Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Чисто информативно од каде ти е информацијава дека нема база да податоци?
Пред некој месец преговарав со една ветеринарна амбуланта за софтвер да им правам и кога ги прашав за поврзување со централна база ми рекоа тоа не им треба, од тој контекст помислив дека нема. А и јас кога ги чипирав моите миленици (да ти олеснам пред 5 години беше) чиповите во тетратка ги запиша ветеринарот така што само ми олесни тоа да помислам дека стварно уште немаме
се извинувам за дезинформацијата, ете @SaltNPepa ме поправи
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Taka sto koga ke se najde kuceto, ke se odnese na veterinar, ke se procita brojot na mikrocipot i dokolku e zaveden vo sistemot ke se vidi koj e sopstvenikot.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Што значи ако некое куче ми лае а мрда со опашката?? Опасно ли е??
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Здраво, долго време чекав да имам ислови некакви за куче да земам. Имам сега трособен стан и сакав да прашам што мислите за расиве во таков простор? Пит, рот, самој.? Јас најмногу сакам пит и ако знаете да посочите од каде да го земам кај нас тука нема мислам (велес)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Здраво, долго време чекав да имам ислови некакви за куче да земам. Имам сега трособен стан и сакав да прашам што мислите за расиве во таков простор? Пит, рот, самој.? Јас најмногу сакам пит и ако знаете да посочите од каде да го земам кај нас тука нема мислам (велес)
Дали последново на листата е САМОЈЕД зашто некако мн ми двои од питбил и ротфајлер.
Не можам да ти кажам ништо за другите раси ама за самојед може на долго и на широко да ти објаснам. Ама во кратки црти тоа иде вака, дали можеш да ги чуваш во стан? да можеш само ќе им обезбедиш две прошетки дневно и ќе немаш проблем. Редовно чешлање е задолжително и редовно се мисли секојдневно, ама ако тоа ти изгледа мачно имај предвид дека самојед речиси и да не мириса, неговото крзно е мн слично на човечка коса па затоа ќе го немаш тој мирис на куче во станот (ама мирисот на кучешка храна ќе си остане). Одличен е со мали деца и бара доста физичка активност така што ако ѕа тебе прошетка е 5 минути пред зграда ич не помислувај на оваа раса. Имаат мизерно лаење ама пример дома глас не им се слуша на моиве. Некој посебен проблем со храна да имаат немаат (зборам генерално како раса). Ако си со мали деца уште подобро зашто расава обожава дечиња. Од каде да го земеш е прашање ги има доста ама пример би ти препорачал да го избегнеш Дејан од скопско Стајковци (велам да го избегнуваат луѓе зашто само ги измачува кучињата и заработува од нив), за разлика од него кои и лажни педигриња посредува повеќе би земал кученце без педигре ама барем знам дека ете неговите го чувале повеќе од љубов одколку да раѓа два пати годишно и само како дополнителен приход да го гледаат. Нормално зависи и колку пари си спремен да дадеш, ако сакаш изложбен примерок и да одиш на натпревари лесно ќе биде да те препратам на две места од кои со едните имам посебно добро искуству имам и миленик од кај нив и можам само да им се восхитувам на работата (додека сите други ти викаат после 40 дена дојди да го земеш кучето јас морав да чекам 3 месеци за да поминат сите вакцини и дури и вакцината за беснило они ја подмирија иако кучето беше кај мене скоро 2 месец). Иначе малку се тврдоглави како раса и не се баш за почетник ама се тоа може да се стави под контрола ако се сака и тоа без кучето да биде удрено.

ПС моментално моите два самоједи се сеуште во скопје и живеат во стан од 45м2 (на 4ти спрат без лифт и за секоја ситница треба да идат горе доле ама поради редовни прошетки како да немаат кучиња дома се) со моите баба и дедо двајцата 70+ години, добиваат две прошетки дневно и дури се бунат старите што средувам документи за да си ги земам кај што сум ќе им било досадно, па сега ти види како би било ако имаш самојед а воедно и ти да водиш активен спортски живот

ППС на самојед како раса не помислувај ако немаш клима дома зашто нашите лета не се за нив
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
87
Поени од реакции
28
Здраво на сите нов сум на форумот, имам 2 месечен Стафорд и гледам тука има многу познавачи за кучињата. Мојот Стафорд го хранам 3 пати со по една рака купена храна бидејќи така ми рекоа кога го земав , мислам дека тоа е малце и ми изгледа слаб сакам да ми кажите колку пати да го хранам и по колку храна да му давам IMG_20180628_190943.jpg IMG_20180628_190525.jpg
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Здраво на сите нов сум на форумот, имам 2 месечен Стафорд и гледам тука има многу познавачи за кучињата. Мојот Стафорд го хранам 3 пати со по една рака купена храна бидејќи така ми рекоа кога го земав , мислам дека тоа е малце и ми изгледа слаб сакам да ми кажите колку пати да го хранам и по колку храна да му давамПрегледај го приврзокот 193112 Прегледај го приврзокот 193113
зависи од која храна си му купил, на вреќата треба да има табела која пишува за која килажа колку се дава на дневно ниво (килажата која е напишана на вреќата не е моменталната, туку која килажа би требало да биде кога ќе порасне)
Иначе вака изгледа добро не е мн слабо, ама можда можеш да му даваш малку повеќе за да го здебелиш и апчиња за глисти секоја недела давај до 6 месеци после тоа до година дена на 2 недели
или така нешто беше @SaltNPepa ќе ме исправи за тоа и ќе ќаже нејзино мислење за предните зглобчиња, ми личи како да треба да даваш малку повеќе калциум
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
87
Поени од реакции
28
зависи од која храна си му купил, на вреќата треба да има табела која пишува за која килажа колку се дава на дневно ниво (килажата која е напишана на вреќата не е моменталната, туку која килажа би требало да биде кога ќе порасне)
Иначе вака изгледа добро не е мн слабо, ама можда можеш да му даваш малку повеќе за да го здебелиш и апчиња за глисти секоја недела давај до 6 месеци после тоа до година дена на 2 недели
или така нешто беше @SaltNPepa ќе ме исправи за тоа и ќе ќаже нејзино мислење за предните зглобчиња, ми личи како да треба да даваш малку повеќе калциум
Храната незнам каква е не ја купувам пакетче , ми ја носи ветеринар по 1 кило за 140 денари. Така да незнам колку треба да се дава го немам тој лист за храна каде што пишува колку треба да му давам да јаде , ако имаш слика од тој лист прати ми , а за зглобовите прашав дали треба да му давам апче и ветеринарот ми рече дека после вакцините можам да му давам апчиња за зглобовите но рече дека нема потреба од тоа бидејќи сите витамини ги има во храната.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Храната незнам каква е не ја купувам пакетче , ми ја носи ветеринар по 1 кило за 140 денари. Така да незнам колку треба да се дава го немам тој лист за храна каде што пишува колку треба да му давам да јаде , ако имаш слика од тој лист прати ми , а за зглобовите прашав дали треба да му давам апче и ветеринарот ми рече дека после вакцините можам да му давам апчиња за зглобовите но рече дека нема потреба од тоа бидејќи сите витамини ги има во храната.
затоа ти пишав зависи од храната, секоја храна е различна. може јас да ти пратам од оријен или акана пример а ти му даваш педигре и ништо не правиме ќе те заебам за сите пари. Најубаво е сам да си зимаш храна, ветеринар а и продавач у мкд најчесто гледаат да продадат што они имаат секоја чест на исклучоцоте, пример мене ветеринар ми нудеше храна која содржела здрави месни протеини и јас му барав специјална ветеринарна храна која е на база на соја зашто мојот миленик не смее да јаде месо па сега ти види си
И не ме прашувај каква храна да му даваш оди поназад неколку страни ќе најдеш зависи и колку си спремен да платиш
Имаш одлични храни кои како Оријен или Акана кои коштаат ѓавол ипол. Солидни храни како ЦарниЛове, Фармина, ројал канин, пурина кои се скапи. Или Нахос, траинер, цибау, натурал траинер кои се со добар квалитет а се во ценовен ранг на тоа што го напиша малку поскапи можеби.
Сега додека е младо е најскапо зашто има најголема потреба од квалитетна храна а кога ќе порасне можеш да експериментираш повеќе и дури да ја земеш Премил како опција која е доста ефтина а со океј квалитет.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
87
Поени од реакции
28
затоа ти пишав зависи од храната, секоја храна е различна. може јас да ти пратам од оријен или акана пример а ти му даваш педигре и ништо не правиме ќе те заебам за сите пари. Најубаво е сам да си зимаш храна, ветеринар а и продавач у мкд најчесто гледаат да продадат што они имаат секоја чест на исклучоцоте, пример мене ветеринар ми нудеше храна која содржела здрави месни протеини и јас му барав специјална ветеринарна храна која е на база на соја зашто мојот миленик не смее да јаде месо па сега ти види си
И не ме прашувај каква храна да му даваш оди поназад неколку страни ќе најдеш зависи и колку си спремен да платиш
Имаш одлични храни кои како Оријен или Акана кои коштаат ѓавол ипол. Солидни храни како ЦарниЛове, Фармина, ројал канин, пурина кои се скапи. Или Нахос, траинер, цибау, натурал траинер кои се со добар квалитет а се во ценовен ранг на тоа што го напиша малку поскапи можеби.
Сега додека е младо е најскапо зашто има најголема потреба од квалитетна храна а кога ќе порасне можеш да експериментираш повеќе и дури да ја земеш Премил како опција која е доста ефтина а со океј квалитет.
Океј со храната разбрав , а сега нешто друго да ми кажеш за стафордите пошто сум многу љубопитен сакам да дознаам што повеќе за нив. Кога да почнам со дресура на 4 месеци или?
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Здраво на сите нов сум на форумот, имам 2 месечен Стафорд и гледам тука има многу познавачи за кучињата. Мојот Стафорд го хранам 3 пати со по една рака купена храна бидејќи така ми рекоа кога го земав , мислам дека тоа е малце и ми изгледа слаб сакам да ми кажите колку пати да го хранам и по колку храна да му давамПрегледај го приврзокот 193112
Прегледај го приврзокот 193113
Во тек на раст стафордите се слабечки. Имам и јас, па знам.
Апчиња за внатрешни паразити се даваат секој месец до 6 месеци, после се даваат на 2-3 месеци.
Прашај како се вика храната и најди ја на интернет таблицата.
Ако стафордчето не прима доволно, ќе имаш мака.[DOUBLEPOST=1530245500][/DOUBLEPOST]
Океј со храната разбрав , а сега нешто друго да ми кажеш за стафордите пошто сум многу љубопитен сакам да дознаам што повеќе за нив. Кога да почнам со дресура на 4 месеци или?
Дресура можеш сам. До година и пол стафордот учи експресно.
Никако агресивни тенденции и НИКАКО тепање. Ни под разно!
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
87
Поени од реакции
28
Во тек на раст стафордите се слабечки. Имам и јас, па знам.
Апчиња за внатрешни паразити се даваат секој месец до 6 месеци, после се даваат на 2-3 месеци.
Прашај како се вика храната и најди ја на интернет таблицата.
Ако стафордчето не прима доволно, ќе имаш мака.[DOUBLEPOST=1530245500][/DOUBLEPOST]
Дресура можеш сам. До година и пол стафордот учи експресно.
Никако агресивни тенденции и НИКАКО тепање. Ни под разно!
Апчиња за внатрешни паразити му давам , а како можам да ја најдам таблицата на интернет? За дресура почнав уште сега да го учам седи , дојди и сега за сега добро оди почнува да сфаќа пополека и доколку направи нешто погрешно не го тепам само го игнорирам бидејќи е уште малечко и знам дека нема да ме слуша бидејќи сакаат да играат додека се мали . Само ме интересира како да го научам на командата НЕ..
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Апчиња за внатрешни паразити му давам , а како можам да ја најдам таблицата на интернет? За дресура почнав уште сега да го учам седи , дојди и сега за сега добро оди почнува да сфаќа пополека и доколку направи нешто погрешно не го тепам само го игнорирам бидејќи е уште малечко и знам дека нема да ме слуша бидејќи сакаат да играат додека се мали . Само ме интересира како да го научам на командата НЕ..
Ќе му викнеш со висок тон "НЕ" и ќе го удриш по њушката толку силно колку да сфати дека направил нешто лошо.
Остај тоа што ти викат не го ударај, не за џабе викаат ќотекот е од рајот излезен. Моето сега во истиот момент кога викам "не" остава тоа што правел, не чека да кажам два пати.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
87
Поени од реакции
28
Ќе му викнеш со висок тон "НЕ" и ќе го удриш по њушката толку силно колку да сфати дека направил нешто лошо.
Остај тоа што ти викат не го ударај, не за џабе викаат ќотекот е од рајот излезен. Моето сега во истиот момент кога викам "не" остава тоа што правел, не чека да кажам два пати.
Колку време треба да го учам една команда?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom