Куче или маче - кој е подобар миленик?

Што би одбрале ?


  • Вкупно гласачи
    101

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
4.208
Поени од реакции
1.116
Кој што чува тоа му е помило :D Јас имам чувано од се по нешто, дур и полжав (Џони) и не би гласала во анкетата дека двете ги сакам, чувам моментално мачки, во скоро може и некое кутренце :rolleyes: Секој за себе си е посебен, не делам.
 

Gregory9

Anonymous
Член од
12 јануари 2013
Мислења
225
Поени од реакции
266
Кој што чува тоа му е помило :D Јас имам чувано од се по нешто, дур и полжав (Џони) и не би гласала во анкетата дека двете ги сакам, чувам моментално мачки, во скоро може и некое кутренце :rolleyes: Секој за себе си е посебен, не делам.
Како помал чував и јас полжав али после некои 2 дена го лупнав од ѕид. После тоа следуваше погребот, морам да признаам за таква церемонија и Киро Глигоров ќе му подзавидеше. :) Моментално чувам Жолт Лабрадор Ретривер и затоа гласам за куче.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.599
Мачките биле лицемерни... Искрено, таа особина освен кај луѓето досега никаде на друго суштество ја немам сретнато.
Инаку, сите животни подеднакво ги сакам, мада најголема слабост ми се мачките :)
Ја сакам јавно да ти се извинам за моите предрасуди и истовремено да ти заблагодарам за муабетов. Почнав да чувам маче. Не го ограничувам со строго чување по дома, ја оставам да излага до касно на улицата.Секс, дрога, графити, алкохол и рокенрол... Незнам дали ќе ми веруваш дека некни на наместен састанку сас девојку у Куманово сум се расправал за лицемерноста на мачките (наравно основа на моите аргументи ми беше твојот муабет). У право си, лицемерноста е особина само на луѓето. Фала ти.

П.с Молам таму да се забележи дека ова е после две години. Фала!
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
3.738
Поени од реакции
11.502
Не сакам мачиња, непредвидливи ми се, некако језиво се осеќам околу нив. :cautious:

Имав куче до пред некое време и тоа 12-3 години.
Бев во Скопје, полагав тие денови и после некој ден ми кажаа моите, пред да се вратам. Поштено си заплакав во воз.
Сакам кучиња, знам дека пак ќе чувам во иднина, блиска или подалечна.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.793
Поени од реакции
9.449
Не можам да кажам пошто куче како возрасен не сум чувал.
Мачка имам, не можам да кажам дека е лицемерна, ме слуша како куче што е многу тешко да го постигнеш кај мачка.

Ако чувате мачка за заебанција и ја гледате 15 минути во денот, нормално дека ќе ви биде лицемер, и јас би бил.

А инаку сакам некогаш да чувам далматинец
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.994
Мачка дефинитивно.Кучињата не се никаков предизвик и се премногу лесни за воспитување.А да,и неморам да станувам порано од петлите за да го мочам и да ми е страв да го оставам само дома повеќе од пола ден за да не си го најдам станот во руинирана состојба.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
802
Поени од реакции
635
Велат ,кучето било благословено и сакало многу деца да има во куката за да си игра
А мачето сакало единствено ,,дете да биде
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.537
Маче дефинитивно. Мене ми се многу слатки и паметни, снаодливи иако ги сметаат за лицемерни и као не се врзуваат за тој што ги рани и чува...Мене баш таа особина ми се допаѓа што неможе никој да ги придобие не се подкупливи со храна:P
Чував неколку мачиња во животот...штета што немам двор иначе би чувала сеуште...мази се прави:)
А кучиња не сакам...
 
Член од
3 март 2013
Мислења
48
Поени од реакции
56
Мачка дефинитивно.Кучињата не се никаков предизвик и се премногу лесни за воспитување.А да,и неморам да станувам порано од петлите за да го мочам и да ми е страв да го оставам само дома повеќе од пола ден за да не си го најдам станот во руинирана состојба.
Се гледа дека никогаш не си чувал куче.
Не е така лесно да го издресираш како што мислиш зошто кучињата инстинктивно се чувствуваат како да се дел од глутница, во случајов семејството каде што живее и многу често им е дозволено да бидат тие алфите што е многу погрешно. Потребно е трпение но и умеење да постигнеш ти самиот да си алфа за потоа кучето да биде послушно.
И баш резултат на такви ,,лесно'' издресирани кучиња луѓето дома го наоѓаат станот превртен, од неумеење и не доволно посветено внимание.

Да не споменувам дека треба да го научиш да оди поред, да пушта храна или друг премет од уста на твоја наредба што е задолжително во денешно време бидејќи постојано секаде се остава отруена храна и да знаеш како да го смириш ако се вознемири и плус, кучињата природно се по активни и живи па треба да знаеш како да им поставиш гранци и да направиш да ги почитуваат.

Како што гледаш и не е така лесно да се воспита куче.
Потребно е многу време, трпение и љубов. Не за џабе на зафатени луѓе многу повеќе им се препорчаува мачка отколку куче зошто бара помалку време и внимание, научно докажан факт. Не велам дека треба да и посветувате 15 мин. дневно, никако но мачката e повеќе самец ама и лесно се навредува ако не и посветуваш доволно внимание додека кучето е исклучително социјално суштество кое aко не му посветуваш внимание нема толку да се навреди колку што ќе пати и буквално ќе овене.
Сепак, зависи и од расата.

Сум ги чувала и двете но секогаш кучето ќе ми биде помило и да треба да бирам што да чувам, ќе речам куче. :)

Во моментов немам ниту едното ни другото, а до пред два месеци чував хаски, 14 години. Најсакан мој, никогаш нема да го преболам. :(
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
13.837
Поени од реакции
29.122
Мачињата се копиљи.

Сурат луциферовски, мали оштри заби, поглед сечило, строг интерес и себичност :)

Јок. Кученце си е кученце.
Плус сте виделе убав филм со мачка бе? Јас не сум видел. Не заслужуваат тие сушчества филмој. А со кучиња ги има полно. Сакаш со Леси се врача кучи, сакаш со далматинци, со бернандинци абе со све и свашта.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
788
А само по филмови може да се докажува? Знаеш дека Далматинците се исто интелигентни колку една мачка? Знаеш дека Колито што го викате Леси може да му пукнат живците и да го повреди детето исто како една мачка што тоа би го направила?
Веќе незнам дали некои членови се помали и од мене… Како можете да кажете дека ЖИВОТНО е лицемерно? Колку суеверни, прости и неуки сувштества сте бе?!?!?!?!!! Немате поим колку една мачка може да биде верна бе ќори!!!
 

Semiramida

A prayer for the wild at heart kept in cages
Член од
27 јули 2013
Мислења
97
Поени од реакции
120
Како дете живеев во куќа со огромен двор и бев опкружена со секакви птици,гмизавци и нормално мачки и кучиња.Е сега кој е подобар миленик незнам-зашто има голема разлика од маче до маче и од куче до куче.За мачките за жал сеуште се врзуваат разни предрасуди и суеверија дека се ѓаволски суштества и лицемерни што според мене е неточно.Како може ѓаволско суштество точно да осети ако нешто те боли и на тоа место да ти легне.Ке ви наведам пример со мајка ми кога се оперираше од тумор на дојка пред неколку години. Првите неколку дена по операцијата имаше големи болки и баш тогаш имавме мало маче прибрано од улица. Секогаш кога ке и полежеше барем пола саат на дојката болките и поминуваа.Исто така шират и позитивна енергија, едноставно не може а да не се осети присуството на нивната енергија.Се што е негативно имаат моќ да го апсорбираат во себе.Не за џабе во стар Египет биле сметани за божества.Е сега кучињата се тотално други и јас сепак не би можела да оставам мало дете со куче.Вистинита е поговорката дека се најверни пријатели на човекот, ама има и една друга-во куче немај верба.Н е сакам да бидам погрешно сфатена , јас ги сакам и ги хранам секогаш кога можам скитнициве околу зграда.Мене ме нема никогаш нападнато куче ама знам за неколку примери и затоа наведов дка не би чувала мало дете со куче.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.802
Поени од реакции
3.081
Овака мачки не се понашаат. :)
 
На врв Bottom