Ласерско отстранување на диоптрија - митови и прашања

Ласерска корекција на видот?

  • Да, но само во странство

    Гласови: 45 28,7%
  • Да

    Гласови: 66 42,0%
  • Не

    Гласови: 12 7,6%
  • Не ми е сигурно, незнам...

    Гласови: 34 21,7%

  • Вкупно гласачи
    157
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Гаранција за трајност нема никаде и никој не можи да кажи како окото би реагирало понатаму година - две - три - десет... и дали би се вратил диптерот.
Имаш ти правено? Тебе ти се врати? Уствари има ли нкеој на темава што правел и после му се вратил диоптерот? Ме интересира колку често се случува такво нешто?
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Според статистика мал број пациенти го повратиле диоптерот или по операцијата имаат потреба од очила.
-------------------------
Никое око нема диоптер нула!
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Според статистика мал број пациенти го повратиле диоптерот или по операцијата имаат потреба од очила.
-------------------------
Никое око нема диоптер нула!
Кој диоптер си го имал пред операцијата ако можеш да ми кажеш ? Јас имам -1.75 и -2 со цилиндар и ми рекоа дека после операцијата околу -0.10-0.25 би бил 100% и дека повеќе од -0.75 со тек на време не би требал да се влоши.
 
Последно уредено:

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Имав -3.25 и -3.75 на другото око.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Имав -3.25 и -3.75 на другото око.
А сега колку имаш? Зашо ако ти си имал -3 а после операција ти се врати на -1 тогаш што фајде од операцијата кога треба пак наочари или леќи да носиш?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Каде сте ги правеле операциите? МКД или .....? И цени се разбира
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
. Znaci tetin mi odese po privatni ordinacii tuka vo skopje i site izgor ceni i na kraj nekoj mu rekol da se rasprasa vo klinicki i tamu napravi laserska korekcija za nekoi si 4000 denari. Ne me fakajte za zbor plus-minus iljadarka.
Да да, и тогаш мрморецот...
 
Член од
12 мај 2015
Мислења
3
Поени од реакции
9
Еве да го напишам и моето искуство со ласерска операција на очите.
Значи операцијата ја правев во Истанбул, во клиниката EyeStar (http://eyestar.co/).
Организирав преку Атлантис агенцијата.
(http://www.atlantis.mk/ponuda/eye-star-lasik-institute/)

Платив 1200 евра за операцијата (во неа беше вклучено и хотелско сместување од 1 вечер - бидејки одев преку атлантис - можеш и сам да закажеш но ке треба да платиш и хотел), и 50 евра повратна автобуска карта од Скопје до Истанбул (Со ЕкспресТур).
Хотелот ми беше на 5 минути од клиниката.

Значи процедурата оди така.
Те пречекуваат на автобуска/аеродром и те носат во клиниката на испитувања.
Испитувањата траат саат-два (во зависност од тоа колку пациенти има).
Ако кажат дека си соодветен кандидат тогаш ти закажуваат истиот ден (може и нареден ако си дојден касно дента)
Јас имав -1.5 диоптер со 0.5 цилиндар на десно, и -2 диоптер на лево.
Операцијата е безболна, и трае 5-10мин тотал на двете очи, со се спремање во операционата сала.
Главната работа е дека за време на операцијата, мора да ги следите инструкциите на докторот, гледај нагоре, надоле, или пак во зелена точка-ласерот (што би рекол дека e најважно).
Долго време бев во дилема дали да направам операција, и еве конечно се решив и се помина во најдобар ред. Носев леќи 6 години, и конечно се отарасив од нив.
После операцијата видот инстантно се подобрува, и истата вечер гледав веќе перфектно, и еве веќе помина цел месец, и немам никакви проблеми.
После операцијата одиш во хотелот, спиеш, утредента одиш на преглед, и можеш да си одиш (те носат од клиниката на автобуска/аеродром).
Единствена работа што треба да се прави после операцијата е да се става капки.
Денот на операцијата се става 3 вида капки на секој час.
Наредните 7 дена, се ставаат 3 вида капки 4-5 пати на ден.
После 7 дена, до 30-тиот ден се става 1 вид капки 4-5 пати на ден.
Инаку 2-3 дена треба да одмориш од компјутер, и затоа земав 4 дена одмор од работа.
Работата ми налага гледање во екран 8 саати на ден, и плус тоа седам пред компјутер дома после работа, и немам никакви проблеми, се е во ред.
Операцијата ја правев пред 1 месец.
Во врска со тоа што велат дека после операцијата се јавуваат проблеми со HALOS или гледање светлост во ноќта, нема врска тоа. Јас гледав прилично лошо вечерно време, а сега гледам перфектно.
Ми ја правеа LASIK процедурата.
Инаку за информација, во Скопје во Европската очна болница, бев на преглед, и ми рекоа дека нема да може да ми направат LASIK, бидејќи ми е претенка корнеата. Во Турција докторот ми рече дека нема врска, и дека е во ред дебелината.
Докторот е голем професионалец, и на секој би му препорачал да оди во таа клиника.
Немојте да бидете скептични, јас долго време се колебав, се мислев дали да правам или не, но фала богу се решив.
Можам да кажам дека тоа се најпаметно потрошените 1200 евра до сега :)
За секоја дополнителна информација ви стојам на располагање.
Поздрав :)
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Еве да го напишам и моето искуство со ласерска операција на очите.
Значи операцијата ја правев во Истанбул, во клиниката EyeStar (http://eyestar.co/).
Организирав преку Атлантис агенцијата.
(http://www.atlantis.mk/ponuda/eye-star-lasik-institute/)

Платив 1200 евра за операцијата (во неа беше вклучено и хотелско сместување од 1 вечер - бидејки одев преку атлантис - можеш и сам да закажеш но ке треба да платиш и хотел), и 50 евра повратна автобуска карта од Скопје до Истанбул (Со ЕкспресТур).
Хотелот ми беше на 5 минути од клиниката.

Значи процедурата оди така.
Те пречекуваат на автобуска/аеродром и те носат во клиниката на испитувања.
Испитувањата траат саат-два (во зависност од тоа колку пациенти има).
Ако кажат дека си соодветен кандидат тогаш ти закажуваат истиот ден (може и нареден ако си дојден касно дента)
Јас имав -1.5 диоптер со 0.5 цилиндар на десно, и -2 диоптер на лево.
Операцијата е безболна, и трае 5-10мин тотал на двете очи, со се спремање во операционата сала.
Главната работа е дека за време на операцијата, мора да ги следите инструкциите на докторот, гледај нагоре, надоле, или пак во зелена точка-ласерот (што би рекол дека e најважно).
Долго време бев во дилема дали да направам операција, и еве конечно се решив и се помина во најдобар ред. Носев леќи 6 години, и конечно се отарасив од нив.
После операцијата видот инстантно се подобрува, и истата вечер гледав веќе перфектно, и еве веќе помина цел месец, и немам никакви проблеми.
После операцијата одиш во хотелот, спиеш, утредента одиш на преглед, и можеш да си одиш (те носат од клиниката на автобуска/аеродром).
Единствена работа што треба да се прави после операцијата е да се става капки.
Денот на операцијата се става 3 вида капки на секој час.
Наредните 7 дена, се ставаат 3 вида капки 4-5 пати на ден.
После 7 дена, до 30-тиот ден се става 1 вид капки 4-5 пати на ден.
Инаку 2-3 дена треба да одмориш од компјутер, и затоа земав 4 дена одмор од работа.
Работата ми налага гледање во екран 8 саати на ден, и плус тоа седам пред компјутер дома после работа, и немам никакви проблеми, се е во ред.
Операцијата ја правев пред 1 месец.
Во врска со тоа што велат дека после операцијата се јавуваат проблеми со HALOS или гледање светлост во ноќта, нема врска тоа. Јас гледав прилично лошо вечерно време, а сега гледам перфектно.
Ми ја правеа LASIK процедурата.
Инаку за информација, во Скопје во Европската очна болница, бев на преглед, и ми рекоа дека нема да може да ми направат LASIK, бидејќи ми е претенка корнеата. Во Турција докторот ми рече дека нема врска, и дека е во ред дебелината.
Докторот е голем професионалец, и на секој би му препорачал да оди во таа клиника.
Немојте да бидете скептични, јас долго време се колебав, се мислев дали да правам или не, но фала богу се решив.
Можам да кажам дека тоа се најпаметно потрошените 1200 евра до сега :)
За секоја дополнителна информација ви стојам на располагање.
Поздрав :)
Здраво

Дали можеш да ми кажеш колку ти беше дебелината на рожницата?, дека јас правев преглед во EEH и ми рекоа 530(референтни вредности биле од 500-550) е сега незнам која беше единица мерка :).Ми рекоа дека сум кандидат меѓутоа сепак не е толку дебела рожницата за да може да се обработи доволно па можеби ќе било потребно да се прави докорекција(ако и при повторни мерења исполнувам услови) ако не ми се спушти диоптерот доволно.
Друга работа е што не ми кажаа дали ЛАСИК дали ПРК би користеле(јас би сакал повеќе ЛАСИК заради пократко заздравување и можни компликации по операција, ама сепак таа одлука зависи од самиот хирург).

Поздрав[DOUBLEPOST=1446712387][/DOUBLEPOST]
Јас се направив операција во Европската болница во Скопје пред 3 месеци и сум многу задоволен од операцијата и целокупната услуга во болницата. Конечно после 14 години си гледам без очила.
Здраво

Може да ми кажеш со која диоптрија се оперираше дали имаше астигматизам?

Поздрав
 
Член од
12 мај 2015
Мислења
3
Поени од реакции
9
Здраво

Дали можеш да ми кажеш колку ти беше дебелината на рожницата?, дека јас правев преглед во EEH и ми рекоа 530(референтни вредности биле од 500-550) е сега незнам која беше единица мерка :).Ми рекоа дека сум кандидат меѓутоа сепак не е толку дебела рожницата за да може да се обработи доволно па можеби ќе било потребно да се прави докорекција(ако и при повторни мерења исполнувам услови) ако не ми се спушти диоптерот доволно.
Друга работа е што не ми кажаа дали ЛАСИК дали ПРК би користеле(јас би сакал повеќе ЛАСИК заради пократко заздравување и можни компликации по операција, ама сепак таа одлука зависи од самиот хирург).

Поздрав
Како што може да видам на сликите од Европска очна болница, пишува дека на едното око дебелината е 513 mic, а на другото 517 mic.
Таму ми рекоа дека е премала оваа дебелина, па морало PRK, и дека не може LASIK.
Кога отидов во Турција, докторот рече дека нема врска и дека ми е во ред дебелината и дека може без проблем да се направи ласерска корекција со LASIK.
Можеби фактор е тоа што имав релативно мал диоптер.
Како и да е, не би ти препорачал да се правиш тука во МК, туку оди во Eyestar направи се.
Поздрав
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Како што може да видам на сликите од Европска очна болница, пишува дека на едното око дебелината е 513 mic, а на другото 517 mic.
Таму ми рекоа дека е премала оваа дебелина, па морало PRK, и дека не може LASIK.
Кога отидов во Турција, докторот рече дека нема врска и дека ми е во ред дебелината и дека може без проблем да се направи ласерска корекција со LASIK.
Можеби фактор е тоа што имав релативно мал диоптер.
Како и да е, не би ти препорачал да се правиш тука во МК, туку оди во Eyestar направи се.
Поздрав
Благодарам
Поздрав
 
J

joe.b

Гостин
Бев во 2013 во Русија, Фјодоров микрохирургија, презадоволен! Девојче со диоптрија -18 беше излечена. . Големи професионалци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom