Кучиња (грижа, општи дискусии)

Дискусија во форумот 'Кучиња' започната од mkdpro.AceBoy, 11 ноември 2007.

 1. Uluru

  Uluru

  Член од:
  22 ноември 2011
  Мислења:
  375
  Допаѓања:
  450
  Ne znam kolku se novi i popularni tamu NexGard i Bravecto, tuka vo Avstralija gi ima vo shiroka upotreba vekje nekolku godini no ne se mnogu popularni bidejki se javija premnogu nesakani nuspojavi - od jaki osipi i alergii, do krvavi prolivi, epileptichni napadi a nekoi kucinja i pocinaa.... Mnogu lugje nemale nikakov problem, no mnogu potrosija iljadnici po veterinari, taka da bidete vnimatelni koga gi koristite ovie produkti. Kolku sto znam ne se povleceni od upotreba, no mnogu lugje losho pominaa so niv...
   
  На GavolRulz и Mikja им се допаѓа ова.
 2. gabii

  gabii

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Здраво, дали некој има искуство со купување на куче од друга држава ? Сакам да купам кученце со педигре од Бугарија, со достава до македонска граница. Но, како да бидам сигурна дека се работи за истото кученце, од истите родители што ги видов на слика ? Дали може да се потпише некаков договор и слично, би ве замолила да ме посоветувате на што да внимавам бидејќи прв пат купувам кученце :)
   
  Последно уредено: 15 мај 2018
 3. Uluru

  Uluru

  Член од:
  22 ноември 2011
  Мислења:
  375
  Допаѓања:
  450
  Edinstveniot nachin da znaesh za sigurno, e da otidesh i lichno da gi vidish majkata, tatkoto i legloto, kako i uslovite vo koi gi cuvaat. Inaku sekoj mozhe da ti pokazhe sliki na internet bez nikakva garancija deka toa e toa shto go kupuvash. Ako kupuvash samo na videno od slika i da ti go donesat kuceto, ne mozes da smetas na nikakva garancija.
   
 4. gabii

  gabii

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Значи подобро од овде да си најдам,многу поскапо ми излегува ако отидам до таму. Фала на одговорот
   
 5. murto

  murto

  Член од:
  23 ноември 2016
  Мислења:
  358
  Допаѓања:
  285
  Nesto interesno. Koi li se krajnite moznosti na rasava...
  https://www.youtube.com/watch?v=orAGU04T0rc&feature=youtu.be
   
  На Macedonian97 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  294
  Допаѓања:
  186

  Мислам дека расава и нема крајни можности, дефинитивно го разбив митот дека Германскиот овчар е подобар од Белгискиот, мислев дека Германскиот е многу по-паметен од Белгискиот но ова е страшно нешто... Наскоро би требало да набавам женка млада, па која возраст е идеална за да се земи дома притоа да нема некој последици од тоа дека е одвоена од мајката...?
   
 7. murto

  murto

  Член од:
  23 ноември 2016
  Мислења:
  358
  Допаѓања:
  285
  Posle 40 dena i 1va vakcina moze da zemes
   
  На Macedonian97 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.718
  Допаѓања:
  6.302
  [​IMG]
  [​IMG]
  Изгубено е хачиково претпоставувам, втор пат го гледам во рок од три дена, во неделата на Водно, утрово на Водњанска.
   
 9. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.509
  Допаѓања:
  2.310
  Најубаво е да си почекаш да ти поминат сите вакцинации па после да го земеш кучето како што прават сите нормални ОДГЛЕДУВАЧИ во светот. Арно ама кај нас каде што сакаат да заработат од кучето дали и 40 дена ќе ти го исчува и ќе ти го трупне со сите проблеми што може да се јават па твоја одговорност после тоа да биде.
  Ако прашуваш било кој ветеринар или одгледувач кој е љубител на расата и се грижи за доброто на животното никој нема да ти го даде пред да ги помине барем сите основни вакцини, кај некои ќе чекаш и за беснило.
   
 10. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.498
  Допаѓања:
  5.469
  Кажете некое интензивно и јако средство за прскање на двор? Мислам горе долу сите дека се запознаени со проблемот кој го имам со кучето, дека има демодекс и горе долу на 3-4 месеци му се враќа, сега кога фаќа и топло малце почнува и да се копа позади на бутот. Цело време му даваме витамини, 1-2 неделно го прскаме со амитраз, кога затопли и го искапивме со габичен шампон, пазиме и на исхрана и се, и пак му се враќа болеста. Почнувам да размислувам дека е до местото на живеење, пошо не знам некое друго куче толку долго да го влечка проблемов.
  Да земам викендов со нешто да испрскам?
   
 11. murto

  murto

  Член од:
  23 ноември 2016
  Мислења:
  358
  Допаѓања:
  285
  Boksot im go cistam so razreden hlor (mnogu da se pazi na soodnosot i da se izluftira prostorot. stari alista da se nosat zosto sekoja kapka pravi dupka). Trevite gi prskav so sredstvo insekticid razreden,denovive ke kupuvam pak,i ke ti kazam sto preporacale vo zemjodelska apteka
   
  На Емкаа му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Doc Holliday

  Doc Holliday Модератор

  Член од:
  5 ноември 2010
  Мислења:
  5.022
  Допаѓања:
  3.925
  Неопитроид алфа,ама тоа е повеќе за болви вошки и крлежи,ама што знам....
  пробај земи испрскај,можеби и би помогнало.
  ЗНачи не обичен неопитроид,него неопитроид АЛФА.
   
  На Емкаа му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Viktor Kitanovski

  Viktor Kitanovski

  Член од:
  16 септември 2012
  Мислења:
  51
  Допаѓања:
  1
  Имал ли некој искуство со лишманија кај кучиња?
   
 14. SaltNPepa

  SaltNPepa Other's envy, owner's pride!!!

  Член од:
  14 септември 2012
  Мислења:
  1.676
  Допаѓања:
  2.217
  Dolgirocna terapija i dosta teska.
   
 15. choker

  choker

  Член од:
  24 ноември 2013
  Мислења:
  134
  Допаѓања:
  90
  Како да го научам кучето да престане да лае секое сабајле во 6:00? Ќе му дадам храна ама џабе за пола саат пак лае.

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
  На Име И Презиме му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: