Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
28 април 2009
Мислења
749
Поени од реакции
507
Дечки пред некое време нарачав две различни пратки од Алиекспрес, и на едната ми го дава следново:
2014-03-26 00:00, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)
Сакам да знам што би требало да значи ова?
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.188
Поени од реакции
1.415
Значи - Информација примена (ова не е доказ за физички прием на наведениот регистриран артикл)
 
Член од
7 март 2013
Мислења
36
Поени од реакции
6
Дечки што да правам, уште го нема поштарот ... :/ Се нервирам што тука во битола е пратката а неможам да ја земам :( ..
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Дечки што да правам, уште го нема поштарот ... :/ Се нервирам што тука во битола е пратката а неможам да ја земам :( ..
Како неможе да си ја земеш пратката?Известие имаш?
Може и без известие да си ја подигнеш пратката
 
Член од
7 март 2013
Мислења
36
Поени од реакции
6
Како неможе да си ја земеш пратката?Известие имаш?
Може и без известие да си ја подигнеш пратката
Отидов во пошта и госпоѓата ми рече без известие неможам да ја подигнам пратката,а скоро 1 недела кај што ми е пратката стигната тука :/.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Отидов во пошта и госпоѓата ми рече без известие неможам да ја подигнам пратката,а скоро 1 недела кај што ми е пратката стигната тука :/.
Абе оди и кажи е дека ти е веќе една недела пратката и покажи и лична карта , ако пак не ти ја дава речи и да ти го викне шефот па да видиш како ќе ти ја даде . Развикај и се . Јас кога подигнувам ни известие носам ни лична карта па проблем не ми прави тој што е во поштата , еднаш дури ми се јави да ме извести дека 2 дена ми седат пратките во пошта .
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Отидов во пошта и госпоѓата ми рече без известие неможам да ја подигнам пратката,а скоро 1 недела кај што ми е пратката стигната тука :/.
Кога ќе видам дека пратката е send item to domestic location знам дека наредниот ден пратката ми е во поштата во населба,пред поштарот да ми донесе известие одам во пошта им кажувам дека имам пристигнато пратка и си ја земам без проблем.
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Прв пат порачав од али експрес пред 1 недела и ми го пишува ова: The seller has shipped your order, значи продавачот ми ја пратил порачката така? И ја наведов најблиската пошта и за колку време стигнало кај вас?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Прв пат порачав од али експрес пред 1 недела и ми го пишува ова: The seller has shipped your order, значи продавачот ми ја пратил порачката така? И ја наведов најблиската пошта и за колку време стигнало кај вас?
За месец дена ќе ја добиеш
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Me2

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Прв пат порачав од али експрес пред 1 недела и ми го пишува ова: The seller has shipped your order, значи продавачот ми ја пратил порачката така? И ја наведов најблиската пошта и за колку време стигнало кај вас?
За месец дена ќе ја добиеш
Зависи со каква пошта е преатено.Ако е чајна пост од кога си го нарачал додека го добиеш пакетот може да поминат и три месеци
 
Член од
2 април 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Што е финтата што се толку ефтини LCD мониторите од Али експрес....и тоа имаат free shiping.....некоја шега или ќе не одерат на МК царина....некој да види линк.....http://m.aliexpress.com/item/1753881715.html
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.757
Поени од реакции
6.703
Искуства со порачување телефони од алиекспресс? Модели, цени, квалитет, царини-марини... :D Има многу убави телефончиња од по 50-60 евра шо од други марки овде се по 200 евра :eek:
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Искуства со порачување телефони од алиекспресс? Модели, цени, квалитет, царини-марини... :D Има многу убави телефончиња од по 50-60 евра шо од други марки овде се по 200 евра :eek:
Јас нарачав зте блејд ц , 3150 денари или 68 долари , платив околу 560 денари за царина овде , ама како ќе се погоди некој ги пуштаат некој ги царинат . Засега е добар да не го заречам телефонов , 512 рам , 3.2м камера , 4гб меморија (2гб може да се користи само) 1гх дуалкор процесор.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Денеска ми стигна полнач заедно со батерија, порачана од 11-ти Ноември 2013 година од DX.com. Е сеа шо се дешава, од ко поминаа 60 дена, човеков ми ги врати парите... и замислете, дури денеска ми стигна праткава -.-

... чекам уште една батерија, за која е порачана на истата дата (11-ти Ноември 2013), па ништо чудно и оваа да стигне... иако веќе парите се вратени.

Нездрава работа, кујзнае шо праат овие у пошта.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.757
Поени од реакции
6.703
Што е финтата што се толку ефтини LCD мониторите од Али експрес....и тоа имаат free shiping.....некоја шега или ќе не одерат на МК царина....некој да види линк.....http://m.aliexpress.com/item/1753881715.html
Ова е сомнително ама ова ако размислиш, ептен се исплаќа:
http://www.aliexpress.com/item/Tpv-d2367p-3d-aoc-lcd-monitor-23-ips-led-glasses-d2357ph/1727419583.html

Овај ко шо е 3Д, кај нас би бил 10 000 мин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom