Купување таблет компјутер

Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Nexus 7 користам и јас. Ако си во можност да го купиш тогаш нема дилеми за изборот.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
22
Поени од реакции
3
Пред точно две недели земав Nexus 7 од Сет и презадоволен сум. Спецификациите најверојатно ти се познати па да не ги набројувам. Го користам најмногу за сурфање и чат пат по некоја игрица. Батеријата ме држи во просек 3 дена со отприлика 4-5 часа користење дневно. Само што го извадив од кутија го уклучувам се поврзувам на нет и одма ми даде апдејт za android 4.2.2. Да не набројувам колку апликации, виџети, игри имаш за него, што на гугл плеј што пиратерија итн. Плус има и GPS. Нема да згрешиш ако го земеш. Мислев дека единствена маана ќе биде тоа што нема слот за SD картичка, но има опција и за тоа со usb стик и otg-кабел. Како и да е, не верувам дека некогаш ќе ми притреба поголем простор од сегашниов 16Gb.
За Асус мемо падот немам баш читано добри ревјуа, а доста истражував на интернет пред да го земам нексусов. Ако можеш да издвоиш 12000ден зимај го. Можеби и некој кинески noname таблет ќе ти врши работа, но ако си решен за марка и квалитет nexus ти е најдоброто или пак galaxy tab, и него го фалат.
Позз
Земам Нексус од Сет презадовочна сум. Фала ти
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
После толку време сервисирање таблети, конечно си купив еден.
Nook HD+ (y)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Дали само мене Нексусот и Галакси двојката ми изгледаат скоро идентично (n)
Гледам дека се фаворизира Нексусот, а во исто време јас купив Галакси, другарче Нексус, и некако скоро исти делуваат :)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Дали само мене Нексусот и Галакси двојката ми изгледаат скоро идентично (n)
Гледам дека се фаворизира Нексусот, а во исто време јас купив Галакси, другарче Нексус, и некако скоро исти делуваат :)
Па нема некоја поголема разлика освен екранот и се разбира добивањето на најнов софтвер, s2 моментално е на 4.1.2, Nexus e на 4.2.2. 2та телефони се супер :)
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Ај кажете ми како ви се чини овој таблет:

Model Ainol Novo9 Spark Quad Core Tablet PC
CPU Allwinner A31, Cortex A7 quad core, 1.5GHz; GPU: PowerVR SGX544 MP2
Operation System Android 4.1.1
RAM 2GB (DDR 3)
ROM(Memory) 16GB Nand Flash
Shell Material Metal
Screen Size 9.7 Inch
Type Retina Screen, IPS
Display LCD
Resolution 2048 x 1536px
Visible Angle 180°

Extend Card Support TF card up to 32GB extended
Camera Dual camera, front is 2.0 megapixels, back is 5.0 mega AF
Gravity Sensor Yes
Multi-Touch Yes, 5 points touch

Play Store Yes, built in
Bluetooth No

Video 4K(4096 x 2160 px), support BlueRay 3D video, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV…
Music MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG
Ebook UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2…
Skype Yes
HDMI YES Support 1080P
Email and Browser Yes, built in
WIFI Yes, 802.11 b/g/n
3G Not built in, support external 3G dongle: E1916, ZTE AC2736, HUAWEI E1750, HUAWEI EC122, HUAWEI EM770W
Earphone Interface 3.5mm
Work Time Up to 10 hours
Battery 10000 MAh, 3.7V

Language Czech, Dansk, German, English, Spanish, Russian, French, Italian, Dutch, Norwegian, Polski, Greek, Portuguese, Svenska, Turkey, Korean, Japanese, Simplified Chinese, Traditional Chinese
Other Applications File Manager, OfficeSuite, Google Search, Task Manager, Browser, Gallery, Android Webkit, Clock, Calculator, Calendar, iReader, Gmail…
Product Size 242.6 x 187.5 x 9.8mm
Product Weight 649g
Extend Port 1 x TF card slot
1 x Micro USB port; 1 x MINI HDMI port
1 x 3.5mm Earphone port

Package including 1 x Charger
1 x USB cable
1 x User Manual(English, Russian, German, Spanish)

Package Weight 1650g
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Пред точно две недели земав Nexus 7 од Сет и презадоволен сум. Спецификациите најверојатно ти се познати па да не ги набројувам. Го користам најмногу за сурфање и чат пат по некоја игрица. Батеријата ме држи во просек 3 дена со отприлика 4-5 часа користење дневно. Само што го извадив од кутија го уклучувам се поврзувам на нет и одма ми даде апдејт za android 4.2.2. Да не набројувам колку апликации, виџети, игри имаш за него, што на гугл плеј што пиратерија итн. Плус има и GPS. Нема да згрешиш ако го земеш. Мислев дека единствена маана ќе биде тоа што нема слот за SD картичка, но има опција и за тоа со usb стик и otg-кабел. Како и да е, не верувам дека некогаш ќе ми притреба поголем простор од сегашниов 16Gb.
За Асус мемо падот немам баш читано добри ревјуа, а доста истражував на интернет пред да го земам нексусов. Ако можеш да издвоиш 12000ден зимај го. Можеби и некој кинески noname таблет ќе ти врши работа, но ако си решен за марка и квалитет nexus ти е најдоброто или пак galaxy tab, и него го фалат.
Позз
Сакам да купам Нексус7 и имам прашање за тебе. Ако сакаш да префрлиш филм на таблетот дали тоа единствено можеш да го направиш преку otg-кабел или има и друга опција? Исто така ме интересира дали 7 инчи задоволува за читање книги?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Da preporaca nekoj soliden tablet do kaj 7-8000 i nesto vise :)
 

theli2007

lost in the jungle
Член од
20 јануари 2009
Мислења
66
Поени од реакции
93
Сакам да купам Нексус7 и имам прашање за тебе. Ако сакаш да префрлиш филм на таблетот дали тоа единствено можеш да го направиш преку otg-кабел или има и друга опција? Исто така ме интересира дали 7 инчи задоволува за читање книги?
Малце со каснење...
Можеш со тој кабел а може и со едно програмче се вика AirDroid па со него можеш преку wifi да префрлаш, има и слични на него ама јас овој го користам, исто со него можеш и да инсталираш апликации, игри итн.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
ASUS NEXUS 3G или ASUS Eee Pad Transformer Prime TF300T-1E025A
Зависи што ќе користиш ако е за само сурфање интернет и семејни албуми тогаш NEXUS 3G ако пак семинарски и други факултетски срања тоагаш Eee Pad Transformer ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom