Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Останува да видиме...да не бидат плачки после.

Шо чуда изобеќаваа овде во државава, ликови што не помалку личеа на светци, па со првата функција им излезе шизофрениот близнак на виделина и напраија се' спротивно од тоа за што добија доверба.

Пројдени се изборите, така да не го толкувајте моево како некаква антипропаганда. Пак ќе кажам - да видиме.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.421
Поени од реакции
7.762
Epten li se utrpnati lugjeto pa koga ke vidat takov ideoloski psiho da si kazat abe aj ke se sitne za 5 direktorski mesta. Zarem tolku ne se raspoznava?

Ili sugeriraat da bil pragmaticen, da ne zborel za palestina i gluposti... Drugive se pragmaticni on ne mora, site simpatii sto gi ima zbereno se bas oti ne e pragmaticen tuku ideoloski rob.

Btw stavro, bodi i borat ne se reprezentacija na nivnite partii i glasackoto telo.
Абе види, до некаде е подобро да бидеш идеолошки роб него партиски роб.
Албанците ршум направија ради тоа што се идеолошки националистички робови, кај нив 500 парти изникнаа, сите до една суптилни идеолошки робови на големоалбанската тенденција. И ради тоа "идеолошко заслепување" они си ја остваруваат целта.

И смешно ми е кога некој го дискредитира како фашист(ко онаа самобендисана актерка која ама апсолутно поим нема од политика) ради онаа популистичка изјава за враќање на Преспански и Законот за двојазичност. И стварно не ми се јасни луѓево кои паѓале и паѓаат на "секое семејство вработен", "500 eвра просечна плата", "деца на Александар" флоскули а ова им е проблем.

Eве како магистер по право, јас не гледам НАЦИОНАЛИЗАМ/ФАШИЗАМ во тврдењата на човекот и знам дека тие се искористени за да се привлече "политички екстремното" население во државава. Jас во тие круцијални негативни одлуки не гледам само политичка штета, туку ПРАВНА ШТЕТА. Имено, со едно се согласувам со Апасиев, а тоа е дека СЕ ТОА ШТО СЕ ИЗГЛАСА е незаконски, противуставно, неправедно. Додај на тоа ЕВИДЕНТНОТО силеџиско однесување на албанските партии (доминација на малцинство врз мнозинство), што објективно се случува и за кое е ОБЈЕКТИВНО во право. На него пред се поентите му се движат околу незаконското изгласување и воспоставување на такви круцијални закони за нас, и тотално е во право кога тоа го збори.

Јас пред да го дадам гласот, сфатив дека постои некаква шанса да се шитне, и затоа не бев сигурен до последен момент дал да гласам или не.
Но, исто така, ја увидов битноста да 3та партија влезе во парламент и да се стави крај на овој бипартизам кој не сотре како нација 30 години. Тоа преовлада кај мене.

А иначе знам и сум свесен дека имаат многу недостатоци, ко што кажав во претходниот мој пост. Но, верувам дека со чиста и чесна работа по принцип со сељакот сељачки, со интелектуалецот - интелектуално, можат да прераснат во еве, озбилен играч каде што и они ќе можат да поставуваат некакви барања кои би довеле до некаква промена.

Свесен сум дека како левица они имаат скромна (скоро) никаква платформа за Дигитализација и дигитална политика (прашање кое јас го гледам како есенцијално во економски развој на државава) или еве загадувањето... Свесен сум дека им изостанува тој "реал политика" момент кој ќе се насочува кон развој на економијата, образованието и здравството. Но, сеуште се многу мала партија за да имаат сеопфатен, концизен и детален аспект. Сепак, не ни имаат некоја сериозна партиска структура. Со тек на време, верувам дека ќе створат терен, ќе се докажат и ќе можат да привлечат експерти во полето на економијата, образование, здравство, дигитализација и тн и тн кои се на идеолошка линија со нив.

Значи јас гласав за нив (првпат после една декада скоро да искочам на избори) бидејќи имаат потенцијал, имаат моментум, имаат колку-толку чисти образи, и бидејќи се гласот на младиот човек чијашто сегашност а богами и иднина му се УКРАДЕНИ, а не гласот на УДБА/олигархија/Шкипри Етнике/Псе јо инсталации.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Инаку, до следните избори ако растат ќе расте и членството, а со тоа и разноразни опортунисти и лижигазовци у него, така да непристојните предлози и шиканирања само ќе растат и ќе растат. Политиката е најгнасната човечка дејност.
И да останат доследни, опасноста е поголема, затоа што политиките што ги прокламираат се во спротивност прво на светските тенденции, на регионалните геостратешки позиции и на интересите на многу посилни мешетари...така да, за очекување е веројатно да им биде сугерирано да ја олабават реториката, а во меѓувреме ќе следат врбувања, купувања, медиумски притисоци, исцрнувања исл.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
107
Поени од реакции
260
Зошто се вика левица партијава кога имаат десничарски ставови?



Sent from my POCO F1 using Tapatalk
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Времето ќе покаже.

Заев не ви пречи после сите гомна... а Апасиев почна да ви пречи уште не седнат како пратеник.

Доста беше СДСМ и ВМРО, за мафијажи и партиски притисоци и вработувања.

Државата за народот! Време е за трета опција!
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.644
Нормално е ова за Сарчето, инаку ќе секнат парите од ЕУ и работните понуди кои ги добива.А најјако од се е шо секогаш се буни кога ДУИ ќе направи нешто од типот пукање на прослава, шверцери во МНТ.Сами себе се убиваат у поим.
20200716_151348.jpg


Еве го и братот Реџеп у акција.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Огромна победа на Левица, на ваков медиумски мрак и недемократија, минимум имаат 50К гласови, од кои дел им се испокрадени со што би рекол Клин удбашки методи.
Баш напротив, сега, кога СДС и ДПМНЕ се со под 50 пратеника е шансата за нив да условат коалиција со промена на гласачки модел. Една изборна единица и праг од 3% би била океј опција. Можат многу да добијат според мене во овој постизборен хаос, но треба да играат многу паметно.
*Секако, ако не се нечива испостава, што во ваква држава не исклучувам. Но, ако се ќе им паднат маските за брзо време(а Бога ми и бројот на гласови).
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Инаку, до следните избори ако растат ќе расте и членството, а со тоа и разноразни опортунисти и лижигазовци у него, така да непристојните предлози и шиканирања само ќе растат и ќе растат. Политиката е најгнасната човечка дејност.
И да останат доследни, опасноста е поголема, затоа што политиките што ги прокламираат се во спротивност прво на светските тенденции, на регионалните геостратешки позиции и на интересите на многу посилни мешетари...така да, за очекување е веројатно да им биде сугерирано да ја олабават реториката, а во меѓувреме ќе следат врбувања, купувања, медиумски притисоци, исцрнувања исл.
Ќе бидеме нешо као у Србија сега шо е. Вучич победи со огромна разлика но западњачките сили еве сега шо му прават. Потплаќаат, праат немири не им годи но тука е Русија па ќе видиме што ќе биде.
Ние може да следиме од страна и да учиме од нив.
Зошто се вика левица партијава кога имаат десничарски ставови?
За да го смениш системот мора да играш по нивните правила, но народот препознава.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
107
Поени од реакции
260
За да имаш прилика ти да го поставиш прашањето :icon_lol:
Epic win lol
Ќе бидеме нешо као у Србија сега шо е. Вучич победи со огромна разлика но западњачките сили еве сега шо му прават. Потплаќаат, праат немири не им годи но тука е Русија па ќе видиме што ќе биде.
Ние може да следиме од страна и да учиме од нив.


За да го смениш системот мора да играш по нивните правила, но народот препознава.
Што значи тоа? Јас ќе гласав за нив да не ја отпишев партијата одма по името.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Прегледај го приврзокот 259057


Сарче бе :(
Добро е што е лезбејка па немам некои шанси.
Не дека ќе имав да не беше, но нејсе...
Добро бе, овие глумциве се единствени од сите уметници, кои се све, и ди-џеји и пеачи се они, па и режисери стануваат. Зашто да не бидат и експерти за политички науки?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.148
1. Повторно крадени за гласови.

2. Влегоа во дувлото.

3. Време е 2-3 год да бидат опозиција и да се обидат на терен да изградат реална партиска структура - бидејќи следните избори нема да може да остварат подобар резултат од овој со кампања на фб.

4. СЕКОЈА можна прилика од говорница МОРА да ја користи за да бара промена на изборен модел.
Вие членовите од партија тука, прво тоа да му го предложите.

Ние како граѓани го поддржавме, останува тој да се формира како политичар и да ги гази во секоја можна прилика.

А ќе има за газење... сдс се' уште не е свесен колку ги коштаа овие избори ама има време ќе сфатат.

Вмро, нека си ја менува амебата од лидер и партиската структура под итно!
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.644
Добро бе, овие глумциве се единствени од сите уметници, кои се све, и ди-џеји и пеачи се они, па и режисери стануваат. Зашто да не бидат и експерти за политички науки?
Сарчето е левел ап, она не се замара вмро, сдс, право Брисел и компанија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom