Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
22 април 2021
Мислења
35
Поени од реакции
108
Зошто Левица не го блокираше законот со илјада амандмани?
Продаваат принципиелност пред народот, а у позадина едвај чекаа вмро и сдсм да јазавршат работата, оти и нивни членови треба аир да видат од него.

Само Пендаровски изгледа е принципиелен.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.264
Поени од реакции
4.938
Зошто Левица не го блокираше законот со илјада амандмани?
Продаваат принципиелност пред народот, а у позадина едвај чекаа вмро и сдсм да јазавршат работата, оти и нивни членови треба аир да видат од него.

Само Пендаровски изгледа е принципиелен.
Лошо те учат во партија, не може Левица да поднесе 1000 амадмани на закон ставен на гласање од нигде никаде и по брза постапка... Сам Апасиев си кажа, нема дозвола да има помошници и за секоја процедура треба да помине многу работа, плус секој амадман треба да се напише, за тоа треба време, ресурси, луѓе... Очекувате двајца пратеници да ви ја спасат цела држава?

Али како и секогаш најголема пизда излага Мицко Жмицко, исто како со референдумот, ќутеше ќутеше и откако пропадна прв излезе, еве народот си кажа ние знаевме, ние сме народот...

Сега си гласале, си се договарале со Зајко и откако Пендаровски стопира пак он излага, не ние не сакавме кај се тие пратеници со амадмани, ние сме народот... :pos:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.948
Поени од реакции
23.213
Глуми нешто, ќе подпише за кратко.
Нема да потпише, ќе биде прескокнат како Џорџе што го рипаа.
Тоа е и поентата на театров. Да види јавноста дека има чесни комуњари што држат до принципи и закон и рејтингот да остане внатре во трлото.
Негативните поени за Заев да се позитивни за Стево, ама да не цурат на туѓо конто.

Иначе тие со дивите градби го гласаа и собираа гласови за него. Сликан е по софри и седенки со нив. Може и малтер им мешал .
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.632
Поени од реакции
30.937
Мицковски со изјавите за Законот. :LOL:

Прегледај го приврзокот 295214
Вика естрадни политичари што само галамеле по донесување на законот а не поднеле амандмани, а не видел или не му кажале дека Гога негова исто гласаше против и имаше изјава по изгласувањето на законот. Гога, неогвиот главен пулен овие три години, “жена ќе биде“, ударната тупаница во ИЕ1. :facepalm:

Дополнение, и најсилната комитка, гордата еврејка гласала против, препоставувам и таа е естрадна политичарка, двете најјаки адути на ДПМНЕ на последните избори.
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.298
Поени од реакции
7.514
Зошто Левица не го блокираше законот со илјада амандмани?
Продаваат принципиелност пред народот, а у позадина едвај чекаа вмро и сдсм да јазавршат работата, оти и нивни членови треба аир да видат од него.

Само Пендаровски изгледа е принципиелен.
Во ред :icon_lol:
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.247
Поени од реакции
14.543
Страшно ме нервира ова заземање страна за Палестинциве. И Изреалциве не се чисти ама Левица некритично зазема страна во случајов.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.757
Поени од реакции
52.962
Страшно ме нервира ова заземање страна за Палестинциве. И Изреалциве не се чисти ама Левица некритично зазема страна во случајов.
Се смеам на надворешата политика на Левица. Константно.
Толку се лоши ВМРО и СДСМ, што ми е у втор план тоа и ќе гласам за Левица.
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.247
Поени од реакции
14.543
Се смеам на надворешата политика на Левица. Костантно.
Толку се лоши ВМРО и СДСМ, што ми е у втор план тоа и ќе гласам за Левица.
Надворешната политика може да им биде ахилова пета. Пристапот им е идеолошки и моралистички. Иделогогија во надворешна политика е на старт поразително ама и моралистички пристап кој во нашиот случај до некаде е разберлив, пошто сме во право во споровите со соседите, сепак Заев е на тој пат и на крај носи штета. Плус сметам дека е од државен интерес да имаме добри односи со Израел и Евреите. И на крај сепак мислам дека Израел е во право иако употребува премногу сила во одредени ситуации.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.757
Поени од реакции
52.962
Надворешната политика на било која партија, у контекст на геополитика, не е релевантна уопште. Според мене.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
345
Поени од реакции
1.363
Не ни може да се дојде до дискусија колку се чисти Израелците, значи Израелците се катран црни. Тоа што Израелците многу мудро го прават е тоа што они се претставуваат себеси како некакви бранители на цивилзиацијата наспроти варварските орди и со тоа пробуваат да ги добијат симпатиите на конзервативните и националистичките групации. Чист пример за ова е Украина, каде што еврејски олигарх од Запорожје ( Коломојски) спонзорира Нео-ацистичка паравојска ( Азов батаљон).

Реалноста е сосема спротивна. Они не се никакви бранители на цивилизацијата туку се главната причина за комплетната дестабилизација на блискиот исток и пошироко. Либан, Сирија, Ирак, Иран, Судан, Либија нивната рака е директно вмешана во сите овие земји. Секој бегалец од Блискиот исток кој што овдека е претставен како муслиманска инвазија. Израел се виновни за истата миграција. Сириецот кој иде пеш преку планините кај Матејче за да стигне до Србија или кој што Шиптaрите во Ваксинце го држат за откуп, тој избегал од дома зошто Израел (САД) му ја уништиле државата. Да го мрзиш него зошто бега е како да ги мрзиш децата избеглици од Егејска Македонија.

Се претставуваат себеси како единствената демократија на блискиот исток а се класична колониалистичка апартхајд држава. Колкав % од популацијата им се деца на прва или втора генерација имигранти од кој огромен дел немале никогаш ама баш никогаш каква било поврзаност со територијата на која е државата Израел? И децата на тие колонизатори се првиот сталеж во таа Израелска држава, додека децата на луѓето кои живелее таму барем во последните 700 години се туѓинците и долниот сталеж од општеството. Која е разликата помеѓу Израел и Јужна Африка за време на апартхајд?

Они од пустината направија оаза додека Арапите се што ќе им дадеш ќе уништат. Само од Америка добиваат 3.5 милијарди директна помош годишно + Америчките државјани можат да си одбијат од сумата на даноци која треба да ја платат на Америка за уште 1 милијарда долари ( вкупно). Од формирањето на Израел до денеска они добиле официјална директна помош само од САД од скоро 150 милијарди долари. А тука не го ни земам во предвид фактот дека Израел се претставува себеси како дефакто наследник на сите имоти и оштети за време на Холокаустот и во име на истите има добиено непозната сума на средства, не која во ниеден случај не е занемарлива. По секој параметар нивниот сегашен стандард на живот е пренизок со оглед колку пари се инвестирани.

===========================================================================================================================================
EDIT: Баш ме заинтересира колку добиле пари од Германците и го најдов ова:

Since 1951 Germany has paid more than 102 billion marks, about $61.8 billion at 1998 exchange rates, in federal government reparation payments to Israel and Third Reich victims. In addition, Germans have paid out billions in private and other public funds, including about 75 million marks ($49 million) by German firms in compensation to wartime forced laborers, the Welt am Sonntag newspaper reported recently. These figures are based on calculations by the German Finance Ministry
Значи до 1998 добиле уште некој 30 милијарди долари од Германците исто така. Се на се помеѓу Америка и Германија они се до денеска на не помалку од 200 милијарди долари директна официјална парична помош и репарации. Повторно тука не се вклучени и оштети и вратени имоти од Италија, Холандија, Франција, итн ... . Мислам навистина би било смешно кога они не би биле богата држава.
===========================================================================================================================================

Да се вратиме во контекстот на Македонија. Значи колку и да сакаме да си фантазираме дека некогаш и ние ќе бидеме како Израелците и ќе ги научиме нашите локални Палестинци ( Шиптaри, Цигани) како гази чизмата на цивилизацијата. Ние по секој, ама апсолутно секој параметар сме Палестинците, додека нашите Израелци се Грците, Бугарите и Косоварите. И сега што бил најголемиот грев тука, што некој ете се солидализирал со Палестинците наспроти Израелците зошто ете и Палестинците не биле баш со најчисти луѓе, големото откровение. Како ние да ги имавме најчистите луѓе кога дигавме странски бродови и пошти во воздух ,продававме дрога и како жигола по Швајцарија/Франција собирале пари за револуцијата или пак праќале магариња со бесплатно брашно и бомби во вреќите во сиромашните турски села.
Автоматски споено мислење:

Надворешната политика може да им биде ахилова пета. Пристапот им е идеолошки и моралистички. Иделогогија во надворешна политика е на старт поразително ама и моралистички пристап кој во нашиот случај до некаде е разберлив, пошто сме во право во споровите со соседите, сепак Заев е на тој пат и на крај носи штета. Плус сметам дека е од државен интерес да имаме добри односи со Израел и Евреите. И на крај сепак мислам дека Израел е во право иако употребува премногу сила во одредени ситуации.
Независно од тоа што Левица и Апасиев нема што јавно да изнесуваат мислења за Израел и Хамас зошто имаме далеку поголеми проблеми во моментов и како што иде народната поговорка "Нема што да буткаме газ каде што големите си го мерат". А и секако има далеку почисти каузи со кој ете би одржувале идеолошка линија.

Нема ама апсолутно ниту една точка по која Израел е во право. Тоа е колонијалистичка држава со апартхајдско уредување изградена на теолошка идеја. Покатастрофална комбинација за создавање на држава јас мислам дека немало на планетава земја. Во споредба со нив Косово и Родезија изгледаат како сосема легитимни држави.

Ако Израел е во право тогаш и Грција, Бугарија и Косоварите се во право и ние немаме апсолутно ништо што да бараме. Зошто ова што го имаме добиено е далеку повеќе од Палестинците.
 
Последно уредено:

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.247
Поени од реакции
14.543
Не ни може да се дојде до дискусија колку се чисти Израелците, значи Израелците се катран црни. Тоа што Израелците многу мудро го прават е тоа што они се претставуваат себеси како некакви бранители на цивилзиацијата наспроти варварските орди и со тоа пробуваат да ги добијат симпатиите на конзервативните и националистичките групации. Чист пример за ова е Украина, каде што еврејски олигарх од Запорожје ( Коломојски) спонзорира Нео-ацистичка паравојска ( Азов батаљон).

Реалноста е сосема спротивна. Они не се никакви бранители на цивилизацијата туку се главната причина за комплетната дестабилизација на блискиот исток и пошироко. Либан, Сирија, Ирак, Иран, Судан, Либија нивната рака е директно вмешана во сите овие земји. Секој бегалец од Блискиот исток кој што овдека е претставен како муслиманска инвазија. Израел се виновни за истото.

Се претставуваат себеси како единствената демократија на блискиот исток а се класична колониалистичка апартхајд држава. Колкав % од популацијата им се деца на прва или втора генерација имигранти од огромен дел немале никогаш ама баш никогаш каква било поврзаност со територијата на која е државата Израел? И децата на тие колонизатори се првиот сталеж во таа Израелска држава, додека децата на луѓето кои живелее таму барем во последните 700 години се туѓинците и долниот сталеж од општеството. Која е разликата помеѓу Израел и Јужна Африка за време на апартхајд?

Они од пустината направија оаза додека Арапите се што ќе им дадеш ќе уништат. Само од Америка добиваат 3.5 милијарди директна помош годишно + Америчките државјани можат да си одбијат од сумата на даноци која треба да ја платат на Америка за уште 1 милијарда долари ( вкупно). Од формирањето на Израел до денеска они добиле официјална директна помош само од САД од скоро 150 милијарди долари. А тука не го ни земам во предвид фактот дека Израел веќе долго време се претставува себеси како дефакто наследник на сите имоти и оштети за време на Холокаустот и има во име на истите има добиено непозната сума на средства, не која во ниеден случај не е занемарлива. По секој параметар нивниот сегашен стандард на живот е пренизок со оглед колку пари се инвестирани.

Да се вратиме во контекстот на Македонија. Значи колку и да сакаме да си фантазираме дека некогаш и ние ќе бидеме како Израелците и ќе ги научиме нашите локални Палестинци ( Шиптaри, Цигани) како гази чизмата на цивилизацијата. Ние по секој, ама апсолутно секој параметар сме Палестинците, додека нашите Израелци се Грците, Бугарите и Косоварите. И сега што бил најголемиот грев тука, што некој ете се солидализирал со Палестинците наспроти Израелците зошто ете и Палестинците не биле баш со најчисти луѓе, големото откровение. Како ние да ги имавме најчистите луѓе кога дигавме странски бродови и пошти во воздух ,продававме дрога и како жигола по Швајцарија/Франција собирале пари за револуцијата или пак праќале магариња со бесплатно брашно и бомби во вреќите во сиромашните турски села.
Автоматски споено мислење:Независно од тоа што Левица и Апасиев нема што јавно да изнесуваат мислења за Израел и Хамас зошто имаме далеку поголеми проблеми во моментов и како што иде народната поговорка "Нема што да буткаме газ каде што големите си го мерат". А и секако има далеку почисти каузи со кој ете би одржувале идеолошка линија.

Нема ама апсолутно ниту една точка по која Израел е во право. Тоа е колонијалистичка држава со апартхајдско уредување изградена на теолошка идеја. Покатастрофална комбинација за создавање на држава јас мислам дека немало на планетава земја. Во споредба со нив Косово и Родезија изгледаат како сосема легитимни држави.

Ако Израел е во право тогаш и Грција, Бугарија и Косоварите се во право и ние немаме апсолутно ништо што да бараме. Зошто ова што го имаме добиено е далеку повеќе од Палестинците.
Нема потреба од споредби со случаевите Македонија - Израел. Различни случаеви се. Пак ќе речам моралот нема потреба да го употребиме. Факт е дека државата Израел постои повеќе од 70 години. Почнаа и некои од Арапските земји тоа да го прифатат. Реалност е, нема назад. Израел е опкружен со држави и нации кои да би имале сила уште утре ќе ги испоколеа сите Евреи. Од тука излага и жестокоста со која агира Израел. Не може да си дозволат никаква милост оти во најлош случај може да им биде крајот. Тоа што го прават со Палестинците не е во ред и ја сум за коегзистенција ете солуцијата со 2 држави. Е сега што прави Хамас и други терористички групации е далеку од самоодбрана. Значи има многу сиво. На крај страда нардото, Палестинците посебно. Ама како што се, вината не ја бараат кај нивните лидери и групации туку кај Израел.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.075
Поени од реакции
6.119


:facepalm:

Како можат вака пристрасно и емотивно да завземат страна во еден ваков долг и комплициран конфликт, посебно против влијателна и моќна земја како Израел. Свесни се каква глупост прават, има некој да им посочи или се премногу самобендисани за да прифатат сугестија. Сто пати им е посочено да ги остават овие идеолошки глупости со социјализам, Тито, Сталин, Палестина и останати слични глупоштини, да бидат прагматични и да се фокусираат на криминалот на бандите од сдс и дпмне. Имаат потенцијал да станат сериозна политичка опција, ама доколку продолжат со вакви идиотски соопштенија и ставови се плашам дека ќе останат само трол партија како Шешел во Србија.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom