Купи куќа-купи стан (v.2 - Купи куќа за млади)

Член од
4 јануари 2012
Мислења
39
Поени од реакции
24
Уште пак некој мисли дека рушењето и стопирањето на работата на објектот од Цаноски е борба против урбаната мафија. :D
Не го мешај Цановски он нема врска со владата и со „социјалните станови“, ако имаше немаше да го срушат а право да ти кажам јас работам во таа област и човекот си е крив излегол од градежна линија и ќе го рушат нормално е неможе да ти дадат маркица од 100 квадрати а ти да направиш куќа од 300 ако е така сите ќе направевме куќи
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Оваа мерка е да им се помогне на банките и градежниците или на луѓето? :D
 
Член од
4 јануари 2012
Мислења
39
Поени од реакции
24
Па мерката е очигледна ние обичните луѓе сме научени да живееме во криза и поради тоа треба да бидеме човечни и да им помогнеме на оние кои не се навикнати. Затоа ве молам сите кои што сакаат да помогнат нека земат кредит па луѓе сме треба да си помагаме.
 
Член од
4 јануари 2012
Мислења
39
Поени од реакции
24
ЈАС МИСЛАМ ДЕКА АКЦИЈАТА ТРЕБА ДА СЕ ПРЕКРСТИ ВО „ИМАШ КУЌА КУПИ СТАН
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Средствата обезбедени од Буџетот на Република Македонија корисниците ќе почнат да ги враќаат по 20 години, без камата, на 5 еднакви годишни рати.
ова ако може некој да го објасни, никој не го споменува ... ова е од 50% учество за купување стан односно изградба на куќа
 
Член од
4 јануари 2012
Мислења
39
Поени од реакции
24
ова ако може некој да го објасни, никој не го споменува ... ова е од 50% учество за купување стан односно изградба на куќа
Па да тоа ти е иста математика само ти помагаат околу учеството ако треба да дадеш да речеме 12 илјади евра учество тие ќе дадат 6 илјади со тоа што после 20 години треба да ги вратиш тоа ти доаѓа како да земеш на заем ама ќе ги вратеш после 20 години, инаку математиката е таа само што ако бараш 50 илјади евра и дадеш 12 илјади учество значи ќе имаш за враќање на банката 38 илјади. Упростено треба во рок од 20 години да вратиш 76 илјади на 240 рати тоа ти е 316,6 евра месечна рата ако земеме дека каматата ти е фиксна од 5% што не верувам, значи ратата најниско што може да биде е 316,6 евра и да не заборавиш дека ќе имаш за враќање пари и после тоа односно кредитот ќе ти биде на 25 години.
 
Член од
12 ноември 2009
Мислења
82
Поени од реакции
20
Стан за 31000евра?! тоа не се вика стан тоа се нарекува шпајз.
ova e stan od 60 metri kvadratni. u kocani, i ne mislete deka luge ziveat samo u skopje.oti se vide deka vladata za vas u skopje i mesecinata da vi ja simne na vas vi e malku. dobivte i zaobikolnica, i zicara, i zoo, i eden kup novi bulevari i ulici i use so li ne za 5-6 godini . kamo sreka ovaa merka na vladata da bese pred dve godini pa ke mi ostaneaa 7-8 iljadi evra. ili ke si kupev pogolem stan.od vakvi kako tebe mi se :sick::sick::sick:
 
Член од
4 јануари 2012
Мислења
39
Поени од реакции
24
ova e stan od 60 metri kvadratni. u kocani, i ne mislete deka luge ziveat samo u skopje.oti se vide deka vladata za vas u skopje i mesecinata da vi ja simne na vas vi e malku. dobivte i zaobikolnica, i zicara, i zoo, i eden kup novi bulevari i ulici i use so li ne za 5-6 godini . kamo sreka ovaa merka na vladata da bese pred dve godini pa ke mi ostaneaa 7-8 iljadi evra. ili ke si kupev pogolem stan.od vakvi kako tebe mi se :sick::sick::sick:
Абе во ред е за во Кочани, Пробиштип, Кратово итн. ама зашто тогаш луѓето од таму избегаа во Скопје па кој ќе ги купи становите таму еве јас ќе ти кажам информации дека во Кратово можеш да купиш стан од 56 квадрати за 16 илјади евра ама пак е многу зашто во Кратово ќе земаш 100 евра плата. Јеби га збориме општо со земени сите услови во предвид. Жално но вистинито
 
Член од
12 април 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Во барањето за апликација за субвенциониран кредит предвидено е поднесување преддоговор со инвеститорот (како и адреса, кваратура на станот), а по логика на работите со преддоговорот си се обврзал да го купиш станот или да платиш пенали ако не го купиш. Дали постои инвеститор што ќе чека да те изберат и што во случај да не си избран како корисник на кредит, а си потпишал преддоговор со инвеститор зошто тоа е услов за аплицирање?
Ако знае некој како се надминува оваа нејаснотија во Законот и барањето го молам да ме извести.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
ova e stan od 60 metri kvadratni. u kocani, i ne mislete deka luge ziveat samo u skopje.oti se vide deka vladata za vas u skopje i mesecinata da vi ja simne na vas vi e malku. dobivte i zaobikolnica, i zicara, i zoo, i eden kup novi bulevari i ulici i use so li ne za 5-6 godini . kamo sreka ovaa merka na vladata da bese pred dve godini pa ke mi ostaneaa 7-8 iljadi evra. ili ke si kupev pogolem stan.od vakvi kako tebe mi se :sick::sick::sick:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
А бе ајде која фарса е ова, стан од инвеститор нов овде кај нас само две градби има моментално и за 60 метри квадратни бараат 50000 евра, овие 6-7000 ќе се изгубат во каматите што треба да се платат, затоа што на крај краева овај стан ќе чини најмалку 90000 евра.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
почнува акцијата ...
--- надополнето: 24 јануари 2012 во 23:18 ---
почнува акцијата ...
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
58
Поени од реакции
18
Абе ко да го слушнав прееска онај министерон З. С. како кажува дека субвенциониран кредит може да се земе и за доградба на куќа. ама на официалниот сајт не пишува дека е така дане се има збунето малце министерон, или јас сум збунет
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
a da te subvencioniraat samo?????
bez da zemes kredit
eve jas pravam kuka ne zimam kredit pa da mi butnat nekoja para kako za mlad bracen par
neli pari se pari ako mi butnat edno 10 000 evra ne bi bile loso
zosto da zemam kredit??? ke si ja pravam poleka domakinski nikoj ne me brka
ke si sedam vo kukata na TATE
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
Луѓе ако некој од вас зема или некој ваш пријател подобро да не зема еден другар мој работи во банк правевме муабет за стан од 20,000 еура треба да платите 40,000 и повеќе еура не се залажувајте што плаќа државата каматата е планирано да рипне дупло од таа што ја плаќате пр.ако е 5% за 5 години ќе биде 10% .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom