Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Pa Makedonija ja nema.... I te prasav nekolku pati ne mi odgovori, koja e taa vasa istorija I kulturno nasledstvo na vasata zemja?
А ти каде си сега ако ја немало Македонија? Дали кога бевме Социјалистичка Република Македонија исто ја немаше Македонија? Тогаш службен јазик беше српско-хрватски а секој втор се декларираше како југословен. Уште има луѓе што се викаат Југослав, лично знам двајца.
Како тогаш немало проблем со идентитетот а сега има?

А незнам што си ти, но нашата македонска историја се учи по предмет историја. Опфаќа период од византија, отоманскиот период, балканските и светските војни па се до денешен ден.
Културното наследство е во повеќе области - литература, народни танци, носии, обичаи, автентична староградска архитектура итн, итн. Тоа се особености на македонците, што си ти, не знам.
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
А дали мислиш дека Македонија без решавање на спорот т.е старт на преговорите и поголемо доближување кон ЕУ има некаква иднина ?
И самиот мислам имаш пишувано дека си отиден Германија, како и илјадници други пред се млади иако во последно време и постари цели фамилии гледам како се пакуваат и си одат. Бегаат оти нема перспектива, без ЕУ изолирани уште повеќе ќе ја нема и ќе дојде ситуација кога ќе нема млади во Македонија да придонесуваат во државата - ќе почнеме да примаме мигранти, а тоа е многу побрз рецепт за пропаст/пропаѓаање на државата вака барем има некаков (мал) оптимизам за подобра иднина и покрај тоа што бевме приморани да платиме висока цена и да ја голтнеме таа горчлива семка со промена на името.

Треба некогаш да се биде реален, чукање во гради најдобри сме, можеме без секого, и на крај го гледаш фатил магла со БГ пасош
Taa drzava nema da ima perspektiva se dodeka pravniot sistem ne profonkcionira pa ma makar sme se vikale zombia, ne e do izolaciija a ne bevme izolirani.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
И самиот мислам имаш пишувано дека си отиден Германија, како и илјадници други пред се млади иако во последно време и постари цели фамилии гледам како се пакуваат и си одат.
Па затоа за него било подобро да ја снема Македонија отколку да му го ,,нарушеле достоинството" такви како мене.... Вакви ,,патриоти" се најголемите лицемери што постојат. Вели дека подобро да се живеело во изолација и мизерија, а го пишува тоа од Германија.....
 
M

Macedon1um

Гостин
Taa drzava nema da ima perspektiva se dodeka pravniot sistem ne profonkcionira pa ma makar sme se vikale zombia, ne e do izolaciija a ne bevme izolirani.
Мене ми е јасно тоа ама почетокот на преговорите носи позитивни работи, поголем притисок од тамошните институции да се исполнат некои критериуми вклучително и во правниот систем. Мене интересно ми е како сите што бегате од Македонија се правите поголеми патриоти од нас што седиме тука, едниот Аус другиот Гер..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Мене ми е јасно тоа ама почетокот на преговорите носи нова димензија, носи поголем притисок од тамошните институции да се исполнат некои критериуми. Мене интересно ми е како сите што бегате од Македонија се правите поголеми патриоти од нас што седиме тука, едниот Аус другиот Гер третиот Австрија
Na tolku gluposti sto napravija vo megjuvreme si cul vaka nekoj ambasador da kazi nesto. Pamtis kako gi gledavme sekoj den pred tri cetiri godini? Uste se nadevas deka nekoj go boli kur za tebe?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Мене ми е јасно тоа ама почетокот на преговорите носи нова димензија, носи поголем притисок од тамошните институции да се исполнат некои критериуми. Мене интересно ми е како сите што бегате од Македонија се правите поголеми патриоти од нас што седиме тука, едниот Аус другиот Гер третиот Австрија
Vidovme kolku pritiskaa godinive, pritiskaa dodeka ne ponizija, posle toa gi zabole, mu dozvolija na kretenon od murtino da se izivuva I so narod I so drzava.
I koj tebe ti rece nesto vo vrska so patriotizam? Ti kako se custvuvas, tvoja rabota e.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.645
А дали мислиш дека Македонија без решавање на спорот т.е старт на преговорите и поголемо доближување кон ЕУ има некаква иднина ?
И самиот мислам имаш пишувано дека си отиден Германија, како и илјадници други пред се млади иако во последно време и постари цели фамилии гледам како се пакуваат и си одат. Бегаат оти нема перспектива, без ЕУ изолирани уште повеќе ќе ја нема и ќе дојде ситуација кога ќе нема млади во Македонија да придонесуваат во државата - ќе почнеме да примаме мигранти, а тоа е многу побрз рецепт за пропаст/пропаѓаање на државата вака барем има некаков (мал) оптимизам за подобра иднина и покрај тоа што бевме приморани да платиме висока цена и да ја голтнеме таа горчлива семка со промена на името.

Треба некогаш да се биде реален, чукање во гради најдобри сме, можеме без секого, и на крај го гледаш фатил магла со БГ пасош
Примерот со Хрватска еве го па, во ЕУ е а младите бегаат, селата по Славонија и Австрија се исти ама првиве се празнат другиве се развиваат од земјоделие до туризам, значи не е до интеграцијата.

А тоа шо веќе повеќе од 50% од народот доле е партиски вработен и затоа седи доле верувај дека тоа не ги прави патриоти.Покрај финансиската состојба на државата, јас сум решил да заминам(најверојатно не за секогаш) подеднакво исто ми значи и достоинството.
Ќе се навратам на минатото на една работа на која 99% од народот му е веќе сеедна исто како што ќе му биде и за името по некое време.


Талат Џафери министер за одбрана кај едните, Талат Џафери преседател на собрание кај другите.Можеби за 5 години ќе имам дете а истиот ќе стане преседник на РМ и што би му кажал тогаш.За мене ова, и тоа дали ќе имам за леб да јадам утре е подеднакво важно.

За овие години од кога знам за себе мојот народ многу пати бил приморан да голта и да преќутува и не само што не сме мрднале од точката туку сме се подлабоко во калта.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
А тоа шо веќе повеќе од 50% од народот доле е партиски вработен и затоа седи доле верувај дека тоа не ги прави патриоти.
Ova podobro ne mozese da bide kazano, se nacukale site vo administracija, nisaj vrata zemaj plata, koga ke im tekne, na rucek, kafe, mafe,...sekade izvrzani ko creva, ni zakon vazi za niv (a barame sistemot da funkcionira), I posle, ''a be vie od nadvor se pravite patrioti, ela dojdi tuka da te vidam'', a niv epten tesko, duri I sega so koronova odmor I cepaat, a kao nemaat pari.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.645
Ova podobro ne mozese da bide kazano, se nacukale site vo administracija, nisaj vrata zemaj plata, koga ke im tekne, na rucek, kafe, mafe,...sekade izvrzani ko creva, ni zakon vazi za niv (a barame sistemot da funkcionira), I posle, ''a be vie od nadvor se pravite patrioti, ela dojdi tuka da te vidam'', a niv epten tesko, duri I sega so koronova odmor I cepaat, a kao nemaat pari.
Секој си има право на мислење, јас си го кажувам моето.
Ете и јас кога би се прашувал секој кој живее 2, 3 години надвор не би требало да гласа на избори но никој нема право да забрани да си го кажеш својот став и видување за случувањата во твојата родена земја.
 
M

Macedon1um

Гостин
Na tolku gluposti sto napravija vo megjuvreme si cul vaka nekoj ambasador da kazi nesto. Pamtis kako gi gledavme sekoj den pred tri cetiri godini? Uste se nadevas deka nekoj go boli kur za tebe?
Јасно ми е мене дека ЕУ државите и САД си имаат свои интереси па затоа беа толку “активни“ во минатото да се реши спорот со името, а дека допрва ќе бидат активни од ЕУ во тоа сум сигурен. Никој не те прима во таа Европска унија да станеш член ако не исполнуваш основни работи, така да очекувам од нив да бидат критичка опозиција на секоја власт - Тимоние до сега беше најкритичен, верувам ќе продолжи уште повеќе кога и официјално ќе започнат преговорите

Vidovme kolku pritiskaa godinive, pritiskaa dodeka ne ponizija, posle toa gi zabole, mu dozvolija na kretenon od murtino da se izivuva I so narod I so drzava.
I koj tebe ti rece nesto vo vrska so patriotizam? Ti kako se custvuvas, tvoja rabota e.
На кретенот од Муртино највеќе му помогнаа баш тие што предходно се преставуваа во народот како големи патриоти, додуше не од чиста мира туку и они имаа лична корист.


Примерот со Хрватска еве го па, во ЕУ е а младите бегаат, селата по Славонија и Австрија се исти ама првиве се празнат другиве се развиваат од земјоделие до туризам, значи не е до интеграцијата.

А тоа шо веќе повеќе од 50% од народот доле е партиски вработен и затоа седи доле верувај дека тоа не ги прави патриоти.Покрај финансиската состојба на државата, јас сум решил да заминам(најверојатно не за секогаш) подеднакво исто ми значи и достоинството.
Ќе се навратам на минатото на една работа на која 99% од народот му е веќе сеедна исто како што ќе му биде и за името по некое време.


Талат Џафери министер за одбрана кај едните, Талат Џафери преседател на собрание кај другите.Можеби за 5 години ќе имам дете а истиот ќе стане преседник на РМ и што би му кажал тогаш.За мене ова, и тоа дали ќе имам за леб да јадам утре е подеднакво важно.

За овие години од кога знам за себе мојот народ многу пати бил приморан да голта и да преќутува и не само што не сме мрднале од точката туку сме се подлабоко во калта.
Дел секако ќе си заминат, тоа е неизбежно ама битно е стандардот е кренат и луѓето што останале значитело подобро живеат. За просечен Балканец веќе Хрватско крајбрежје е мисловна именка оти таму сега летуваат луѓе од најбогатите држави во Европа како Германија, Австрија итн

Дека 50% од народот е вработен партиски може само да се лажеме, 3 до 3 ипол пати има повеќе работници во приватен сектор од јавен

Талат е таков како што е, очигледно го прифатиле и двете водечки партии и што сега ќе правиме крај на државата ? Не бе батка каква е таква е наше е да се прилагодиме, евентуално да се бориме ако сме толкави патриоти а не да одиме да бегаме во сосема трети држави и полниме туѓи буџети. Тоа што тебе ти паѓа тешко што цигани и албанци те заебавале е твој проблем, мене мислењето на цигани што и сами не знаат што се и албанци не ми значи многу..

Ova podobro ne mozese da bide kazano, se nacukale site vo administracija, nisaj vrata zemaj plata, koga ke im tekne, na rucek, kafe, mafe,...sekade izvrzani ko creva, ni zakon vazi za niv (a barame sistemot da funkcionira), I posle, ''a be vie od nadvor se pravite patrioti, ela dojdi tuka da te vidam'', a niv epten tesko, duri I sega so koronova odmor I cepaat, a kao nemaat pari.
Ела врати се во Македонија што седиш Австралија ? Имаш пари ќе си платиш едно работно место па клати врата за 300-400 евра месечно па живеј

Секој си има право на мислење, јас си го кажувам моето.
Ете и јас кога би се прашувал секој кој живее 2, 3 години надвор не би требало да гласа на избори но никој нема право да забрани да си го кажеш својот став и видување за случувањата во твојата родена земја.
Ионака не се замараат за гласање (види по колку малку пријавуваат) така да нема што да им забрануваме
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Ела врати се во Македонија што седиш Австралија ? Имаш пари ќе си платиш едно работно место па клати врата за 300-400 евра месечно па живеј
Ete vidis pak so toa, '' plati si rabotno mesto'' I posle ke se integrirame, ke go opravime sistemot, begale lugeto. Ne be ke sedat nekoj mockovci da gi ucenuvaat.
 
M

Macedon1um

Гостин
Ete vidis pak so toa, '' plati si rabotno mesto'' I posle ke se integrirame, ke go opravime sistemot, begale lugeto. Ne be ke sedat nekoj mockovci da gi ucenuvaat.
Вие спомнавте државна администрација, корупција итн затоа и таков беше одговорот. Јас нит сум вработен во државно ниту пак некој член на мојата фамилија

Ако не приметуваш баш заради таа партизација и сум против главниве две-три големи политички партии тука, и ќе гласам за некоја друга (помала) партија
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Вие спомнавте државна администрација, корупција итн затоа и таков беше одговорот. Јас нит сум вработен во државно ниту пак некој член на мојата фамилија

Ако не приметуваш баш затоа и сум против главниве две-три големи политички партии тука, и ќе гласам за некоја друга (помала) партија
Pa I jas ne mislev na tebe, opsto mislev posto tie se cesti prepukuvanja, ama ti nekako mi se ufrli licno,moze I pogresno me sfati, izvini za nedorazbiranjeto.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.487
Поени од реакции
4.708
На кој начин сум изгубил чест, достоинство, идентитет, со тоа што пред Македонија е додадена географска одредница која појаснува во кој дел од геогравскиот регион - Македонија се наоѓа државата - Македонија?
Дали воопшто прочита што пишува во постот што си го цитирал? Дали воопшто си размислувал какви шанси имаме да опстоиме како држава во ситуација на повторни блокади, изолации, ембарга, меѓуетнички кризи и конфликти? Која чест, кое достоинство ќе го имаш тогаш, кога ќе ја нема Македонија?
Таа географска одредница значи многу, кукавичко јајце кое грците и странците го подметнаа, ај што како прво е грда и несоодветна за држава како Македонија, туку и значи ова: ако е северна логично има и јужна, а јужна ќе биде Егејскиот дел на Македонија, регион на кој грција името му го промени од Северна Грција во Македонија во 70-тите наменски за нивната политика ,,Македонија е грчка", е сега со нивната политика никој нема да им забрани и нашата северна држава да ја сметаат за дел од нивниот регион Македонија и во иднина да ни ја бараат и територијата, а некои паметни како бившиот ни премиер наш од муртино да им ја исполнат и таа желба. Видовме како се колнеше во жена, деца и жица за името, така може и друг да се колни во иднина и по ова прашање... Во тој прилог е и грцизацијата на Македонците од Егејска Македонија, на македонските учесници во граѓанската војна во грција, отсега ќе бидат ,,славофони грци", не за џабе Ципрас пред некое време ја прекрсти и Мирка Гинова во грчкиот парламент...

Сето ова под услов да опстани северната ,,држава" доволно долго, ако другите кандидати за нашата територија не ја завршат навреме работата (операција на дип стејт, циа, амбасада од кале и други амбасади), а веќе е во тек процесот со двојазичноста и ,,генијалниот" договор со Бугарија.

Како ќе опстане Македонија со блокади, ембарга, меѓуетнички конфликти?
Сега кога името е подарено, немаме меѓуетнички конфликти, не се напаѓаат Македонците во Скопје и другите градови во Западна Македонија со ножеви, најбрутално само затоа што се Македонци и зборуваат македонски, дури имаше и еден смртен случај по претходен таков напад и уште неколку други кои за среќа не завршија трагично и сите последователно во периодот кога се потпишуваше тој т.н. договор за промена на името, Франција не блокираше за датум за преговори, до датум не стигна новата ни држава, а колкупати заев ве лажеше дека сте добиле датум за преговори за членство во еу, тоа што го правеше Грција сега другите ќе го прават.

А како ќе опстои Македонија кога не само името е изгубено, ами и идентитетот (џабе ги правдаш, со коси црти ќе ве попишуваат на следниот попис ако го има), историјата (речиси ништо не ни остана, едниот дел од македонската историја даден на грција, другиот на бугарија, веќе и не се срамат да кажат јавно дека Гоце Делчев бил т.н. бугар, да не зборуваме за другите револуционери на ВМРО - не ја сакаат строфата во химната каде што се спомнуваат, па бугарите не биле фашисти - окупатори, АСНОМ го тргнаа од преамбулата, а го ставија охридски рамковен, од историјата ни остана само договори и тоа за унапредување на македонската нација, а стигнаа и до Македонците од Егејска Македонија да ги погрчуваат, малце им било тогаш), јазикот (сега ќе кажувате дека зборувате јазик од словенската група на јазици кој истовремено е бугарски дијалект, да им угодите и на едните и на другите де)?

Да не почнуваме за двојазичноста, тиранска платформа, па во иднина федерација, иљирида, химна знаме, грб и кој знае уште што има ветено црпкото од муртино за коаљицијата негова бивша и нова...

Како ќе опстои Македонија, кажи ми, со вакви круцијални отстапки за сите соседи кои отворено и низ историјата и денес негаторски, непријателски и асимилирачки настапуваат кон македонскиот народ и македонската нација, притоа поддржани и тогаш од европските сили и денес од еу (нивни наследници) каде сакаме да влезиме (тие сакаат да не уништат, да не постоиме, да нѐ нема, а вие продадовте сѐ македонско за да влезете во нивното друштво), кога малцинството етнички го чисти мнозинството - македонскиот народ, а власта им дава одврзани раце за тоа, дури и ги поддржува, ослободува убијци, вахабисти, кои како во Ирак, Сирија ликвидираат луѓе, како ќе опстоиме кога суверенитетот ни е изгубен, кога друга држава ни кажува како да се викаме, нѐ уценува, кога ни ја менуваат историјата, кога амбасадори ни менуваат влади, ни се мешаат во внатрешните работи, поддржуваат кршење на право на самоопределување, самоименување?

Во споредба со ова едно ембарго и едно вето не изгледа ама ич страшно и опасно за опстанок на Македонија.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Таа географска одредница значи многу, кукавичко јајце кое грците и странците го подметнаа, ај што како прво е грда и несоодветна за држава како Македонија, туку и значи ова: ако е северна логично има и јужна, а јужна ќе биде Егејскиот дел на Македонија, регион на кој грција името му го промени од Северна Грција во Македонија во 70-тите наменски за нивната политика ,,Македонија е грчка", е сега со политика никој нема да им забрани и нашата северна држава да ја сметаат за дел од нивниот регион Македонија и во иднина да ни ја бараат и територијата, а некои паметни како бившиот ни премиер наш од муртино да им ја исполнат и таа желба. Видовме како се колнеше во жена, деца и жица за името, така може и друг да се колни во иднина и по ова прашање... Во тој прилог е и грцизацијата на Македонците од Егејска Македонија, на македонските учесници во граѓанската војна во грција, отсега ќе бидат ,,славофони грци", не за џабе Ципрас пред некое време ја прекрсти и Мирка Гинова во грчкиот парламент...

Сето ова под услов да опстани северната ,,држава" доволно долго, ако другите кандидати за нашата територија не ја завршат навреме работата (операција на дип стејт, циа, амбасада од кале и други амбасади), а веќе е во тек процесот со двојазичноста и ,,генијалниот" договор со Бугарија.

Како ќе опстане Македонија со блокади, ембарга, меѓуетнички конфликти?
Сега кога името е подарено, немаме меѓуетнички конфликти, не се напаѓаат Македонците во Скопје и другите градови во Западна Македонија со ножеви, најбрутално само затоа што се Македонци и зборуваат македонски, дури имаше и еден смртен случај по претходен таков напад и уште неколку други кои за среќа не завршија трагично и сите последователно во периодот кога се потпишуваше тој т.н. договор за промена на името, Франција не блокираше за датум за преговори, до датум не стигна новата ни држава, а колкупати заев ве лажеше дека сте добиле датум за преговори за членство во еу, тоа што го правеше Грција сега другите ќе го прават.

А како ќе опстои Македонија кога не само името е изгубено, ами и идентитетот (џабе ги правдаш, со коси црти ќе ве попишуваат на следниот попис ако го има), историјата (речиси ништо не ни остана, едниот дел од македонската историја даден на грција, другиот на бугарија, веќе и не се срамат да кажат јавно дека Гоце Делчев бил т.н. бугар, да не зборуваме за другите револуционери на ВМРО - не ја сакаат строфата во химната каде што се спомнуваат, па бугарите не биле фашисти - окупатори, АСНОМ го тргнаа од преамбулата, а го ставија охридски рамковен, од историјата ни остана само договори и тоа за унапредување на македонската нација, а стигнаа и до Македонците од Егејска Македонија да ги погрчуваат, малце им било тогаш), јазикот (сега ќе кажувате дека зборувате јазик од словенската група на јазици кој истовремено е бугарски дијалект, да им угодите и на едните и на другите де)?

Да не почнуваме за двојазичноста, тиранска платформа, па во иднина федерација, иљирида, химна знаме, грб и кој знае уште што има ветено црпкото од муртино за коаљицијата негова бивша и нова...

Како ќе опстои Македонија, кажи ми, со вакви круцијални отстапки за сите соседи кои отворено и низ историјата и денес негаторски, непријателски и асимилирачки настапуваат кон македонскиот народ и македонската нација, притоа поддржани и тогаш од европските сили и денес од еу (нивни наследници) каде сакаме да влезиме (тие сакаат да не уништат, да не постоиме, да нѐ нема, а вие продадовте сѐ македонско за да влезете во нивното друштво), кога малцинството етнички го чисти мнозинството - македонскиот народ, а власта им дава одврзани раце за тоа, дури и ги поддржува, ослободува убијци, вахабисти, кои како во Ирак, Сирија ликвидираат луѓе, како ќе опстоиме кога суверенитетот ни е изгубен, кога друга држава ни кажува како да се викаме, нѐ уценува, кога ни ја менуваат историјата, кога амбасадори ни менуваат влади, ни се мешаат во внатрешните работи, поддржуваат кршење на право на самоопределување, самоименување?

Во споредба со ова едно ембарго и едно вето не изгледа ама ич страшно и опасно за опстанок на Македонија.
Како може да биде негативно тоа што постоењето на други региони кои се дел од географска Македонија е нагласено во овој договор?! Па да беше обратно и да се негираше дека освен вардарскиот дел, нема други региони што припаѓаат на Македонија, да разберев..... Очигледно не си го прочитал договорот штом можеш да напишеш дека грците ќе можеле поради договорот да ја бараат и нашата Македонија, бидејќи таму многу јасно стои дека ниедна страна во ниеден случај не смее и не може да превземе мерка која ќе биде во насока на менување на границите или загрозување на суверенитетот на другата страна!
Преувеличувањето дека на секој чекор не напаѓале затоа што зборуваме македонски е смешно, доаѓам од средина каде што албанци се мнозинство и никогаш нккој не ме нападнал затоа што зборам македонски.
Тоа дека мскедонскиот јазик припаѓа на групата јужнословенски јазици е заклучок донесен уште во 1977ма година, а не сега со овој договор.
Датумот беше одложен не поради нас, туку поради внатрешните случувањс во ЕУ, и тоа никој, вклучително ни ЕУ не го негира, напротив во многу наврати е потенцирано од нив самите.
Двојазичноста постои и се практикува уште од 2011та, како тогаш не беше проблем, сега е?

Велиш како ќе опстои Македонија опкружена со негаторски настроени соседи, па истото и јас те прашувам?! Како членка на ЕУ ќе имаме шанса, оставени сами на себе што ќе правиме? Немаме излез на море, немаме никаква индустрија, немаме економија, немаме туризам. Една обична блокада и толку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom