Лефкада

Член од
19 јануари 2012
Мислења
114
Поени од реакции
139
Здраво, оваа лето одлучив да одам на Лефкада па сакав да прашам дали има забавни паркови и ако има на кои места се.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Доколку се одлучите за одмор на Лефкада и имате возило, обавезно да го посетите ресторанот Рахи.
Се наоѓа во југозападниот дел на Лефкада, на висина од 600 метри во планиниското селце Егзантиа. Патот до таму е стрмен, со кривини, но со оглед на фактот што целиот остров е таков, не е пострашен од останатите патишта.
Убавината на овој ресторан е во тоа што, терасата се наоѓа на работ на планината и имате можност да јадете буквално во облаци. Идеално време за посета на ова место е околу 18:00 часот за да ја искусите симфонијата од бои при заоѓањето на сонцето. Цените се пристојни, храната е многу вкусна и персоналот е премногу љубезен.



 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.884
Поени од реакции
2.087
Kako se dvizat cenite za rentanje na kola za 5-6 dena? :)
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
310
Поени од реакции
298
Се сменија некои работи, па од Халкидики аранжманот за ова лето е преместен во Василики, Лефкада - вила Катерина (од Игуана). Како што се изначитав поназад во оваа тема, вилата е одлична.

Ме интересира една друга работа, односно мала споредба ако може. А тоа е, каква е водата (температура) во Лефкада, после 25 Јули? И дали е иста на сите плажи или? Во однос на Халкидики мислам дека е поладна, но дали значително? Ако некој може да каже по-детално за ова би бил благодарен :)
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Мислам дека е поладна од Халкидики.

Уште една поука - ако времето од саабјле е облачно ако, ќе се опраи брзо, не се бедирај и продолжи си накај плажата према која си тргнал. Времето брзо се менува, рано од сабајле западните плажи се во сенка и таму е ладничко додека нема сонце.

Биди спремен/а за мнооогу возење, јас за 7 дена извозев ~480 км, и тоа по тесни стрмни планински патчиња најчесто.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
310
Поени од реакции
298
Мислам дека е поладна од Халкидики.

Уште една поука - ако времето од саабјле е облачно ако, ќе се опраи брзо, не се бедирај и продолжи си накај плажата према која си тргнал. Времето брзо се менува, рано од сабајле западните плажи се во сенка и таму е ладничко додека нема сонце.

Биди спремен/а за мнооогу возење, јас за 7 дена извозев ~480 км, и тоа по тесни стрмни планински патчиња најчесто.
Да да, спремен сум за тоа - дури и малку повеќе планирав :D А пријатно е за капење, може онака да се влезе и да се седи во вода по час - два ? :)
 
M

macgowan

Гостин
Овде ги имаш сите податоци во врска со температурата на морето, ветрот и сл. Сепак, температурата на морето е зависна многу и од моменталните морски струења. Често се случува на јонскиот брег да е нешто поладна водата, на западната страна конкретно према отворено море. Конкретно пред две години, кога бев на Кефалонија и Закинтос на источната страна према копното беше водата многу топла, а на западната страна поладна. Истото важи и за Лефкада. Инаку јас не `излегувам` од вода, ми имаат пораснато шкрги :D , помалку нуркам(без одело) и сум немал проблем со температурата на морето никогаш на тој дел.
http://poseidon.hcmr.gr/ocean_forecast.php?area_id=aeg
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Decki, planirame ova leto da ideme na Lefkada. Dali nekoj moze da mi kaze neso okolu vilite sto gi nudat agenciite? Interesni ponudi dosea sretnav od JK Travel, Falkon i Aries. Nesto okolu agenciite zbor/dva?
I da, datumot e 20-25 avgust nekade da ideme. Vodata kakva e togas? Fala mnogu :)
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.110
Поени од реакции
11.140
На 25ти одиме за нидри.Знаеме дека има мн подобри места од нидри, но мн подобра цена имавме па затоа го одбравме тоа.Ќе се оди со кола, така да нема дани претставува проблем да го свртиме цел остров.
Сакам некој совет од тие што сте биле, што да посетам.Од плажи па до некои таверни или било што.
Од плажи како што читам- порто катскики,катисма,егремни... овие значи се најпознати и секако ќе се посетат , др ? За навечер каде е најдобро ?
и да, како стојат со паркингот, по плажите или навечер во др градчиња? Лесно се наоѓа?
Како се движат цените во рестораните,продавниците,лежалки на плажа?
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
На 25ти одиме за нидри.Знаеме дека има мн подобри места од нидри, но мн подобра цена имавме па затоа го одбравме тоа.Ќе се оди со кола, така да нема дани претставува проблем да го свртиме цел остров.
Сакам некој совет од тие што сте биле, што да посетам.Од плажи па до некои таверни или било што.
Од плажи како што читам- порто катскики,катисма,егремни... овие значи се најпознати и секако ќе се посетат , др ? За навечер каде е најдобро ?
и да, како стојат со паркингот, по плажите или навечер во др градчиња? Лесно се наоѓа?
Како се движат цените во рестораните,продавниците,лежалки на плажа?
Ако сте во Нидри обавезно да ги посетите водопадите и да се избањате, ладна вода ама прекрасна.
Од плажи, набројаните се најдобри и можеш со кола или со тура со брод што ги има секојдневни.
Имаш една пекара на средина на шеталиштето во Нидри, најголемата, што мораш да ја посетиш, прекрасни ствари имаат. Топла препорака за чоколадните корнети (не е сладолед, него ко колачи).
Во Нидри нема баш некој барови и таверни за забава, можно е на другите делови од островот ама не би можел за таму да ти кажам бидејќи не бев јас со кола.

Продавниците се со стандардни грчки цени, не се којзнае колку скапи. Лежалките на мнозинството од плажите се бесплатни со пијачка.
Рестораните им се пристојни цени, Гиро 2 евра.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Паркирај ја колата, и земи си веспа или рент а кар
 
Член од
27 октомври 2009
Мислења
113
Поени од реакции
30
Луѓе, одиме на Лефкада сега на 4ти Август во Агиос Никитас. Одиме со сопствен превоз па планираме да прошетаме што повеќе. Кажете некоја препорака за 2015 година. Како се раздвижени местава навечер околу Агиос Никитас, има нешто интересно ? А и ова ми е битно, планираме еден ден да одвоиме за крстарење до Кефалонија(со можност да се помине и до Порто Катсики, паштерата Меганиси), видов имаше Олимпија препорачано Македонија палас брод, ама наидов на критики дека многу "на брзање" било крстањерето, т.е. не се задржувале на местата според планираното време.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Како се цени од кај септемри 3-4 дирекно планирам да одам со кола да барам таму сместување за мене и девојками некој искуство да препорача местенце и цена ? поздрав
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.845
Како се движат цените на Лефкада сега? Има некои покачувања? Конкретно ме интересира за јадење и изнајмување кола.

Исто за плажите сакам да прашам дали се наплаќаат лежалки или па доаѓаат гратис ако нарачаш пијачки. И дали има чадори на сите плажи или е најдобро да си понесам?

Друго ме интересира за пристапноста на плажите. Какви се патиштата до одредени плажи? Има ли некои плажи до кои има ептен заебан пат? Прашувам пошто не сум баш искусен возач.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom