Лепа села лепо горе

N

n/a

Гостин
Страшен филм.
Незнам дали знаете...
ама добар дел од него е сниман надвор од Србија во која што тогаш владееше Милошевиќ...
и глумците и режисерот сами си собраа пари за да го снимат филмот.

Прв филм што ја проби `завесата` после војните во екс YU и беше и сеуште е гледан од сите.

И исто и јас како Горазд...
топло ви го препорачувам `Нож` за гледање.
Вук Драшковиќ е испод нула како политичар,ама е генијален писател.
(според негова книга е снимен филмот).
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Три цитати, за кои треба да го имаш гледано филмот за да ти бидат смешни:
-Куме, ја би да ми то колемо. И онака прича че лоше ствари о нама
-Јованооо, Јованкее....!!!!!!!!
-Не хвала, попио сам пиво пред пет дана, доста е.
Во втората имаш грешка
Ја би да ми то кољемо куме,ионако че да прича да смо је клали:vozbud::vozbud:
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
нема проблем..
да додадам уште некоја "ма све сам то поштено купио само сам погубио рачуне"-Никола Којо
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
нема проблем..
да додадам уште некоја "ма све сам то поштено купио само сам погубио рачуне"-Никола Којо

"са ономе чиме сам ти стару таслачио"-професорот
"аааааа професоре и ви умете да га завучете онако професорски"-Никола Којо
"јоооој људи шта ми се пуцаааа"-малиот незнам као се викаше
"Да Чика Веља бонууууууу и све че бити у реду"
"Ово ти је куме Њу Јорк"-Виљушка
има уште многу коа ке ми текне ке напишам
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Ne znam kolku pati go imam gledano ovoj film,mnogu crn umor ima vo nego a snimen e po vistinski nastan.Najomileni sceni mi se ovie:



 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Страшен филм.
Незнам дали знаете...
ама добар дел од него е сниман надвор од Србија во која што тогаш владееше Милошевиќ...
и глумците и режисерот сами си собраа пари за да го снимат филмот.

Прв филм што ја проби `завесата` после војните во екс YU и беше и сеуште е гледан од сите.

И исто и јас како Горазд...
топло ви го препорачувам `Нож` за гледање.
Вук Драшковиќ е испод нула како политичар,ама е генијален писател.
(според негова книга е снимен филмот).

Сниман е во Босна, имаше пред некое време документарец на тв за тоа како го снимале...Шверцувале материјали пошо се уште немало граничен премин меѓу Србија и Босна па морале да се снаоѓаат со поткупување и слични ствари...Праен по вистинска приказна,имаше исповест на еден од преживеаните и човекот не може нормално да збори за целата ситуација пошо се уште има трауми од настанот....

Филмот е страва, за тие услови во кои го праеле, за тоа време во кое го праеле, со минимум буџет има искочено ремек-дело...
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Где сте ви то ратовали, у дизниленду пизда вам материна :pos:

така некако беше, порано го глеав по 6 пати на ден, и мани друго уште го иам на двд, онака еден прст прашина фатил до сега ..
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
Е да го најдам пак ќе го гледам, напамет го знаев.



 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Пред некој ден го даваа на А1 па ми текна да побарам нешто појше.

Еве ја вистинската инспирација за филмот. Секоја чест за луѓето пред камера што одлучиле да зборат.






Филмов ми беше еден од омилените се додека не го гледав ова. Ја знаев од прилика приказната али после изгледаниве видеа ја не можам више да помислам да го гледам филмот, а камоли да ми биде еден од омилените.
Страшно.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Значи овој филм и Армагедон, не знам како успеавам секогаш да ги пропуштам. :tapp:Морам да го гледам, обавезно ми е ставен на топ 3 филма што уште не сум ги гледала, а МОРАМ да ги гледам.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Многу добар филм.

-Знаш ти да сам ја прву цуру у животу смуво на ову ствар.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Култен филм. Според мене најдобриот на Драгоевиќ. Успеал преку комедија да прикаже доста трагични настани од едно лудо време.
Актерската екипа е одлична... и секако репликите и цитатите го прават филмот еден од најдобрите во ју поточно српската кинематографија.


И исто и јас како Горазд...
топло ви го препорачувам `Нож` за гледање.
Вук Драшковиќ е испод нула како политичар,ама е генијален писател.
(според негова книга е снимен филмот).

Малку оф топик :eek:ftopic:
Се согласувам. Нож е ремек дело иако има мал дозиран српски национализам. Сепак содржи моќна приказна. Продолжение на „Нож“ е „Руски конзул“. Драшковиќ од некој руски критичар е спореден според начинот на раскажување со Достоевски.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Значи овој филм и Армагедон, не знам како успеавам секогаш да ги пропуштам. :tapp:Морам да го гледам, обавезно ми е ставен на топ 3 филма што уште не сум ги гледала, а МОРАМ да ги гледам.
Не е комедија филмот ако тоа го очекуваш да биде, не можам да ја најдам сцената кога после баскет седнуваат двајцата на маса пијаат ракија и коментираат: Јели биче рата? Ма биче, а како чемо да ратујемо овако пијани? Незаборавна сцена.....
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не е комедија филмот ако тоа го очекуваш да биде, не можам да ја најдам сцената кога после баскет седнуваат двајцата на маса пијаат ракија и коментираат: Јели биче рата? Ма биче, а како чемо да ратујемо овако пијани? Незаборавна сцена.....
А каде спомнав јас дека е комедија или слично? :wink: Едноставно многу ја сакам таа тематика, ме интересираат тие работи од тој временски период и сакам да го гледам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom