Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Другар, јас кога патував (пред 8-9 години) со миленик, беше околу 50-60 евра плус некои дополнителни трошоци. Сега повеќе не патувам и имам друг миленик, така што не знам како е целиот процес.


Види тука: http://milenicinja.mk/novosti/445-izvadete-mu-pasosh-na-milenikot-za-da-go-nosite-so-sebe-na-patuvanje
Fala drugar. Pozdrav
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ти треба пасош, не изгледаат вака сега како на сликата. Треба кучето да има примано вакацина против беснило минимум 1 месец пред патувањето и да биде чипирано. Два дена пред патувањето кај ветеринарот се вади сертификат за здравствена состојба, кој се носи кај инспекторот, кој дава сертификат за патување. Порано беше покомплицирано, сега веќе не е така.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.099
Поени од реакции
16.298
Купив, 100x100 cm со навлака. Дадов скоро 2000 за кучето да има кај да спие, мачкава му го зема :tapp:

Прегледај го приврзокот 179429
И јас му купив на биглето мое исто да не спие со мене в кревет кај ноѕете. Станвање др ден Ада мафта со опавчето од креветчето т. е. перничето пуфки на сите страни
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
И јас му купив на биглето мое исто да не спие со мене в кревет кај ноѕете. Станвање др ден Ада мафта со опавчето од креветчето т. е. перничето пуфки на сите страни
Mојата не го искина, ама за жал ситуацијата е ваква:

IMG_20171111_200238.jpg

IMG_20171111_190335.jpg
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.099
Поени од реакции
16.298
Член од
20 ноември 2017
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво, ме интересира ваше искуство во врска со малтезер или пудла , се двоумам помеѓу овие две раси. Бидејќи ми е прв пат да чувам куче и притоа ми е потребна раса погодна за во стан, како што пребарував овие раси се погодни, но што мислите кое би било подобро во однос на помалку лаење, пуштање влакна и слично и каде би можело да се купи. Ви благодарам.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.504
Поени од реакции
6.135
Дечки ако има некој ветеринар на темава или некој што разбира повеќе да ми одговори.

Имам шарпланинец, за еден месец полни две години.
1. Кучето има проблем со лигавење, испушта голема количина на плунка. Се советував со ветеринар и ми рече дека не е ништо страшно, дека кучињата не лачеле пот преку кожата т.е. на тој начин (преку плунката) ја исфрлале.
Мене не ми е нормално да лигави толку повеќе од другите кучиња (од својата и од други раси). Читав по интернет дека доколку куче лигави тоа е знак дека чуствува болка во стомакот па затоа сум загрижен.

2. Едното око му е речиси нон стоп црвено. Истиот ветеринар прво ми рече да пробам со прокулин капки(после ставање на капки му поминуваше црвенилото но му се враќаше за пола час до еден час најдоцна) па во друг наврат ми рече дека најверојатно е од прашина и дека тоа е нормално.

Незнам јас колку е нормално ова и покрај убедувањето на ветеринарот не сум убеден па кој разбира нека пише.

Инаку кучето не покажува некој знаци на болка, не е агресивно, пријателски е настроено кон секого (освен по циганите од комуналното :D). Малку е мрзлив можеби но мислам дека тоа е нормално.
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Za seto toa mozes da pobaras mislenje od drug veterinar. Inaku sto se odnesuva do ligavenjeto, zavisi kakva mu e konstitucijata na glavata, ako ima buzi(taka gi vikaat viseckite usni) togas normalno e da ligavi povekje. Pogledni na primer bernandinec ili kane korso so razvleceni usni ili bokser, ke sfatis na sto mislam. Sto se odnesuva do ocite, poteben e soodveten oftalmoloski pregled i ke se vidi zosto mu e postojano crveno okoto. Preku internet tolku.
 
Член од
20 ноември 2017
Мислења
3
Поени од реакции
1
Кое ти е поубаво тебе?
Па шознам и двете ми се убави затоа неможам да се одлучам , некаде читам малтезери биле понервозни некои велат пудли и незнам што да правам :) можда и се си зависи од тој шо го чува.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Па шознам и двете ми се убави затоа неможам да се одлучам , некаде читам малтезери биле понервозни некои велат пудли и незнам што да правам :) можда и се си зависи од тој шо го чува.
Горе-доле исто ти е, што ти се свиѓа појше на изглед тоа земи. Јас имав пудла 16 години и беше многу мирна, не беше воопшто нервозна, може малце плашлива. Ама тоа како што кажа зависи и од тој што го чува а и варира од куче до куче. Така да земи што сакаш :)
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
како да научам мало кученце(донесено од улица) да кака и мочка само на едно место.
кученцето на син ми како кај ќе му текни по цела тераса.

фала
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Здраво, може ли некој што се разбира, да ми каже до која возраст може да му се купираат (сечат) опашот и ушите на куче? Конкретно станува збор за Доберман.
Фала многу
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Здраво, може ли некој што се разбира, да ми каже до која возраст може да му се купираат (сечат) опашот и ушите на куче? Конкретно станува збор за Доберман.
Фала многу
На 6 месеци ушињата, уште додека е мало (2-3 месеца) може опавчето. Ако ме прашаш мене, нема потреба да му ги сечеш.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
На 6 месеци ушињата, уште додека е мало (2-3 месеца) може опавчето. Ако ме прашаш мене, нема потреба да му ги сечеш.
Гуглав по интернет, и видов дека купирање на уши на Доберман, најдобро е да се направат на 2.5 - 3 месечна возраст...Арно ама за опаш нигде не прочитав ништо освен дека во првите 3-5 дена од раѓањето би требало тоа да се изврши? Ве молам ако има некој искуство со доберман да ми каже поточно, иначе моево куче е на возраст од 80 дена, а не му се купирани ни опашот ни ушите.. Ве молам одговорете ми, итно е..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom