Кушадаси

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Може ли некој да ги напише цените пример на 1,5л пиво од маркет, пијачки по кафичи и дискотеки, отприлика колку би ме чинел просечен ручек или вечера во обичен ресторан иии која од сафари турите е најдобра ? (со џип, четирицикл или коњ), дали местото каде што се оди за нуркање е нешто слично како и турите со бродчиња што се ?
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Ти благодарам на советот. Прочитав слично мислење на претходните страни. :)
А како се движат цените на пиво/текила/коктели и сл?
Не памтам до толку, не сум 100% сигурен, но мислам дека беа отприлика на ниво на скопските кафиќи.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Повеќе мислев за гужва по пат, за чекање на граница. Знам дека е таму фул, глеав слики Лејдис Бич е фул, ама има и други плажи што ги читав.
А за медузите прашувам, пошто не сакам да не' гризнат па да ни се сјебе одморот, да мора по лекари и чуда.
Иначе на Аурора видов дека имаат понуда за Кушадаси хотели со 4 и 5* кои имаат all-in. А отприлика, колку е поскапо алл-ин од полупансион и дали се исплати?

Овој Атлантик е Atlantic Holiday Club? Со 4*? Ама ова со авион било, затоа се чудам што толку скапо. :D
Па прилично има гужви тоа е лоша ствар. Јас одев претежно јули ти во август би немал проблем ваљда. Јас првата година чекав цели 8 саати втората околу 3 после научив коа има гужви што како е и од Скопје планиравме коа да се трга за да се избегне гужвата и ги избегнувавме (4-5 навечер). За медузите нема да ви се сјебе биди сигурен. Јас колку што знам фибула најдобро ја работат турција види таму што понуди има. Иначе да тоа е тој хотел и лудило е да знаеш. Прво имаш доручек, па тостови на базенот, па сладолед, па игри околу 3 саата(игри имаш цел ден(тенис, баскет, фудбал, стрелаштво, пинг понг, бадминтон итн.)) Али тие 3 саати се со аниматори разноврсни игри и е топ. Ако идеш у хотелов нема да утнеш верувај.

Колку е поскапо не знам види си ги цените може е нешто друго, а дека се исплати се исплати. Ти викам доручек, па тостови на базен, па сладолед на базен, па хамбургери на плажа, па ручек, па пак сладолед па коктели, па турски колачиња кај што имаш тепачки за ред, па вечера па коктели па журки така да верувај ништо нема да потрошиш на храна и пиење освен ако не искочиш. Пиеш што сакаш јадеш што сакаш и се тоа у цена.
 
Член од
24 март 2012
Мислења
632
Поени од реакции
681
Воопшто не е скапо, имаш вкусен ручек за 10-15 лири (околу 4 евра) од пици, донер, пилешко буквално се што сакаш можеш да најдеш

Има и супер-маркети каде што цените се поефтини од кај нас, вода флаширана 1,5Л ти е 0.45 лири односно околу 10 денари, има чоколада,чипсој смоки и такви работи за околу 0.85L (околу 15 денари)...

Од Вардар Експрес има ефтини понуди, смештај во хотел сега во Јуни беше 120 евра 10 дена + пат + доручек. Собите во хотел Абем се супер, има клима, ТВ, поглед кон цел град, фрижидер,WC итн...
Доручекот не е нешто специјално, маргарин, маслинки, мармалад, домати и сл...

За ПамукКале и слични понуди отрплика од агенциите нудат за 35 евра до ПамукКале, а на плажите има агенции што нудат по 25 евра, буквално се исто платен пат, ручек во хотел (шведска маса)

Турците се многу фини и добро се понашаат, насмеани, стварно интересен народ, кога ќе поминуваш те запира те прашува што како, гледа да те услужи, кој и да го прашаш има дедо или роднина од Македонија :P многу се трудољубиви, и кога купуваш секогаш пробај да се исценкаш, многу се симнуваат цени. :D
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Не памтам до толку, не сум 100% сигурен, но мислам дека беа отприлика на ниво на скопските кафиќи.
Пиво во кафичи 7 евра Хајнекен, воопшто алкохолот е скап во Турција, па и во маркетите. Мој совет снабди се од Фришоп на Грчко-Турската граница.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Воопшто не е скапо, имаш вкусен ручек за 10-15 лири (околу 4 евра) од пици, донер, пилешко буквално се што сакаш можеш да најдеш

Има и супер-маркети каде што цените се поефтини од кај нас, вода флаширана 1,5Л ти е 0.45 лири односно околу 10 денари, има чоколада,чипсој смоки и такви работи за околу 0.85L (околу 15 денари)...

Од Вардар Експрес има ефтини понуди, смештај во хотел сега во Јуни беше 120 евра 10 дена + пат + доручек. Собите во хотел Абем се супер, има клима, ТВ, поглед кон цел град, фрижидер,WC итн...
Доручекот не е нешто специјално, маргарин, маслинки, мармалад, домати и сл...

За ПамукКале и слични понуди отрплика од агенциите нудат за 35 евра до ПамукКале, а на плажите има агенции што нудат по 25 евра, буквално се исто платен пат, ручек во хотел (шведска маса)

Турците се многу фини и добро се понашаат, насмеани, стварно интересен народ, кога ќе поминуваш те запира те прашува што како, гледа да те услужи, кој и да го прашаш има дедо или роднина од Македонија :P многу се трудољубиви, и кога купуваш секогаш пробај да се исценкаш, многу се симнуваат цени. :D
Викаш поглед на цел град, значи на брдото е хотелот? :)
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Пиво во кафичи 7 евра Хајнекен, воопшто алкохолот е скап во Турција, па и во маркетите. Мој совет снабди се од Фришоп на Грчко-Турската граница.
Bogami, ne pamtam takvi ceni. Da ne pomeša liri i evra? Možebi e 7 evra vo diskotekite, ili vo poekskluzivnite klubovi, no retko koj od mladite odi tamu - tamu odat povekje turistite što doagjaat so kruzerite i slični podobro situirani, ako dobro pamtam. Isto vo marketite ne pamtam da bea nekoi strašni ceni, sekoj den kupuvavme.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Bogami, ne pamtam takvi ceni. Da ne pomeša liri i evra? Možebi e 7 evra vo diskotekite, ili vo poekskluzivnite klubovi, no retko koj od mladite odi tamu - tamu odat povekje turistite što doagjaat so kruzerite i slični podobro situirani, ako dobro pamtam. Isto vo marketite ne pamtam da bea nekoi strašni ceni, sekoj den kupuvavme.
Да за оние кафичи, дискотеки ти зборувам. Иначе во маркетите пиво беше 1.5 евра или 100 денари за пола литро Ефес па сега ти види.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Да за оние кафичи, дискотеки ти зборувам. Иначе во маркетите пиво беше 1.5 евра или 100 денари за пола литро Ефес па сега ти види.
Možno e - no jas ne sum nekoj golem pivopija, obično pominuvav so edno, maksimum dve piva, pa ne mi bila tolkav problam cenata.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Има ли некоја понуда од агенцииве за летување во Кушадаси, со авионски превоз, негде во септември?
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Кој бил во хотел Пак нека сподели искуство. :)
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
3
Поени од реакции
1
алл ин е алл ин. така да нема тука споредби дали е поефтино или поскапо. нормално дека е поскапо, али пак затао имаш се', а и своја плажа, па за таа работа не мораш да се тормозиш по бус или сл.
немам искуство со алл ин, а богами и со агенции, секогаш сум бил во сопствена режија. ако идам годинава, би било прв пат со агенција.
понатаму, цените се поефтини како одминува август, осбоено после 15-ти, затоа што веќе замира сезоната, и сл работи.
еве сега како надоврзување на муабетов ми текна една битна, многу битна работа, НИКОГАШ да не патувате за назад меѓу 10-ти и 15-ти август. на граница е лудница, и тоа вистинска. да не идам во детали, али знам едни кои заглавија на БГ-ТР граница цели 36ч. да да 36ч не е грешка. флаша вода од 1,5л била 5 евра. причина за гужвата е гастербајтерите се враќаат накај западна европа.
ако некој сака да иде во сопствена режија, нека ми пише ПП, ќе му дадам тел од хотелот каде јас одседнував повеќе години. битно, апартмани се!!! 4 лежаи со кујна и сл.
Moze da mi pises koja cena e za 10 nokevanja kaj sto si prestojuvala ili ako moze da mi dades telefon od hotel
 
Член од
12 ноември 2012
Мислења
132
Поени од реакции
47
Некој да ми каже за нешто повеќе за кушадаси,на пример јадење,забави,скапо или не благодарам однапред :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom