Кучиња (грижа, општи дискусии)

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Вака сеа ми треба еден совет пошто абер неам од раси на кучиња, посебно вакво какво што ми треба мене. Ни треба дома куче мал до среден раст максимум, кое ќе живее дома, значи не сакаме да го чуваме во двор врзано за синџир од проста причина шо неаме двор. :D Кучето сакаме да го чуваме дома, по можност да биди со кратко влакно, да си го носам на прошетки и таќе. И да, слатко да биди и да си се дружиме.
I'm open for suggestions.
Малку е задоцнето:D ,мој предлог,плус во Прилеп е леглото:sneaky: ,идеални кучиња за по дома,не се митарат,не прават беља,таман за домашна атмосфера...
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1468033-Mini-snaucer---extra-cena
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
иначе Цезар е татко и има 9 малечки кои се скоро 1 месец стари, деновиве треба да одам и да ги видам и да изберам едно, и сеа неам на некој близок сто го знам да му го подарам а да го продадам на пазар3 не секам ,или пак на некој сто бори пит булови у никој случај , па еве тука да прашам некој од искусните кучкари што се на форумов ( и дамите ) , да не знае случајно некоја фамили што би сакала пит, стрикно у добри аристократски услови да биде чувано :) слики ке закачам кога ке одам да ги видам , сеа за сеа иам само една слика што ми ја пратија , повеќето се црно бели како таткото , и плус има 2 кафеави на дедо им :D

 
L

Lu

Гостин
@RadE_Strongest ај ќе се распрашам по пријателите мои, дали некој е заинтересиран за Пит Булче, па ќе ти кажам :)
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Има некој од форумов искуство со Бигл?
И дали има некој што може да ме врзе во контакт со некој што може да ми најде такво кученце??
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Aj да прашам и тука да не знај некој.

Пред скоро месец дена кучево имаше проблеми, така цел ден лежеше, не сакаше да се помести, и кога ќе станеше само се напнуваше како да сака да изврши нужда.
Назад на крзното како да имаше малку крв, па го прашав братучед ми што може да е проблемот.
Ми рече дека веројатно е затровано ... јас му кажав што му дадовме да јади (коски од пилешко стари 3-4 дена кои ги донесе баба ми) па рече дека од тоа му е, да му дадам аналгин и парацетамол. Тоа и сторив и за ден два кучево се накрена, му се заарни.

Еве денеска гледам како да има сличен проблем. Пасивно е, исто се напнува за нужда кога ќе стани, идентична состојба како пред месец. Не сака да јади ништо како да има гадење, ни млеко, ни месо дури. Да напоменам само сабајле му дадовме свинско месо со коски, јадеше тогаш.

Не можам ни апчиња да му дадам нурнани кроз кренвишла. Старо е има околу 10 години, но не сакам да верувам дека во староста лежи проблемот.
 
Член од
16 март 2006
Мислења
15
Поени од реакции
1
Има некој од форумов искуство со Бигл?
И дали има некој што може да ме врзе во контакт со некој што може да ми најде такво кученце??
Јас имам бигл. Во Македонија тешко да најдеш добар примерок. Ако сакаш ќе ти пуштам на ПП контакти од одгледувачници од Србија. Јас моето си го земав од Србија сам.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Aj да прашам и тука да не знај некој.

Пред скоро месец дена кучево имаше проблеми, така цел ден лежеше, не сакаше да се помести, и кога ќе станеше само се напнуваше како да сака да изврши нужда.
Назад на крзното како да имаше малку крв, па го прашав братучед ми што може да е проблемот.
Ми рече дека веројатно е затровано ... јас му кажав што му дадовме да јади (коски од пилешко стари 3-4 дена кои ги донесе баба ми) па рече дека од тоа му е, да му дадам аналгин и парацетамол. Тоа и сторив и за ден два кучево се накрена, му се заарни.

Еве денеска гледам како да има сличен проблем. Пасивно е, исто се напнува за нужда кога ќе стани, идентична состојба како пред месец. Не сака да јади ништо како да има гадење, ни млеко, ни месо дури. Да напоменам само сабајле му дадовме свинско месо со коски, јадеше тогаш.

Не можам ни апчиња да му дадам нурнани кроз кренвишла. Старо е има околу 10 години, но не сакам да верувам дека во староста лежи проблемот.
Пилешки коски се остри кога ќе се скршат, и гребат на желудник ... логика бе да му ебам мајката.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Пилешки коски се остри кога ќе се скршат, и гребат на желудник ... логика бе да му ебам мајката.
Абе знајш, пес ова она, мевце да касни демек да се накрка убо. Еве 10 години го чуваме, дури сега прв пат ми се деси такво нешто.

Пресни да ги даваш одма после ручек било ок, али по 2-3 дена јок. Али то е чоек учи дур е жив ко шо вела старине.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Абе знајш, пес ова она, мевце да касни демек да се накрка убо. Еве 10 години го чуваме, дури сега прв пат ми се деси такво нешто.

Пресни да ги даваш одма после ручек било ок, али по 2-3 дена јок. Али то е чоек учи дур е жив ко шо вела старине.
Правило број 1. На куче не се даваат пилешки коски бидејќи му го сечат желудникот. Ај да не кобам. Однеси го на ветеринар, ехо и глупости, да не се мачи за џабе, 95% сум сигурен дека е поради тоа.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Правило број 1. На куче не се даваат пилешки коски бидејќи му го сечат желудникот. Ај да не кобам. Однеси го на ветеринар, ехо и глупости, да не се мачи за џабе, 95% сум сигурен дека е поради тоа.
Oва со пилешкиве коски помина, пред месец дена беше.
Сега макава е со свинско и коски такви. Идентично реагира како пред месец дена.
Бев сега додолу, го надупчив ги испи аналгинот и парацетамолот (во парче кренвишла ги ставив).
Минатиот пат од тие два апа се прероди, но денес имав мака да го натерам да ги испие бидејќи имаше како гадење од секакво јадење. Мислам дека поарно му е, се надевам ќе се среди.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Oва со пилешкиве коски помина, пред месец дена беше.
Сега макава е со свинско и коски такви. Идентично реагира како пред месец дена.
Бев сега додолу, го надупчив ги испи аналгинот и парацетамолот (во парче кренвишла ги ставив).
Минатиот пат од тие два апа се прероди, но денес имав мака да го натерам да ги испие бидејќи имаше како гадење од секакво јадење. Мислам дека поарно му е, се надевам ќе се среди.
И свинското месо е во категоријата на непожелни продукти за милениците. Однеси го на ветеринар, или ќе го сликаат или ќе го проверат со ехо. Терапија ќе биде или клистрирање или ќе ти каже докторот што да му купиш, дали чепчиња или нешто друго.
Сениорите се посебна категорија и треба малку пооптимална и полесна храна за нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom