Купување таблет компјутер

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
782
Поени од реакции
581
Се мислам да си купам таблет компјутер, но незнам за кој да се одлучам. Мои 4 фаворити се HP TouchPad, iPad 3, Samsung Galaxy 10,1 и Asus Transformer 300. Изначитав многу теми за иос версус Андроид и глава ми е шашма од многу различни тврдења. Јас таблет купувам првенствено за читање учебници и предавања од факултет, а и за пишување на семинарски, гледање филмчиња, слушање музика и сурфање на интернет. Ве молам за совет кој од овие таблети би ми одговарал најмногу според наведените критериуми и зошто.
 

Fr0ST

Hail The King!
Член од
15 јуни 2012
Мислења
60
Поени од реакции
92
Според мене најдобро би било да си земеш Самсунг Галакси и мене многу ми се свиѓа...собирам некој кеш да земам такво чудо

Овај HP некако не ми иде у око некако многу заоблен

А iPad шо знам и тој е тобар али како ти одговара тебе кој си го зацртал тој

Асусов и тој е интересен има и тастатура плус така да помеѓу тие два јас би избирал
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.671
Поени од реакции
6.196
Се мислам да си купам таблет компјутер, но незнам за кој да се одлучам. Мои 4 фаворити се HP TouchPad, iPad 3, Samsung Galaxy 10,1 и Asus Transformer 300. Изначитав многу теми за иос версус Андроид и глава ми е шашма од многу различни тврдења. Јас таблет купувам првенствено за читање учебници и предавања од факултет, а и за пишување на семинарски, гледање филмчиња, слушање музика и сурфање на интернет. Ве молам за совет кој од овие таблети би ми одговарал најмногу според наведените критериуми и зошто.
Ако купуваш таблет заборави на болдираниот дел
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
782
Поени од реакции
581
Ако купуваш таблет заборави на болдираниот дел
Не мора семинарски, може за земање белешки на предавања на факултет. Јас скоро се пишувам на лап топ, ама тоа го спомнав за на пример аку патувам негде или сум негде каде не го носам лаптопот од 19 инчи туку таблет од 10 инчи и ако ми дојде некоја идеја да ја запишам...
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.001
Поени од реакции
2.374
Ајпад2/3 или Галаксито :)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.164
Поени од реакции
1.315
Ipad 3, нема мислење.
 
П

Паган-др

Гостин
АјПад или Галакси.

Ко што ти кажаа погоре. :)
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Ајпед, без размислување ;) :)
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.708
Поени од реакции
809
Ова таблетиве искрено ми се многу дебилна работа, за фурање и чаталење. Уствари напраени се за на татичко ќеркичката коа ќе иде со другарките у кафич, да може да го извади од ташна и сите да гледаат у нејзе и да викаат: "Ујј, да тибам, типкана новиот iPad го има, брат". Ај тоа, па уште да дадам 25.000+ за некое говно на кое што ќе треба да куцам на touch qwerty тастатура и да се напињам и пиздам кога ќе утнувам букви. Земи си некој нетбук за 14.000 и ќе си завршиш работа каде и да си, и тоа многу полесно. Ама да, со нетбукот нема да изгледаш толку fancy, нели? :)
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
523
Поени од реакции
164
Ова таблетиве искрено ми се многу дебилна работа, за фурање и чаталење. Уствари напраени се за на татичко ќеркичката коа ќе иде со другарките у кафич, да може да го извади од ташна и сите да гледаат у нејзе и да викаат: "Ујј, да тибам, типкана новиот iPad го има, брат". Ај тоа, па уште да дадам 25.000+ за некое говно на кое што ќе треба да куцам на touch qwerty тастатура и да се напињам и пиздам кога ќе утнувам букви. Земи си некој нетбук за 14.000 и ќе си завршиш работа каде и да си, и тоа многу полесно. Ама да, со нетбукот нема да изгледаш толку fancy, нели? :)
Или никогаш немаш користено добар таблет, или немаш финансиски средства за да си дозволиш па криво ти е. Нема подобро и попрактично средство за читање на интернет од таблет. А за нетбук, те молам немој да ме зезаш, ДАЛЕКУ се попрактични таблетите. Имаат помала тежина, а и полесни се за користење. Единствена предност е физичката тастатура, за тие што сакаат да пишуваат семинарски, како членот погоре ;)
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
782
Поени од реакции
581
Ова таблетиве искрено ми се многу дебилна работа, за фурање и чаталење. Уствари напраени се за на татичко ќеркичката коа ќе иде со другарките у кафич, да може да го извади од ташна и сите да гледаат у нејзе и да викаат: "Ујј, да тибам, типкана новиот iPad го има, брат". Ај тоа, па уште да дадам 25.000+ за некое говно на кое што ќе треба да куцам на touch qwerty тастатура и да се напињам и пиздам кога ќе утнувам букви. Земи си некој нетбук за 14.000 и ќе си завршиш работа каде и да си, и тоа многу полесно. Ама да, со нетбукот нема да изгледаш толку fancy, нели? :)
За да не ги печатам предавањата од на факултет ќе земам таблет. Во овие 3 години дури сум студент имам испечатено над 5000 лисја со материјали, предавања и учебници. Е сега имам уште 3 години од факултетов и несакам да се замарам со печатење, полнење на кертриџи носење на испечатенте материјали во Македонија и назад. Сите материјали ке ми се спаковани во една направа што тежи пола кило.
Ке речиш дека можам да ги читам тие работи и од лаптоп/нетбук ама не е истото природно чувство како да читаш книга.
Размислував и да земам киндл ама ако веќе ги давам парите ке земам нешто што во некоја мера би го заменал и работењето на компјутер (скајп, интернет, емаил).
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
842
Поени од реакции
444
Ако ти влегува во буџет земи го iPad 3. Убедливо најдобар таблет, не толку поради харверот туку поради огромниот број на апликации оптимизирани за работа на таблет кои се достапни. Болдираното е проблем кај андроидите.

А ако сакаш да поминеш поефтино тогаш TouchPad кој може да го купиш за 15000 ке ти заврши 90% од работата како и поскапите таблети. Предност е што има 4:3 формат кој е подобар за читање за ралика од андроиди кои имаат wide-screen. И може лесно да се направи дуал-бут со ICS(Android).
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.939
Без размислувањр ипад


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.708
Поени од реакции
809
За да не ги печатам предавањата од на факултет ќе земам таблет. Во овие 3 години дури сум студент имам испечатено над 5000 лисја со материјали, предавања и учебници. Е сега имам уште 3 години од факултетов и несакам да се замарам со печатење, полнење на кертриџи носење на испечатенте материјали во Македонија и назад. Сите материјали ке ми се спаковани во една направа што тежи пола кило.
Ке речиш дека можам да ги читам тие работи и од лаптоп/нетбук ама не е истото природно чувство како да читаш книга.
Размислував и да земам киндл ама ако веќе ги давам парите ке земам нешто што во некоја мера би го заменал и работењето на компјутер (скајп, интернет, емаил).
Друже извини, не ми беше поентата да те навредам, или да се пронајдеш. Јасно е дека има исклучоци, како тебе, кои ќе го користат таблетот за нешто корисно(ете како читање e-книги) или за работи поврзани со факултет, ама ретки се, тоа ми е муабетот. Познавам доста луѓе кои имаат земено таблет само за да се искурчат, да го вадат по кафичи и за да дремат на facebook со него, ништо повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom