Кушадаси

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.135
Поени од реакции
1.579
Со колкав џепарац од прилика треба да располагам за скромен помин у Кушадаси?
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Дали некој беше Кушадаси на одмор, преку нашиве агенции? Кој хотел го препорачувате?
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.150
Поени од реакции
14.012
бил ли некој во скоро време (пред една две години ) во кушадаси?
90% решено ми е за ова место, па некој ако има нешто да каже, да ме пишмани.. : )))
blue sea хотелот е изборот за смештај.
 
Член од
12 март 2012
Мислења
41
Поени од реакции
59
бил ли некој во скоро време (пред една две години ) во кушадаси?
90% решено ми е за ова место, па некој ако има нешто да каже, да ме пишмани.. : )))
blue sea хотелот е изборот за смештај.
Од ланско искуство од кажување од пријатели кои беа Кушадаси и се презадоволни(беа во апартмански смештај преку букинг) е дека цените по кафичи и меани се поскапени од пред некоја година(ова знам дека повеќе на алкохолот се однесува сигурно оти баба Ердоган удри по акцизите таму). По маркети како кај нас. Јас одам Чешме годинава ги пратам цените се ок, лирата е девалвирана доста, курсот се менува дневно. Горивата Бензинот и дизелот отприлика како кај нас, плинот 0.6 дo 0.65 центи.
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.967
Поени од реакции
143
Во Кушадаси бев во 2011 год. и можам да кажам најдобар одмор во мојот живот (сум бил ПАРГА, НЕАПОРИ, ОЛИМПИК БИЧ, НИКИТИ, ЛЕФКАДА....) и си реков овде еден ден повторно ке се вратам.
Сместен бев во хотел Sunny Hill 2*. Најмногу поради локацијата на хотелот го избрав овој.. 1 км оддалечен од Ladies Beach и 1 км од Центарот на градот, односно од чаршијата каде се шета навечер. Од вкупно 10 дена колку што бев во Кушадаси убаво ми беше што секој ден различно го поминував (не е како во ГРЦИЈА секој ден се на исто место на иста плажа) 1 ден на Ladies Beach, друг ден на Памукале, 3 ден на аква парк, 4 ден на крстарење... Кога ке го чита ова некој ке си помисли оти многу пари сум истрошил на сите овие места но одговорот е НЕ. Ако 200 евра ми беше пат и сместување јас таму уште 180 евра потрошив вклучувајки секојдневно хранење во ресторани бидејки хотелот нуди само Појадок кој јас само 1 ден бев присутен. Храната е одлична, ми остана во сеќавање на плажа 1 порција помфрит со кечап и мајонез, ориз и половина кокошка за 3.5 евра или 200 ден!? Хамбургерите и пиците исто беа како кај нас по 80-90 ден хамбургер и 150 ден пица. Во маркетите лименка сок имаше по 5 ден!? Чипс голем кој кај нас чинеше 70-80 ден таму се продаваше по 30-40 ден. Во тие 10 дена бев и на други плажи Long Beach i Jade Beach и можам да кажам плажите и песокта не е како во Грција но не се ни толку лоши. Во хотелот кој престојував незнаев никој.. односно не отидов со некој мој пријател или другар, но на крајот на одморот имав многу пријатели кои ги стекнав таму имаше од цела МК и сите се зближивме како група и сите заедно се дружевме секојдневно каде и да одевме. Секоја вечер излегував и шетав по чаршијата и можам да кажам со љубов бев пречекан каде и да одам и да седнам во некој ресторант (за разлика од ГРЦИТЕ кои се диви и со поглед ти покажуват оти не им е мило што те гледат кога знаат оти си од МК). Исто така немаше цени по чаршијата односно ако сакаш да си купиш патики, дрес, крпа, ташна... се се сведува на ценкање.. Мене 3 пати ме враќаа во продавница за да купам 1 пар патики кои на почеток ми кажаа оти цената е 100 евра за на крај за 20 евра да ги купам или дрес од 20 евра на 7 евра. Во тие 10 денови никогаш не се исплашив кога ке седнев во некој ресторант на крајот да не ми донесат сметка поголема од тоа што очекував, односно се беше евтино и за многу малку пари имаше се.
Оваа година сум среќен што можам да кажам дека се враќам пак таму после 2011 год. Уплатив во истиот хотел во кој престојував, кој сега е реновиран и од ден на ден ги одбројувам деновите за тргнување!
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.395
Поени од реакции
2.529
Во Кушадаси бев во 2011 год. и можам да кажам најдобар одмор во мојот живот (сум бил ПАРГА, НЕАПОРИ, ОЛИМПИК БИЧ, НИКИТИ, ЛЕФКАДА....) и си реков овде еден ден повторно ке се вратам.
Сместен бев во хотел Sunny Hill 2*. Најмногу поради локацијата на хотелот го избрав овој.. 1 км оддалечен од Ladies Beach и 1 км од Центарот на градот, односно од чаршијата каде се шета навечер. Од вкупно 10 дена колку што бев во Кушадаси убаво ми беше што секој ден различно го поминував (не е како во ГРЦИЈА секој ден се на исто место на иста плажа) 1 ден на Ladies Beach, друг ден на Памукале, 3 ден на аква парк, 4 ден на крстарење... Кога ке го чита ова некој ке си помисли оти многу пари сум истрошил на сите овие места но одговорот е НЕ. Ако 200 евра ми беше пат и сместување јас таму уште 180 евра потрошив вклучувајки секојдневно хранење во ресторани бидејки хотелот нуди само Појадок кој јас само 1 ден бев присутен. Храната е одлична, ми остана во сеќавање на плажа 1 порција помфрит со кечап и мајонез, ориз и половина кокошка за 3.5 евра или 200 ден!? Хамбургерите и пиците исто беа како кај нас по 80-90 ден хамбургер и 150 ден пица. Во маркетите лименка сок имаше по 5 ден!? Чипс голем кој кај нас чинеше 70-80 ден таму се продаваше по 30-40 ден. Во тие 10 дена бев и на други плажи Long Beach i Jade Beach и можам да кажам плажите и песокта не е како во Грција но не се ни толку лоши. Во хотелот кој престојував незнаев никој.. односно не отидов со некој мој пријател или другар, но на крајот на одморот имав многу пријатели кои ги стекнав таму имаше од цела МК и сите се зближивме како група и сите заедно се дружевме секојдневно каде и да одевме. Секоја вечер излегував и шетав по чаршијата и можам да кажам со љубов бев пречекан каде и да одам и да седнам во некој ресторант (за разлика од ГРЦИТЕ кои се диви и со поглед ти покажуват оти не им е мило што те гледат кога знаат оти си од МК). Исто така немаше цени по чаршијата односно ако сакаш да си купиш патики, дрес, крпа, ташна... се се сведува на ценкање.. Мене 3 пати ме враќаа во продавница за да купам 1 пар патики кои на почеток ми кажаа оти цената е 100 евра за на крај за 20 евра да ги купам или дрес од 20 евра на 7 евра. Во тие 10 денови никогаш не се исплашив кога ке седнев во некој ресторант на крајот да не ми донесат сметка поголема од тоа што очекував, односно се беше евтино и за многу малку пари имаше се.
Оваа година сум среќен што можам да кажам дека се враќам пак таму после 2011 год. Уплатив во истиот хотел во кој престојував, кој сега е реновиран и од ден на ден ги одбројувам деновите за тргнување!
Во 2011 бев во истиот хотел и од збор до збор се сложувам со тебе. Не знаев дека е реновиран хотелот :eek: Иначе интересно беше една вечер со друштвото седнуваме во ресторан на вечера и за чудо цените малце поскапи. Не гледа келнерот и ни вика од каде сте, му викаме Македонија, ни вика па така кажете бе и ни вади ново мени со дупло поефтини цени :pos: Преубаво место, единствен проблем е патот 20 и кусур саати клацкање со автобус
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.150
Поени од реакции
14.012
Во 2011 бев во истиот хотел и од збор до збор се сложувам со тебе. Не знаев дека е реновиран хотелот :eek: Иначе интересно беше една вечер со друштвото седнуваме во ресторан на вечера и за чудо цените малце поскапи. Не гледа келнерот и ни вика од каде сте, му викаме Македонија, ни вика па така кажете бе и ни вади ново мени со дупло поефтини цени :pos: Преубаво место, единствен проблем е патот 20 и кусур саати клацкање со автобус
Па низ чаршијата коа кажуваат цени, кажува прво едни за туристи и едни за нас, нас не сметаат за нивни :) ) или малце по утепани туристи :icon_mrgr:
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
11.990
Поени од реакции
4.077
Идел некој со авион? Ме интересира како е со превоз од аеродромот во Измир до Кушадаси..
 
Член од
8 август 2015
Мислења
274
Поени од реакции
132
Па низ чаршијата коа кажуваат цени, кажува прво едни за туристи и едни за нас, нас не сметаат за нивни :) ) или малце по утепани туристи :icon_mrgr:
nas ne smetaat za prijatelski narod . Zashto sme bile pod tursko ropstvo 500 godini ama nikogash ne ni rekle ne ste Makedonci ili ne postoela vashata zemja .. i plus imame zaednicki neprijatel a toa e Grcija ... Makedonija i Turcija neguvaat prijatelstvo i respect golem edni za drugi
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.647
Поени од реакции
3.206
nas ne smetaat za prijatelski narod . Zashto sme bile pod tursko ropstvo 500 godini ama nikogash ne ni rekle ne ste Makedonci ili ne postoela vashata zemja .. i plus imame zaednicki neprijatel a toa e Grcija ... Makedonija i Turcija neguvaat prijatelstvo i respect golem edni za drugi
Баш со Турците сме биле непријатели во минатото. Погрешна лектира имаш читано ти.
 
На врв Bottom