Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Пишува по интернетов дека се добри за паразити,а проблем не би требало да има.
Штознам,рипни една доза апче,пробај па види,не верувам да и биде нешто.Башка тиквата е добра ем за запек кај кучињата ем за пролив :D башка витамин А(ама со ова пази,не се во семките,туку во самата тиква која кучињата ја обожаваат,барем јас што сум имал биле луди,а и мачките )пази,заради тоа што може да се предозира со вит A.Исто семките биле добри и за крзно,против болви( :toe: ) башка витамини,фосвор,јаглехидрати..
Јас би пробал што се однесува до мое куче,за тебе како сакаш :)
Исто така,за дозата кога се даваат мелени,прочитав дека се давале една кафена лажичка на 4.5кг телесна маса(one teaspoon per ten pounds)[DOUBLEPOST=1449681152][/DOUBLEPOST]Е,и свежи никако солени.Ваљда знаеш тоа,ама да си кажам :D
зашто не солени ? нејадат солено кучињата(несмеат?) ништо или само за семки не смеат солени ?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Мааааааааалку солче може,ама многу им штети,а и сигурно знаеш какви се семките кога ќе ги купиш од трафика :D
што значи тоа малку ? на пример,колку лажички сол доколку им правиш месо,компир...?[DOUBLEPOST=1449692826][/DOUBLEPOST]можно ли е да нема апетит поради инекциите за крвта, CLEXANE ili CEXANE не знам како точно се кажува,али намената им е да не се напраи крвта згрутчена или така нешто...? јадеше дур да и ставиме,и тоа доста,изеде едно 200-300 гр јунешко и леб и морков,ама после тоа не сакаше...?
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
заборавивме да го прашаме вет.тоа...вечерва Лара станала,и шетала низ собите,но добро е што ја виделе и ја прателе,и кога легнала легнала на ноџето кај што е шиена и оперрирана,ама никакви крици не испуштила ни ништо,ама ветеринарот рече да не лежи на таа нога,па одма ја бутнале на другата...е сеа,дали е до толку лошо тоа,пошто не дај Боже нема да ја видат навечер,што ли може да биде ? и колку време треба да се пази кучето од тоа,дур не му извадат конци или дур не се изгуби отокот ?[DOUBLEPOST=1449707413][/DOUBLEPOST]а да,и дали да ја оставаме да ја лиже раната ? ја не и давам...[DOUBLEPOST=1449743032][/DOUBLEPOST]Ни кажа дека смее да лежи на таа нога,ама сеа имаме друг проблем...ни кажа дека треба да мирува,а ако се движи да се движи пополека односно да не трча рипа...е сеа,Лара е шлакнато куче,и се движи така малку повеќе,значи не рипа не скока ништо не прави ама се шета низ станот,весела е,носи играчки(никој не ја игра за да не прави нагли потези) дали е лошо тоа ? мада не може никако да се натера да легне,ептен со молење да легне некој на земја па и она да се накани,ама ако и се шета пак ќе стане за 1 минута...

да ја оставаме да шета или на сила да ја легнуваме ? јас размислувам и со каифче да ја врземе за нешто тешко и да лежи на тоа место....?
 
Последно уредено:

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Пишува по интернетов дека се добри за паразити,а проблем не би требало да има.
Штознам,рипни една доза апче,пробај па види,не верувам да и биде нешто.Башка тиквата е добра ем за запек кај кучињата ем за пролив :D башка витамин А(ама со ова пази,не се во семките,туку во самата тиква која кучињата ја обожаваат,барем јас што сум имал биле луди,а и мачките )пази,заради тоа што може да се предозира со вит A.Исто семките биле добри и за крзно,против болви( :toe: ) башка витамини,фосвор,јаглехидрати..
Јас би пробал што се однесува до мое куче,за тебе како сакаш :)
Исто така,за дозата кога се даваат мелени,прочитав дека се давале една кафена лажичка на 4.5кг телесна маса(one teaspoon per ten pounds)[DOUBLEPOST=1449681152][/DOUBLEPOST]Е,и свежи никако солени.Ваљда знаеш тоа,ама да си кажам :D
Тиква не и' даваме толку многу зашто ние не јадеме. Дека со сирово ја храниме, и' даваме околу 5% џигер за А витамин. Иначе минатиот пат гледам некој донел дома свежи, па и' дадов пола шака. Читав и во една група, многу луѓе даваат семки од тиква на место апчиња. Вреди да се проба.



Туку, на ѕверкава пак и' дојде менструација, пак крвари (по 3 месеци „пауза“). На почеток ептен малку крвареше, 5 дена или недела беше, па и' престана. Нормално е ова? o_O
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Ај помош...на лара и е втор ден од операција,ама е мн весела,игрива,оди мрда со опаш,никако не можеме да ја смириме и легнеме да одмара...мада има спиено 9-10 саата,страв ми е да не измрда шипката или нешто слично...?
 
Член од
3 октомври 2015
Мислења
12
Поени од реакции
3
Здраво fellow кучкари.

Имам 7 месечен Златен Ретривер и иако е носен на професионално бањање, редовна контрола кај ветеринар (Др Диме и неговите вработени), четкан е со сите салтанати (секаде) и се' уште има лош мирис (кој го имаше уште од првиот ден кога го земав).

Ветеринарот ми кажа дека е тоа едноставно негов мирис таков каков што е. Логиката му беше дека како што луѓето имаат специфичен мирис секој посебно, така и кучињата.

Ми препорачаа дезодоранс за кучиња од џамбо. Го земав и денес ми е ден број 1 за проба.

Дали некој има друг совет?
Ми кажаа дека германските овчари го имале тој специфичен мирис.

Не знам што да направам, само знам дека многу ми мириса и секој што ќе ни дојде на гости го осеќа тој мирис.

Пс го хранам со Натурал Треинер веќе втор месец. Претходно со Фармина Екопет. Но велам, мирисаше уште кога го земав на 2 ипол месеци, а таму го хранеа со Ројал Канин.


Sent from my 6045Y using Tapatalk
 
Член од
12 ноември 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, можеби прашањево за некого ќе биде смешно или глупаво, но јас прв пат чувам кученце и стварно не ми се јасни некои работи...
Дора е скоро 6 и пол месеци и од читање по интернет научив дека прв пат добива на 6 месеци.
Сега не ми е јасно дали тоа е изразено, односно дали ќе остава некои траги од крв(пр.каде што спие) за да можам да ја сетам дека добила или треба некако поинаку да сетам.
Во дворот имаме еден фраер(исто) кој последниве денови го забележувам дека пробува да ја “Јавне“, а од Дора нема никакви траги.
Проблемот е што Дора е научена неколку сати во денот да игра надвор со него и сега не можам да ја дочувам дома.
Некакков совет или искуство за да не чувам кученца барем додека не наполни година и пол, за нејзино добро.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Здраво, можеби прашањево за некого ќе биде смешно или глупаво, но јас прв пат чувам кученце и стварно не ми се јасни некои работи...
Дора е скоро 6 и пол месеци и од читање по интернет научив дека прв пат добива на 6 месеци.
Сега не ми е јасно дали тоа е изразено, односно дали ќе остава некои траги од крв(пр.каде што спие) за да можам да ја сетам дека добила или треба некако поинаку да сетам.
Во дворот имаме еден фраер(исто) кој последниве денови го забележувам дека пробува да ја “Јавне“, а од Дора нема никакви траги.
Проблемот е што Дора е научена неколку сати во денот да игра надвор со него и сега не можам да ја дочувам дома.
Некакков совет или искуство за да не чувам кученца барем додека не наполни година и пол, за нејзино добро.
Мојата кучка на времето оставаше. Пошто ја чував надвор во двор, обавезно на плочките забележував капки крв кога ќе и стигнеше. Плус се гледа тоа, ќе ја опулиш одоздола :D

A тој се обидува дека е женка. Ама рачунај прва прилика од кога ќе и дојде то црвеното чудо, по 7 или 9 дена чинам беше е периодот за парење каде може да фати саглам спермата на тој фраерот. Така да кога ќе забележиш крвца, обавезно најди чарето да ја изолираш од фраерот, па макар и да скапи недела дена дома. Загради некако, блокирај влез/излз за да немаат пристап едно до друго. Јас на портата ставав една метална мрежа која ми остана од дедо ми, онака колку да не се пикаат меѓу решетки.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Здраво fellow кучкари.

Имам 7 месечен Златен Ретривер и иако е носен на професионално бањање, редовна контрола кај ветеринар (Др Диме и неговите вработени), четкан е со сите салтанати (секаде) и се' уште има лош мирис (кој го имаше уште од првиот ден кога го земав).

Ветеринарот ми кажа дека е тоа едноставно негов мирис таков каков што е. Логиката му беше дека како што луѓето имаат специфичен мирис секој посебно, така и кучињата.

Ми препорачаа дезодоранс за кучиња од џамбо. Го земав и денес ми е ден број 1 за проба.

Дали некој има друг совет?
Ми кажаа дека германските овчари го имале тој специфичен мирис.

Не знам што да направам, само знам дека многу ми мириса и секој што ќе ни дојде на гости го осеќа тој мирис.

Пс го хранам со Натурал Треинер веќе втор месец. Претходно со Фармина Екопет. Но велам, мирисаше уште кога го земав на 2 ипол месеци, а таму го хранеа со Ројал Канин.


Sent from my 6045Y using Tapatalk
Досега само еднаш си го капел?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Два пати (како што е ред).

Sent from my 6045Y using Tapatalk
Како нов сопственик на златен ретривер исто бев во заблуда колку често треба да се капи кучето. Има голем број кој ќе ти речат капење никако, многу ретко има такви кој ќе ти речат еднаш годишно....

Ама нема врска тоа, сега со новите шампони безбедно е да се бања кучето кога сакаш. Дури и почесто е препорачано. Јас моето го капам на секој 2 недели не поради миризба, искрено не мириса толку,. но сепак немора да чекаш толку многу. Ја го чувам дома во стан, неможам ни да помислам како е да се капи 2 пати на 7 месеци па тоа лом се прави на секое шетање :)))).

Иначе, чешлање секој дневно, види исчистиги ушината на кучето, знае и здивот да му мириса затоа некогаш во храната ставиму, морковче брокула или јаболко. Ќе се намали миризбата на здивот. И незаборавај некогаш со влажни марамчина да го исчистиш кај газето :).

Сепак почесто капење, златен ретривер е ќе си ужива во вода :))
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Како нов сопственик на златен ретривер исто бев во заблуда колку често треба да се капи кучето. Има голем број кој ќе ти речат капење никако, многу ретко има такви кој ќе ти речат еднаш годишно....

Ама нема врска тоа, сега со новите шампони безбедно е да се бања кучето кога сакаш. Дури и почесто е препорачано. Јас моето го капам на секој 2 недели не поради миризба, искрено не мириса толку,. но сепак немора да чекаш толку многу. Ја го чувам дома во стан, неможам ни да помислам како е да се капи 2 пати на 7 месеци па тоа лом се прави на секое шетање :)))).

Иначе, чешлање секој дневно, види исчистиги ушината на кучето, знае и здивот да му мириса затоа некогаш во храната ставиму, морковче брокула или јаболко. Ќе се намали миризбата на здивот. И незаборавај некогаш со влажни марамчина да го исчистиш кај газето :).

Сепак почесто капење, златен ретривер е ќе си ужива во вода :))
Немој вакви дезинформации да шириш. Колку повеќе го капиш кучето толку повеќе ќе мириса. Кожата на кучињата не е како нашата. Длаката не може да се суши толку брзо. А и самиот ја уништуваш природната заштита која кожата ја прави. пс. голдените се склони на кожни проблеми,па сеа ти мисли му ја. Топол совет намали бањање. За тоа што лом ти се прави површински со влажна крпа ќе го избришеш шепи и стомак. А ако ти замириса јаболков оцет ќе раствориш во вода, 1:1 и ќе го пребришеш повремено. Ем чистење на миризба ем површинска дезинфекција.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Немој вакви дезинформации да шириш. Колку повеќе го капиш кучето толку повеќе ќе мириса. Кожата на кучињата не е како нашата. Длаката не може да се суши толку брзо. А и самиот ја уништуваш природната заштита која кожата ја прави. пс. голдените се склони на кожни проблеми,па сеа ти мисли му ја. Топол совет намали бањање. За тоа што лом ти се прави површински со влажна крпа ќе го избришеш шепи и стомак. А ако ти замириса јаболков оцет ќе раствориш во вода, 1:1 и ќе го пребришеш повремено. Ем чистење на миризба ем површинска дезинфекција.
Нема врска дека е дезинформација. Се инзачитав по цел интернет се изнарашував по сите што имаат некакво разбирање.

Тоа било порано кога шампоните биле катастрофа за миленици, сега веќе не е така.

Што се однесува тоа за голден ретривер

http://www.goldenretrieverforum.com/golden-retriever-polls/74286-how-often-do-you-bath-your-golden.html

Баш тука читав сите сопственици што се, или неделно или на две недели. Никој не пишува никаде дека е штетно или опасно, баш напротив.
 
Член од
3 октомври 2015
Мислења
12
Поени од реакции
3
Нема врска дека е дезинформација. Се инзачитав по цел интернет се изнарашував по сите што имаат некакво разбирање.

Тоа било порано кога шампоните биле катастрофа за миленици, сега веќе не е така.

Што се однесува тоа за голден ретривер

http://www.goldenretrieverforum.com/golden-retriever-polls/74286-how-often-do-you-bath-your-golden.html

Баш тука читав сите сопственици што се, или неделно или на две недели. Никој не пишува никаде дека е штетно или опасно, баш напротив.
Џои фала на советите.

Го знам форумот, и самиот сум зачленет таму и пишувам.

Не знам многу за конкретнава тема, но знам дека Америкснците се опседнати со своите кучиња до тој степен што изнаоѓаат разни начини да им биде забавно со нивните миленици. Ништо чудно и оправдувањето за честото капење да произлегува оттука.

Друго нешто, многу од нив живеат во Флорида, Калифорнија или некое друго крајбрежје и потопли краеви па да речеме можат да си го дозволат тој луксуз. На ова невреме кај нас, -4 па и повеќе, не сум нсјсигурен колку е добро честото капење.

Методот на Салтнпепа со оцетот звучи логичен и баш ќе го пробам.

Sent from my 6045Y using Tapatalk
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Нема врска дека е дезинформација. Се инзачитав по цел интернет се изнарашував по сите што имаат некакво разбирање.

Тоа било порано кога шампоните биле катастрофа за миленици, сега веќе не е така.

Што се однесува тоа за голден ретривер

http://www.goldenretrieverforum.com/golden-retriever-polls/74286-how-often-do-you-bath-your-golden.html

Баш тука читав сите сопственици што се, или неделно или на две недели. Никој не пишува никаде дека е штетно или опасно, баш напротив.
Ок, јас ти зборувам од здравствена страна,имај на ум дека шампоните таму и тука се небо и земја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom