Куче или маче - кој е подобар миленик?

Што би одбрале ?


  • Вкупно гласачи
    101
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.572
Поени од реакции
3.052
What kind of a person asks this?

A CAT PERSON!

Nejkam cat people i obozavam dog people. Karakterot na ljubimecot go otslikuva karakterot na gazdata. Moeto e pospano, brlivo, saka da igra i namerno prai smeski, poslusno i mnogu custvitelno.
Se prasuvam tie so cuvaat macki, kakvi luge se? :-D haha
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.995
Што сакаат да се наспијат место да го шетаат Мурџо на минус 10 у сред Јануар накај 6-7 сабајле пошо му се моча.Ај добра ноќ.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.469
Се зависи што повеќе сакаш.... дали маче или куче.
И двете си бараат..... чување, хранење, бањање.....
Е сега кучето е поинтересно и ти е на некој начин пријател... ако го научиш да реагира на дадени зборови ( седи, лежи, дојди...) ќе биде одлично.
Мачката треба да се навикне на тебе за да ти биде верна и да те слуша, мачките се баш мили, но при прва прилика си гледа да кидне, да избега од дома.
Многу е битно што човек сака да чува.... маче или куче.


Јас кога би бирал домашно милениче тоа би било папагал...... мислам дека е подобро и од маче и од куче :):D
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
413
Маче.
1. Помалку смрди.
2. Повеќе се гали/мази.
3. Послатко е.
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.781
Поени од реакции
5.459
Ја би бирал куче ... некако не знам ... повеќе ми се допаѓаат,некако со кучињата повеќе знам како да се однесувам,интеракција итн .... Додека со мачка некако не знам,некако мешани чуства,не ми се допаѓаат,ептен влакна,ептен гребат не знам .... ако би одел да земам ... куче и раса сакам да кажам сакам,Џек Расел кратковлакнест .... :)
 
S

Sagan

Гостин


Сигурносните камери снимиле случај при кој мачка спасува дете од двојно поголемо соседско куче. Разбеснетото куче го напаѓа детето кое се вози со велосипед пред неговата куќа.

Благодарејќи на брзата реакција на мачка, детето поминало само со полесни повреди.
http://a1on.mk/wordpress/archives/331012
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.572
Поени од реакции
3.052
^one in a million :-D
Dobra pesna btw.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
kuceto e najdobar i najveren prijatel na covekot prav drugar so se vika, za ova nema zbor, ama si saka rabota i e golema obaveza. setanje 2-3 pati dnevno,vospituvanje,nekoi rasi redovno sisanje.ligi itn. Macor ne treba mnogu da go mislis, ne treba da go setas(otvori vratata i on sam si tera), pa i ne treba da go banjas. Minus kaj mackite, mnogu se mitarat.
Kuceto e da te razveseli, macka da ti gi smiri zivcite.
:)
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
792
Minus kaj mackite, mnogu se mitarat.
И кучињата се митарат.;)Ама не сите. Исто е и со мачките. Има хипо алергични мачки. (не се митарат)

И кога гледаме кој е подобар миленик, јас би кажала дека се` е до карактерот на миленикот. На пример мојата мачка не е толку агресивна како некои и прифаќа други животни во домот без проблем, или пак кажуваат дека мачките биле најсвоеглави, но мојата мачка се` ме слуша кога ќе и кажам. А, да, за митарењето можете со фурминатор да ги поминувате, што се жалите.:)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.358
Поени од реакции
4.368
Kuceto e najdobar i vistinski prijatel na covekot i blagoslov e od gospod da se cuva kuce ja cuvam i ke cuvam kucinja ne deka gi mrazam mackite ali ednostavno ne bi cuval i nemam milost kon niv ne mi doslo nikogash da si poigram ili da pogalam mace ;)
 
На врв Bottom