Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
28 јуни 2018
Мислења
87
Поени од реакции
28
Па и ти може по моќно ќе делуваш ако си пукнеш еден куршум во чашката на коленото па не го правиш тоа од проста причина што не сакаш болка. Guess what и кучето ќе осети болка ама ти е гајле тебе за тоа, важно ќе сеташ низ охрид со моќно куче што морало да трпи болка за твоето задоволство
Кучето не трпи никакви болки под целосна анестезија е. Инаку си слушнал ли за пластична операција како луѓе менуваат изглед за да бидат поубави? Кај кучињата пошто неможе да се прави пластична им се сечат ушите и опашот , а и некои раси подобро изгледаат купирани.
 
R

Redhead

Гостин
За пластилна операција се одлучуваат (во најголем случај) искомплексирани луѓе, сами се решаваат на таков потег...воопшто не е добра споредбата со купирање. Секако ние џабе коментираме доколку некој е решен на таков чекор, не би послушал што и да пишеме.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
87
Поени од реакции
28
Може и нема да го купирам , ги држи увцињата некако ми се свиѓа како ги држи . IMG_20180705_192713.jpg
Слика од напред ќе ви пратам утре.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Па повеќе и одговара на расата да има купирани уши , некако јак и убав изглед и дава.Ако мислиш дека кучето ми е за борби немам таква намера. Имам читано на форумов дека ампулата фронтлине штитела 6 месеци Лу имаше пишувано , и затоа му препорачав. Никогаш не сум користел ампули па може грешно ќе му кажам , но затоа сте тука вие и ќе ме поправите. ;)
Ako na rasata povekje i odgovaralo da bidat kupirani, koga se pisuval standardot ke bilo dodadena stavka "zadolzitelno kupiranje na usi" Toa sto ti velis e estetska hirurgija i za razlika od humanata medicina, kade lugjeto od kef ili bilo koja pricina ja pravat, vo veterinata e zabraneta zatoa sto ne e medicinski opravdana. Vtora rabota, spomnnuvas celosna anestezija, koja treba da ja napravi veterinar, koj pak ako kupira, ke izgubi licenca. Go cekam denot koga ke padne prvata zrtva.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
87
Поени од реакции
28
Ako na rasata povekje i odgovaralo da bidat kupirani, koga se pisuval standardot ke bilo dodadena stavka "zadolzitelno kupiranje na usi" Toa sto ti velis e estetska hirurgija i za razlika od humanata medicina, kade lugjeto od kef ili bilo koja pricina ja pravat, vo veterinata e zabraneta zatoa sto ne e medicinski opravdana. Vtora rabota, spomnnuvas celosna anestezija, koja treba da ja napravi veterinar, koj pak ako kupira, ke izgubi licenca. Go cekam denot koga ke padne prvata zrtva.
Па добро јас сеуште не сум го купирал , а има доста кучиња шо се купирани зошто одма ме напаѓате мене поради купирањето. Јас само прашав како се одвива тој процес какви лекови треба да се даваат пошо ова е прво куче шо сум сакал да го купирам.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Точно, ветеринар не смее да купира уши.[DOUBLEPOST=1531114386][/DOUBLEPOST]
Може и нема да го купирам , ги држи увцињата некако ми се свиѓа како ги држи . Прегледај го приврзокот 193703
Слика од напред ќе ви пратам утре.
многу е убав[DOUBLEPOST=1531114713][/DOUBLEPOST]За ушињата, наместо купирање, има една друга метода некако им праат да паѓаат на страна нешто им ги лепат секој ден додека не се навикни увцето[DOUBLEPOST=1531114810][/DOUBLEPOST]
Имам читано на форумов дека ампулата фронтлине штитела 6 месеци
Неееее, ампула штити максимално 6 недели или јас шо викам месец дена.
Какви шест месеци.
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2018
Мислења
87
Поени од реакции
28
Точно, ветеринар не смее да купира уши.[DOUBLEPOST=1531114386][/DOUBLEPOST]
многу е убав[DOUBLEPOST=1531114713][/DOUBLEPOST]За ушињата, наместо купирање, има една друга метода некако им праат да паѓаат на страна нешто им ги лепат секој ден додека не се навикни увцето[DOUBLEPOST=1531114810][/DOUBLEPOST]
Неееее, ампула штити максимално 6 недели или јас шо викам месец дена.
Какви шест месеци.
Ќе пробам да најдам тоа методата за да не го купирам или некој од вас ако има нека ми прати да видам како се прави , а за ампулата погрешно сум прочитал и затоа сум напишал дека трае 6 месеци.[DOUBLEPOST=1531148184][/DOUBLEPOST]Еве ви го Бен убаво сликан.
IMG_20180709_164846.jpg IMG_20180709_164729.jpg IMG_20180709_164713.jpg
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Па добро јас сеуште не сум го купирал , а има доста кучиња шо се купирани зошто одма ме напаѓате мене поради купирањето. Јас само прашав како се одвива тој процес какви лекови треба да се даваат пошо ова е прво куче шо сум сакал да го купирам.
Jas ne te napagjam. Jas samo probuvam da te educiram. Kolku ti ke prifatis e tvoe.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Ќе пробам да најдам тоа методата за да не го купирам или некој од вас ако има нека ми прати да видам како се прави , а за ампулата погрешно сум прочитал и затоа сум напишал дека трае 6 месеци.[DOUBLEPOST=1531148184][/DOUBLEPOST]Еве ви го Бен убаво сликан.
Прегледај го приврзокот 193724 Прегледај го приврзокот 193725 Прегледај го приврзокот 193726
вакциниран, не?
душиче, уште носето не му е пигментирано скроз
 
Член од
2 јули 2018
Мислења
18
Поени од реакции
2
Последно уредено:
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290

Kajgana Shop

На врв Bottom