Летен одмор во Валона, Албанија

Член од
30 август 2011
Мислења
27
Поени од реакции
6
Зошто така мислеш и имаш ли одено Валона?
Имам отидено на двете места , Саранда е во тренд сега и многу е поубаво , иако морам да признаам дека неколку години не сум била во Валона, ама скоро сите се согласуваат дека Саранда е поубаво
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Мирно место е , ако идеш да се одмориш супер ќе си поминеш и евтино е пред се. :)
За журки не се труди нити Валона нити Саранда.
Инаку до Саранда патот е малтретирање, така да ја секад Валона сум преферирал.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Абе Саранда е потуристички град, повеќе странците ја преферираат, инаку има места што се измеѓу Валона и Саранда со многу убави плажи а не толкава гужва, сигурно на нив се мисли овде, зашто баш Валона и градот нема некој си плажи, тука е пристаништето и не е за плажа. На крај краева има задоволни и незадоволни и од двете места, ама одморот ти си го правиш, дали ќе ти биде интересен или не од тебе најмногу зависи...
 
Член од
2 август 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Мирно место е , ако идеш да се одмориш супер ќе си поминеш и евтино е пред се. :)
За журки не се труди нити Валона нити Саранда.
Инаку до Саранда патот е малтретирање, така да ја секад Валона сум преферирал.
Можеш ли да ми објасниш дали има приватен смештај и дали ке најдам кога ке отидам таму? Колку се од ден цена и тн...
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Саранда барем за мене е поубаво од Валона.За журки најубаво е да се сместиш Химара(YALA) или Дерми (тие се на патот помеѓу Валона и Саранда) тука знаат да вртат музика и наши дј-и , лани беше Васо од Pollux, Fecky Farris, Iceberg...(https://www.facebook.com/media/set/?set=a.100158493423871.33.100002891610223&type=3)
Саранда е местенце налик на грчкине, плажите не се нешто посебно денски журки имаш во African Beach се наоѓа малце на север додека поубавите хотели се наоѓаат малце јужно, имаш едно плажиче кое е доста солидно во близината на една река што се влева во морето(види фото:)).Навечер шемата им е во Mango beach Club само не очекувај премногу:)
Сместување ќе најдеш колку сакаш,дел од цените ги имаш на савана.Карактеристично е што немаат дефиниција за апартман него све им се води како хотел:).Храната е со цени како во Скопје
Обавезна посета и на Бутринт


 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
737
Поени од реакции
660
Ако си за одмор ќе се одмориш, забава не барај таму. Бенефит се цените и морето е добро, ама имаш плажи и плажичиња јужно накај саранда убави, во градот плажата е кенеф. Приватно има можеш да бараш на лице место сместување и зависно од домаќините можеш да се пазариш. Има многу хотелчиња јас бев во Делфин мислам беше, 30 Евра плаќав за 2 лица со доручек. По мој критериум доволно пристојна соба за цената(спална,клима,тв,бања,тераса)
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
221
Поени од реакции
24
Јас бев таму лани. Хотелот ни беше малку подалеку од градот, но имаш автобусот до градот. Автобусот не застанува само на автобуски станици, туку и секаде. Имаш и македонска храна ( во продавниците се продавва и мак. супи ). Во градот немаш нешто многу да видиш ( 2-3 споменика, неколку џамии). Прашај има и еден пазар, малку подалеку од градот ( каде што скоро и нема туристи) таму можеш да купиш сувенири. Мислам дека имаше и еден трговски центар. Ако не учиш албански, подобро научи некој збор италјански, зошто скоро половината чисто зборуваат италјански, а најголем дел од нив англиски не знаат ни да гукнат.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
da angliski ic ne znaat ali italijanski perfektno,, ja bev vo valona pred 3 godini, prekrasnom ne vo centarot polazite nego podolu nakaj saranda patot sto odi, na plaza sedis na lezalki i naracuvas pienje, 50 den pepsi limenka i toa kako oblikuvana ne sum videl takbvo pepsi nikade, ice kafe isto taka bese 50 den limenka grc ladni, jadenje si kupuvavme od prodavnici, i sto e najvazno site raboti ima se MADE IN ITALY ( pijalokot, jadenjeto, -kaskavalot, pavlakite itn.)
 
H

HoT IcE

Гостин
Валона никaко, Саранда е must-visit место, изобилува со убавина и прекрасни плажи. Јас во 2009г. бев во Саранда и си поминав најубаво, бев сместен во стан карши African Beach Club од кој има видео погоре на темава, и си слушав музика 24/7. Плажата е предобра, има сплав, па можеш со пиво в раце да кулираш сред море, или да скокаш. Интересно за мене е што јас поради ова место, и поради Африканската плаажа почнав да слушам хаус музика и од тогаш наваму 75% музика што слушам е хаус.:)
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Валона има убави плажи ама нешто подалеку од градот. Во Саранда на едно 10 километри има едно село (не ми текнува како се вика) каде што е многу убаво. Плажа со ситен песок, бистра вода и е многу евтино.
 
Член од
20 јуни 2011
Мислења
192
Поени од реакции
13
Пред една недела се вратив од Валона,цената на апартманот ме кошташе 18 евра.Има убави плажи малце се подалеку од Валона ,но ако си со кола можеш да ги видиш...
 
M

macgowan

Гостин
Валона има убави плажи ама нешто подалеку од градот. Во Саранда на едно 10 километри има едно село (не ми текнува како се вика) каде што е многу убаво. Плажа со ситен песок, бистра вода и е многу евтино.
Ксамил се вика местото и е новата Македонска `Лептокарија`. Врие наши луѓе.
Темата е за Валона ама пошто не видов друга, ај да напишам мое мислење тука.

Морето е фантастично(Јонското море е според мене бр.1), климата убава, плажичињата се мали со `увезен` бел песок и кога ќе се начичкаат луѓе станува како и секаде - валкано. Убаво е од спротива на островчињата, те возат за 2 евра повратно, ја нема `истоварената` бела песок и нема гужва. Цените се нешто поскапи од на копното. Се е тоа ок.
Рестораните и барчињата се со цени како кај нас, `влечат` накај Охридските. А има и цени на исто рамниште со Грција - на пр.во блиската Парга имам јадено иста риба(ципура) за некои добри 5-6 евра поефтина отколку во Ксамил. Морската храна е поевтина во споредба со Грција но малку сум сомничав околу нејзиниот квалитет и свежината апропо цената. Продавниците се слабо снабдени, има една поголема а и таа не е за `машала`.
Хигиената е на многу ниско ниво. Несреденоста која ги надминува и нашите најголеми, Македонски лудории е генерален проблем на Албанија, тоа ми е јасно, но не се напредувало многу.
Морето, кое е чисто и бистро, топло, за жал е константно ужасно загадувано што во иднина може да им претставува проблем ако продолжат со овој ритам браќата,

Албанија не е нискобуџетен а квалитетен туризам. И ова нискобуџетен е релативен поим. Не дека `малаките` се цвеќиња за мирисање, но на истото тоа Јонско прекрасно море има многу поубави места за не многу повеќе пари.

Еднаш ми беше доволно, друг пат благодарам, не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom