Кучиња (грижа, општи дискусии)

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
Ситуацијава е следна: Од пред 3-4 месеци кучево (сега година и пол старо) почна повремено да мочка светла крв. Најчесто на крајот на мочкањето кога веќе нема мочка (кога бешиката е испразнета) и кога има појака физичка активност (јако трчање). Значи не е тоа мочање крв во млаз туку мали капки и тоа не секој ден туку повремено.

Првата реакција на ветеринарот беше инфекција (што е најчеста појава кај кучињата) и му шибаа 20-тина дена ИЊЕКЦИИ на секои 2-3 дена. Но мочкањето крв си остана.

Понатаму на ехо го гледаа. Апаратот раскантан од пред 50 години, го гледаа неколку ветеринари во ординацијата никој не е сигурен дали има талог и седимент во бешиката или не. Еден вели ДА, друг НЕ.

Ајде на рентген на ветеринарен факултет го носиме, таму го снимија еднаш, типот не е сигурен што гледа ми вели ајде уште еднаш да го сликаме. Му велам не може. Гледа во тоа снимката, пишува НЕМА камчиња.

Се враќам кај ветеринаров, терај вели сега со РОВАТИНЕКС да се стопат ако има камчиња или песок во бешика. Тоа се всушност апчиња за луѓе. Теравме со тоа 40-тина дена. Мочкањето крв не се реши.

Се враќаме пак на ветеринар сега вели терај со ЦИТЕРАЛ 10 дена. Тераме 10 дена, мочкањето крв не се реши.

Понатаму, вели донеси мочка да ја видам на микроскоп. Му носам мочка, ја испитува (спец. тежина, киселост, кристали, протенини, итн.) не е сигурен што да каже. Вели најверојатно бубрезите се, не е ова од долни мочни канали. Ама некако збореше пола саат, неубеден ни самиот себеси, онака како некое нагаѓање (базна е мочката наместо кисела и има протеини внатре). Вели, земи ветеринарна храна RENAL (од ројал канин за бубрези) и суплементи УРОВИТАЛ нека тера 40 дена и во тој период носи мокрача на секои 10-тина дена да видиме што ќе биде.

Сето ова се случува во период од 3-4 месеци. Инаку кучево е во ТОП состојба и нема никакви знаци на болест. Нема нерасположение, нема летаргија, нема зголемена или намалена жед, има апетит, нема апсолутно никакви други симптоми. Освен што можеби не можам да го здебелам колку и да му давам храна? Мене субјективно ми изгледа слабо, ама на ветеринар ми велат супер е.

Додека сме кај храни, растено е на Orijen Puppy, па после ги има јадено Orijen Original и Orijen Six Fish. Потоа ACANA Grass-Fed Lamb, a сега е на ACANA Grasslands. Од сите тие храни (кои се практично високопротеински human-grade храни) мислам дека најдобро му беше на ACANA Grass-Fed Lamb (субјективно мислење кое можеби и не е точно) бидејќи таа храна е практично single-source protein.

Прашањево ми е дали да терам со тоа RENAL храната и суплементите 40 дена или да барам друг ветеринар да даде точна дијагноза?

Оттука, кој е најопремен ветеринар во Скопје во смисла на ЗНАЕЊЕ, добар ЕХО апарат, добар РЕНТГЕН и општо дијагностика?
Бaрaј гo Миткo oд Кумaнoвo.Тoј нa ветринaриве у МК мoже предaвaње дa им држи.Акo тoј не му јa нaјде дијaгнoзaтa немa никoј.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
@Dumb Demos, baraj mislenje na univerzitetskata veterinarna bolnica pri fakultetot za veterinarna medicina. Dokolku kuceto nekogas ti se spatilo moze da zakaci tvt ili transmisiven venericen tumor i toa da bide pricina za krvarenjeto.[DOUBLEPOST=1519798741][/DOUBLEPOST]
Бaрaј гo Миткo oд Кумaнoвo.Тoј нa ветринaриве у МК мoже предaвaње дa им држи.Акo тoј не му јa нaјде дијaгнoзaтa немa никoј.
MozeSE, nekogas, kakvi pacienti od kaj nego mi doagjale, toa e strasno. Steta sto covekot ne sakase da prodolzi da uci, zatoa sega pravi strucni greski.
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
@Dumb Demos, baraj mislenje na univerzitetskata veterinarna bolnica pri fakultetot za veterinarna medicina. Dokolku kuceto nekogas ti se spatilo moze da zakaci tvt ili transmisiven venericen tumor i toa da bide pricina za krvarenjeto
Не е спарено. Инаку со РЕНАЛ престана крварењето еве веќе еден месец. Можеби е коинциденција (и порано имал подолги периоди на некрварење) или стварно делува хранава. Ќе продолжам уште неколку месеци со РЕНАЛ да видам дали ќе прокрвари пак, во што се сомневам, па ќе видам што да правам понатаму.

Најверојатно проблемот му беше од високопротеинска храна. Бубрежињата не можат да ја процесираат. Го хранев со хипер-протеински храни (Orijen и Acana) долго време и тоа секогаш во поголемо количество од предвиденото (демек да го здебелам малку) и резултатот е тој.

Арно еден ветеринар ми рече, тие храни се дизајнирани за активни кучиња во средина со температура од -20%, а не за кај нас за кучиња што лежат дома по цел ден. Можеби има логика, а можеби и самото куче е генетски предиспонирано да не може да поднесе високопротеинска храна.

Како и да мислам дека ја најдовме цаката.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
zdr do pred 2-3 dena mojot pes star 1 godina pocna da krivi na prednata desna noga sepata koga odi potkrivnuva isto i koga trca potkrivnuva do sto moze da mu e i kako da go lekuvam so koi lekovi ili pravec veterinarna sea neznam dali nekade vo dvorot si ja svijal nogata toa neznam koga mu ja fakam i pretiskam nogata od gore na dolu ne reagira na bolka osven kaj sepata prstite
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Здраво. Дали некој е добро запознаен со однесувањето на шарпланинецот и на кангалот? Дали кангалот или шарпланинецот се агресивни врз деца, други помали кучиња и секојдневни минувачи на улица. Повеќе сакам шарпланинец но овде во Овче Поле е премногу топло летоска и затоа не верувам дека ќе преживее многу. Затоа размислувам на кангалот. Сепак и двете кучиња се големи и со силен угриз затоа некако нема да бидам мирен многу бидејќи кај нас секојдневно доаѓаат луѓе.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Здраво. Дали некој е добро запознаен со однесувањето на шарпланинецот и на кангалот? Дали кангалот или шарпланинецот се агресивни врз деца, други помали кучиња и секојдневни минувачи на улица. Повеќе сакам шарпланинец но овде во Овче Поле е премногу топло летоска и затоа не верувам дека ќе преживее многу. Затоа размислувам на кангалот. Сепак и двете кучиња се големи и со силен угриз затоа некако нема да бидам мирен многу бидејќи кај нас секојдневно доаѓаат луѓе.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Тоа зависи од тебе.
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Тоа зависи од тебе.
Ги сакам и почитувам животните. За шарко пишува дека е добродушен за кангалот не најдов на македонски. Но сепак јас сакам да слушнам човек што чувал нешто вакво. Понекогаш теоријата е далеку од праксата.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Ги сакам и почитувам животните. За шарко пишува дека е добродушен за кангалот не најдов на македонски. Но сепак јас сакам да слушнам човек што чувал нешто вакво. Понекогаш теоријата е далеку од праксата.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
И јас слушав за доберманот дека во крвта му е да биде чувар, дека независно од тоа колку е добро кучето, никој нема да смее да влезе у двор..
Дојди сега кај мене, влези, ќе те пречека, ќе ти донесе црево да си играте и ќе те испрати :pos:

Муабетот ми е, ако го шеташ, ако го социјализираш со други животни и луѓе, ако го храниш, ако не го малтретираш, ќе го претвориш во маче. :icon_mrgr:
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Ме интересира колку пати на ден треба да се храни куче (питбул-стафотд од 10 месеци) ?

Јас го хранам два пати и со храна за кучиња и со домашна храна.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Здраво. Дали некој е добро запознаен со однесувањето на шарпланинецот и на кангалот? Дали кангалот или шарпланинецот се агресивни врз деца, други помали кучиња и секојдневни минувачи на улица. Повеќе сакам шарпланинец но овде во Овче Поле е премногу топло летоска и затоа не верувам дека ќе преживее многу. Затоа размислувам на кангалот. Сепак и двете кучиња се големи и со силен угриз затоа некако нема да бидам мирен многу бидејќи кај нас секојдневно доаѓаат луѓе.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Osven ako nemas ovci,zosto bi zemal takva rasa?
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Osven ako nemas ovci,zosto bi zemal takva rasa?
Пуст мерак. Изгледот, тоа што го кажуват дека се многу интелегентни, па право да ви кажам (не сакам да го праќам во борби) но врие од лисици. Ме привлекува Шарко и Кангалот. Едноставно барам лојален пријател. Но не барам пес било која раса да е, кој што е премногу агресивен. Верувам дека доколку го видам бог да чува како седи до некој човек со крвава муцка ќе добијам срцев удар. Ме имаат бркано 14 добро големи Кангали но бев во автомобилот за среќа. Така исправен со дигната глава и цврсто куче набиено прав лепотан!

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Пуст мерак. Изгледот, тоа што го кажуват дека се многу интелегентни, па право да ви кажам (не сакам да го праќам во борби) но врие од лисици. Ме привлекува Шарко и Кангалот. Едноставно барам лојален пријател. Но не барам пес било која раса да е, кој што е премногу агресивен. Верувам дека доколку го видам бог да чува како седи до некој човек со крвава муцка ќе добијам срцев удар. Ме имаат бркано 14 добро големи Кангали но бев во автомобилот за среќа. Така исправен со дигната глава и цврсто куче набиено прав лепотан!

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Merak vs potreba i uslovi potrebni za vakov pes...ima golema razlika. Opisuvas edno kuce,a biras sosema sprotivna rasa. Razmisli, procitaj,vidi vo zivo...neka ti pominat bubackite i merakot..pa odluci
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Грешно ме свати, попатно тоа го кажав и не мислам одма на давење диви животни туку друго е нема да ти доаѓаат пред врата од самото лаење и присуството на кучето. Има луѓе што чуват Кангали и шарковци без да имаат стока. Само од мерак. Потполно е исто и кај нив како што наведов причина за чување и јас. Лично ги имам прашано. Но повеќе не сум во контакт со нив. Не станува збор за никакви бубачки туку сум крајно решителен.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Грешно ме свати, попатно тоа го кажав и не мислам одма на давење диви животни туку друго е нема да ти доаѓаат пред врата од самото лаење и присуството на кучето. Има луѓе што чуват Кангали и шарковци без да имаат стока. Само од мерак. Потполно е исто и кај нив како што наведов причина за чување и јас. Лично ги имам прашано. Но повеќе не сум во контакт со нив. Не станува збор за никакви бубачки туку сум крајно решителен.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Stom si resen,sto e celta na postot?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom