Купување преку интернет (генерална дискусија)

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.739
Поени од реакции
6.673
Јас шо да речам...платив на 20 октомври, уште ми нема стигнато. Еве ги податоците од тракинг бројот:

Untitled-2.jpg
Има уште шанси да стигне? 700 денари го платив.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Јас шо да речам...платив на 20 октомври, уште ми нема стигнато. Еве ги податоците од тракинг бројот:

Прегледај го приврзокот 80451
Има уште шанси да стигне? 700 денари го платив.
Ова е стигнато бе другар во градот твој ...и вратено е назад. Секоја пратка ако не е подигната а е стигната во македонија после 30 дена се враќа назад.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.739
Поени од реакции
6.673
Ова е стигнато бе другар во градот твој ...и вратено е назад. Секоја пратка ако не е подигната а е стигната во македонија после 30 дена се враќа назад.
Е како стигната ко не добив никакво известување од пошта? :eek:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.126
Поени од реакции
21.761
Е како стигната ко не добив никакво известување од пошта? :eek:
Мене во пошта ми ги заборавиле. Отидов по една пратка, службеничката дојде со еден најлон на мое име. Рече најверојатно поштарот ги заборавил и така се затуриле, па случајно пред некој ден кога прегледвала нешто ги забележала и кога го видела името и улицата се сетила дека има уште нешто. Вика си седеле таму можеби еден месец:). Инаку и јас ги имав прежалено и порачани беа некаде на почетокот на октомври или крајот на септември. Така да оваа година само уште една пратка ми фали ама има шанси за неа уште, не се откажваме:)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.739
Поени од реакции
6.673
Мене во пошта ми ги заборавиле. Отидов по една пратка, службеничката дојде со еден најлон на мое име. Рече најверојатно поштарот ги заборавил и така се затуриле, па случајно пред некој ден кога прегледвала нешто ги забележала и кога го видела името и улицата се сетила дека има уште нешто. Вика си седеле таму можеби еден месец:). Инаку и јас ги имав прежалено и порачани беа некаде на почетокот на октомври или крајот на септември. Така да оваа година само уште една пратка ми фали ама има шанси за неа уште, не се откажваме:)
И сега чаре?
Да му пишам на продавачот дека најверојатно е вратена пратката кај него и да побарам да ми ги врати парите?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.126
Поени од реакции
21.761
И сега чаре?
Да му пишам на продавачот дека најверојатно е вратена пратката кај него и да побарам да ми ги врати парите?
Не туку прво ке одиш до пошта да си прашаш што е работата пошто очигледно стигнало до Македонија, ако можиш и испечати го тоа каде се гледа дека е тука, чисто да не ти се прави на матуфа службеничката.
Види прво со тоа што ке направиш па после натаму ке видиме што како, ама сигурно не му пиши на продавачот тоа што си мислел да му пишеш.
Јас барем така мислам, ако има некој друг идеја нека сподели, заедно сме попаметни. Така барем велат старите;)
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
За препорачаните пратки може да стојат во пошта 30 дена, обичните 10 дена да не заборавите
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Здраво, имам еден проблем
нарачав една работа од али експрес и уште 2 од дх тоа беше пред два месеца и сеуште не е стигнато ништо..ги конактирав продавачите ми кажаа дека се успешно пратени и пат навака... на трак бројот пишува за алиекспресс дека ја напуштиле кина а во локалнава пошта цело време ми кажуваат дека нема ништо..а истече времето за доста па го продолжив... има ли некој број/маил кај можам да се обратам за праткиве во нашиве пошти или слабо ?
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Здраво, имам еден проблем
нарачав една работа од али експрес и уште 2 од дх тоа беше пред два месеца и сеуште не е стигнато ништо..ги конактирав продавачите ми кажаа дека се успешно пратени и пат навака... на трак бројот пишува за алиекспресс дека ја напуштиле кина а во локалнава пошта цело време ми кажуваат дека нема ништо..а истече времето за доста па го продолжив... има ли некој број/маил кај можам да се обратам за праткиве во нашиве пошти или слабо ?
17track.net провери на оваа страна до кај ти се .
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
17track.net провери на оваа страна до кај ти се .
ова пишува таму
OriginDestinationEventsStatusOperate

View Official Data
China
Normal Tracking
Macedonia(Modify)
Not Found 2013-11-02 00:00, 出口总包互封封发, 厦门国际, 马其顿
Transporting
--- надополнето: 26 декември 2013 во 18:04 ---
a na oficijalnata
item No. Year Status Location Destination Country Date
2013 Dispatching 36104800 MK 20131102 0959
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
ова пишува таму
OriginDestinationEventsStatusOperate

View Official Data
China
Normal Tracking
Macedonia(Modify)
Not Found 2013-11-02 00:00, 出口总包互封封发, 厦门国际, 马其顿
Transporting
--- надополнето: 26 декември 2013 во 18:04 ---
a na oficijalnata
item No. Year Status Location Destination Country Date
2013 Dispatching 36104800 MK 20131102 0959
Хммм не би требало до олку да чекаш а да не е влезено во Европа .. ова изгубено е некаде изгледа .
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.185
Поени од реакции
1.415
Е како стигната ко не добив никакво известување од пошта? :eek:
Па зошто пратиш тракинг, гледаш пред месец и пол стигнала пратката, затоа е тракингот................
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Мала помош ако може, пробувам да нарачам нешто од алиекспрес, кога ќе пополнам лични податоци и број од картичка и кликам за да платам ми се појавува ова, пари на картичката сигурно има, ако е важно станува збор за виза електрон на НЛБ тутунска. KAJGA.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom