Куче или маче - кој е подобар миленик?

Што би одбрале ?


  • Вкупно гласачи
    101
Член од
4 јануари 2008
Мислења
503
Поени од реакции
64
Odlukata za mene e teska sum cuvala mace, a sega vekje 10 godini cuvam kuce, sepak ljubovta sto moze da ti ja dade kuce, maceto ne moze. Sekoe vleguvanje kuceto e presrekno, skoka te lizi, reagira na sekoe raspolozenie, razbira sto mu kazuvas, veren prijatel se do krajot na tvojot ili negoviot zivot. Toj sto nema cuvano kuce nema nikogas ova da go razbere.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
788
Odlukata za mene e teska sum cuvala mace, a sega vekje 10 godini cuvam kuce, sepak ljubovta sto moze da ti ja dade kuce, maceto ne moze. Sekoe vleguvanje kuceto e presrekno, skoka te lizi, reagira na sekoe raspolozenie, razbira sto mu kazuvas, veren prijatel se do krajot na tvojot ili negoviot zivot. Toj sto nema cuvano kuce nema nikogas ova da go razbere.
Јас моментално чувам и мачка и куче. Разбирам дека кучето дава љубов, ама и мачката исто така. Мојата мачка ја препознава колата и секогаш кога доаѓам од некаде, прва е што ме пречекува. И да јадела, ќе го остави јадењето само за да ме пречека. Потоа ми се фрла во раце и ме лиже по рацете. Не е до какво е животното, ако тоа е благодарно на вас, на тоа што сте го правеле за него, ќе ве сака и ќе биде лојално кон вас целиот негов живот.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
503
Поени од реакции
64
Znam jasno mi e i jas ne deka nejkam macki sakam ama poke preferiram kuce sakam da imam macka aman doma imam i kanarince i morsko prase mn guzva e. Sekoe zivotince si ima svoja ubavina
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
703
Поени од реакции
559
Мачка, затоа што едноставно е подобро милениче од куче.Каде каде помало и плус немаш страв дали може нешто да ти направи.Иначе тоа дека е верна е вистина али иима и една поговорка која вика во куче немај поверење :)
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
189
ги сакам подеднакво и кучината и мачината..за верност мачките се полицемерни а кучината се поверни но зависи од сортата и едните и другите да знаат да бидат и верни и неверни..моментално чувам две мачори :) двајцата се различен табиет..едниот мачор е кафеан и нон стоп се гали, секогаш бара внимание..другото помалото нон стоп миајука за се, и нахрането и нагалено мијаучи..
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
956
Поени од реакции
1.289
Јас имав лошо искуство и со мачето и со кучето. Кученцето ми изгриза буквално све по дома, дури и каблите за струја, а од мачката бев целиот со огреботини. Затоа сега не чувам ништо.:(
 
На врв Bottom