Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
17 јануари 2019
Мислења
1.997
Поени од реакции
4.016
Колкав дночај се вмро и сдс им се гледа по наративот од партиските ботови. Значи тие не викаат дека подобри се од Апасиев, туку дека све исто гомно било, сите лажеле и краделе, многу ветувале ама пак исто си било итн. Најопасна теза според мене е оваа за Левица, каде што многу луѓе заради општата апатија не веруваат во промени. Тука губат многу гласови и мора да го наелектризира дополнително електоратот Апасиев за да ја добие оваа маса гласачи. Онакви настапи како вчера палат.
За Левица гласаме само оние што останавме чисти Македонци без никаква дамка, ама не се надевај дека ќе победат пошто има над 200 000 Дарлинзи, Пунтери итн со Бугарски пасоши кои цел живот ги гласаат Бугарите како Љубчо, Грујо, Милошески итн...
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
6.913
Поени од реакции
10.366
Да се разбереме така мала партија може да се каже за партијата на Павле Трајанов или на Лиле и такви некој привезок партии кои постојат поради за мене неразбирливи причини. Али партија во Македонија која успеала да си избори пратеници самостојно, а не е фракција на веќе постоечка партија не може повеќе да се нарекува мала партија.Они можеби имаат мал број на пратеници или мала партија не се, туку се само партија.

Друга работа ако освојат советнички места на следните локални ( а ќе освојат доста места сигурно, и тоа баш на местата каде што највеќе боли како Скопје), тоа што градоначалничките кандидати им изгубиле во ниеден случај не значи регрес. Тоа е само една добра шанса за да се промовираат одредени луѓе и да покажат на народот кој се за во следни прилики и што планираат. Да не ни почнувам околу тоа дека колку повеќе гласа си добил повеќе пари и од државата ќе земеш.

Во краен случај Левица ако исфрли градоначалнички кандидати каде што знаат дека имаат подршка тие 5-10% од гласовите може да ги бутнат сите избори во втор круг. А тогаш ќе можат и да се направат договори за подршка и да се изнудат некои проекти на Левица да влезат во програма на општината. А во најдобар случај и ако се пробие некаде на Левица кандидатот на второ место ќе можат и да трампаат подршка во различни општини.

Не можеш во животот да дадеш гол ако си ја земал топката и си седнал на нејзе, зошто ете ако пробаш да шутнеш може ќе промашиш.
Да не заборавиме дека гласовите ги добија од десничари и разни други незадоволни гласачи, тие не се стабилно гласачко тело, денес ги има утре не. Кога ќе можат за два саати да соберат 10 000 луѓе на улица тогаш ќе се голема партија. Моментално сами ни протест не можат да организираат со повеќе од 200 луѓе. Тие другите што си ги спомнал не се ни партии, групации од по 10тина луѓе, здруженија во најдобар случај, не се ни вредни за спомнување.
Зашто да не би пуштиле градоначалници? Па како ќе измерат колку тежат на политичкиот пазар ако немаат градоначалник за Скопје да речеме, или па воопшто да не излезат на избори?

Плус ако стварно им е висок рејтингот по урбаните места сегде ќе има втор круг и негде може тој од Левица ќе влезе во вториот круг па ќе видиме како ќе гласаат граѓаните тогаш.
Кај би влегле во втор круг, нереално е да се замисли такво сценарио, предалеку се. Програмата на Левица се базира на националните прашања и тука ги добија гласовите, не знам на локално ниво дали истите гласачи ќе имаат мотив да гласаат за нив.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.118
Поени од реакции
2.456
Ептен го заеба Таљат, 14.000 лајкови и 330.000 прегледи нешто незамисливо за Македонски политичар. Ваква бесплатна реклама што доби скапо се плаќа :love:
Тоа само вие фановите негови се палите на лајкови и прегледи. Веројатно си доволно возрасен да сватиш дека народот сака да гледа сеир. И јас не сакам да слушам некои досадни монолози на рандом пратеници, али кога има нешто вакво одма пуштам. Земи отвори да видиш колку прегледи има интервјуто на Заев у вести кај Латас пред 5 години, или колку лајка има Миленко за кршењето на плочата на Кајмакчалан или шипурките коа се маваа у собрание и ќе видиш за што ти зборам. Или Кили кога ја мочаше онаа новинарката кај неа у емисија пред 10 години.

Тоа е човечка психологија, љубопитност за такви несекојдневни ситуации.
Пишав и претходно Форина, не само што не му даде 10 минути на Апасиев, туку остави да му течат тие 3 додека се караат. На крај му вика ај сеа седни си :icon_lol:
Сосема друго ќе беше Апасиев да се кара со него, да успее да ги добие 10те минути и да го каже ставот во тие 10 минути. Тоа е победа на Апасиев.
Али тоа што се инател со форина, само вие неговите фанови може да го преставите како 'победа'
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
1.997
Поени од реакции
4.016
Тоа само вие фановите негови се палите на лајкови и прегледи. Веројатно си доволно возрасен да сватиш дека народот сака да гледа сеир. И јас не сакам да слушам некои досадни монолози на рандом пратеници, али кога има нешто вакво одма пуштам. Земи отвори да видиш колку прегледи има интервјуто на Заев у вести кај Латас пред 5 години, или колку лајка има Миленко за кршењето на плочата на Кајмакчалан или шипурките коа се маваа у собрание и ќе видиш за што ти зборам. Или Кили кога ја мочаше онаа новинарката кај неа у емисија пред 10 години.

Тоа е човечка психологија, љубопитност за такви несекојдневни ситуации.
Пишав и претходно Форина, не само што не му даде 10 минути на Апасиев, туку остави да му течат тие 3 додека се караат. На крај му вика ај сеа седни си :icon_lol:
Сосема друго ќе беше Апасиев да се кара со него, да успее да ги добие 10те минути и да го каже ставот во тие 10 минути. Тоа е победа на Апасиев.
Али тоа што се инател со форина, само вие неговите фанови може да го преставите како 'победа'
Што знам, еве баш поради таа караница на следните избори ќе го добие мојот глас па каква сака нека му биде програмата и реториката...
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.118
Поени од реакции
2.456
Што знам, еве баш поради таа караница на следните избори ќе го добие мојот глас па каква сака нека му биде програмата и реториката...
Да де, не гледаш дали има програма, визија, лидерство дали може да го имплементира тоа што замислува. Тоа не ти е битно. Битното е дека му се инател на Форина

Твој глас, твое право се разбира, но ќе видиш дека нема да има многу како тебе
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.452
Поени од реакции
22.848
Да де, не гледаш дали има програма, визија, лидерство
Да, одлична визија имаа и сдс и вмро шо ја пореметија државава на сите можни полиња изминативе 30 години.
Просто е неверојатно како се погодија вмро и сдс да бидат толку комплементирани меѓусебно и убаво да си ги поделат сферите за унаказување.
 

Riken

...
Член од
9 декември 2008
Мислења
8.440
Поени од реакции
14.126
Да де, не гледаш дали има програма, визија, лидерство дали може да го имплементира тоа што замислува. Тоа не ти е битно. Битното е дека му се инател на Форина

Твој глас, твое право се разбира, но ќе видиш дека нема да има многу како тебе
Бар ги знае законите, да ги знаеа и овие ниту Форина ќе беше спикер ниту име ќе сменеа у собрание, се што направија на нерегуларен начин направија.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.118
Поени од реакции
2.456
Бар ги знае законите, да ги знаеа и овие ниту Форина ќе беше спикер ниту име ќе сменеа у собрание, се што направија на нерегуларен начин направија.
Секако дека ги знае, еден приговор не знаеше да напише, сите 1500 му ги отфрлија :icon_mrgr:
За форина се согласувам. Нема збор дека е прекршен уставот и е нерегуларен спикер.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.363
Поени од реакции
5.622
Тоа само вие фановите негови се палите на лајкови и прегледи. Веројатно си доволно возрасен да сватиш дека народот сака да гледа сеир. И јас не сакам да слушам некои досадни монолози на рандом пратеници, али кога има нешто вакво одма пуштам. Земи отвори да видиш колку прегледи има интервјуто на Заев у вести кај Латас пред 5 години, или колку лајка има Миленко за кршењето на плочата на Кајмакчалан или шипурките коа се маваа у собрание и ќе видиш за што ти зборам. Или Кили кога ја мочаше онаа новинарката кај неа у емисија пред 10 години.

Тоа е човечка психологија, љубопитност за такви несекојдневни ситуации.
Пишав и претходно Форина, не само што не му даде 10 минути на Апасиев, туку остави да му течат тие 3 додека се караат. На крај му вика ај сеа седни си :icon_lol:
Сосема друго ќе беше Апасиев да се кара со него, да успее да ги добие 10те минути и да го каже ставот во тие 10 минути. Тоа е победа на Апасиев.
Али тоа што се инател со форина, само вие неговите фанови може да го преставите како 'победа'
Народот сака да види жар, дека некој се бори за него и неговите права. Е токму тоа видеото го докажува и дел од тие лајкувачи/гледачи ќе станат гласачи на наредните избори, џабе од власта пробаа да го игнорираат Апасиев докажува дека е креативен и секогаш чекор пред нив

Исто како тебе вака викаа во Босна се палите на лајкови и прегледи и оп детиште Станивукович им ја зема Бања Лука :cool: на наредни ништо чудно и премиер
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.118
Поени од реакции
2.456
Народот сака да види жар, дека некој се бори за него и неговите права. Е токму тоа видеото го докажува и дел од тие лајкувачи/гледачи ќе станат гласачи на наредните избори, џабе од власта пробаа да го игнорираат Апасиев докажува дека е креативен и секогаш чекор пред нив

Исто како тебе вака викаа во Босна се палите на лајкови и прегледи и оп детиште Станивукович им ја зема Бања Лука :cool: на наредни ништо чудно и премиер
Ако народот сака да види дека некој се бори за неговите права тогаш ова е лош пример зошто е неуспешен обид. Апасиев бараше да му овозможат да збори 10 минути, а не успеа во тоа. Не само што не успеа туку талат успеа да му ги одбројува 3те минути додека се караа, па Апасиев не кажа апсолутно ништо.

Класичен пораз на Апасиев.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.363
Поени од реакции
5.622
Ако народот сака да види дека некој се бори за неговите права тогаш ова е лош пример зошто е неуспешен обид. Апасиев бараше да му овозможат да збори 10 минути, а не успеа во тоа. Не само што не успеа туку талат успеа да му ги одбројува 3те минути додека се караа, па Апасиев не кажа апсолутно ништо.

Класичен пораз на Апасиев.
Краткорочно ако гледаш да пораз е, ама долгорочно ако гледаш дека народот имаше прилика да види како не им се почитува гласот на изборите т.е оние што ги избрале не би рекол баш. Револтот се зголемува и се зголемува, а сите тие гласови ќе ги собере Левица бидејки друга опција не гледаат неопределените

Пред изборите многу не гласаа за Левица оти сметаа тешко дека ќе имаат пратеници, сега ќе биде сосема различна приказна ќе видиш на наредни избори како тој Таљат и Дуи ќе заминат во опозиција по долго време баш благодарение на Левица со своите 10+ пратеници
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.118
Поени од реакции
2.456
Добро е што се согласивме дека сепак е пораз.

Точно е дека има револот не само кај двете големи партии туку и за политиката во целост. Далеку е уште од сега да се прават предвидувања што ќе биде за 4 години, јер изборите само што завршија. Има многу време, работите можат да се сменат многу брзо.
Полека, не донесувај брзи заклучоци ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom