Ласерско отстранување на диоптрија - митови и прашања

Ласерска корекција на видот?

  • Да, но само во странство

    Гласови: 45 28,7%
  • Да

    Гласови: 66 42,0%
  • Не

    Гласови: 12 7,6%
  • Не ми е сигурно, незнам...

    Гласови: 34 21,7%

  • Вкупно гласачи
    157
Член од
16 август 2020
Мислења
2
Поени од реакции
5
Затоа што го знам стресот пред операцијата и сакав да поразговараме лично.

Инаку засега немам никакви проблеми по операцијата и се надевам така да остане. :)
Здраво на сите,
Само да ве известам дека се помина добро. Сега после 3 недели од ласикот, се чувствувам како никогаш да не сум имала проблем со диоптерот. При операцијата само имаше мал дефект на едното око, се скина епителот и требаше една недела да зарасне нов, примив 3 инјекции, гледав поматно 10тина дена, но сега е ок.
Тимот од Систина навистина ми помогна и психички да го издржам сето тоа, бидејќи бев преплашена. Но сега, после се, сватив дека ако сте кандидат за ласик или прк, воопшто да не се плашите, се трае помалку од 10 минути.
Инаку, јас бев со висока диоптрија, - 6.5 на двете, сега ги гледам и најситните бикви на тв
И јас ќе се сложам, best decision ever.
Вокерка, ти благодарам многу на подршката. Се најдобро на сите кои планираат ласик или прк
 
Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Здраво на сите,
Само да ве известам дека се помина добро. Сега после 3 недели од ласикот, се чувствувам како никогаш да не сум имала проблем со диоптерот. При операцијата само имаше мал дефект на едното око, се скина епителот и требаше една недела да зарасне нов, примив 3 инјекции, гледав поматно 10тина дена, но сега е ок.
Тимот од Систина навистина ми помогна и психички да го издржам сето тоа, бидејќи бев преплашена. Но сега, после се, сватив дека ако сте кандидат за ласик или прк, воопшто да не се плашите, се трае помалку од 10 минути.
Инаку, јас бев со висока диоптрија, - 6.5 на двете, сега ги гледам и најситните бикви на тв
И јас ќе се сложам, best decision ever.
Вокерка, ти благодарам многу на подршката. Се најдобро на сите кои планираат ласик или прк
На здравје нека ти е, колку те кошташе?
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Екипа значи со една операција се решава проблемот за 1000 еури и толку од цвикерите.???Систина најдобра ли е во Мк или има и други кај нас??
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Друже секој е посебен случај и првин треба на преглед да одиш, па ќе ти каже докторот дали може или не операција и колку се шансите за успех...некој луѓе имаат претенки рожници (ова се одредува со прегледот) и во ваков случај е ризична опција ласикот...уствари со ласик се истенчуваат рожниците за да се одстрани диоптријата...ако ти се тенки и онака нема шо да се истенчи што да остане во окото.

Инаку не знам дали се најдобри али Систина дефинтивно имаат најмногу искуство со ласик во МК...прават скоро 10 години ако не и повеќе.
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
35
Поени од реакции
32
Здраво на сите,
Само да ве известам дека се помина добро. Сега после 3 недели од ласикот, се чувствувам како никогаш да не сум имала проблем со диоптерот. При операцијата само имаше мал дефект на едното око, се скина епителот и требаше една недела да зарасне нов, примив 3 инјекции, гледав поматно 10тина дена, но сега е ок.
Тимот од Систина навистина ми помогна и психички да го издржам сето тоа, бидејќи бев преплашена. Но сега, после се, сватив дека ако сте кандидат за ласик или прк, воопшто да не се плашите, се трае помалку од 10 минути.
Инаку, јас бев со висока диоптрија, - 6.5 на двете, сега ги гледам и најситните бикви на тв
И јас ќе се сложам, best decision ever.
Вокерка, ти благодарам многу на подршката. Се најдобро на сите кои планираат ласик или прк
eve i jas sakam dali astigmatisam se rasava so lasik
 
Член од
17 август 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите,само што се приклучив во форумот,извинете ако нешто не е во ред прикачено,но навистина имам проблем,пред 12 дена направив Lasic,се во ред помина и првата и втората контрола,сега ја чекам и третата за некаде 2недели,видот ми се врати но јас некако не се осеќам добро,светлината ми пречи,дури и домашната светилка ми пречи,некако во темна соба уште потемно,светлите предмети исто така ми прават како проблем,и некако како во депресија сум,инаку промената е огромна имам 33 години а 22 години носев наочари,и сега нагло промена некако неприфатливо,дали некој може нешто да ме посоветува дали овие проблеми ги имал и некој друг,ви благодарам многу❤
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
До тие што имате направено корекција, ви причи при спортувње. Да не ви кажаа некој работи од аспект на физичка активност да не смеете д ги правите ?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.923
Здраво на сите,само што се приклучив во форумот,извинете ако нешто не е во ред прикачено,но навистина имам проблем,пред 12 дена направив Lasic,се во ред помина и првата и втората контрола,сега ја чекам и третата за некаде 2недели,видот ми се врати но јас некако не се осеќам добро,светлината ми пречи,дури и домашната светилка ми пречи,некако во темна соба уште потемно,светлите предмети исто така ми прават како проблем,и некако како во депресија сум,инаку промената е огромна имам 33 години а 22 години носев наочари,и сега нагло промена некако неприфатливо,дали некој може нешто да ме посоветува дали овие проблеми ги имал и некој друг,ви благодарам многу❤

Генерално нормално е да имаш иритација на светлина ради ткивото кое се регенерира што било сечено при операцијата.
Види збори со докторот, треба да даде совет да те утеши, до месец дена е заебано....

Ја не би се нафатил да ми кинат парчиња од око, барем не во моментов...
Јако ми е со леќи, не ми сметаат и 4000-5000ден. на 9 месеци и не е некоја пара - 22 години со леќи - zero problems.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489

Генерално нормално е да имаш иритација на светлина ради ткивото кое се регенерира што било сечено при операцијата.
Види збори со докторот, треба да даде совет да те утеши, до месец дена е заебано....

Ја не би се нафатил да ми кинат парчиња од око, барем не во моментов...
Јако ми е со леќи, не ми сметаат и 4000-5000ден. на 9 месеци и не е некоја пара - 22 години со леќи - zero problems.
Samo u Amerika 1 u 500 korisnici na leki dobiva seriozna infekcija koja vodi do slepilo.
Realno pogolem rizik imas so lekite, ali kompletno te razbiram bidejki i ja sum od tie sho ne saka laser da mi sece oci iako naocarite me nerviraat.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.923
Samo u Amerika 1 u 500 korisnici na leki dobiva seriozna infekcija koja vodi do slepilo.
Realno pogolem rizik imas so lekite, ali kompletno te razbiram bidejki i ja sum od tie sho ne saka laser da mi sece oci iako naocarite me nerviraat.
Се носи свои ризици. Па и носењето наочари, да носев наочари сега ќе имав -7 диоптар! Вака со леќи За 20год од -3.75 скокна на -4' - Дури 1/4 степен!!! :)
Наочарите не го запираат прогресирањето на миопиата, контактната леќа го запира.

А ризикот од инфекции ваљда како ќе си навикнеш рутината. Некои после одреден период се одомаќинуваат со нештото и го земаат здраво за готово па си играат курташак со очите.

Се знае.
Хигиена пред ваѓање и ставање
Ставаш леќи ко ке се разбудуш
Ваѓаш леќи пред спиење
Ваѓаш леќи пред туширање/капење
Мењаваш пар на секој 2-3 месеци, не 10 месеци /година дена со едни исти на око додека не се распаднат
Мењаваш течност за леќи во касета на секој 2-3 дена.....итн...
Тоа се некој генерални стварите до кои се придржувам со меки леќи

Самата ласерска операција ми е ризична од последиците што евентуално би следеле после неа... Краторочните батали ги, ќе поминат, меѓутоа што со долгорочни типа: суво око, трајна преосетливост на светлина, хало ефекти, па тешкотии при ноќно возење, па инфекции, па фактот што парчето што ќе го исечат никогаш не заздравува трајно и постои ризик години подоцна поради некоја физичка траума да дојде до одлепување/изместување на corena-та...
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Хигиената со леќи се подразбира...мора да се има инаку многу лесно доаѓа до инфекции во окото кој тешко се лекуваат.

Најголем проблем со леќите е дека повеќе годишното носење води до неоваскуларизација на рожницата поради недостаток на кислород во истата. Ова води до заматување на видот и во екстремни ситуации може да доведе и до потреба за пресадување на рожница.

Рожницата е единствениот дел од телото кој директно се снабдува со килород, не преку крвотокот туку преку непосреден допир со воздухот. Затоа и е прозирна зошто нема крвни садови во нејзе. Али коа се стави леќата преку нејзе, колку и да е современа и пропустлива за кислород сепак блокира значаен дел од протокот на истиот.

Сеа не дека за 5 години или 10 носење леќи ќе се ослепе али сепак по најнови студии ризикот од неоваскуларизција е многу поголем него што порано се мислело.
Автоматски споено мислење:

До тие што имате направено корекција, ви причи при спортувње. Да не ви кажаа некој работи од аспект на физичка активност да не смеете д ги правите ?

Нема никакви ограничувања иако генерално на многу висока диоптрија во минус не се препорачува кревање на тешки работи, зошто има зголемен ризик за одлепување на ретината. Али ова може да се случи и без ласик.
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
30
3 години после Ласик во Ситина. Најдобрата одлука која ја имам донесено во животов. од 16 години до 39 години носев очила па и леќи, сега сум раат!! Сега наочари носам само со заштита од компјутер бидејки таква ми е работата ( купени од оптика со премази све живо) и уживам.
@kkk666 за спорт ми рекоа месец дена да не спортувам само може пешачење. После веќе е друго.
Автоматски споено мислење:

Самата ласерска операција ми е ризична од последиците што евентуално би следеле после неа... Краторочните батали ги, ќе поминат, меѓутоа што со долгорочни типа: суво око, трајна преосетливост на светлина, хало ефекти, па тешкотии при ноќно возење, па инфекции, па фактот што парчето што ќе го исечат никогаш не заздравува трајно и постои ризик години подоцна поради некоја физичка траума да дојде до одлепување/изместување на corena-та...
Суво око имам цел живот, не се смена ни после ласикот, хало ефекти немам. навечер возам нормално гледам, инфекции?? Какви инфекци?? Повеќе инфекција имаш со често носење на леќи кои ствараат чирови на корнеата и не си после кандидат за ласик ( искуство од другарка ми која со мене беше на прегледот и затоа ја одбија.) Корнеата е заздравена, видена на 3 различни очни клиники за мислење не можеа ни да видат дека имам лсасик правено ако сама не им спомнев. Механчка повреда на корнеа имав пред десет години кога внук ми кога беше бебе ми збрца во око ..

Така да се што кажа не ти држи вода. Не убедувам кој како сака нека си прави.
Автоматски споено мислење:

Здраво на сите,само што се приклучив во форумот,извинете ако нешто не е во ред прикачено,но навистина имам проблем,пред 12 дена направив Lasic,се во ред помина и првата и втората контрола,сега ја чекам и третата за некаде 2недели,видот ми се врати но јас некако не се осеќам добро,светлината ми пречи,дури и домашната светилка ми пречи,некако во темна соба уште потемно,светлите предмети исто така ми прават како проблем,и некако како во депресија сум,инаку промената е огромна имам 33 години а 22 години носев наочари,и сега нагло промена некако неприфатливо,дали некој може нешто да ме посоветува дали овие проблеми ги имал и некој друг,ви благодарам многу❤
Тина сосема нормално е малку да ти е чудно првите 2 -3 недели. Не знам каде правеше операција но капките кои ти ги дадоа за да ги ставап како терапија после ласиокот ( не вештачките солзи) минимално ги шират зениците и нормално е да имаш такви сензации. Јас првата недела, дома седев со темни наочари, не гледав тв, мобилен многу не се напрегав, одмарав. Кога ќе помине дјеството на капките се е биде во ред. Не се плаши па ти си сега тазе. Нормално е се. Не се депримирај и спомни им го ова на докторите.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom