Кучиња (грижа, општи дискусии)

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Кога го чував доберманот, не му ги купирав ушите и немаше никакви проблеми со инфекции на ушите ниту јас имав проблеми со кучето. И природно на кучето му е дадено како да функционира, се` што се презема од газдата (купирање и слични ствари) се само помодарство. Глупости. :)[DOUBLEPOST=1511974176][/DOUBLEPOST]

А отприлика знаеш како се справува кучето после таа ампутација (за доберман збориме)? Ме интересира чисто онака затоа што кај мене еден во комшии му ги исече опашот и ушите на 5-6 месеци возраст, не знам каде ниту како.
Најнормално. Исто како што било кое животно ќе се привикне на недостаток на екстремитет и ќе живее.

Инаку, ветеринар не го работи купирањето. Забрането е со закон за благосостојба на животните.
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Најнормално. Исто како што било кое животно ќе се привикне на недостаток на екстремитет и ќе живее.

Инаку, ветеринар не го работи купирањето. Забрането е со закон за благосостојба на животните.
Што знам. Кај мене во комшии има ветеринар што го прави тоа, иако мислам дека на црно работи.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ti ako ne znaes znam jas. Zatoa ti kazuvam. I jas sum veterinar. Ako veterinar go pravi toa go krsi zakonot z blagosostojba i moze licenca da izgubi.
 
Член од
25 февруари 2016
Мислења
63
Поени од реакции
22
Дали има некој што сака да купи Bosch - пилешкa храна за кучиња? Имам околу 12 кила од 15 килска вреќа. Моето куче одбива да ја јаде, а на ветеринар ме советуваа да пробам со друга, можеби ја прејал оваа затоа што веќе долго време го хранам со истата. Ја земав од Фауна во Дебар Маало пред неполни две недели, чувана е во кутија за кучешка храна.
 
Член од
2 ноември 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ај помош!!!! Имав пишано за бремена кучка на која и правевме ехо два пати се виде само едно кученце. Е сега вака .... Од првото парење поминаја 66 дена а од второто 64 дена, што значи веќе 3 дена сите дома ја чекаме да се окучи а таја исто како да не е скучна трча, скока ,носи топче за играње што значи не планира да се окучи за брзо, а градите и се големи се гледа дека се полни со млеко а стомакот не е многу голем ама сепак се познава дека е скучна. ( да напоменам дека не е спарена со друго куче затоа што ја чувам дома ). Денес се консултирав со ветеринарот кој ми кажа да почекам до сабота значи уште два дена па ако не се окучи да ја однесам да ја види ама не можам да спијам :( некој со вакво искуство ветеринар за консултација имааа?????
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Знае ли некој што може да е ова?
Не реагира на него воопшто, не реагира ни на притисок врз тоа, не се чеша, не се лиже.
Не знам што може да е.
помош некој да не знае?

20171210_212602.jpg 20171210_215336.jpg
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Мене тоа ми личи на папилом, али најдобро е да идеш на вет и да ти кажат.
 
Член од
24 март 2015
Мислења
11
Поени од реакции
2
Здраво сакам да се распрашам за расата кане корсо. Дали можам дома да го чувам? Колку пари на храна месечно ќе треба да се дадат? И дали може да се остави само 3 часа дома.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Мене тоа ми личи на папилом, али најдобро е да идеш на вет и да ти кажат.
се зголеми некако, како суво е и пак не реагира никако кучето при допир или притисок на тоа[DOUBLEPOST=1513596544][/DOUBLEPOST]
Здраво сакам да се распрашам за расата кане корсо. Дали можам дома да го чувам? Колку пари на храна месечно ќе треба да се дадат? И дали може да се остави само 3 часа дома.
од која возраст на кучето сакаш да земеш?
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Здраво сакам да се распрашам за расата кане корсо. Дали можам дома да го чувам? Колку пари на храна месечно ќе треба да се дадат? И дали може да се остави само 3 часа дома.
Биди поконкретен каде 3 часа дома? Во стан или двор ? Ако мислиш за стан не, имам едно другарче дома, и ми рече дека 10 минути неможел дома да го остави, лом правело, многу сакало да гризе предмети
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Биди поконкретен каде 3 часа дома? Во стан или двор ? Ако мислиш за стан не, имам едно другарче дома, и ми рече дека 10 минути неможел дома да го остави, лом правело, многу сакало да гризе предмети
ова многу зависи, ама без штета нема да помине.
зависи од куче до куче.
ама раси што сакаат да гризат - ќе гризат и ќе прават штета +/-
 
Член од
24 март 2015
Мислења
11
Поени од реакции
2
Го оставив два саати во ходничето, нема мебел само неговото креветче и неколку играчки нема на што да наштети, но многу мочка :). Да го научам да мочка надвор и ке биде топ (y).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom