Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Гуглав по интернет, и видов дека купирање на уши на Доберман, најдобро е да се направат на 2.5 - 3 месечна возраст...Арно ама за опаш нигде не прочитав ништо освен дека во првите 3-5 дена од раѓањето би требало тоа да се изврши? Ве молам ако има некој искуство со доберман да ми каже поточно, иначе моево куче е на возраст од 80 дена, а не му се купирани ни опашот ни ушите.. Ве молам одговорете ми, итно е..
Можеш да му го купираш сега опашот, за ушите мене ми беше кажано од ветеринар дека треба да сум му ги купирал до 6 месеци. На крај се одлучив да не му ги сечам.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Можеш да му го купираш сега опашот, за ушите мене ми беше кажано од ветеринар дека треба да сум му ги купирал до 6 месеци. На крај се одлучив да не му ги сечам.
За Доберман збориш конкретно?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Гуглав по интернет, и видов дека купирање на уши на Доберман, најдобро е да се направат на 2.5 - 3 месечна возраст...Арно ама за опаш нигде не прочитав ништо освен дека во првите 3-5 дена од раѓањето би требало тоа да се изврши? Ве молам ако има некој искуство со доберман да ми каже поточно, иначе моево куче е на возраст од 80 дена, а не му се купирани ни опашот ни ушите.. Ве молам одговорете ми, итно е..
https://www.facebook.com/jordan.schwarzekraft
Deckoto ke ti objasni se, i mislam deka sece usi/opas.
Usi ne se secat samo od estetski pricini, tuku i od prakticni, za da ne se javuvaat infekcii i slicni problemi
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Znaci i jas na mojava so klapnati usi da ja kupiram poradi toa? :D pogotovo sto kako rasa imaat problemi so usite. Toa ne e pricina za kupiranje ako mene me prasas. A deka go lici dobermanot kupiran, go lici.
Tvoj izbor e dali ke i gi kupiras, ne znam sto rasa cuvas. Jas ne gi kupirav na moeto, pa se iznamaci, a eve edinki bez usi super si funkcioniraat, a gazdive so kucinja so usi gi imaat istive problemi.
A dobermanot bez kupirani usi = zagar :)
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Jas imam labrador. Po tvojata logika site kucinja sto imaat klapnati usi treba da bidat kupirani, taka? :D So pravilna nega na usite nema da imas problem. Eve, jas sum primer za toa :) zatoa teorijata poradi infekcii bas i ne drzi voda. Oti pa od druga strana ima mnogu kucinja sto imaat kupirani usi ili pa dignati, pa pak imale problem so infekcii. Pravila nema vo sekoj slucaj.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Jas imam labrador. Po tvojata logika site kucinja sto imaat klapnati usi treba da bidat kupirani, taka? :D So pravilna nega na usite nema da imas problem. Eve, jas sum primer za toa :) zatoa teorijata poradi infekcii bas i ne drzi voda. Oti pa od druga strana ima mnogu kucinja sto imaat kupirani usi ili pa dignati, pa pak imale problem so infekcii. Pravila nema vo sekoj slucaj.
E ne sum videl labrador so kupirani usi :)
Jas kazav od moe iskustvo, i od luge sto gi znam. I pokraj seta nega, pak imaat problemi.
Neka odluci dobermandzijata, jas sepak ako moze radi vozrasta, bi gi secel
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Zatoa ti velam :) drug primer, nekogas bokserite se kupiraa, taka? Ete, denes jas ne se sekjavam da imam videno bokser so kupirani usi. Zosto, ako vekje nemale problem so kupirani usi, znaejki deka ke imaat problem so klapnati usi lugjeto prestanale da kupiraat :)
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Zatoa ti velam :) drug primer, nekogas bokserite se kupiraa, taka? Ete, denes jas ne se sekjavam da imam videno bokser so kupirani usi. Zosto, ako vekje nemale problem so kupirani usi, znaejki deka ke imaat problem so klapnati usi lugjeto prestanale da kupiraat :)
Del prekinaa da kupiraat radi zabranite za izlaganje na izlozbi edno vreme, iako sega se poveke gledam kupirani sto ucestvuvaat (opsto za site rasi zboram). Vazi li uste zabranata?
Sakas da kazes deka bese "IN" da se kupiraat,a sega veke ne e?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Bokser odamna ne e kupiran. Mnoooogu odamna :) Zabranata vazi, toa e zakon za blagosostojba. Ti zboruvas za dobermanot, jas ti zboruvam za bokser. Kazi mi koga posleden pat vide kupiran bokser? Ako nekogas si videl. Jas nemam videno, vo zivo za seto ova vreme sto sum vo kinologijata.

Inaku, mozebi da, toa bese nekoj trend. NA bokserot i na CC mu lici da ima usi, ali dobermanot ne mozam da go smislam so usi.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Отворив дискусија, а уште не добив одговор на моето прашање :vozbud:
п.с. го прашав и тој што ми кажавте, ни од него не добив одговор:(
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Отворив дискусија, а уште не добив одговор на моето прашање :vozbud:
п.с. го прашав и тој што ми кажавте, ни од него не добив одговор:(
Уши 2 месеци најрано, опаш 5 дена најкасно (извршено само од искусен одгледувач/ветеринар). Ако сакаш да го изложуваш не му ги сечи ушите, стандардот е изменет и забранува да се изложуваат купирани добермани.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Уши 2 месеци најрано, опаш 5 дена најкасно (извршено само од искусен одгледувач/ветеринар). Ако сакаш да го изложуваш не му ги сечи ушите, стандардот е изменет и забранува да се изложуваат купирани добермани.
Не ми е за изложби... опашот неможе на 80 дена да му се исече??
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Znaci i jas na mojava so klapnati usi da ja kupiram poradi toa? :D pogotovo sto kako rasa imaat problemi so usite. Toa ne e pricina za kupiranje ako mene me prasas. A deka go lici dobermanot kupiran, go lici.
Tvoj izbor e dali ke i gi kupiras, ne znam sto rasa cuvas. Jas ne gi kupirav na moeto, pa se iznamaci, a eve edinki bez usi super si funkcioniraat, a gazdive so kucinja so usi gi imaat istive problemi.
A dobermanot bez kupirani usi = zagar :)

Кога го чував доберманот, не му ги купирав ушите и немаше никакви проблеми со инфекции на ушите ниту јас имав проблеми со кучето. И природно на кучето му е дадено како да функционира, се` што се презема од газдата (купирање и слични ствари) се само помодарство. Глупости. :)[DOUBLEPOST=1511974176][/DOUBLEPOST]
Не. Веќе е формирана коска таму и би било ампутација.
А отприлика знаеш како се справува кучето после таа ампутација (за доберман збориме)? Ме интересира чисто онака затоа што кај мене еден во комшии му ги исече опашот и ушите на 5-6 месеци возраст, не знам каде ниту како.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom