Купи куќа-купи стан (v.2 - Купи куќа за млади)

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ја ко шо гледам проектов е убава ствар само има една заебана работа. - првите 5 години каматата е фиксна и банките се обврзани да неможе да ја сменат сапката на камата. што ако ја земам кредит од 40 000 евра и каматата после 5 години ми ја покачат на 10% ? со наши услови и стандарди тоа е стварно многу луѓе. и едно не ми е јасно. што ако не сум во можност да го плаќам кредитот? ете пола од рокот пример 10 години сум плаќал па сум останал без работа - што се случува понатака?
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
ја ко шо гледам проектов е убава ствар само има една заебана работа. - првите 5 години каматата е фиксна и банките се обврзани да неможе да ја сменат сапката на камата. што ако ја земам кредит од 40 000 евра и каматата после 5 години ми ја покачат на 10% ? со наши услови и стандарди тоа е стварно многу луѓе. и едно не ми е јасно. што ако не сум во можност да го плаќам кредитот? ете пола од рокот пример 10 години сум плаќал па сум останал без работа - што се случува понатака?
После само 3 неплатени рати, евентуално и некоја опомена, следува одземање на хипотеката. Обично таа е во вредност 3 према 1 или 2 према 1, значи за 10000 евра кредит, е 30000 или 20000 евра хипотека. Банката е прилично осигурана да си наплати. Ти дека си останал без работа, не му е гајле на никој.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
После само 3 неплатени рати, евентуално и некоја опомена, следува одземање на хипотеката. Обично таа е во вредност 3 према 1 или 2 према 1, значи за 10000 евра кредит, е 30000 или 20000 евра хипотека. Банката е прилично осигурана да си наплати. Ти дека си останал без работа, не му е гајле на никој.
е поради вакво нешто осеќам дека ке има големи заебанции. зашто владата се труди да помогне на некој начин ама кај банката тоа не поминува така. ке си наплатат дупло ако не и тродупло. али ај да се надеваме дека нема да им такви случаеви
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
е поради вакво нешто осеќам дека ке има големи заебанции. зашто владата се труди да помогне на некој начин ама кај банката тоа не поминува така. ке си наплатат дупло ако не и тродупло. али ај да се надеваме дека нема да им такви случаеви
Чисто информативно лани Комерцијална банка пријавила 7% нефункционални кредити. Значи 7% од граѓаните си го окркуваат. Проверив процентот на ниво на РМ според НБМ е 9.8% за 2011.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Јас не би рекол дека владата се труди да помогне, дали јас тебе ќе ти помогнам (ако сум решен да ти дадам 6000 евра) да те натерам "доброволно" да си ставиш алка на ногата која ќе те ограничува 20 години? А сето тоа да го префрлам на банкарите, тие да ја тераат целата работа?

Ова е со еден удар 3 муви,
1. популистички/маркетинг трик на владата демек ете му помагаме на народот
2. Соработка со банкарите (интересот е огромен, за финансирање на идни или прошли политички кампањи, прикривање на "донации" за истите, итн немој да ми речете дека има закони за ова, до сега освен Љубе кој по се изгледа го наместија, не знаеме од каде им се парите на ВМРО и СДСМ за кампањи и нема маж што ќе открие)
3. Врзан народ (бар тие што ќе земат од "волшебното кредит колаче"), кој ќе гледа само како да ископа 180/200 евра месецот за да си ја плати ратата.

Да сакаше владата да помогне за да се купи стан, можеше да направи ваучер систем како со лаптопите за студентите, ќе беше друго, таа мерка сосема ја оправдувам. А тоа дека имаше купувања на се друго освен лаптоп, тоа ни кажува каков народ сме. Али каков таков, мора да се живее :)

Кој мисли да го земе кредитов, со среќа, и мора да знае дека неплаќање не е опција :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ако сака да помогне влатада може на многу подобар начин. многу е просто и едноставно. и онака се гради на велико - нека изгради згради со буџетски пари па цените на становите нека ги дава по пристојна цена на кредит на долг рок. ете со роков е некаде 20 ггодини. место камата према банката може камата према државата да се плаќа на 30 години со пониска стапка.

пример - ако ја плаќам 200 евра месечно за кредит према банката 20 години би можело да се направи да плаќам према државата по 120/130 евра на 30 годии. мислам дека по олеснителна околност е и за државата и за граѓаните кои ке се осмелат на ваков чекор. ја искрено никад не би сакал да земам кредит од банкиве зашо гледам како го враќаат луѓево и стварно жал ми паѓа.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Многу се 20 години друго ќе беше да имавме поголеми плати па да биде еве да речеме 10 години.

Вака нема математика башка разводи ,деца ова она кој знае како ќе изгледа светот за 20 години виртуелен секс ќе има.хахаха
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
76
Поени од реакции
23
Не знам дали е сумата премногу за враќање како што велиш, тоа е за секого релативно, особено на долг рок како 20 години. Но, ако мислиш дека е премногу и ако веруваш во денарот, тогаш орочи 1300 евра во денари денеска, со преорочување за цело време и претпоставена просечна стапка од 7% и на крајот од 20 години ќе имаш доволно да отплаќање на ануитетите. Или ако сакаш орочување во евра, треба 2500 евра денес, орочени за истиот период со претпоставка од 4%. Што ќе рече fire and forget стратегија.

Енивеј, се знае што влијае на цената на кредитот (т.е. исплатената камата). Рокот, сумата на кредит и каматна стапка. Да претпоставиме дека рокот е еднаков за двете опции, тогаш поголемо учество ја намалува сумата на кредит, а со тоа и исплатената камата. Што значи, она што јас го имам како down payment е подобро да го зголемам со уште 6250 евра и на тој начин да ја намалам вкупната главница за враќање. Во секој аспект е подобро некој да ми позајми 6250 бескаматно на 20 години, отколку таа иста сума да ми влезе во главница за отплаќање и на истата да се смета камата.

Околу каматната стапка. По 5 години кога ќе заврши субвенцијата, каматата ја определува самата банка согласно нејзината политика. Нема максимум на кој е обврзана. Додека, ако ја земеш историјата на 6-мес еурибор, во просек последните 10 години е околу 2-3%, заедно со фиксната маргина се добива 6,5-7,5%, што воедно е најниската каматна стапка на стамбени кредити, воошто постигната во МК од нејзиното осамостојување. Еурибор одела и до нецели 5%, но тоа е периодот пред кризата 2006-07 кога пазарот беше жежок како сончевата орбита. Со моменталната криза на еврото која најверојатно ќе потрае бајаги подолго од мисленото, се сомневам дека ќе оди до тие нивоа во наредните неколку години, барем 5 минимум. А во моментов е 1,4, плус маргина се добива 5,9% што е пак подолу од моментално најниските камати за стамбени кредити. И уште нешто, при оваа опција максимумот на каматната стапка е диктиран од пазарот во Европа, а не локално.

Како плус. Тие 6250 евра се враќаат по 20 години. Но, интересно е што не рекламираат (а Законот си пишува) дека враќање на субвенцијата е потребна и кога се оди на опција за пола субвенционирана рата, во случај на предвремена отплата на кредитот. Е сега, тие 6250 евра е максимум што се добива при максимален кредит од 50.000 евра. Ако на кредит од 50.000 пресметаш добиена субвенција за опција "пола рата", тогаш се добива сума од 10.000 евра што треба да се вратат на Министерство ако се реши некој предвреме да го врати кредитот.
Premnogu e za vrakanje bidejki ima premnogu malku lugje sto mozat da si dozvolat 6250 evra da gi platat na 5 EDNAKVI rati (ova e za posle isplatata na kreditot odnosno posle 20-30 godini ) ama i tuka ima edna interesna rabota koja sto MOZE da se desi..od kaj znaeme nie sto ke bidi za 20-30 godini.. mozda ke propadni i vlada i zakonov i se ostalo so sto tie pari nema da gi vratis nikomu :) i takvo nesto e mozno kako opcija.:D.. za ta opcija veke diskutiravme deka e mnogu PODBRA vo slucaj da imas 6250 evra i plus uste krediot i avtomatski okolu 30 % stanot ti e isplaten..ali problemot e sto nemaat site takvi moznosti i uslovi da imaat 6-7 iljadi evra KESH :) a za da pozajmis kako sto velis ti bez kamatno tesko Pearl deka nekoj bi se nafatil baska od kreditot da pozajmuva uste tolku pari :) Za kamatata da kako sto rece privte 5 godini kamatata e fiksna 4.99 %..a za posle to ako razbrav ubo ti velis deka vo naredniot period (posle 5tata godina) do 20tata godina kamatata ne bi krenala poveke od 5.9 % grubo receno taka? ako bide tolku togas ke bide super za site onie sto ke zemat.. zato sto 5.9 % i ne e golema kamata..
i za ova poslednoto sigurno taka e???:confused:
--- надополнето: 5 февруари 2012 во 00:56 ---
ако сака да помогне влатада може на многу подобар начин. многу е просто и едноставно. и онака се гради на велико - нека изгради згради со буџетски пари па цените на становите нека ги дава по пристојна цена на кредит на долг рок. ете со роков е некаде 20 ггодини. место камата према банката може камата према државата да се плаќа на 30 години со пониска стапка.

пример - ако ја плаќам 200 евра месечно за кредит према банката 20 години би можело да се направи да плаќам према државата по 120/130 евра на 30 годии. мислам дека по олеснителна околност е и за државата и за граѓаните кои ке се осмелат на ваков чекор. ја искрено никад не би сакал да земам кредит од банкиве зашо гледам како го враќаат луѓево и стварно жал ми паѓа.
epa ima takvi stanovi..onie sto gi vikaat socijalni stanovi ako imas slusnato..ali i niv gi ima mnogu malku.. vo Bitola ima mislam 2 ili 3 zgradi takvi se...sea ne me fakaj za zbor ne sum informiran i jas dobro ali kolku sto znam prednost imaat socijalni slucaevi i gragani so poniski primanja na koi im se davaat povolni uslovi za da si gi isplatat stanovite..ali vo Bitola vo ta ednata "socijalna" zgrada da odis na parking ke vidis bmw, mercedes, audi i slicno... taka da... :) ima be i tamu nekoj matni raboti ali koj gi znaj sto pravat i kako pravat...:confused:
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Море луѓе што ја тупите , ова кампања е само за побогатите луѓе, оние кои што земаат плати по 1000-1500 евра и фазла....
Моментално немаат пари , ќе си подигнат еве 50 илјади евра и ете ти ги после ќе си исплаќа.
20 години роб?
Па размисли малце , некој што си има ланец на продавници и сл. секако дека тој доживотно си е осигуран со работното место :icon_mrgr:
Затоа обични смртници џабе ви се математикиве овде дали вака дали така ќе го јадите црнечкиот.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
^^ убаво си кажа. социјални станови имам на километар од мене. ЕДЕН од нив не е социјален случај. на паркингот гледам огромни колишта нови аудиња бемвиња и незнам ти шо. кој е тој шо ке ми докаже дека тие семејства се социјални случаеви?
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
76
Поени од реакции
23
^^ убаво си кажа. социјални станови имам на километар од мене. ЕДЕН од нив не е социјален случај. на паркингот гледам огромни колишта нови аудиња бемвиња и незнам ти шо. кој е тој шо ке ми докаже дека тие семејства се социјални случаеви?
to e rabotata ne mozi NIKOJ:confused: toj znajs kako e socijalen? ne raboti nigde ni toj ni zena mu ni deteto (primer) ali covekot ima privaten biznis so koli...toa e toa..a nekoj ke odi 12 sati na rabota za 7-8 iljadi i ima dve deca za ranenje i toj ne e socijalen...
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Море луѓе што ја тупите , ова кампања е само за побогатите луѓе, оние кои што земаат плати по 1000-1500 евра и фазла....
Моментално немаат пари , ќе си подигнат еве 50 илјади евра и ете ти ги после ќе си исплаќа.
20 години роб?
Па размисли малце , некој што си има ланец на продавници и сл. секако дека тој доживотно си е осигуран со работното место :icon_mrgr:
Затоа обични смртници џабе ви се математикиве овде дали вака дали така ќе го јадите црнечкиот.
Како може да е за богатите кога првиот услов е примањата да не надминат 900 евра. Таа состојба лесно се утврдува, тука е Управа за јавни приходи одма ќе се види кој колкав приход има и со какви средства располага. Тој што е богат нормално дека ќе си го реши стамбеното прашање без помошта од државата.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Како може да е за богатите кога првиот услов е примањата да не надминат 900 евра. Таа состојба лесно се утврдува, тука е Управа за јавни приходи одма ќе се види кој колкав приход има и со какви средства располага. Тој што е богат нормално дека ќе си го реши стамбеното прашање без помошта од државата.
Еве да речиме не е ни 900 евра , еве да биде 500 евра..
Зарем немаш семејство, зарем не ти идат секој месец сметки ?
Колкава плата е просечна во Македонија? Вака од памет колку што знам 200-400 евра?
Што ќе правиш? Нема начин јас не знам, сеуште стојам на претходното мислење дека ова не е за посиромашните луѓе..
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Еве да речиме не е ни 900 евра , еве да биде 500 евра..
Зарем немаш семејство, зарем не ти идат секој месец сметки ?
Колкава плата е просечна во Македонија? Вака од памет колку што знам 200-400 евра?
Што ќе правиш? Нема начин јас не знам, сеуште стојам на претходното мислење дека ова не е за посиромашните луѓе..
Се согласувам со тебе дека во следново, да претпоставиме дека маш и жена заедно имаат приходи од 350 евра(хипотетички)Факт е дека нема шанса да се одлучат да учествуваат во проектов, убаво си кажа. Што ќе остане за рата што за сметки и останати потреби. Колку е добар толку е и лош, како и секоја работа, секогаш е или или. Потребно е добро да се размисли да не се трча еј види имаме шанса за свој дом. Зад тој дом има и некои работи кои не се баш идеални.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Добро во секој случај е јака финта .

Младите да се осамостојат од родителите и 20 години да бидат врзани со ченгии за својата држава каде ќе земаат плата од 300евра а може и 400 кога ќе наполнат 40 со кромид.

Еве вака како стојат работите во регионот со недвижности..........

Грција со најскапи недвижности.
Словенија на второ место
Хрватска на трето
Србија на четврто
Македонија на петто
Бугарија на шесто место

 

Kajgana Shop

На врв Bottom