Кундалини и нејзино будење - опасно или не?

Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Не знаев каде да ја ставам темава дали во психологија или тука, па се одлучива за овде поради тоа што мислам дека овие работи на многу луѓе им се нејасни. Побарав но не најдов ваква тема доколку има администраторите нека реагираат ;)

Кундалини претставува енергија која се верува дека е сместена во долниот дел од карлицата и има форма на заспана змија. Со нејзино будење некои веруваат дека доаѓа до прочистување на телото при што кога таа "змија" се буди се издигнува и поминува низ чакрите при што истите ги активира и го снабдува телото со невидена енергија. Некои веруваат дека при будење на кундалини некои луѓе се здобиваат со посебни натприродни моќи како слушање на бои и гледање на музка. Токму поради тоа се смета дека доколку човекот не е спремен (претходно практикување на кундалини јога, медитации, ментални вежби) да не се обидува да ја пробуди оваа енергија, бидејќи може да помисли дека полудува поради натприродните работи за кои ќе биде способен.
Некои одат до таму што веруваат дека оргазмот кој се постигнува за време на сексуалниот однос се должи всушност на вибрациите на оваа кундалини енергија.

Некои тврадат дека со одење на некакви сеанси едноставно и безбедно може да дојде до будење на оваа енергија, други пак тврдат дека за тоа е потребно време и доста вежби.

Дали некој има искуство во овие води? Сте пробале, верувате, не верувате во ваквии работи? Дали навистина може/постои шесто сетило со кое би се здобиле доколку ја разбудите оваа енергија? Дали верувате дека во вас се крие некоја заспана енергија?

Јас не знам ниту пак имам искуство во пракса со ваквии работи, повекето останува само на теорија :rolleyes:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.324
Поени од реакции
7.785
Искуство да, змија од карлица не оди нагоре.
--- надополнето: 12 март 2012 во 15:01 ---
Вака сега да објаснам нешто претходно се брзав :icon_lol:.
Тоа кундалини би дошло на нашки благословеност самодоверба и знаење како да се знае односно разбирање како да се разбере. Да се разјасни малку затоа што нештото е нешто и небитно е како се опишува затоа што на различни јазици и различни култури е различни зборови кои што значат едно исто нешто.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Иам слушано муабети у маало,повозрасни дечки,по 20-25 години,кои што практикувале(незнам што,но знам зборуваа чакри-макри) некои си мирувања пред изгрејсонце,или на изгрејсонце незнам,и кажуваа дека е ок тоа,ги опуштало едно друго,но кажаа и за некој си дечко,кој што ептен озбилно си ја сфатил работата,па зборел дека си го гледал духот свој(или на некој друг ?) баш поради тие вежби или како и да ги наречам...ја у принцип нит верувам нит не верувам,се дур не видам со мои очи,или не ми каже некој ептеееен близок.Не само за ова,туку општо.

Дајте нешо видеа,ме занима што е тоа..:D
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
кундалини е индиско име за она што западот го нарекува сексуална енергија....секој човек ја има во себе оваа енергија и секојдневно ја користи (сексуални нагони)....она што го прават индиските јогини и западните мистици е пренамена на оваа енергија за постигнување на своите цели (физичка сила, здравје, виталност, просветлување)

Преку психофизички вежби и контрола на сексуалните нагони можно е оваа енергија да се преусмери (во индија ова е сликовито прикажано како две змии кои се издигнуваат од седелниот дел и се обмотуваат околу кичмениот столб)

Колкав е потенцијалот на оваа енергија може едноставно да се забележи доколку споредите евнух (кастриран човек) и нормално сексуално созреан човек....или пак уште поедноставно направете споредба меѓу вол и бик

Играњето со киндалини е како играње со атомска енергија....или може да биде полезно или тотално деструктивно доколку нешто тргне погрешно

Прво мора да бидете психички и физички подготвени за да можете да почнете да си играте со кундалини...во спротивно очекувајте ментални и сексуални пореметувања
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Иам слушано муабети у маало,повозрасни дечки,по 20-25 години,кои што практикувале(незнам што,но знам зборуваа чакри-макри) некои си мирувања пред изгрејсонце,или на изгрејсонце незнам,и кажуваа дека е ок тоа,ги опуштало едно друго,но кажаа и за некој си дечко,кој што ептен озбилно си ја сфатил работата,па зборел дека си го гледал духот свој(или на некој друг ?) баш поради тие вежби или како и да ги наречам...ја у принцип нит верувам нит не верувам,се дур не видам со мои очи,или не ми каже некој ептеееен близок.Не само за ова,туку општо.

Дајте нешо видеа,ме занима што е тоа..:D

eve edno video
http://www.youtube.com/watch?v=LZb--kA6IzI
a eve i nesto tekstualno ima poveke na net mozes i na srpski da nadjdes
http://en.wikipedia.org/wiki/Kundalini
кундалини е индиско име за она што западот го нарекува сексуална енергија....секој човек ја има во себе оваа енергија и секојдневно ја користи (сексуални нагони)....она што го прават индиските јогини и западните мистици е пренамена на оваа енергија за постигнување на своите цели (физичка сила, здравје, виталност, просветлување)

Преку психофизички вежби и контрола на сексуалните нагони можно е оваа енергија да се преусмери (во индија ова е сликовито прикажано како две змии кои се издигнуваат од седелниот дел и се обмотуваат околу кичмениот столб)

Колкав е потенцијалот на оваа енергија може едноставно да се забележи доколку споредите евнух (кастриран човек) и нормално сексуално созреан човек....или пак уште поедноставно направете споредба меѓу вол и бик

Играњето со киндалини е како играње со атомска енергија....или може да биде полезно или тотално деструктивно доколку нешто тргне погрешно

Прво мора да бидете психички и физички подготвени за да можете да почнете да си играте со кундалини...во спротивно очекувајте ментални и сексуални пореметувања
A vo vrska so boldiranoto ne znam bas kolku si vo pravo. Poveke se smeta deka kundalini e zivotna energija koja go hrani teloto i duhot (nesto kako prana, mislam deka taka se vikase vo joga-ta) i predizvikuva blagosostojba. Cesto se povrzuva so seksualniot cin,samo poradi toa sto e smestena vo karlicata i pri samiot seks se predizvikuva nejzino vibriranje, poradi sto i se dozivuva orgazam. Ne znam barem od procitanoto taka jas go sfakam. I za mentalni posledici da sum slusnala deka moze da predizvika dokolku se razbudi kaj luge koi ne se spremni, no za seksualni poremetuvanja ne znam. A inaku imam citano deka moze da se sluci spontano da dojde do nejzino aktiviranje i lugeto cuvstvuvale kako toplina/vrelina da im se iskacuva od karlicata pa se do glavata.
Pak ke kazam ova samo od teorija ne znam kako e vo praksa :oops:

P.S sorry za latinicata nema na ovoj komp kirilica
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.175
Поени од реакции
10.035
Ослободување енергија? Нешто налик ова ? :D Кажете како
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.324
Поени од реакции
7.785
A vo vrska so boldiranoto ne znam bas kolku si vo pravo. Poveke se smeta deka kundalini e zivotna energija koja go hrani teloto i duhot (nesto kako prana, mislam deka taka se vikase vo joga-ta) i predizvikuva blagosostojba.
Кинезите тоа го викаат чи или ки различно име за исто нешто.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Колку што знам будењето на кундалини не може да направи ништо штетно.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Да точно е,кундалини е сместена во карлицата во форма на змија и се наоѓа во дебелото црево,а сите знаеме со што е полно дебелото црево :):):)
Тоа со медитацијата е правење будала од сам себе се до оној момент додека вистински не станеш будала.Според вас дали слушањето бои и гледањето музика не е знак дека нешто не е во ред со таа личност.
Ако сакаш да се здобиеш со моќ како мудрост би требало да се посветиш на учење и надоградување,самоанализа и симулации низ разни ситуации,животно искуство...
Еве да кажеме дека и постои таа божествена енергија, верувај дека боговите би си ја чувале сами за себе, бидејќи ако ја даваат секој да им ја троши ќе си останат без енергија за слушање бои итн :):):)
Ако тие личности се толку самосвесни и моќни,зошто не се промовираат во лидери на човечвото па да не избават од оваа агонија во која живееме??? Тие личности може само да ги сретнеш во како скитници и уличари, налудничави и пропаднати персони или пак како некој си чинг-минг инструктори кој глумат блаженство и наплаќаат членарина.
 

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
Ова многу брутално и двосмислено ми дојде. Заспаната змија...не дај боже некој црнец да ја пробуди црната мамба, мамата ќе им ја...биип на сите :pos:
 
Член од
2 април 2012
Мислења
10
Поени од реакции
5
Posle 20 godini dlaboka meditacija na 28.08.2011 ja probudiv kundalini koja 3 meseci tecese kako ziva inteligentna toplina i struja vo moeto telo_Osekam drasticni promeni na teloto srceto i mozokot,cuvstvata za miris vkus mi se zgolemeni za 10tina pati. Aktivirana e pineal gland vo mozokot , mozes da gi primetuvas oklolu nas negativnite i pozitivnite sustestva takanareceni energii.Totalno iscezna cuvstvoto na strav i se zgolemi samodoverbata do maximum, se osekas semokno (pozadi grb ti stoi dzin koj sto gi sledi tvoite misli i do nekade gi ispolnuva tvoite nematerijalni zelbi).Mislam deka toa e kontakt so vonzemna inteligencija .
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Posle 20 godini dlaboka meditacija na 28.08.2011 ja probudiv kundalini koja 3 meseci tecese kako ziva inteligentna toplina i struja vo moeto telo_Osekam drasticni promeni na teloto srceto i mozokot,cuvstvata za miris vkus mi se zgolemeni za 10tina pati. Aktivirana e pineal gland vo mozokot , mozes da gi primetuvas oklolu nas negativnite i pozitivnite sustestva takanareceni energii.Totalno iscezna cuvstvoto na strav i se zgolemi samodoverbata do maximum, se osekas semokno (pozadi grb ti stoi dzin koj sto gi sledi tvoite misli i do nekade gi ispolnuva tvoite nematerijalni zelbi).Mislam deka toa e kontakt so vonzemna inteligencija .
Да не имаш кокаин земено пријател?

Потполно се исти симптомите...
 
Член од
2 април 2012
Мислења
10
Поени од реакции
5
коктел ќе е некој, има и елементи на MDMA+ Acid(не администраторот, онаа на Хофман)
Kokainot ke te drzi edna vecer, ova e 10 pati pojako i ostanuva do krajot na zivotot.Teloto od kafeava kasha se pretvara vo bleskav dijamant isto i mozokot.Kundalini ke ja vozbudat samo 0.01% od lugeto i od niv samo nekolku ke ja kontroliraat.Procitajte po veb sajtovite !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom