Купи куќа-купи стан (v.2 - Купи куќа за млади)

Член од
16 август 2011
Мислења
64
Поени од реакции
12
АЈДЕ ја да се обидам да ви направам споредба
пред две години купив стан со хипотекарен кредит од шпаркасе банка.станот ме чинеше 31000 е. земав кредитоколу 20000 е. на 10 г. и плакам рата околу 160 е. месечно. ајде сега споредете со би знацело сега тоа во ова време со субвенција од владата околу еве нека се 7-8 илјади евра . каматата на кредитот со го плакам е 7%,а сега ни нудат камата од 5%, и лосо било. Овие со сакат да плукаат по овие владини проекти се или тески комунјари или немат две чисти у глава. единствено не ми се допага оваа со мора кредитот да биде на 20 г. зосто мора толку да те обврзуваат
не сум комуњар. но имам мозок. и знам математика. Ете тоа што единствено не ти се допаѓа е тоа што ги ебе кокошките, а не е петел. Оти баш со тоа испаѓа дека исто е ама не е исто. Го знајш тоа, како вели македонскиот народ кога е исто , ама не е исто? Ако не го знајш - да си научиш.Ова е помош за банките. Ако беше помош за граѓаните немаше да биди врзана помошта со кредит!
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Уффф добро е идеава, но јас мразам кредити. Недај боже после 20 години нема да имаш пари да вратиш па треба да те бркаат. :confused:
Иначе ова е само за околината на Скопје?
 
Член од
4 јануари 2012
Мислења
39
Поени од реакции
24
Уште пак некој мисли дека рушењето и стопирањето на работата на објектот од Цаноски е борба против урбаната мафија. :D
Поголема мафија од Цановски нема незнам само сали сте запознаени како дошол до земјиштето каде што е изграден ФОН па тоа е државно земјиште дадено на странски инвеститор уште од првата влада на Македонија кое што на човекот инаку од Македонец од Турција му е одземено со превара. Поточно тоа земјиште никој несмеел да го продава и да го пренаменува како и да го стави под хипотека, А господинот Цановски веќе два пати го има ставено под хипотека за кредит, и таму наместо фабрика и погони за производство на канти, сјај и што уште не има факлултет кој е изграден врз самите хангари на фабриката. п.с. за случајот сеуште се води судски спор.......
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Поголема мафија од Цановски нема незнам само сали сте запознаени како дошол до земјиштето каде што е изграден ФОН па тоа е државно земјиште дадено на странски инвеститор уште од првата влада на Македонија кое што на човекот инаку од Македонец од Турција му е одземено со превара. Поточно тоа земјиште никој несмеел да го продава и да го пренаменува како и да го стави под хипотека, А господинот Цановски веќе два пати го има ставено под хипотека за кредит, и таму наместо фабрика и погони за производство на канти, сјај и што уште не има факлултет кој е изграден врз самите хангари на фабриката. п.с. за случајот сеуште се води судски спор.......
Токму така, само во моментот кога го направи факултетот беше со фамилијата и делеше дипломи и почесни докторати како памфлети па беше богоугоден тогаш и никој ништо не му урна. Дури и маркиците за Космос му ги споија тогаш само да се почне со изградбата на истиот што е полулегално. Во овој цел процес има премногу политика и лични интереси на поединци, па не е само Цаноски црна овца.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
76
Поени од реакции
23
не сум комуњар. но имам мозок. и знам математика. Ете тоа што единствено не ти се допаѓа е тоа што ги ебе кокошките, а не е петел. Оти баш со тоа испаѓа дека исто е ама не е исто. Го знајш тоа, како вели македонскиот народ кога е исто , ама не е исто? Ако не го знајш - да си научиш.Ова е помош за банките. Ако беше помош за граѓаните немаше да биди врзана помошта со кредит!

Druze kolku da obvinvas komunjari bla bla bla i slicno greska si ama totalna greska.. tinodj e potpolno vo pravo..coece be ekonomska kriza be svetov odi u p.m. :S ova e nacin da se spasat bankite..zastani i objasni mi kako mozi ova da e vladin proekt(POMOS) za graganite be ko ti dava eden kup uslovi NEVOZMOZNI!!!!!!! jas i tatko mi bevme da prasame za uslovite. Objasni mi ti mene kako dava proekt za GRAGANITE da si kupat KONECNO svoj dom a za da podignis kredit ti bara HIPOTEKA da stavis bre covece?? i to hipoteka vo vrednost od 100-200 % od sumata koja sakas da ja podignes kako kredit? pa dobro be toj Gruevski nenormalen e ili so e problemot? :S nacinot sto e za 25 % od ucestvoto po celosna isplata na stanot treba da go vratis na 5 EDNAKVI rati? pa dobro be od kaj na k**ov jas ke mu najdam da mu platam 7 iljadi evra na 5 ednakvi rati? :S:S ako imav tolku pari ke si zemev sam stan nemase od niv kredit da baram... ovaj proekt e CISTA GLUPOST kako i mnogu drugi ostanati proekti.. drzavata PROPAGA, t.e. ako mozeme ova da go narece drzava... Graganite ne znaat koj kade mu e glavata a kade zadnikot...eden kup lugje se bez rabota i na rabota na egzistencija...poarno mu e da namali so lajnarii i gluposti a da pocni malku da se grizi za da zalici ova parce zemja na DRZAVA, i da se grizi za SITE gragani, a ne za onie so imaat partiska kniska....
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Баш денеска го читав законот, инаку не планирам да аплицирам за ваков кредит. Ама за тие што бараат, би ги советувала да одат со втората опција, онаа за субвенција на учеството (down payment) за кредит, каде даваат 6.250 евра. Да не пишувам детални калкулации, но оваа е далеку подобра опција за исплаќање, иако на крајот од кредитот сумата ќе треба да се врати на државата. За жал, ко што секогаш бива, сигурна сум дека народецов ќе се залета за првата опција каде државата ја плаќа пола од ратата и средствата се неповратни.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
76
Поени од реакции
23
Баш денеска го читав законот, инаку не планирам да аплицирам за ваков кредит. Ама за тие што бараат, би ги советувала да одат со втората опција, онаа за субвенција на учеството (down payment) за кредит, каде даваат 6.250 евра. Да не пишувам детални калкулации, но оваа е далеку подобра опција за исплаќање, иако на крајот од кредитот сумата ќе треба да се врати на државата. За жал, ко што секогаш бива, сигурна сум дека народецов ќе се залета за првата опција каде државата ја плаќа пола од ратата и средствата се неповратни.

Pearl znaes kako.. do negde si vo pravo da zatoa sto drzavata ke ti dade 6250 evra i ti uste 6250 evra i da receme primer okolu 30 % avtomatski stanot ti e isplaten, i ostatokot si go plakas samiot na rati..ama problemot e toa sto posle isplatata tie 6250 evra treba da gi platis na 5 ednakvi rati..a na 5 ednakvi rati tolku pari e PREMNOGU i tesko deka nekoj moze da si go dozvoli toa.. :) i zatoa ke odat poveketo na vtoriov nacin ..a vtoriov nacin e plakanje pola mesecna rata vo prvite 5 godini..taka da vtoriov nacin mene mi e nekako pologicen posto vo prvite 5 godini ke treba ti da plakas zavisi da receme ako ratata ti e 120 evra, ti treba 60 evra da plakas znaci ne e mnogu i ke ti bidi super..a ostanato dalje do 20 godini e ostaveno na tebe :)
 
Член од
4 јануари 2012
Мислења
39
Поени од реакции
24
Pearl znaes kako.. do negde si vo pravo da zatoa sto drzavata ke ti dade 6250 evra i ti uste 6250 evra i da receme primer okolu 30 % avtomatski stanot ti e isplaten, i ostatokot si go plakas samiot na rati..ama problemot e toa sto posle isplatata tie 6250 evra treba da gi platis na 5 ednakvi rati..a na 5 ednakvi rati tolku pari e PREMNOGU i tesko deka nekoj moze da si go dozvoli toa.. :) i zatoa ke odat poveketo na vtoriov nacin ..a vtoriov nacin e plakanje pola mesecna rata vo prvite 5 godini..taka da vtoriov nacin mene mi e nekako pologicen posto vo prvite 5 godini ke treba ti da plakas zavisi da receme ako ratata ti e 120 evra, ti treba 60 evra da plakas znaci ne e mnogu i ke ti bidi super..a ostanato dalje do 20 godini e ostaveno na tebe :)
Да вториот начин е пологичен ако имаш 33 % од сумата за учество, јас прашував во банка и ми рекоа дека и за таа варијанта треба да си платиш учество сам, а после тоа ја делите ратата за остатокот од парите. Јас конкретно прашав за кредит од 44 000 евра и ми рекоа дека треба да приложам средства за учество од 14 500 евра. Не дека ке земам не сум будала само сакав да си ги проверам моите пресметки и излезе дека сум во право повеќе отколку што мислев. Па кој сака нека повели нека ја почасти банката со стан, дај боже да има пари да го враќа 20 години ама по се ми изгледа дека Банката ќе се наполни со станови.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Да вториот начин е пологичен ако имаш 33 % од сумата за учество, јас прашував во банка и ми рекоа дека и за таа варијанта треба да си платиш учество сам, а после тоа ја делите ратата за остатокот од парите. Јас конкретно прашав за кредит од 44 000 евра и ми рекоа дека треба да приложам средства за учество од 14 500 евра. Не дека ке земам не сум будала само сакав да си ги проверам моите пресметки и излезе дека сум во право повеќе отколку што мислев. Па кој сака нека повели нека ја почасти банката со стан, дај боже да има пари да го враќа 20 години ама по се ми изгледа дека Банката ќе се наполни со станови.
Aко граѓаните почнат да не ги враќаат долговите а банките го запленуваат становите и ги ставаат на аукција. Становите ќе паѓаат како зелени круши. Исто како во Америка државата го наду меурот и кога прсна цените отидоа доле многу. Така не се летајте многу по станови освен ако навистина ви требаат и имате пари да ги платите.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
76
Поени од реакции
23
Да вториот начин е пологичен ако имаш 33 % од сумата за учество, јас прашував во банка и ми рекоа дека и за таа варијанта треба да си платиш учество сам, а после тоа ја делите ратата за остатокот од парите. Јас конкретно прашав за кредит од 44 000 евра и ми рекоа дека треба да приложам средства за учество од 14 500 евра. Не дека ке земам не сум будала само сакав да си ги проверам моите пресметки и излезе дека сум во право повеќе отколку што мислев. Па кој сака нека повели нека ја почасти банката со стан, дај боже да има пари да го враќа 20 години ама по се ми изгледа дека Банката ќе се наполни со станови.
da da bate to se podrazbira zato sto bez ucestvo ako kupvas ili ke treba da plakas rata po 300 evra (i poke) ili ke treba da go plakas stanot 50 godini:D a nikoj ne saka tolku vreme:D
--- надополнето: 3 февруари 2012 во 23:33 ---
Aко граѓаните почнат да не ги враќаат долговите а банките го запленуваат становите и ги ставаат на аукција. Становите ќе паѓаат како зелени круши. Исто како во Америка државата го наду меурот и кога прсна цените отидоа доле многу. Така не се летајте многу по станови освен ако навистина ви требаат и имате пари да ги платите.
Vo zakonot veli ako zakasnis so plakanjeto poveke od 180 dena ti pravat PRISILNA naplata, i ako togas ne platis ti go zaplenuvaat stanot, i kako sto rece odi na aukcija i nekoe ministerce ili slicno ke si zemi trosobno novo stance za 25-30 iljadi evra iako stanot koshta nad 40 iljadi evra.. to e to..
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Pearl znaes kako.. do negde si vo pravo da zatoa sto drzavata ke ti dade 6250 evra i ti uste 6250 evra i da receme primer okolu 30 % avtomatski stanot ti e isplaten, i ostatokot si go plakas samiot na rati..ama problemot e toa sto posle isplatata tie 6250 evra treba da gi platis na 5 ednakvi rati..a na 5 ednakvi rati tolku pari e PREMNOGU i tesko deka nekoj moze da si go dozvoli toa.. :) i zatoa ke odat poveketo na vtoriov nacin ..a vtoriov nacin e plakanje pola mesecna rata vo prvite 5 godini..taka da vtoriov nacin mene mi e nekako pologicen posto vo prvite 5 godini ke treba ti da plakas zavisi da receme ako ratata ti e 120 evra, ti treba 60 evra da plakas znaci ne e mnogu i ke ti bidi super..a ostanato dalje do 20 godini e ostaveno na tebe :)
Не знам дали е сумата премногу за враќање како што велиш, тоа е за секого релативно, особено на долг рок како 20 години. Но, ако мислиш дека е премногу и ако веруваш во денарот, тогаш орочи 1300 евра во денари денеска, со преорочување за цело време и претпоставена просечна стапка од 7% и на крајот од 20 години ќе имаш доволно да отплаќање на ануитетите. Или ако сакаш орочување во евра, треба 2500 евра денес, орочени за истиот период со претпоставка од 4%. Што ќе рече fire and forget стратегија.

Енивеј, се знае што влијае на цената на кредитот (т.е. исплатената камата). Рокот, сумата на кредит и каматна стапка. Да претпоставиме дека рокот е еднаков за двете опции, тогаш поголемо учество ја намалува сумата на кредит, а со тоа и исплатената камата. Што значи, она што јас го имам како down payment е подобро да го зголемам со уште 6250 евра и на тој начин да ја намалам вкупната главница за враќање. Во секој аспект е подобро некој да ми позајми 6250 бескаматно на 20 години, отколку таа иста сума да ми влезе во главница за отплаќање и на истата да се смета камата.

Околу каматната стапка. По 5 години кога ќе заврши субвенцијата, каматата ја определува самата банка согласно нејзината политика. Нема максимум на кој е обврзана. Додека, ако ја земеш историјата на 6-мес еурибор, во просек последните 10 години е околу 2-3%, заедно со фиксната маргина се добива 6,5-7,5%, што воедно е најниската каматна стапка на стамбени кредити, воошто постигната во МК од нејзиното осамостојување. Еурибор одела и до нецели 5%, но тоа е периодот пред кризата 2006-07 кога пазарот беше жежок како сончевата орбита. Со моменталната криза на еврото која најверојатно ќе потрае бајаги подолго од мисленото, се сомневам дека ќе оди до тие нивоа во наредните неколку години, барем 5 минимум. А во моментов е 1,4, плус маргина се добива 5,9% што е пак подолу од моментално најниските камати за стамбени кредити. И уште нешто, при оваа опција максимумот на каматната стапка е диктиран од пазарот во Европа, а не локално.

Како плус. Тие 6250 евра се враќаат по 20 години. Но, интересно е што не рекламираат (а Законот си пишува) дека враќање на субвенцијата е потребна и кога се оди на опција за пола субвенционирана рата, во случај на предвремена отплата на кредитот. Е сега, тие 6250 евра е максимум што се добива при максимален кредит од 50.000 евра. Ако на кредит од 50.000 пресметаш добиена субвенција за опција "пола рата", тогаш се добива сума од 10.000 евра што треба да се вратат на Министерство ако се реши некој предвреме да го врати кредитот.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Во Скопје е многу тешко да се купи нов стан во средена населба до 900 евра/м2, до 50000 евра. А приходите на просечно семејство начелно се 600-700 евра. Тие дури е прашање и на кој начин ќе го платат учеството (освен ако немаат недвижнини или помош од родителите). Се е в ред под услов да не го изгуби ниеден сопружник раб. место 20 години, да купи стан во друг град освен Скопје или да купи во Ск-Север, Топаана за 80-тина илјади евра...каде и не се градат нови станови, скопски населби за кои не знам чиј сон е да се всели :confused:
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Во Скопје е многу тешко да се купи нов стан во средена населба до 900 евра/м2, до 50000 евра. А приходите на просечно семејство начелно се 600-700 евра. Тие дури е прашање и на кој начин ќе го платат учеството (освен ако немаат недвижнини или помош од родителите). Се е в ред под услов да не го изгуби ниеден сопружник раб. место 20 години, да купи стан во друг град освен Скопје или да купи во Ск-Север, Топаана за 80-тина илјади евра...каде и не се градат нови станови, скопски населби за кои не знам чиј сон е да се всели :confused:
Lurtz od site uslovi najstrasen mi e toa 20 godini da ne izgubis rabotno mesto. 20 godini da si rob na bankata i kje moras da trpis se na rabota samo za da ne te otpustat i nesmees da prezemas nikavi rizici. Znam mnogu lugje sto saglavile vo krediti i kako vlijae toa na psihickoto zdravje. Zemanje na kredit za stan go smeta za mnogu losa rabota osven ako epten nema drugo resenie.
Kredit spored mene treba da se zema samo za vlozuvanje vo biznis ili kako leverigj vo investiranje. Nesto sto moze da ti donese profit. Pa duri i da gi izgubis parite da ne ti e krivo si prezemal rizik i ne si uspeal na pazarot toa e toa barem si probal. Jas porado bi jadel korenja od kolku da zemam potrosuvacki kredit.
Patoto kon licniot finsiskiot uspeh e underconsumtion, saving, investing, profit a ne overconsumtion, debt i bank slavery isto vazi i za drzavata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom