Купување преку интернет (генерална дискусија)

0nline

ЕУ и Нато Антифашист
Член од
8 јануари 2012
Мислења
103
Поени од реакции
58
За ова :

Денеска ми стигна полнач заедно со батерија, порачана од 11-ти Ноември 2013 година од DX.com. Е сеа шо се дешава, од ко поминаа 60 дена, човеков ми ги врати парите... и замислете, дури денеска ми стигна праткава -.-

... чекам уште една батерија, за која е порачана на истата дата (11-ти Ноември 2013), па ништо чудно и оваа да стигне... иако веќе парите се вратени.

Нездрава работа, кујзнае шо праат овие у пошта.
и за ова :

Па да де, ми ја донесе, чекам сеа другиов да ми го донесе, што е порачан на истата дата... и секако парите веќе вратени -.-

... испобркана работа.
Треба да знаете дека во зимскиот перио Кинезите изнајмуваат ледоктшачи од Русите за поевтин и побрз транспорт од север низ Артичкиот океан. Времето за транспорт на робата до Европа се скратува за просек околу 17 денови . Оваа зима имаше заглавени танспортни бродови со роба од Кина, но исто така и секој што отиде таму да ги одглави од мразот заглави во мразот . Затоа веројатно ви каснеле нарачките.
Дел од кинезите одлучуваат во зимскиот период да да не ја користат рутата преку Артичкиот океан и затоа се што нарачувате под интернет во зимскиот период касни во просек од 2 до 3 недели . Ако пратките ви ги праќаат преку авион , а како што имавме магловита зима во Македонија , може да се случи да чекате авион да слета и по 2 недели зада ја добиете услугата ( или да му дадете на некого услуга) . Имајте предвид дека ако продавате нешто, истото може да ве снајде и вас . Затоа секогаш оставете простор да добиете повторно услуга и секогаш контактирајте прво за СЕ, затоа што договореното понекогаш не искача како што посакуваме. За една работа ако купите и не испадне како што посакувате , не си ги затварајте вратите каде што може многу работи да продадете и повеќе да заработите .
:)
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Бев сега во пошта и го прашав тој задолжениот ми рече уште нема ништо стигнато, а за една недела точно 5 месеца од како е порачано. Јас во пошта ја кажав само зградата, а он ми го кажа влезот и станот, како знаеше појма неам (psych) :D
Ќе почекам до петок и тогаш ако нема ништо ќе им пишам на тие од dealextreme.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.185
Поени од реакции
1.415
Нема ни да стигни, вероватно ливчето по грешка е доставено на друга адреса, мене исто ми се случи, царината на писмото само име ми напиша без презиме и со грешен куќен број, за среќа беше точна улица само бројот наместо 22 беше 3 а комшијата се сети на мене и ме праша да не е случајно мое ова и ми го даде, ако е така ти чекај уште 5 месеци, џабе е
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Бегајте подалеку од кинези и шушуљајки ко нив, дијалекстрим, алиекспрес, алибаби, ајофер... не се лажете со шипингот и цените, не трошите бадијала пари, робата им е чкарт, не одговараат на прашања или пак подлажуваат, не објавуваат негативни коментари... Бидете среќни што царинициве наши не отвораат се и не ги прегледуваат редовно пакетите зато шо поќе од пола ќе ги вратат назад или ќе ги запленат како фалсификати.
Не ви викам да не купувате(ваше право, ваша слобода), но земете ги горе наведениве како последна опција, напоменувам само како последна опција, бидете претпазливи, проверувајте рејтинг на продавачот и контактирајте пред да купите обавезно, редовно проверувајте го кодот за следење, принтскринови редовно правете (да имате доказ), ако во зацртаниот период не ја добиете (ден-два пред да истече времето за достава) пратката одма барајте ги парите назад, не чекајте и неодолговлечувајте зато шо ни парите нема назад да ги видите. Ова го пишувам најдобронамерно, прифатете го како совет и бидете екстремно внимателни при купување.[DOUBLEPOST=1396911416][/DOUBLEPOST]
А што ќе кажете за ова Asos.com?
Оригинални се таму све?
Да, веќе проверено. Следи ги редовно можиш да начекаш одлични производи за добри цени;). (распар броеви, последни парчиња, лест аур офер, празнични попусти...) Регистирај се и претплати се да ти праќаат понуди на меил.
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Имам проблем. Не мозам да нарачувам на интернет. :mad:
Ми вика не е валидна картицата. Имам пари на неа, проверив во банка. Преку Стопанска сум. Бев во централа и ми викаат дека не е до нив. Податоците кога купувам сите правилно ги внесувам. Купував пред 10 дена и сега одеднаш ми вика не ти е валидна картицата. Што може да е проблемот?
Во банка не знаат или не сакаат да ми помогнат. :(
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Имам проблем. Не мозам да нарачувам на интернет. :mad:
Ми вика не е валидна картицата. Имам пари на неа, проверив во банка. Преку Стопанска сум. Бев во централа и ми викаат дека не е до нив. Податоците кога купувам сите правилно ги внесувам. Купував пред 10 дена и сега одеднаш ми вика не ти е валидна картицата. Што може да е проблемот?
Во банка не знаат или не сакаат да ми помогнат. :(
Каде купуваш? Виза интернет користиш така?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Каде купуваш? Виза интернет користиш така?
Да. Со Виза Интернет сум. Купувам на Алиекспрес. Селерот вика не е кај нас проблемот, Стопанска исто....:mad::mad: Некој лаже.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Да. Со Виза Интернет сум. Купувам на Алиекспрес. Селерот вика не е кај нас проблемот, Стопанска исто....:mad::mad: Некој лаже.
Најави се денеска, избриши ја картичката и внеси ја одново, па пробај да го купиш производот. Ова понекош успеват пробај.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Најави се денеска, избриши ја картичката и внеси ја одново, па пробај да го купиш производот. Ова понекош успеват пробај.
Како да ја избришам картичката?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Како да ја избришам картичката?
Ако нема опција за бришење едноставно внеси ја повторно, пази на КапсЛук дан имаш укључено или македонска поддршка укљкучено. Внеси се, па пробај да го купиш.
Имаш доволно средства броени пари за прозиводот или имаш одпоќе средства на картичка ?
 
Последно уредено:

hnv

Член од
14 ноември 2010
Мислења
91
Поени од реакции
14
Некој искуствосо asos.com... Преку штo се плаќа и дали пратките ги означват како подарок?

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Некој искуствосо asos.com... Преку штo се плаќа и дали пратките ги означват како подарок?

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Директно од картичка, не треба пејпал или слично. Гифт само ако имаш ваучер, за гифт иначе не ги назначуваат.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: hnv
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Некој искуствосо asos.com... Преку штo се плаќа и дали пратките ги означват како подарок?

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Ти ги праќаат со цената на нив колку што коштаат .
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: hnv

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Дечки ај ве молам за мала помош. Им пишав да ми ги вратат парите зошто 5 месеци нема ни абер од пратката и сеа ми враќаат:
"Dear customer,

Apologize for reply here too late,there are lots of tickets were
backlogged
Sorry for inconvenience,the package lost in transit.Pls let us know what

kind of solution do you prefer:
1)Save the amount $14.8 as store credit.(save the money in your dx

account for future purchases which takes effect immidiately and has

no expiry time)
2)Resend,

Please let us know which you prefer, so we may further assist you
We are looking forward to receiving your reply.

Regards,
lisa "

Да им пишам да ми ги вратат тие $14,8 или? Зошто пола од тоа што го порачав ми требаше одма ама ги набавив тие работи од тука и сега сакам да порачам нешто до 4-5$..
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Дечки ај ве молам за мала помош. Им пишав да ми ги вратат парите зошто 5 месеци нема ни абер од пратката и сеа ми враќаат:
"Dear customer,

Apologize for reply here too late,there are lots of tickets were
backlogged
Sorry for inconvenience,the package lost in transit.Pls let us know what

kind of solution do you prefer:
1)Save the amount $14.8 as store credit.(save the money in your dx

account for future purchases which takes effect immidiately and has

no expiry time)
2)Resend,

Please let us know which you prefer, so we may further assist you
We are looking forward to receiving your reply.

Regards,
lisa "

Да им пишам да ми ги вратат тие $14,8 или? Зошто пола од тоа што го порачав ми требаше одма ама ги набавив тие работи од тука и сега сакам да порачам нешто до 4-5$..
Ти пишале ако го одбереш првото ќе ти вратат 14.8$ на твојот деалекстри акаунт за да може да купуваш други работи , и парите немаат фиксно време до кога може да ги трошиш ти стојат на акаунтот и да не ги потрошиш после година дена .
Или второто ако сакаш да ти испратат нов производ каков што си порачал.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Me2

Kajgana Shop

На врв Bottom