Култни или популарни филмови кои НЕ сте ги гледале

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Аватар ми е шампион мене. Најгледан филм ова она али не сум го гледал и нема да го гледам.
Од култините, шо знам, тие постарите од 1970 ги немам изгледано.
Долго време не ги гледав блокбастерите за суперхерои и после сфатив дека сум напраил грешка и дека се најлабави филмови коа ти е досадно и изгледав сите во брзо време.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Кај мене се слаби 007. Џејмс Бонд го гледав само предпоследниот. Другите јок.
Исто неам гледано Up, според некои најдобар анимиран филм.
Троја исто така го немам гледано, а го почнам на 10 минути никако да го догледам. Останатите не се толку важни :)
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.957
Поени од реакции
84.394
Кај мене се слаби 007. Џејмс Бонд го гледав само предпоследниот. Другите јок.
Quantum of Solace? Па и не си одбрал баш добар филм за гледање..
Глеј го новиов можда ќе ти фати око :)
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Quantum of Solace? Па и не си одбрал баш добар филм за гледање..
Глеј го новиов можда ќе ти фати око :)
Месец дена го чувам во компјутер, никако да зеам да го гледам. Ај утре можда :)
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
The Butterfly Effect, Requiem for a Dream, Pulp Fiction.
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Twilight ниеден дел немам гледано, а од зборувања ги знам имињата на скоро сите ликови и знам за што се работи отприлика.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.822
Поени од реакции
10.974
Трилогијата Господар на Прстените не сум ја гледал, додуше првиот го загледав до пола и ми беше страшно досаден добро е што морав да излезам, ме чекаа. Не планирам во скоро време да го гледам. Од новиве бондови само првиот го гледав, твајлајт првиот и немам намера ништо од него да гледам веќе. Овие први ми текнуваат, за господарот знам ќе има мрчење :D
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Го загледав документарецов со Џон Вотерс и ми текна дека го немам изгледано Pink Flamingos.

Инаку пример од листава на култни филмови ми фалат сигурно 10.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Култен филм не е филм кој наполни сали и донел голема заработка на продуцентите. Култни филмови се некогаш на маргините на гледаност но постојат луѓе фанови кои го прават филмот култен, собираат предмети, плакати, се облекуваат како јунаците на филмот, постојат и клубови па и кафиќи во стилот на филмот, дури и по музејите се изложуваат предмети користени во филмот, како пример (од лично искуство) е Пеколниот портокал, имено денес постојат заедници на луѓе фанови на тој филм а еден мој приател дизајнер, во странство имаше направено со тешки маки реплика на предмет од филмот користејќи оригинален калап и потпишан од авторот дека е верна реплика, и во ограничен број (десетина парчиња) и кој достигнува цена и од неколку иљади евра и во европа и во далечниот исток и во америка, од фанови колекционери и музеји. Многу филмови се со статус на култен иако малкумина го имаат гледано или воопшто слушнто, но се прифатени како култни - како филмови кои ги прикажуваат или се однесуваат на одредена заедница (работници, гејови, студенти....... дури и документарни филмови станаа култни) или се култни поради тоа што се толку лошо снимени и направени што станаа популарни ради тоа (Џејмс Вуд).
 
Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Ishtar
...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Ќе има многу КУЛТНИ филмови кои и нема да може да ги гледам,
бидеиќи ге бидат снимени можеби после “ кад не буде мене “
Филмовите за Карпалак - Вејце - Љубнци - Смилковци - Арачиново - Радуша и др.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Значи сите оние Twiligt саги,потоа Хари Потер ,Господар на прстените и остало :гомце:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom