поволна цена чисто за да ги удрат за последен пат. :icon_lol:
Greska, ke gi fanat pak skapo posle na priklucok ko evn
Na prvo davanje krv za tumor markeri

:d
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Тотално неразумно е. Да тврдиш дека некоја институција е нерелевантна за тебе, а истовремено да и се обраќаш со барање.
Разбирам од аспект дека не сакаш твои податоци да постојат таму, едноставно да те отпишат.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Како нема веза? Сакаш да ми кажеш дека просечен македонски маж нема проблем да готви после работа додека жена му дреме и пие пиво? Или дека истиот нема да биде наречен папучар, или пак жена му да биде осудена?
Муабетот ми е дека верувам на многу жени не им е до робување по дома, затоа бираат да се сами.
Муабетот ти беше дека во странство го најде тоа што не можеше во мкд - маж, по твој терк. Што не е ниту правило, ниту оправдување туку е тажно од две причини:

Прво, за жал тука не ти се посреќило и јбг можеби сплет на околности довеле да се разделиш од некој баш таков (идеален).

Второ, размислувањето и провокативниот пост сам по себе е тажен затоа што без разлика која е причината да ја најдиш твојата среќа надвор наместо тука тоа не е изговор дека овде нема добри дечки (нормално и девојки).

Постот ти е донекаде автогол и само обид за провокација во тема каде не можи да се наметни дискусија и цитирање (и тоа е тажно).

п.с. лично ниту мислам дека си згрешила во изборот, твоја приватна работа и живот кој не е предмет за коментирање, но начинот на размислување можеме да го дискутираме како таков.

Од друга страна, една убаво започната тема од типот ЗОШТО се јавува таква појава кај жените во целина успевате повторно да ја сведите на муабет од типот: "Мажите се свињи, не ги бива", што само по себе е смешно и тажно.

Ливадарките се ливадарки од X причини, тренд кој во странство го има повеќе и од порано него кај нас и според мене повеќе е продукт на едно извотоперено гледање на работите отколку на реална потреба/љубов да се вдоми/купи/чува миленик.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
:)

Во Шведска просечна швеѓанка раѓа 3 - 4 деца и има два до три брака во текот на животот. Само да напраиме reality check и да се увериме дека сме на иста страна сите.
А ти се наоѓа статистистика по колку абортуси прави просечна швеѓанка ?
Автоматски споено мислење:

Тотално неразумно е. Да тврдиш дека некоја институција е нерелевантна за тебе, а истовремено да и се обраќаш со барање.
Зошто неразумно ?! Кај нас имаме 25,17% што го прават ова секојдневно.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.249
Nikoj ne treba da fantazira za rabota. Jas mrazam da rabotam.
Mozhebi da. Jas sega momentalno se naogjam vo period od zhivotot vo koj shto ako ne rabotam nishto mislam deka ke poludam. Se osekjam ko da prokrastiniram. Moram 24/7 da rabotam neshto. Posle rabota koga kje dojdam doma sfakjam deka i want moreeeee. :D

Ne znam dali e period samo ili shto e, vekje si planiram da si prodolzam i so obrazovanieto, ama do togash kje si baram ushte neshto da si potpolnam vremeto.

E sega dali e pogreshno izhviean zhivotot valjda ke mozham da kazham koga ke bidam na smrtna postela. Sega, od ovaa perspektiva znam deka za mene e pogreshno da sedam doma i da se izlezhavam.

Sigurno deka koga dojde brak, kje dojdat deca, kje se promenat i prioritetite, i mozhebi vo toj daden moment kje posakam pomalku rabota, no dotogash treba da si go zhiveam zhivotot onaka kako shto mislam deka e najdobro i me ispolnuva i pravi srekjna.
 
C

confusion

Гостин
Абе добро сега и ја уживам да работам, да седам повеќе од една недела дома, почнувам да регресирам и да се нервирам зошто сум научен на исполнет ден, обврски, тајмлајни. Ама нема апсолутно ништо поубаво од кога ќе се вратам дома после 12 сата работа и обврски, ме чека шопска салата, ракииче ладно и девојка ми за да разговараме како ни поминал денот, ниедна џукела нема да го долови тој момент, ни расно куче дури. :D

Феминисткиве на темава ептен вртат на тоа како мажите се криви и они осудени со нив, вакви и онакви а уствари овие ливадаркиве што ги збори Владе се сосема друг тип на луѓе, бар ја ги доживувам како неисполнети луѓе, на љубовен, професионален план и едина утеха им е таа џукела на која ја користат сета енергија што им останала, обично се девојки што се или прецениле, или очекувале не знам што од живот и дечко па сега разочарани од се, ни самите не знаат што ги разочарало у живот, па утеха ќе барам во куче. Познавам две вакви, една не ни имала посериозна врска и со секој што ќе излезе, после секое искачање ни раскажува колку маани му нашла, ова направил, она, другава е 32 години, имаше долга врска и раскинаа пред 5, 6 години, ја преварил, свиња бил, после него секој нареден со кој излезе беше ИСТИ ТИП и профил на човек како истиот што ја превари и сега е 32 години, без дечко, врска и е пресреќна со златен ретривер на кој и инстаграм профил му има отворено.
Не е проблемот само до мажите, до главата е. Индивидуално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom