Ласерско отстранување на диоптрија - митови и прашања

Ласерска корекција на видот?

  • Да, но само во странство

    Гласови: 45 28,7%
  • Да

    Гласови: 66 42,0%
  • Не

    Гласови: 12 7,6%
  • Не ми е сигурно, незнам...

    Гласови: 34 21,7%

  • Вкупно гласачи
    157

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Отстранување диоптрија

Темава ја отворам со надеж дека некој има некаква информација околу ова. Имам диоптер -3, речиси 6 години не ги носев очилата редовно, почнав со -1.75 и во меѓувреме се качи до тројка. Никако не можам да ги навикнам и редовно да ги носам, ме нервираат, ми предизвикуваат главоболки, сакам да гледам асално ко секој нормален човек. Со леќи не сум пробала досега, но знам дека тие бараат премногу трпение и премногу внимателно одржување, а и не се практични.

Читав на интернет дека овие интервенции се вршат и кај нас во Скопје, во центарот за очни болести „Визија“ во Карпош 4, но нема некои покорисни информации освен реченицата „Младите што не сакаат да носат очила се подложуваат на третман со методот ЛАСИК, за да го отстранат диоптерот засекогаш и да се ослободат од очилата или од контактните леќи.“

Доколку некој знае да ми каже некакви информации околу тоа колкави се можностите диоптерот да се донесе на 0, дали постојат ризици при интервенцијата и колку би чинела таа го молам нека пише на темава.

Однапред ви благодарам.
 

Garcia

amater
Член од
29 јуни 2008
Мислења
50
Поени од реакции
14
Темава ја отворам со надеж дека некој има некаква информација околу ова. Имам диоптер -3, речиси 6 години не ги носев очилата редовно, почнав со -1.75 и во меѓувреме се качи до тројка. Никако не можам да ги навикнам и редовно да ги носам, ме нервираат, ми предизвикуваат главоболки, сакам да гледам асално ко секој нормален човек. Со леќи не сум пробала досега, но знам дека тие бараат премногу трпение и премногу внимателно одржување, а и не се практични.

Читав на интернет дека овие интервенции се вршат и кај нас во Скопје, во центарот за очни болести „Визија“ во Карпош 4, но нема некои покорисни информации освен реченицата „Младите што не сакаат да носат очила се подложуваат на третман со методот ЛАСИК, за да го отстранат диоптерот засекогаш и да се ослободат од очилата или од контактните леќи.“

Доколку некој знае да ми каже некакви информации околу тоа колкави се можностите диоптерот да се донесе на 0, дали постојат ризици при интервенцијата и колку би чинела таа го молам нека пише на темава.

Однапред ви благодарам.
i jas nosam naocari,prvin nosev -1;-1.5 pa ne gi nosev 1 godina i vikam lee sea ke mi go pojacaat diopterot i koga otidov pak mi rekoa istiot diopter ,i pak gi neam noseno 6 meseci veke zaradi edno stravce:D..inace ovaa so operacijava mi izgleda mn dobro,sekad koa ke pominam od vizija gleam skoro sekoj den lugje so prevrzi na oci, pa izglea uspesno gi praat operaciite, izglea se dobri,ti predlozuvam da odis kaj niv i da se rasprasas..toa ti e vo karpos 4 na ulica nikola parapunov kaj trite kuli do mostot obedineti naciii.lokalot ti e vo rozevi zgradi ..
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Фала ти на инфо Garcia, прочитав по нетов дека земале по 50 евра за преглед, па доколку се решиш да се оперираш земаат по 750-800 евра за едното око. Проблемот е што се плашам да не постои ризик целосно да се изгуби видот сакајќи да се постигне позитивен ефект да не настанат несакани компликации.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Фала ти на инфо Garcia, прочитав по нетов дека земале по 50 евра за преглед, па доколку се решиш да се оперираш земаат по 750-800 евра за едното око. Проблемот е што се плашам да не постои ризик целосно да се изгуби видот сакајќи да се постигне позитивен ефект да не настанат несакани компликации.
1600 евра за операција со ризик? Не верувам. Сигурно е безбедно. А дали со таа операција се средува видот перманентно или има само некое подолго временско траење?
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Не зборете на памет. Зависи која дијагноза имаш, не е единствена болест на очите па кај сите е исто. Некои можат да се средат со операција некои не. Најдобро оди во Визија 800-1000 денари е преглед. Нека видат убаво ќе ти кажат.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Па не знам, по нетов прочитав дека нормално се гледа првите 7 до 10 години, а овде во Визија велат дека е перманентно.
Знам дека порано операцииве се вршеа во центри надвор од Македонија, денес дознав дека и овде постојат вакви интервенции, но не знам никакви детали околу тоа.
Постојат и луѓе кои велат дека лекарите им рекле да не си играат со тоа, затоа ми требаат информации од некој што веќе имал искуство со такво нешто.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Не зборете на памет. Зависи која дијагноза имаш, не е единствена болест на очите па кај сите е исто. Некои можат да се средат со операција некои не. Најдобро оди во Визија 800-1000 денари е преглед. Нека видат убаво ќе ти кажат.
Колку е глупо да платиш за преглед и да ти кажат неможе операција. :icon_conf Сепак 1000 денари за обичен преглед е тоа.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Колку е глупо да платиш за преглед и да ти кажат неможе операција. :icon_conf Сепак 1000 денари за обичен преглед е тоа.
Не сум запознаен со прегледиве,ај те молам објасни ми каков точно преглед е,што тестираат и какви машини користат за тоа?
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
...Постојат и луѓе кои велат дека лекарите им рекле да не си играат со тоа...
Тоа докторите сигурно се пред пензија и со застарени познавања. Што е нешто ново и со ласери поврзано, за нив е играње играчки. А ако има скалпери и бушење тогаш е правилно....
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Зашто да е глупо да платиш за преглед. На секој лекар се плаќа преглед. Користат триста машини. Од почетната проверка на глауком (очен притисок) до шотијазнам секакви. Сегде се плаќа за преглед.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Не сум запознаен со прегледиве,ај те молам објасни ми каков точно преглед е,што тестираат и какви машини користат за тоа?
Не сум сигурен али повеќето апарати не се потрошливи. Али одамна не сум бил на преглед па можда се сменило со цените...
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Темава ја отворам со надеж дека некој има некаква информација околу ова. Имам диоптер -3, речиси 6 години не ги носев очилата редовно, почнав со -1.75 и во меѓувреме се качи до тројка. Никако не можам да ги навикнам и редовно да ги носам, ме нервираат, ми предизвикуваат главоболки, сакам да гледам асално ко секој нормален човек. Со леќи не сум пробала досега, но знам дека тие бараат премногу трпение и премногу внимателно одржување, а и не се практични.

Читав на интернет дека овие интервенции се вршат и кај нас во Скопје, во центарот за очни болести „Визија“ во Карпош 4, но нема некои покорисни информации освен реченицата „Младите што не сакаат да носат очила се подложуваат на третман со методот ЛАСИК, за да го отстранат диоптерот засекогаш и да се ослободат од очилата или од контактните леќи.“

Доколку некој знае да ми каже некакви информации околу тоа колкави се можностите диоптерот да се донесе на 0, дали постојат ризици при интервенцијата и колку би чинела таа го молам нека пише на темава.

Однапред ви благодарам.
Кај тебе е полесно штом е со - да се доведе во нормала, отколку кај мене со плус.
Јас носам наочари од 4 години и последниве две години не бев редовна, ама за некое чудо диопртијата на едното око од +2 ми се намали на 0.75:)
Штом ти предизвикуваат главоболка тоа е знак дека не ти е тој диоптер ставен на стаклата кој ти е препишан или пак неправилно ти е пресметан диоптерот, а во случаојв имаат додадено повеќе -.
Леќите да, многу се специфични за одржување и јас бев залетана едно време, ама не купив, на крај краева не сум таква личност што можи многу да ги одржава, а нешо ми кажаја плус се купувало некоја течност со која морале да се чистат истите и такви ствари...

Незнам за Скопје, ама овдека во Охрид има клиника(ПП ако сакаш подетално да ти кажам за тоа) каде што намалуваат од диоптрија во твојов случај цилиндар. Ласерска е операцијата, мислам дека некаде цената се движи од 400 до 600 евра, ама не сум баш сигурна.
Исто така многу одат во Турција на некоја клиника, познавам многу луѓе што отишле таму, на една жена успеаја да и го намалат диоптерот од -9 на -1 што очигледно е успех да намалиш диоптер за 8 степени. Во твојов случај има големи шанси диоптерот да се доведе до нула пошо не е некој многу многу голем.

Кај тебе можам да кажам дека е многу подобра ситуацијава пошо диоптерот може да се доведе до 0 и ласерски, а кај мене мора оперативно...
така да уживај..:smir:

едит: најдобро би било диоптерите да се отстрануваат уште на почетокот штом се забележат, на мама и предлагаја во Прилеп да се оперирам, ама пусти страв не ја остави.. така да сега во пубертет и да се направам операција големи се шансите повторно да ми се врати диоптерот
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Кај тебе е полесно штом е со - да се доведе во нормала, отколку кај мене со плус.
Јас носам наочари од 4 години и последниве две години не бев редовна, ама за некое чудо диопртијата на едното око од +2 ми се намали на 0.75:)
Штом ти предизвикуваат главоболка тоа е знак дека не ти е тој диоптер ставен на стаклата кој ти е препишан или пак неправилно ти е пресметан диоптерот, а во случаојв имаат додадено повеќе -.
Леќите да, многу се специфични за одржување и јас бев залетана едно време, ама не купив, на крај краева не сум таква личност што можи многу да ги одржава, а нешо ми кажаја плус се купувало некоја течност со која морале да се чистат истите и такви ствари...
Не ми одговараа да, сега ми ги сменија стаклата и носам -3 инаку сум за нешто повеќе од -3 ама за да не ми бидат ептен јаки ги носам овие. За плус знам дека ако ги носиш долго време диоптерот се намалува, знам за повеќе случаи што носеле многу години и успеале да го вратат на +0.50 дури и помалку. Сега не чувствувам толку главоболка освен некогаш навечер кога ги вадам ама ме нервира самата помисла дека морам да ги носам. Некогаш ми доаѓа да ги фрлам и да ги скршам од земја.
Ај ако можеш информирај ме подетално за клиниката во Охрид на пп.
Фала ептен. :)
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
Јас имам -0.5. Ми рекоа да носам наочари. Бев на два доктори. И двата ми дадоа примероци од диоптери од кои чинам мислев буква на километар можев да видам. После прочитав дека доста доктори често даваат диоптери појако одшто треба...

Ласик не е безбедно (доста луѓе имаат добри резултати но доста луѓе имаат и многу лоши резултати). Треба да ги знаеш ризиците од тоа линк. (прочитај ги и коментарите).
Еве што ласик ти прави:
Lasik surgery is a procedure that permanently changes the shape of your cornea, the clear covering of the front of the eye. With a knife known as a microkeratome, a flap is cut in the cornea; a hinge is spared at one end of the flap. The hinged flap is then folded back, revealing the stroma (the middlesection of the cornea). Finally, pulses from a computer-controlled laser vaporize a portion of the stroma and the flap is replaced.

За наочари уште не носам и дури приметив дека подобро гледам чудно...Интересно е од што луѓето што ги знам што биле со - визија скоро сите со тек на време одат во поголем минус.

Има алтернативни методи за третирање и намалување на миопиа. Едниот е Bates Method...тоа ти се различни вежби за релаксирање на окото. Читав доста за методов и има огромни контраверии за него...некои викаат дека работел супер некои не. Така што најдобро ти е да го пробаш на себе барем нема што да загубиш само евентуално до добиеш.

Иначе ти препорачувам да идеш со некои од алтернативниве методи па после ако не работат оди со ласик. Така го намалуваш ризикот значително.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Јас имам -0.5. Ми рекоа да носам наочари. Бев на два доктори. И двата ми дадоа примероци од диоптери од кои чинам мислев буква на километар можев да видам. После прочитав дека доста доктори често даваат диоптери појако одшто треба...

Ласик не е безбедно (доста луѓе имаат добри резултати но доста луѓе имаат и многу лоши резултати). Треба да ги знаеш ризиците од тоа линк. (прочитај ги и коментарите).
Еве што ласик ти прави:
Lasik surgery is a procedure that permanently changes the shape of your cornea, the clear covering of the front of the eye. With a knife known as a microkeratome, a flap is cut in the cornea; a hinge is spared at one end of the flap. The hinged flap is then folded back, revealing the stroma (the middlesection of the cornea). Finally, pulses from a computer-controlled laser vaporize a portion of the stroma and the flap is replaced.

За наочари уште не носам и дури приметив дека подобро гледам чудно...Интересно е од што луѓето што ги знам што биле со - визија скоро сите со тек на време одат во поголем минус.

Има алтернативни методи за третирање и намалување на миопиа. Едниот е Bates Method...тоа ти се различни вежби за релаксирање на окото. Читав доста за методов и има огромни контраверии за него...некои викаат дека работел супер некои не. Така што најдобро ти е да го пробаш на себе барем нема што да загубиш само евентуално до добиеш.

Иначе ти препорачувам да идеш со некои од алтернативниве методи па после ако не работат оди со ласик. Така го намалуваш ризикот значително.
Вежбите во апсолутно ништо не помагаат, тоа ти е чисто лажење. Јас шо немам праено, пак не ми се намалуваше диоптријата.
До 7 години одев на едни безвезни вежби кај шо те ставаат со други дечиња во темна соба и таму имат едно платно и на средина од него закачена една честитка за Нова Година и две клупи и сега седнати ко некои будали и да се гледаш во тоа еден сат(а од страна едно светло насочено кон честитката и прајт светни угасни:pos: ) стварно беше безвезе и немаше никакво подобрување само што мама плаќаше дневно 50 денари за еден сат.
Глупости во боја. Иначе има за поголеми нешто како ако гледаш матно од голема близина да доближиш пенкало да очите и ако што поблиску дупло го гледаш, то појќе ќе треба да вложиш напор и да напрајш да го гледаш како единствено.
И тоа го пробав па ништо ...
Све зависи до окото ...

Колку е глупо да платиш за преглед и да ти кажат неможе операција. :icon_conf Сепак 1000 денари за обичен преглед е тоа.
Епа да и јас платив толку за еден обичен преглед што го прават во државниве болници ама се си има свои предности.
Во државнине болници ќе чекаш пет саати дури дојдиш на ред и кога ќе дојдиш на ред ќе ти речат ПАУЗА ИМАМЕ или ДОКТОРКАТА СИ ЗАМИНА,ДОЈДЕТЕ УТРЕ.
Овде со парите си ја плаќаш и услугата, љубезноста и точното време. Јас имав закажно во 9 преглед и само што отидов одма ме примија, ни минута не почекав.
А плус во државниве со нивните апарати од 82 година(шо е зборот), застарени не беа баш точни.
Таму го мерам диоптеров ми кажуваат еден и прилично ми сметаше, чести главоболки и сето тоа, отидов во приватнава ми ги гледаат наочариве го мерат диоптерот ми викаат "Шо ти препишале овие толку јак диоптер,нормално глава ќе те боли."
Така да све си има свои предности..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom