Кушадаси

Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Некогаш малото рибарско место Кушадаси (Островот на птиците), денес претставува еден од најизградените туристички центри на Егејскиот Брег. Топлата гостопримливост. големиот избор на хотели, богатиот и забавен ноќен живот го прават Кушадаси една од најпосакуваните дестинации за одмор.Благата медитеранска клима, за време на летните месеци, Ви нуди можност за релаксиран одмор за време на големите летни горештини. Неговите плажи: гратската, женската и долгата плажа, го олеснуваат вашиот избор за место под сонцето. Изобилството на ресторани, кафетерии, дискотеки, продавници како и двата водени паркови во близината на градот од кои едниот е еден од најголемите во светот, ви гарантираат незаборавен летен одмор
Здраво на сите, летово ќе одам на одмор во Кушадаси, па би сакала да слушнам коментари, впечатоци, Ваши искуства од таму. Исто така кои места вреди и треба да се посетат, кои се најдобрите плажи, па и најдобрите хотели, преку кои туристички агенции сте биле, колку трае патувањето со автобус, каков е ноќниот живот, како се движат цените, и секако како сте си поминале, дали сте задоволни од услугата итн. Исто така сите Ваши прашања и коментари во врска со оваа дестинација нека бидат поставени и одговорени тука со цел полесно да се информираме на едно место а не да се бараме во други теми:)
 

FortuneTeller

ВРАГ
Член од
20 мај 2011
Мислења
476
Поени од реакции
138
Епа да си поминеш убаво. Па земи ме и мене да појдеме заедно па ке идеме на најубавите места и плажи и клубови и ке си поминеме ептен јако :P
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Би сакал да ја посетам Турција, а меѓу дестинациите се Истанбул, Измир, Кушадаси, а највеќе ме интересира
Памук Кале ( види линк подоле :P )
Код:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pamukkale
и еден подземен град изграден пред не знам колку илјади години...
--- надополнето: Jul 14, 2011 3:39 PM ---
еве најдов како беше Кападокија!!!
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.110
Поени од реакции
1.857
Одлично место за одмор.Пријатни,пријателски расположени луѓе,чист град,сите големи продавници и чаршијата се концентрарни на во центарот.Интересни места за посета во градот и околината се островот на птиците (кај пристаништето),трговскиот центар некаде кај излезот на градот,водниот парк Adaland.Исто така може да се посети и Ефес кој е на некои 20-25 километри од градот,се наоѓа помеѓу Селџук и Кушадаси.До Кушадаси со автобус се патува околу 16 часа во зависност од тоа колку ќе ве задржат на границата и има 40 минутно патување со траект преку Дарданели.Хотелите и услугата во нив се солидни.Ноќниот живот би требало да е добар бидејќи сега е туристичката сезона.Цените се малку солени меѓутоа не се некои ненормални цени кои што би го оптеретиле буџетот.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.575
Поени од реакции
3.772
А некој што знае да каже дали плажите (или поточно Лејдис Бич) и морето таму се чисти?
 

Комита Ултрас

Ултрас Модератор
Член од
4 јуни 2009
Мислења
9.239
Поени од реакции
16.484
А некој што знае да каже дали плажите (или поточно Лејдис Бич) и морето таму се чисти?
4 години по ред идев. Плажата е чиста и водата, само што од што се е песок и целата е како каллива на почетокот, а треви и слично нема. Некој го спомна Памук Кале. Вреди тоа да се види доколку се иде фантазија е да се бањаш тамун а секој чекор топли води, се е бело си мислиш снег е. А, и градот т.е. центарот е убав и голем за шетање.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.110
Поени од реакции
1.857
4 години по ред идев. Плажата е чиста и водата, само што од што се е песок и целата е како каллива на почетокот, а треви и слично нема. Некој го спомна Памук Кале. Вреди тоа да се види доколку се иде фантазија е да се бањаш тамун а секој чекор топли води, се е бело си мислиш снег е. А, и градот т.е. центарот е убав и голем за шетање.
Доколку се оди со автомобил вреди да се посети но да се оди со такси ќе земе многу пари околу 3-3 ипол часа се патува.
 

Комита Ултрас

Ултрас Модератор
Член од
4 јуни 2009
Мислења
9.239
Поени од реакции
16.484
Доколку се оди со автомобил вреди да се посети но да се оди со такси ќе земе многу пари околу 3-3 ипол часа се патува.
Јас бев сместен 4 години во хотелот La Cigale Akdeniz сега се вика Atlantique.Хотелот е 7 километри надвор од градот. Со комбе те собираат и те носат патував негде саат и пол, али дефинитивно тој саат и пол беше кошмар. Ем патот не беше ко што треба, а сонце пукаше.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.575
Поени од реакции
3.772
Доколку се оди со автомобил вреди да се посети но да се оди со такси ќе земе многу пари околу 3-3 ипол часа се патува.
Имаш организирано од агенција.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.281
Поени од реакции
2.976
Јас бев со другари низ цела Турција лани при што спиевме и во кушадаси 1 вечер....ноќниот живот е многу добар имаш две улици едната е Bar street пуна е со барови а другата мислам дека се викаше Club street или нешо така пуна е со дискотеки....исто мораш и да го посетиш Water Parkot мислам дека е најголем во Европа многу е лудо :)...Се на се убава дестинација за добар летен одмор
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.110
Поени од реакции
1.857
Имаш организирано од агенција.
Зависи од агенцијата.Јас бев во април месец на нешто како екскурзија организирано од агенција и се патуваше во Троја,Ефес,Кушадаси,Памук Кале,куќата на Дева Марија и Измир.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.575
Поени од реакции
3.772
Зависи од агенцијата.Јас бев во април месец на нешто како екскурзија организирано од агенција и се патуваше во Троја,Ефес,Кушадаси,Памук Кале,куќата на Дева Марија и Измир.
Зошто зависи од агенцијата? Имало некоја турска агенција, ако сака некој ќе побарам како се вика, што ја држел турчин оженет за србинка и лесно можело да се разбере со него, а давал по 10 евра поефтино за секој излет.
 
M

macgowan

Гостин
Би сакал да ја посетам Турција, а меѓу дестинациите се Истанбул, Измир, Кушадаси, а највеќе ме интересира
Памук Кале ( види линк подоле :P )
Код:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pamukkale
и еден подземен град изграден пред не знам колку илјади години...
--- надополнето: Jul 14, 2011 3:39 PM ---
еве најдов како беше Кападокија!!!
Малку off topic.
Кападокија е цела област во централна Анадолија.Таму одам за 2 недели за време на патувањето низ Турција.Јас одам во Goreme,тоа е само едно местенце од повеќето села и градчиња кои ја чинат поранешна Кападокија а сегашната провинција Невшехир.Покрај природните феномени,вулканските карпи со необични форми и фантастичните долини има подземни градови - во Derinkuyu и Kaymakli.

Кушадаси е ок,сум бил неколкупати и ни е најблиската а и попристапна Турска дестинација на Егејот.Бодрум,градот и полуостровот,каде е стациониран Турскиот џет-сет преку летото е вистина поубав и `помонденски` ама исто и посолен.

Плажите се ок,препорачувам одење со кола за да се видат сите работи во околината почнувајќи од Ефес па до Памуккале кое е на 2 и пол часа возење од Кушадаси.
Ах да, и обавезно посета на Adaland или Aquafantasy!
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Малку off topic.
Кападокија е цела област во централна Анадолија.Таму одам за 2 недели за време на патувањето низ Турција.Јас одам во Goreme,тоа е само едно местенце од повеќето села и градчиња кои ја чинат поранешна Кападокија а сегашната провинција Невшехир.Покрај природните феномени,вулканските карпи со необични форми и фантастичните долини има подземни градови - во Derinkuyu и Kaymakli.

Кушадаси е ок,сум бил неколкупати и ни е најблиската а и попристапна Турска дестинација на Егејот.Бодрум,градот и полуостровот,каде е стациониран Турскиот џет-сет преку летото е вистина поубав и `помонденски` ама исто и посолен.

Плажите се ок,препорачувам одење со кола за да се видат сите работи во околината почнувајќи од Ефес па до Памуккале кое е на 2 и пол часа возење од Кушадаси.
Ах да, и обавезно посета на Adaland или Aquafantasy!
Друже супер да си поминеш, чекам да кажеш како си поминал, ако не ти е тешко чекам и слики!!! : )
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
10.768
Поени од реакции
8.645
Сум бил 5-6 пати и морам да признаам дека е супер место за секаков вид забава, има добар хаш, екстра девојки, супер храна ко сегде во Турција и секако луѓе кои не сметаат за внуци и подалечни роднини :icon_lol: но право доживување е аква фентази...сексови со 6 ѕвезди...леп провод
 
На врв Bottom