Кучиња (грижа, општи дискусии)

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Му дадов половина апче против глисти на кутре мало и сега после 6 дена гледам во изметот пак глисти, но не мрдаа.
Дали пак да му дадам или нема потреба?
Да, за 10 дена пак, и ако повторно исфрли однеси го до ветеринар, може ќе има потреба од друг антипаразитик.
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Да, за 10 дена пак, и ако повторно исфрли однеси го до ветеринар, може ќе има потреба од друг антипаразитик.
Обавезно, фала.

Ако знае некој добар ветринар во Куманово нека ми пише број.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Сaкaвме сертификaт зa пaтувaње дa извaдиме нo инспектoрoт нaшoл зaмеркa вo тoa штo вaкцинaтa прoтив беснилo не билa применa кoгa микрoчипoт сме гo стaвaле. Кaквa врскa имa тoa?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Сaкaвме сертификaт зa пaтувaње дa извaдиме нo инспектoрoт нaшoл зaмеркa вo тoa штo вaкцинaтa прoтив беснилo не билa применa кoгa микрoчипoт сме гo стaвaле. Кaквa врскa имa тoa?
Nikakva. Sto vi rekol da napravite?
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Прашање за апче за глисти
Кученцево мое е 4 месеци без 3 дена во понеделникот на 28.12 му дадов 1/4 апче(ама после 5 минути поврати-незнам дали го поврати апчето) кога треба пак да му дадам?
(Има примано 2 вакцини во Србија е сега ветеринарот стави повторно втора вакцина зошто рече дека тие вакцини во Србија биле 4 валентни, а кај нас биле 5 валентни и сега следно треба да се ревакцинира од денес за 2 недели.)
Eве го спанкото 1234.jpg
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Дa сме јa вaкцинирaле пaк нa истиoт дaтум кoгa сме јa вaкцинирaле лaни.
Секако... барајте друг инспектор. А ако одите во соседните земји само уреден пасош и ништо друго не ви треба.[DOUBLEPOST=1452019158][/DOUBLEPOST]
Прашање за апче за глисти
Кученцево мое е 4 месеци без 3 дена во понеделникот на 28.12 му дадов 1/4 апче(ама после 5 минути поврати-незнам дали го поврати апчето) кога треба пак да му дадам?
(Има примано 2 вакцини во Србија е сега ветеринарот стави повторно втора вакцина зошто рече дека тие вакцини во Србија биле 4 валентни, а кај нас биле 5 валентни и сега следно треба да се ревакцинира од денес за 2 недели.)
Веднаш требало ново да му дадеш. Ако е редовно чистен, нема страшно. За вакцините исто така не е проблем. А за Реи, ептен е срцкаст :D
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Секако... барајте друг инспектор. А ако одите во соседните земји само уреден пасош и ништо друго не ви треба.[DOUBLEPOST=1452019158][/DOUBLEPOST]
Веднаш требало ново да му дадеш. Ако е редовно чистен, нема страшно. За вакцините исто така не е проблем. А за Реи, ептен е срцкаст :D
A koga treba posle ova pak da mu dadam, posle 3 meseci?
 
Член од
10 август 2015
Мислења
105
Поени од реакции
14
Ај ве молам некако помогнете ми. Имам 7 месечен лабрадор-женка. Кога ќе ја пуштам некаде на отворено после тоа имам голем проблем да ја фатам, не сака да ме слуша воопшто, а и јаде се (за тоа и ставам маска). Може ли некако да ми помогнете како да ја научам на секое викање да доаѓа?
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Ај ве молам некако помогнете ми. Имам 7 месечен лабрадор-женка. Кога ќе ја пуштам некаде на отворено после тоа имам голем проблем да ја фатам, не сака да ме слуша воопшто, а и јаде се (за тоа и ставам маска). Може ли некако да ми помогнете како да ја научам на секое викање да доаѓа?
Истиот проблем. Мојава кучка златен ретривер има 7,5 месеци. И ние носиме маска зошто од дома до парк јадеше апсолутно се што ќе сретнеше. Омилени и се влажните марамчиња. Морам да кажам дека маската помогна. Сега не ја носи постојано, ја ставаме одвреме-навреме, а навиката да јаде секакви гнасотии исчезна. Е во врска со пуштањето... Кога наумила да замине некаде, заминува и никого не рецка. Џабе и викање и се. Единствено помага ако јас тргнам во спротивна насока од неа, па подзастанува и се замислува. Ако одам по неа, си тера напред и не запира. Мисли дека и викам да продолжи. Пробај и кажи дали ќе делува кај твојата кучка. Макар што, процентот на успех е 50-50. Ама и тоа е подобро отколку ништо.
 
Член од
10 август 2015
Мислења
105
Поени од реакции
14
Истиот проблем. Мојава кучка златен ретривер има 7,5 месеци. И ние носиме маска зошто од дома до парк јадеше апсолутно се што ќе сретнеше. Омилени и се влажните марамчиња. Морам да кажам дека маската помогна. Сега не ја носи постојано, ја ставаме одвреме-навреме, а навиката да јаде секакви гнасотии исчезна. Е во врска со пуштањето... Кога наумила да замине некаде, заминува и никого не рецка. Џабе и викање и се. Единствено помага ако јас тргнам во спротивна насока од неа, па подзастанува и се замислува. Ако одам по неа, си тера напред и не запира. Мисли дека и викам да продолжи. Пробај и кажи дали ќе делува кај твојата кучка. Макар што, процентот на успех е 50-50. Ама и тоа е подобро отколку ништо.
Jas ako trgnam po nea taa bega zosto znae deka ke ja fatam. Se nadevam maskata deka ke pomogne i jas trgam vo sprotiven pravec doaga po mene ama nekako tesko...
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
Здраво! Имам едно прашање. Имам женка нерасна и сега брзо и почна циклусот. Инаку стара е 4 години. До вчера не собираше мажјаци но сабајлево кога станав 10-тина кучиња се вртеа околу неа и се давеа. Сакам да ја стерилизирам, па ме интересира кои се позитивните и негативните страни на стерилизацијата. Веќе 3 пати раѓаше, на првите две легла експресно им најдов дом, но на третото легло ептен се изнамачив ама ептен и пак ми остана едно кутре, па главна причина зошто сакам да ја стерилизирам е токму тоа - тешко наоѓање на дом. Сакам да слушнам ваше мислење околу стерилизацијата, а и колку се движат цените. Благодарам однапред.
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Ги има ли овие ампули кај нас и ако ги има каде можам да ги најдам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom